Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsea alchidica pe masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
al1n
in parcarea unui supermarket cand au vopsit un stalp foarte inalt(20-30m) au zburat stropii pe masina de zici ca a plouat cu vopsea. am observat asta deabia cand am plecat de la munca. cand am vazut si am pus mana deja vopseaua nu se mai intindea, incepuse sa se intareasca.mi sa spus sa incerc cu lichid de frana, am frecat o juma de ora si nam reusit nici macar 10 % din masina ca sa o sterg. are vreun efect asupra vopselei lichidu de frana? sau stiti vreo solutie sa scap de vopseaua de pee masina.
precizez ca e absolut toata masina picurata.
s-au facut si poze de catre directorul magazinului pentru eventualitatea in care trebuie sa ii dau in judecata dar nu as vrea sa ajung asa departe.
G I M
Cine ti-a zis frate sa stergi vopseaua cu lichid de frana? O fi facut vreo gluma si tu ai luat-o in serios...intr-adevar vopseaua de curata cu lichid de frana...dar de tot! Poti incerca cu diluant sau acetona, dar incearca pe portiuni mici sa vezi cum reactioneaza aceste solutii cu vopseaua...
paul_p
Tu ai glumit cand ai zis ca ai dat cu lichid de frana pe masina?
Marty
Fugi repede la politie, declara ce s-a-ntimplat, pune-i sa faca poze si pe urma fa o scrisoare catre directiunea magazinului. In functie de raspunsul lor, procedezi la datul in judecata.
Oricum, dupa ce scrii tu acolo, nu mai ai nicio sansa de izbinda, pentru ca trebuie sa ai mintea extrem de plata astfel incit sa dai cu lichid de frina pe masina! Sunt curios cam cum se prezinta vopseaua pe masina ta in dimineata asta !?
Victor25
incearca cu diluat sau acetona,nu ar trebui sa ti afecteza vopseaua masini k este data cu lac,acum incearca si u pe o portiune mica,vezi cum se comporta(ar mai fi o modalitate nu stiu cat de buna este sa freci cu un smirghel fin stropii de vopsea si apoi sa i dai un polish).dute la un magazin de vopsea auto treb sa existe ceva cool.gif .
vi_escu
Vopseaua alchidica se dizolva in benzina.
Paca
nu ti-a facut stalpu ce-ti face lichidul de frana =))
argon
cu lichid de frana dau unii idioti pe masina ce le-a ocupat locul ca razbunare radmasa.gif
al1n
cu benzina am dat GRESEALA mea, ma scuzati . am facut plangere la politie , au facut si poze si am estimat daunele la 3000 lei. se pare ca e fapta penala de distrugere. dar exista sanse sa scap de picurii aceia de pe masina fara sa trebuiasca revopsita?
Paca
tine-te cu dintii sa plateasca pt prostia lor,da-i in judecata poate-ti vopsesti masina la un service bun,dc nu ?

24 Feb 2010, 20:24:
tine-te cu dintii sa plateasca pt prostia lor,da-i in judecata poate-ti vopsesti masina la un service bun,dc nu ?
al1n
daca ar fi sa ma inteleg cu ei cred ca accept si mai putin, ca de curatat am sa reusesc cumva, ii mai dau un polish si peste 1-2 ani merge bine la rabla. problema esta ca luni am spalato iam facut poze si vroiam sa o pun la vanzare prin martie si la starea in care e momentan nu cred ca imi da cineva mai mult de 2500 lei si vroiam sa cer vreo 4000.
Cioby92
daca , curati geamurile ... pui in anuntu de vanzare ca e vosea cu modele si e unicat si ceri mai mult laugh.gif ... imi place masina vad ca nu e ruginita poti cere 1200 euro si e zambetul lui iliescu deci e si ultimul model aparut cool.gif
argon
QUOTE(al1n @ 24 Feb 2010, 20:21)
am estimat daunele la 3000 lei.
*



interesant, cum ai facut aceste estimari ca masina cu totul nu face 3000 de lei..si apropos, iese ca noua la un polish de 150 ron.
baranga
cum domnu argon sa nu faca 3000 ron masina omului??eu n-am vrut sa dau breaku din dotare cu 4700 ron(an fab 99)
argon
cand se intampla asta? nu mai vrea nimeni 1310 cand isi ia SH strain de banii aia, nici nu mai vezi Dacii prin trafic, toate s-au transformat in GOlf 3 wacko.gif
Alexio
QUOTE(argon @ 25 Feb 2010, 09:13)
cand se intampla asta? nu mai vrea nimeni 1310 cand isi ia SH strain de banii aia, nici nu mai vezi Dacii prin trafic, toate s-au transformat in GOlf 3 wacko.gif
*



Emanciparea romanului. Pe principiul "dau jegul meu pe jegul altuia".



Ar merge curatata punct cu punct apoi polishata la motor apoi ceruita, insa nu uita ca acolo unde "freci" se subtiaza vopseaua... si cum deja astea de dupa 1999 aveau tabla aia cu mult mai slaba la rugina decat cele de dinainte de '99 ar trebui avut grija la "frecat" vopseaua
al1n
Toată partea stânga,capota,aripa dreapta si portiera dreapta fata au fost vopsite acum 4-5 luni,si aripile fata schimbate tot atunci totul cu 1500 lei.am încercat sa am grija de ea si de asta vreau sa mă bat cu ei pentru despagubiri.
G I M
Alexio, cum naiba sa cureti mai omule punct cu punct? Dai in balbaiala...
Alexio
Da recunosti ca exista si alta cale in afara de vopsit integral? Omu a intrebat daca exista si alta cale.

Priveste partea buna... daca stai sa stergi punct cu punct o sa ajungi sa iti apreciezi masina si sa ai grija de ea pana mori.
panter1
sunt patit si eu.. imi pare rau ca nu am putut face poza de nervi mai mult.. insa.. eu am gasit-o data cu un spray de la aripa fata pana la stopurile din spate, am gasit-o intr-o dupa amiaza cand am venit de la munca(deci era data de noaptea).

A 2-a zi a vorbit taikmiu cu un fost vopsitor de meserie, i-a dat un diluant slab, nu mai stiu cum se numea acel diluant stiu doar ca nu era asa de tare cat celalalte si ca avea o denumire(s-ar putea sa se gaseasca in magazinele de vopseluri)

Am pus pe o carpa acea solutie, vopseaua de spray era bine intarita pe tabla.. si am frecat in cercuri,.. in timp ce frecam nu se lua din prima.. trebuia sa insist se cunostea ca incepea sa se moaie vopseaua si se lua albastrul acela din spray. E drept.. am frecat la ea vro 2 ore.. dar acum nu se mai cunoaste smile.gif Deci tre sa ai carpa imbibata in diluant si freci cate o portiune.. cand s-a dus.. o lasi sa se usuce..

Alin nu ai sa poti lua punctele unul cate unul, cand vei freca cu o carpa misti mult carpa aia si stergi mai multe puncte dntr-o data.. eu asa am facut la mine si a functionat, erau milioane de puncte mici.. stiti voi cum imprastie un spray cu vopsea..

Maine este sambata.. spor la treaba smile.gif

Iar pentru cine crede ca dacia este fiabila si o masina buna.. sa faca un ITP pe bune si mai vorbim rolleyes.gif
al1n
QUOTE(panter1 @ 27 Feb 2010, 00:01)
sunt patit si eu.. imi pare rau ca nu am putut face poza de nervi mai mult.. insa.. eu am gasit-o data cu un spray de la aripa fata pana la stopurile din spate, am gasit-o intr-o dupa amiaza cand am venit de la munca(deci era data de noaptea).

A 2-a zi a vorbit taikmiu cu un fost vopsitor de meserie, i-a dat un diluant slab, nu mai stiu cum se numea acel diluant stiu doar ca nu era asa de tare cat celalalte si ca avea o denumire(s-ar putea sa se gaseasca in magazinele de vopseluri)

Am pus pe o carpa acea solutie, vopseaua de spray era bine intarita pe tabla.. si am frecat in cercuri,.. in timp ce frecam nu se lua din prima.. trebuia sa insist se cunostea ca incepea sa se moaie vopseaua si se lua albastrul acela din spray.  E drept.. am frecat la ea vro 2 ore..  dar acum nu se mai cunoaste smile.gif Deci tre sa ai carpa imbibata in diluant si freci cate o portiune.. cand s-a dus.. o lasi sa se usuce..

Alin nu ai sa poti lua punctele unul cate unul, cand vei freca cu o carpa misti mult carpa aia si stergi mai multe puncte dntr-o data.. eu asa am facut la mine si a functionat, erau milioane de puncte mici.. stiti voi cum imprastie un spray cu vopsea..

Maine este sambata.. spor la treaba smile.gif

Iar pentru cine crede ca dacia este fiabila si o masina buna.. sa faca un ITP pe bune si mai vorbim rolleyes.gif
*



nu pot sa ma apuc eu deocamdata sa o curat pentru ca stiu sigur ca exista un vinovat. cazul este in cercetare la politie si astept inca solutii de la firma care sa ocupat de vopsit, iar in lipsa unei intelegeri cu acestia ramane sa deschid un proces impotriva celui care va fi gasit vinovat de politie.daca o curat eu sterg dovada principala in cazul unui proces. sunt absolut sigur ca se duce cu multa munca si mai ales migala si cu un polish , dupa aia ii mai dau si o ceara daca vreau sa fiu cu motz. masina e in proportie de 80-90% acoperita cu puncte de vopsea tre sa fiu prea beat ca sa frec eu o saptamana la ea.
al1n
am incercat sa gasesc o solutie pentru a o curata.am fost la 3 spalatorii auto si un service de vopsit, au dat cu de toate si nici macar nu se mai inmoaie. si nu e vopsea ci grund de metal de culoare gri. singura solutie ar fi vopsitu total al masinii.
al1n
salut, revin cu problema...de fapt e o vopsea epoxydica extrem de puternica, care se duce cu nitrodiluant, dar aplicat doar pe picaturi. cei care au incercat sa o curete au facut praf toata vopseaua de pe capota. trebuie revopsita toata masina. acum va intreb daca aveti idee cat costa vopseaua metalizata verde inchis? ca sa imi fac si eu o parere ca mam inteles cu vinovatul ca il ajut si eu cu ceva ca sa reezolvam masina. multumesc.
Andule
incearca cu dulauant dra nu freca prea mult,adica ca sa insisti prea tare,si in nici un caz cu lichid de frana ca tio faci varza de plangi langa ea. blink.gif
bv-08-fgm
se rezolva foarte simplu problema,iei o sticla de diluat nitro si cureti pana se duc petele dupa care tias recomanda sai dai un polish,sa nu incerci cu diluant normal deeoarece nu o sa se duca,doar cu diluant nitro.

Bafta!
G I M
Nu recomand sa dai cu diluant nitro, am incercat eu sa sterg o pata de vopsea de pe masina si mi s-a luat cu tot cu lacul original.
Tudor Badescu
Ar fi o solutie,dar foarte migaloasa:sa slefuiesti cu smirghel foarte fin (1000...2000),cu apa,vopseaua aceea alchidica,cu mare atentie sa nu intri in lacul vopselei normale.Apoi slefuire cu polish.Metoda cu slefuirea se foloseste pentru corectarea locurilor unde a plans vopseaua sau a altor defecte,daca vopsirea a fost facuta serios,cu strat suficient de gros.Doar ca,ce-i drept,atunci e vorba de zone mici.
bv-08-fgm
si asta e o metoda tudor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.