Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oferta de job ciudata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Marty
S-a intimplat astfel.... Primesc un meil de pe o adresa de Hotmail si mi se spune ca firma X angajeaza part time si full time cu salarii cuprinse intre 1000 si 2000 de lire sterline, jobul constind in supravegherea unor licitatii online. Mi se sugereaza ca in cazul in care-s interesat, sa trimit un mail la o adresa "Serioasa" de data asta. Dau mail acolo si cer mai multe informatii. Mi se trimite un raspuns lapidar si un contract pe care trebbuie sa-l semnez, sa-l scanez si sa-l trimit inapoi sau sa-l trimit la un fax din state. In contract se explica f. clar ce trebuie sa fac: primesc banii de la cumparator, opresc din ei 5% (comisionul meu), taxa de tranzactie si trimit restul de bani la vinzator. Eventual, pe durata tranzactiei trebuie sa corespondez cu vinzatorul si cumparatorul.
Mie-mi suna a spalare de bani. Ati mai auzit de schema asta sau e ceva nou?
SilviuB
Cred ca au uitat sa iti zica cu ce sa le speli banii.
Alydor
ariel

Suma respectelor, Alydor
fost membru
Din ce ai postat eu nu vad ilegalitatea. Parca ar fi agentie imobiliara. laugh.gif
Markos
QUOTE
va rog sa va pastrati seriozitatea pe cit posibil


radmasa.gif
Marty
Grecule, da-te dracu' ca daca-mi vine militia la usa zic ca tu m-ai invatat si ca faci asta de mult!
Alydor
da-i dracu martinezule... prinzi o tranzactie babana si le trimiti lor numa' salutarile... tii tu toti banii...

Suma respectelor, Alydor
Victoras2001
QUOTE(Seriosu')
va rog sa va pastrati seriozitatea pe cit posibil

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
GoGu
Cum se cheama (in english) jobu'?
Marty
GoGule, na primu' paragraf din contract
QUOTE
The primary goal of the Administrative Assistant/Sales Support Representative is to provide local representation within the location of the auctioned item, provide our clients with convenient payment options, contribute to the sales force and add convenience to our service dedicated to individuals, businesses, and organizations worldwide.
Markos
ce gol mah? huh.gif
Micutzu_BH
Da mai multe informatii; am face si noi un ban "cinstit"! 04.gif
Muttley
QUOTE
primary goal of the Administrative Assistant/Sales Support Representative is to provide local representation within the location of the auctioned item

Si-ntr-o licitatie "gone bad" cine crezi ca pica oaie ispasitoare?!?
Tu te vrei gasit la tomberon in pungi de plastic.
membru_DC
QUOTE
Oferta de job ciudata


tu chiar nu te-ai intrebat de ce primesti astfel de propuneri de la o vreme? laugh.gif
GoGu
E teapa, asa zice goagal

LE nu merge sa pun link, da serci pe goagal dupa textul pe care l-ai citat din contract...
sorin1983
Sa nu fie cum era odata aia cu amaratul din nu stiu ce tara care iti trimitea o suma de bani si o lua el dupa aia... nu mai stiu exact..
Micutzu_BH
google.gif Zice ca... LolLolLo.gif
Ptiu GoGule ca mi-ai luat-o inainte! tongue.gif Iti meriti numele! radmasa.gif
Marty
'te 'reac' GoGule... radmasa.gif
Markos
QUOTE(Marty @ 10 Feb 2010, 22:06)
Mi se sugereaza ca in cazul in care-s interesat, sa trimit un mail la o adresa "Serioasa" de data asta.

russianmob@bratva.ru ?

e nasol, ai grija..
GoGu
Colegii de birou ma considera power-gugler, da nu se pune, ca nu-s tocmai tineri radmasa.gif
cosmin_2300
Mie Google imi zice altceva ... si anume ca e "teapa" !
membru_DC
Marty, cum draq de te gasesc astia tocmai pe tine? esti asa mai special sau care-i faza? laugh.gif
Muttley
Iar pe Marty l-au bantuit toata ziua aia doo mii de euro... Ce trist sad.gif
Andy_ACS
A dat norocul peste Marty. Fii bun si forwardeaza si la alti colegi care au nevoie de bani in plus, de ex dragoshelu ar fi interesat... cred.

Serios acum - cine o arde de atata vreme pe forumuri si net cum o fac o parte din onorabilii colegi de forum miroase din prima teapa.

Bafta!
Marty
Care zi? Care 2000 de euro? Doo mi da lire sterline, Retardo!
Muttley
O chestie tot n-o-nteleg... Titlul topicului, finalul lui, ramane valabil? unsure.gif
GoGu
Adresa de e-mail de la job apare si pe site-ul firmei, in text clar, de-o culeg si spambotii cei mai handicapati. Primesc tone de spam si scam-uri (loterii, d-l Cichicean Kwan care vrea sa transfere fonduri, etc), da' de asta nu auzisem...
Muttley
QUOTE(Marty @ 10 Feb 2010, 22:41)
Doo mi da lire sterline, Retardo!
*


Sho pa iei atunci!
Micutzu_BH
@Muttley: Se pare ca nu-i posibil! 10561582.gif
BAC
De curand au fost arestati la Cluj niste oameni care faceau parte dintr-o retea de spalare de bani. Primeau bani cash si ii plasau mai departe. Erau sute de mii in casa. Tranzactiile de genul asta, cu bani cash sunt 100% spalare. Daca sunt transferuri din cont e ok.
http://www.stiridecluj.ro/national/un-grup...prins-de-diicot
dragoselu
QUOTE(Andy_ACS @ 10 Feb 2010, 23:40)
A dat norocul peste Marty. Fii bun si forwardeaza si la alti colegi care au nevoie de bani in plus, de ex dragoshelu ar fi interesat... cred.

Serios acum - cine o arde de atata vreme pe forumuri si net cum o fac o parte din onorabilii colegi de forum miroase din prima teapa.

Bafta!
*




QUOTE(Marty @ 10 Feb 2010, 23:41)
Care zi? Care 2000 de euro? Doo mi da lire sterline, Retardo!
*



Andy draga, am bani suficienti cat sa traiesc, mie nu imi trebuie luxul!

Marty draga, asta e afacere de tip nigerian, o sa te invarta negroteiul ala pe toate fetzele doar-doar ai sa-i trimiti niste bani... Cu toata seriozitatea, D.

PS: Cand eram student, am "tratat" vreo 2 luni cu un "bancher" mostenitor de la taica-sau, din Nigeria, chestia e ca ma suna ala pe la 2-3 noaptea ca sa-mi explice el ca e serios, ca vrea intr-adevar o afacere curata... Desi eram chior de oboseala, am tinut discutiile cu el pana am ajuns la capitolul sa platesc eu un avocat de acolo (recomandarea lui wink.gif ) care sa ma reprezinte la nu-s ce proces... Chestia buna e ca vorbea franceza si imi servea la facultate smile.gif)
Marty
Daca incerc sa intru pe site-ul la care e adresa de mail "curata", imi spune ca nu am voie sa accesez serverul respectiv. Daca dau cautare pe google dupa adresa precizata-n contract, imi apare un garaj de tinichigerie-vopsitorie.
BAC, fondurile le primesc in cont, opresc 5% si o trimit mai departe.
Markos
QUOTE(Marty @ 10 Feb 2010, 22:54)
Daca dau cautare pe google dupa adresa precizata-n contract, imi apare un garaj de tinichigerie-vopsitorie.

asta ne duce aici mellow.gif
Fan3
sa te caute unii acasa ca sa-ti dea mii de lire...foarte credibil
neumann
e din 2008 radmasa.gif

Da observati ca martinezu nu ne-a dat continutu complet... sa nu-i luam pontul


http://suckerswanted.blogspot.com/2008/07/...eers-group.html


Job scam quick guide: it's a scam if...

* they want you to collect and forward money in any way (a "money mule" job). You'll wind up engaged in money laundering, personally defrauded via expertly forged cheques, money orders, etc, or defrauding someone else who pays for goods that never arrive.
* they want you to receive packages and reship them somewhere else. The goods will have been obtained fraudulently, and they're just using you to make the shipping address appear local. You will be aiding fraud.
* they want up-front payment (either to them or someone else) of any sort for anything before you can get the job. This is advance fee fraud: there is no job -- it's just a big con to extract money from you.
* they want you to buy any kind of "membership" or "kit" in order to start. Forget it -- it's not a real job at all: they're trying to sell you something, and they're probably making a bunch of other false claims about it if they're pitching it as a "job".
* it's a job offer, and it's spam. There are LOTS of these scams about, as you can see
bucatzel
Imi pare rau marty, dar n-am reusit sa pastrez o fata serioasa pana sa-ti termin de citit postul.

Gandul ca o sa devii broker, si n-o sa mai ai timp de noi m-a intristat rau de tot sad.gif

Iar acum, dupa ce am citit tot, egoistul din mine nu stie daca sa se bucure ca nu ne parasesti, sau sa se intristeze ca nu te capatuiesti.
C@talin
mai uitativa si voi la The Real Hustle
fost membru
Decat sa le duci grija, mai bine fara. console.gif

user posted image
vis-a-vis
Marty, fii sincer... este ca un 20% din tine credea ca se poate produce tescalaul ala de bani fara sa faci mare lucru tocmai acum, pe criza asta? tongue.gif
Marty
Cristianco, FOARTE interesant este faptul ca in ambele cazuri (atit al tau, cit si al meu), la exemplu, vinzatorul este o persoana di la fratii nostri si mai ai les ai lu' dragoselu.
vis, ma, daca nu-mi intra ghimpele, nu faceam topicu' asta. Ca e vorba de 20%, mai mult sau mai putin... nu-ti pot spune.
bucatzel
QUOTE(Marty @ 11 Feb 2010, 07:05)
daca nu-mi intra ghimpele, nu faceam topicu' asta.
*



Hai ma, fii serios, ca pana acum imi lasasesi impresia de baiat dezghetat tongue.gif

Nu "se ezicsta" oferta de munca sa-ti aterizeze pe mail. Pentru ca ori e nevie de specializare, ori daca e din seria "oricine poate sa faca asta", inseamna ca e o munca pentru chiar orice bolovan. Iar in momentul in care orice bolovan poate face ceva, oferta scade foarte mult. Daca nu scade, e "putin" suspect.

Si ca sa ajungem la problema de fata. Primesti bani, pastrezi comision, trimiti banii mai departe. Stii tu cand in filme se pun astia sa urmareasca trseul banilor? "Acum sunt in new york. Au ajuns la calcutta. au plecat spre bucuresti". E, tu ai fi nodul din Bucuresti (ca vaz ca nu mai vii la Timisoara), pana cand ar veni federalii sa-ti faca o vizita.
Marty
bucatzel, sunt mai multe aspecte ale problemei in cazu' de fata.
1. Eu ofertele de job chiar le primesc pe mail.
2. Intimplarea face ca eram in asteptarea unei oferte de munca pentru Anglia, munca urmind sa se desfasoarea acasa, in fata compului. Culmea, jobul presupune lansarea de comenzi si urmarirea livrarilor.
3. Sumele negociate in prealabil se pupau al dracu' de tare cu oferta venita pe mail.
Daca mailul initial n-ar fi venit de pe o adresa de Hotmail si inca citeva ciudatenii, iti spun c-as fi pus botu' original.
vijelie
Asta, vorba lui Cercel, mizilic, iote ce primesc altii:

Luxos Limosinas S.L busca:
Seleccionamos para nuestro cliente, multinacional líder en el sector de servicios, 8 Representantes para la recepción señas y pagos de clientes por la contratación de productos y servicios de la Compañía. Se trata de una venta dirigida a profesionales y clientes especiales en una gran superficie de España.
Las tareas se podrán desempeñar desde su casa via internet.

Funciones:
- Recepción señas y pagos de clientes por la contratación de productos y servicios de la Compañía.
- Asesoramiento al cliente de los Servicios de la Compañía, tanto como de otras marcas.
- Gestión de pedidos en SAP.
- Gestión de Puntos de Venta.

Se ofrece:
- Contrato laboral indefinido.
- Salario fijo+variable: 2000€ / 5000€ Primer Año.
- Horario continuado de 09.00 a 14.00 de lunes a viernes.

Requisitos:
- Edad: 21-60 años
- Imprescindible formación mínima: Formación profesional grado superior.
- Imprescindible flexibilidad horaria para trabajar 3 días por semana mínimo.
- Persona dinámica
- Buenas habilidades organizativas.
- Iniciativa.
- Autonomía.
- Interés por pertenecer a una compañía multinacional.
________________________________________

Se requiere Instituto o equivalente y Al menos 1 año de experiencia.
Se ofrece
Contrato: Indefinido
Jornada: Tiempo completo
Salario entre 2000 y 5000EUR bruto Al mes.
argon
QUOTE(vijelie @ 11 Feb 2010, 08:48)
Limosinas
.
.
2000€
*



deci clar!
vijelie
Io n-am vrut sa iti bat vreun apropou, dar daca tu insiti... smile.gif
Marty
radmasa.gif
vijelie
Nu rade, bre, argon nu paraseste Deva pentru nimic in lume.
Marty
In concediu tot in Deva pleaca, numai ca sta la hotel, la 5 metri de casa si 8 metri de firma. wink.gif
koldun
QUOTE(vijelie @ 11 Feb 2010, 08:48)
...

Requisitos:
- Edad: 21-60 años
....
*



Nu se incadreaza! wink.gif
Marty
NU stiu ce se-ntimpla ca nu-mi raspund aia la meil. I-am rugat sa-mi dea si mie un nr. da telefon sa stam un pic de vorba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.