Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtru de aer sport
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Andrei_SLZ
Salutare baieti.Am reusit si eu sa strang niste bani si sa investesc in tuning la solenza mea 1.4 mpi smile.gif.Ce am facut pana acum a fost asa: traseu complet inox sport Borla si dat jos catalizator smile.gif nu e mult...dar m-a costat ceva.Acum o intrebare...cu catalizatorul am gresit ca l-am dat jos?Exista vre-un risc anume, probleme cu politia, rar, sau ceva de genul?Efectul catalizatorului dat jos...e maxim smile.gif (sunet frumos din toba sport, masina mai sprintena, consum mai mic biggrin.gif).Urmatorul pas este achizitionarea unui filtru sport KN, pentru ca nu vreau sa dau aiurea 4 mil pe niste tzevi de plastic care compun kit-ul si avand masina inca in garantie si nu pot sa umblu la cutia aceea in care e filtrul standard, iata la ce m-am gandit:sa desfac cutia, sa scot filtrul standard din ea, sa o inchid bine la loc, sa scot furtunul care vine montat pe ea, iar la gaura unde venea furtunul sa atasez filtrul.Chestia e ca o sa traga aer destul de cald...as putea sa il atasez si in fatza la capatul normal la furtunului (langa far).Spuneti-mi va rog care vi se pare varianta mai buna, ca sa stiu ce sa cumpar (la capat la far si la gura cutiei sunt doua diametre diferite).Va rog nu ma sfatuiti sa scot cutia smile.gif una peste alta...chiar imi place nenorocita aia de cutie cum sta acolo , am inteles ca admisia ar fi optima fara ea, dar sunt convins ca se poate si cu ea wub.gif.Astept sugestii, va multumesc.
p.s. unde se tin intalnirile joia?la academia militara?am inteles bine?si daca da...pe la ce ora...?
bogdan_o
1. Cu catalizatorul scos poate nu o sa ai probleme cu Politia pe drum (asta daca nu te intalnesti cu controalele alea dotate cu statii ITP mobile) dar ITP-ul nu ai cum sa-l mai iei pe bune niciodata. Spaga poate rezolva problema, dar hmmmm....., corectitudinea unui astfel de atitudini e cel putin discutabila.

2. Nu stiu de ce iti faci griji in privinta scosului cutiei aleia de la filtrul de aer, de vreme ce ai scos catalizatorul. Daca e de garantie, nu cred ca daca aia vor trece cu vederea scosul catalizatorului vor tine mortis sa ai si cutia filtrului de aer. Deci daca te iau pentru una, te iau si pentru alta, asa ca poti sa renunti la acea cutie. Daca nu vrei sa renunti la ea, degeaba mai dai banii pe filtrul sport. Asa ca ori pastrezi cutia si un filtru de aer normal (nu neaparat Dacia) ori renunti la cutie si iti pui filtrul sport.
free_fiber
Filtru sport poti sa-ti iei de la www.tuningshop.ro Au multe filtre sport pe la 25E (parca au si unul intr-o cutiuta care nu lasa sa treaca aerul cald... detalii vezi pe site).
Acum permiteti-mi si mie o mica intrebare: catalizatorul, daca e dat jos, nu se poate pune la loc pentru ITP ? biggrin.gif

Later Edit: ce, nu mai e faza cu aprobatu posturilor?! Marfa biggrin.gif
driver
uite aici un link cu filtru sport citeste, documenteaza-te si uita-te, si la poze.
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=1779&st=22
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.