Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Traversare BG
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
karsor
Pentru prima data in Grecia cu auto propriu.Ce sfat imi dati sa ajung la 5 in vama la russe si sa traversez ziua Bulgaria sau pot incerca sa fac asta si noaptea?Fara GPS decat cu harta si in baza indicatoarelor.Plec pe 29 mai la Metamorfossis.
R19/16v
1. Nu pleca cu Scirocco.
2. Ia-ti GPS.
3. Nu dormi in Bulgaria.
OAP
Faci cum vrei wink.gif . Nu ai nevoie de GPS. Traficul in Bulgaria e mult mai civilizat ca in Romania. Uita "legendele" cu haiduci care le-ai auzit pana acum. Respecta viteza legala si nu fii stresat.
aleksanders
iar daca nu respecti viteza multe bacnote de 10 euro in buzunar biggrin.gif
borisake
Salut.
O sa iti fie cam greu fara GPS, sunt destul de zgarciti cu indicatoarele mai ales in afara oraselor mari.
Daca pleci la 05.00 din casa la 06.00 esti la Russe (schimbul vamesilor se face la 07.00) si pe la 14.30-15.00 ai parasit Bulgaria, inteleg ca destinatia ta este Metamorfossis/ HALKIDIKI si daca da, te sfatuiesc de la Russe sa mergi spre Byala, Pleven E83, Lukovit, Botevgrad, SOFIA (centura), Dupnitsa, Sandanski si pe acolo este vama cu Grecia. Sper sa iti fi zis bine, te mai uiti si tu pe harta Harta aici.
In Bulgaria sa nu ai detector la tine, cel putin nu la vedere ca nu mai este voie cu el si au acele radare pistol; care il depistezi cand te depisteaza si el pe tiune, dar eu am gasit un bulgar care mergea mai tare, l-am lasat la 100-150m in fata mea si cand il lua pe el imi bipaia si mie incat pe mine sa nu ma ia; atentie stau la iesirea din tunele cu radarele, deci sa nu ii dai cox. Sa respecti dungile de de pe asfalt incearca sa te agate cu orice si nu merge ziua cu farurile aprinse, nu isi dau seama ochiometric daca ai viteza sau nu.
In rest sa ai la tine bacnote de 5 euro ca doamne fereste, spaga este de 10 euro pt prostii minore si de 20euro viteza mai mare.
In rest bafta si distractie placuta.

Corect, fi relaxat si in caz ca...bacnote marunte la tine, dar nu mai mult de 10euro spaga pt fleacuri. Eu am dat in 2006 50Euroi dar aveam parbriz spart, nu aveam centura pusa si cica am depasit axul continuu, ma intorceam in tara, noroc ca mai aveam bani la mine.
kriiss888
confirm si eu faptul ca in Bulgaria se merge mult mai bine ca in RO. Traficul este mai putin intens, drumurile sunt mai bune ...si chiar cred ca sunt un pic mai civilizati .

Dupa parerea mea nu ai nevoie de GPS sa traversezi Bulgaria ; oriucum ca si sfat ,chiar daca ai GPS, fa-ti tu traseul pe harta si da-i GPS-ului punctele intermediare ..nu ii da direct destinatia ca s-ar putea sa ai surprize pe unde te baga.

Cel mai bine e sa mergi ziua ...din mai multe motive ...unul din ele ar fi ca bulgarii nu prea semnalizeaza curbele deosebit de periculoase cu indicatoarele cu care esti obisnuit in RO (acelea cu sageti multiple) ...au foarte rar asemenea indicatoare ..de multe ori ai doar indicator de limitare de viteza....eu chiar am avut probleme ziua pe ploaie deasa...era sa ies de pe drum.
OAP
Si vezi ca prin anumite sate sunt niste "bump-uri" de iesi prin tavan daca nu reduci viteza, sau cureti tot sub masina biggrin.gif ...sunt semnalizate cu "cocoasa de camila"
karsor
Mersi mult ptr informatii Borisake.Din studiul de pe forumuri am decis sa urmez acelasi traseu indicat de tine.Acum am doua variante ptr Sofia.Una centura cealalta traversarea ei dupa indicatiile date de cineva pe forum. Pentru R19/16v De cand am Scirocco asta din '88 am facut 12000 km in 2 ani.Ma bazez pe el.Pacat ca nu am aer conditionat la el. cu ochiul.gif big_wheel.gif Deabia astept sa plec.
borisake
Mergi fara stres, daca trebuie sa alimentezi sau alte cumparaturi, o apa un sandwis este bine sa ai Leva la tine de preferat si daca nu ai, paritatea era undeva 2Leva la 1 euro.
Mergi linistit nu cred ca o sa ai probleme s-au dus miturile alea cu talharii. Eu ultima data am plecat din Corfu direct in tara(1200km), pe la 08.00 am plecat si am ajuns la 03.00 noaptea. Deci am traversat BG toata noaptea, sunt foarte multe masini de RO pe traseul indicat de mine. Iti sugeram sa mergi pe centura Sofiei pt ca prin oras este mai greut, dar daca ai GPS si ii setezi destinatia sigur te baga pe centura, iar daca mergi cu puncte intermediare poti sa alegi pe unde sa te bage.
Oricum fara stres ca nu ai de ce. Doar sa ai grija la militieni sunt fomisti rau. wink.gif
Drumurile lor sunt cu mult peste ale noastre.
Mare atentie, la ei viteza in afara localitatilor procent de 80% este de 60km/h nu 90 ca la noi, basca in unele zone in mijlocul campului unde se intersecteaza cu un drum fara prioritate ai si restrictie de 40km/h. Sunt foarte aiurea la ei, dar ai si sectoare de drum unde se merge cu 100-130km/h, autostrazi bune si tuneluri lungi si frumoase, poduri la inaltimi ca mergi prin munti...foarte frumos drumul, o sa iti placa. smile.gif
OAP
QUOTE(karsor @ 24 Feb 2010, 17:17)
Mersi mult ptr informatii Borisake.

iarta-ne ca ne-am bagat si noi in seama pe aci` wink.gif
karsor
Borisake ceva experienta in condus prin BG am ca doi ani la rand am bagat Albena si pe la Vama Veche si pe Russe.
borisake
Probabil, dar nu se compara cu mersul spre Grecia. Eu cand am fost la Sunny Beach nu am vazut calcai de militian si spre Grecia in 2007 la al 42-lea militian m-am plictisit de numarat... radmasa.gif , de aceea iti ziceam sa ai grija ca au foamea mare pe ei si ii taxeaza la fel si pe bastinasi, nu au ceva aparte cu turistii. laugh.gif
Dan73
QUOTE(borisake @ 24 Feb 2010, 20:41)
Mare atentie, la ei viteza in afara localitatilor procent de 80% este de 60km/h nu 90 ca la noi, basca in unele zone in mijlocul campului unde se intersecteaza cu un drum fara prioritate ai si restrictie de 40km/h...
*


Viteza in afara e de 90. Au limitari de viteza, la 60, in curbe. E foarte stresant pt ca multe curbe sunt foarte largi si usoare.
Eu am numarat pana la Kulata peste 25 de echipaje de politie si era duminica. In rest, confirm cele spuse mai sus: circulatia e mult mai aerisita decat la noi, sunt mult mai putini zmei in trafic ,drumuri acceptabile, ca medie mai bune ca ale noastre, desi nu vezi un drum de calitatea celui dintre Craiova si Turnu Severin de ex.. Daca mergi cu cineva si are o harta in poala te descurci dupa indicatoare. Nu e musai nevoie de gps...daca are harti proaste sau vechi mai mult te incurca.
Legendele cu haiduci nu sunt chiar legende. Eu i-am vazut anul trecut chiar pe autostrada...metoda clasica cu pana prostului biggrin.gif . Cineva de pe forum care a trecut noaptea, tot anul trecut in vara, chiar a intalnit un baraj facut de talhari. Noroc ca nu el era tinta ci altul cu o masina mai luxoasa. Deci fenomenul mai e prezent. Eu am mers si cu trenul la Sofia. Aveau controlorii bulgari o metoda de a jefui calatorii, mai ales pe romani. Urcau mai multi si pretindeau ca fac control la bilete. Daca insotitoarea de vagon era novice si nu stia smecheria, ii insotea. Altii se duceau la camaruta ei din capatul vagonului si ii furau din bilete. Urma spaga luata de la calatorii asa zis depistati fara bilet. Sunt destul de cretini. In orice caz nu mai e ce a fost dar cu criza asta poate li s-a facut foame iar. biggrin.gif
Mihai 90
Cine štie nište zone de vis prin Bulgaria cu chei,canioane,dar ši drumuri bune?
Un traseu gen CHEILE BICAZULUI...
argon
QUOTE(R19/16v @ 22 Feb 2010, 22:15)
1. Nu pleca cu Scirocco.

*



sa nu uiti sa-i spui lu' ala de-ti va cumpara vreodata r19-ele sa nu mearga drumuri mai lungi de 50 km cu el, riscant domle'.
Dan73
QUOTE(Mihai 90 @ 7 Apr 2010, 16:14)
Cine štie nište zone de vis prin Bulgaria cu chei,canioane,dar ši drumuri bune?
Un traseu gen CHEILE BICAZULUI...
*


Defileul de la Vratsa...Trigrad, Erma
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.