Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tetire spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
ionut30
Salutare solenztari!!!

Am si eu o solentza confort 2005 si dupa cum stiti nu este prevazuta cu tetiere pe bancheta spate.Concret poate spune cineva cum pot fi montate?



Multumesc anticipat,
Vladd
Nu se poate, cauta spatar cu tetiere din fabrica !
alinushy
ba se poate, iti trebuie bucsile metalice care se vor suda de armatura, bucsile de plastic ( plasticele alea care se vad deasupra, prin care trec picioarele tetierei) si tetierele, cauta la desmembrari de clio, d-alea virgula, (iei toata bancheta si iei tot ce-ti trebuie, cauta una mai jegoasa sa o scoti mai ieftin,) smile.gif , daca tot te apuci pune si pe a 3-a, eu am pus smile.gif bafta
Vladd
Prea mult de lucru, nu merita, de banii ce-i dai pe spatarul de clio + manopera pe care ar trebui sa o platesti daca nu faci tu asta mai bine cumperi spatarul de solenza cu tot cu tetiere, dar nu cum vrea un anumit user de pe forum la 60 lei !
alinushy
acu depinde de fiecare ce "chilipir" gaseste smile.gif
Vladd
Posteaza cateva poze sa vad cum e cu 3 tetiere, daca nu cer prea mult.
alinushy
ok, sa ajung acasa
Bullix
Dar pentru fata, din alea "virgula" sau cum le-o chema, care nu au tijele drepte ci inclinate spre fata gasesc ceva sa se potriveasca? Probabil tot de Clio, dar care model, ca nu toate le aveau inclinate...
alinushy
iote poze, a 3-a inca n-am facut rost sad.gif sad.gif
Vladd
Meserie ...sa inteleg ca ai montat suportii la tetiere doar pe mijloc, ceilalti doi fiind din fabrica ?
alinushy
da, pt cei care nu au deloc, procedeul e acelasi, se da bancheta jos, se da tapiteria jos si buretele, ramane scheletul, se sudeaza bucsile si se asambleaza totul la loc, bineinteles se gaureste tapiteria pt bucsile de plastic smile.gif
Nelutzu_
Faina lucrare alinushy 053.gif
Marian66
si la ce folosesc aceste 3 tetiere in plus ?
alinushy
una e in plus, aia de pe jumate, pt al 3-lea pasager din spate, sa stea comfortabil sofer1.gif
pedros
Si sa nu isi rupa gatul in caz de impact din spate
andr3y_yoo
sau in caz de cuplu motor care iti rupe gatu smile.gif))
augustin87r
QUOTE(andr3y_yoo @ 8 Mar 2010, 00:18)
sau in caz de cuplu motor care iti rupe gatu smile.gif))
*




Asta e cea mai tare radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
tataiedaciotul
Pai da...intra in hiperspatiu... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
alinushy
iengheigi.......
Xs0LeNzAX
Nu cred ca conteaza la Soll3nza Tetierele tongue.gif
alinushy
corect, daca n-ai nu conteaza....... acri strugurii 10412898.gif
giman
QUOTE(alinushy @ 17 Feb 2010, 17:46)
iote poze, a 3-a inca n-am facut rost  sad.gif  sad.gif
*



chiar arata bine... sunt foarte aspectoase wink.gif
alinushy
thnks baieti, spor la mesterit 053.gif
uragan
Frumoase , vreau si eu smile.gif
andr3y_yoo
cumpara !
crick
QUOTE(Xs0LeNzAX @ 9 Mar 2010, 19:46)
Nu cred ca conteaza la Soll3nza Tetierele  tongue.gif
*


La orice masina conteaza tetierele!! Cunosc pe cineva caruia cel din spate i-a micsorat portbagajul cu cativa zeci de centimetri in urma unui impact(frane proaste,distanta insuficienta,neatentie) .Doua saptamani l-a durut spatele de la tevile spatarului,inchipuie-ti ce se intampla daca nu avea tetiera....
cristian corbu
pentru cine are placere de mesterit MERITAmai ales ca se pare ca au si utilitate in siguranta[am auzzit si eu de o mireasa moarta in ziua nuntii-masina in care se afla a fost lovita din spate=>gatul rupt].spor la treaba si parerea mea :ar fi super bancheta fractionabila 2/1+tetiere


sky79ct
As vrea sa stiu cine si-a schimbat tetierele cu unele reglabile..
Sincer eu nu pot sa conduc si sa stau rezemat cu capu pe tetiera....
Este prea in spate si as vrea sa imi montez macar la scaunele de pe fata niste tetiere reglabile...
Niste poze si niste preturi ar fi ideale.
Eu zic ca multi ar vrea sa isi schimbe tetierele cu unele reglabile..
birkof
De asemenea interesat de ce cauta colegul de mai sus.
Asteptam sugestii.


Toate bune.
aluibasarabeanu
QUOTE(Xs0LeNzAX @ 9 Mar 2010, 20:46)
Nu cred ca conteaza la Soll3nza Tetierele  tongue.gif
*


Sotia mea sta mai tot timpul in spate cu copilul.Fara tetiera este total neprotejata in zona gatului la un accident din spate deci sunt si eu foarte hotarat sa fac aceasta schimbare dar cred ca voi cumpara direct o bancheta de Scala.Sa vedem cum fac cu tapiteria!
ionut30
Salut!!!
cautati la dezmembrari dar neaparat de renault-altele nu se potrivesc
ex.renault laguna ( eu am gasit cu 50 lei in galati )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.