Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ventuza cu vid-tinichigerie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
sapte62
Zilele trecute am avut surpriza sa gasesc plafonul indoit in vreo 2 locuri, de la gheata cazuta de pe casa. Si da, m-am uitat cand am parcat, nu erau nici turturi macar. Am auzit ca exista niste ventuze cu care se poate trage tabla, tinand cont ca la mine nu a sarit (inca) vopseaua, pe site am gasit cateva referiri dar nu si o locatie/service in bucuresti unde gasesc minunatia asta tehnica. Daca stie cineva un astfel de service, ii multumesc anticipat.
vis-a-vis
Si de ce n-o impingi din interior cu mana?
b-73-zdv
ce simplu ar fii...
sapte62
Asta a fost primul lucru pe care l-am incercat. Busiturile sunt langa antena si parasolar, nu poti impinge prin tapiterie fara sa o strici. Ventuze?
vis-a-vis
Daca tabla are cute, nu scapa de ciocan si chit.
marius80_eugen
Eu am o problema asemanatoare la usa dreapta fata si degeaba o mai imping , ca ea revine in pozitia "busit" . Deci treaba cu impinsul nu merge mereu si in afra de acea ventuza ... cred ca ami trebuie si alte chestii ca sa iasa la nivel .
Eu stau de peste 1 an jumate cu usa troznita pt ca nu am gasit nici un "expert" care sa o repare fara sa o vopseasca ... ca traim in Romanica , unde orice vopsit se face cu picioarele si iese alta nuanta .
sapte62
Parca as inclina sa incerc intai cu o ventuza, decat sa dau cu chit pe ea. Nu mai vb de timp pierdut prin service. Problema e ca pe la ce serviceuri am sunat nu gasesc asa ceva. Daca va vine sa credeti, unii nici nu au auzit de ele...
Maskatu
Link 1
Link 2
Link 3
Link 4
Si multe alte site-uri cu vanzarea lor, gasesti pe google. Google "ventuze auto" sau "gummisauger".


user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
sapte62
Multam, dar de acolo am aflat de ele...incercam sa gasesc pe cineva (citeste tinichigiu) care are si a mai umblat cu asa ceva. O tehnica trebuie sa fie si la ventuzele astea si nu am chef sa invat pe masina mea.
Maskatu
biggrin.gif
vis-a-vis

by Metacafe



17 Feb 2010, 18:29:


17 Feb 2010, 19:07:
M-am uitat la meseriasii astia pe youtube... PAi la o indoitura mica stau 2-4 ore, iar tu vrei sa tragi cuta aia c-o ventuza si asta fara pic de experienta?? biggrin.gif

Mai na una...
marius80_eugen
Eu cred ca vreti sa vedeti multi pe marginea drumului cu ventuzele pe masini . radmasa.gif Hai sa fim seriosi ca nu reusesti sa indrepti orice tabla troznita cu acele ventuze . Eu am incercat sa indrept fata de usa de pe interior si am reusit , doar ca in momentul in care a disparut forta aplicata , s-a refacut si adancitura in usa .
Parerea mea este ca metoda cu ventuze si cu acel spray merg probabil numai imediat ce s-a intamplat accidentul si asta pe table bine tratate si vopsite impecabil . Este foarte posibil ca pe ale noastre sa nu reactioneze prea bine tabla la acele tratamente .

Eu in continuare astept o invitatie de la un tinichigiu priceput sau cel putin de la un co-forumist care are astfel de unelte si chiar i-a reusit metoda cel putin o data .
vis-a-vis
Fara actionare mecanica din interior, nu se indreapta tabla, poate fi mama ventuzei... asta era ideea... Doar ca unii inca mai cred in Mos Craciun wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.