Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alimentare directa de pe baterie pt o statie CB
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Meghitzanul
Spuneti-mi va rog daca a tras careva in masina cabluri pt alimentare directa de pe baterie.
Ma intereseaza momentan sa alimentez o statie radio in CB iar ulterior voi veni probabil si cu un amplificator legat de aceeasi sursa de curent.

Ideea e sa imi spuneti pe unde exista o gaurica sau ceva de genu' pt a strecura niste fire de la compartimentul motor pe undeva pe sub bord. In final va trebui sa ajung sub torpedo pt ca acolo va fi locul definitiv unde voi amplasa statia
Daca nu, credeti ca exista posibilitatea sa iau curent de pe la tabloul de sigurante?

Masina este un megane 2 din 2004.
dantes
Cel mai usor prin cauciucul prin care intra si firele masinii... E o tulumba mai mare de cauciuc pe acolo si cu o sarma mai tare il strapungi dinspre habitaclu si o ghidezi prin spatele carcasei filtrului de aer.

Ptr. statia CB eu nu as trage fir de pe baterie decat daca as avea amplificator. Firele de la o statie normala sunt prevazute cu sigurante de 2A sau 4A in functie de marca/model. Chiar si asa nu se justifica un fir gros...cel putin asa cred...

Daca e ptr. statie e alta discutie...

Succesuri
buzasparta
dupa cum a spus vrea de la baterie pentru ca intentioneaza sa ii puna si un amplificator.
dantes
Lol... am crezut ca vrea sa-si puna amplificator audio tongue.gif
Meghitzanul
unde e tulumba aia? in zona pedalierului sau in dreapta la pasager?

ideea e ca trebuie sa vin cu alimentare direct de la baterie pt ca locul statiei va fi sub torpedo si mi se pare mult mai elegant sa vin cu cabluri de la baterie decat de la bricheta
oricum la bricheta am destule prostii de pus in ea si destule matze: navigatie, detector, lada frigorifica electrica, mai pun si cate un telefon la incarcat uneori..
dantes
E deasupra pedalelor.
Meghitzanul
da, am gasit-o. merci.
vroiam sa trag cablurile chiar astazi dar e vremea asta cam nasoala - o sa vad poate imi fac curaj sa ies pe afara; oricum am noroc ca ma ajuta si colegii din service de le servici wink.gif
Lex Luthor
Meghitzane.

Uite aici un fisier cu indicatii (inclusiv foto) pentru a trage un fir de alimentare direct de la bateria Meganului.

Insa nu stiu de ce am impresia ca tipul care a facut documentul asta era din UK si a lucrat pe un Megane cu volanul pe dreapta.

Asa ca vezi si tu daca este folosibil tutorialul si la tine la masina.

bafta.
Meghitzanul
merci pt tutorial - o sa-mi fie util.
eu am incercat ieri sa bag o sarma otelita chiar pe langa manunchiul ala de cabluri si nu am reusit.
o sa incerc sa intep atunci tulumba aia de cauciuc in locul ala si sper sa mearga
Meghitzanul
am reusit - cam greu
sarma otelita a fost de baza
am demontat bateria, suportul ei, etc
relu65
Salut MEGHITZANUL-e, in cartea tehnica a statiei pe care o detin ( albrecht 6890 ) este specificat expres ca conectarea statiei sa se faca de la bateria masinii. Nu stiu la alte statii dar la a mea asa spune.. ( probabil fiinca se elimina riscul aparitiei parazitilor proveniti de la instalatia electrica ).
krauss025
pentru cei ce vor statii cb. nu aveti nevoie de conectarea ei la bateria masinii daca se afla in parametrii legali de functionare, adica 2w daca nu ma insel. pentru receptia semnalului, este suficienta alimentarea sa prin bricheta. este necesara alimentarea sa doar daca amplificati semnalul pentru a emite pe distante mari, in regim de taxi ~10-16w. si aveti grija cu amplificarea semnalului, daca rar-ul va opreste si detecteaza un semnal mai mare de cel legal va paste o amenda uriasa si posibila confiscare/gaurire cu un burghiu electric a statiei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.