Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CE PARERE AVETI DE PAPUCUL MEU...?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
sorin_buicu
SI POZELE CU SUV-UL MEU
SPER SA VA PLACA...ASTEPT PARERI [attachmentid=1627596669] [attachmentid=1627596670] [attachmentid=1627596667] [attachmentid=1627596666] [attachmentid=1627596671] [attachmentid=1627596672] [attachmentid=1627596675] [attachmentid=1627596678] [attachmentid=1627596679] [attachmentid=1627596680] [attachmentid=1627596681]
Victoras2001
E superb!
Da nu prea inteleg. In loc sa-l pui sa aduca bani acasa, tu-l tunezi?
Markos
impresionant...

se vede ca îti plac masinile smile.gif
Cioby92
frumos
Victoras2001
Da, e deosebit.
Executron
Culoarea e misto, ca e rara, motorul care este impecabil si scaunele de piele chiar dau bine si rezista sigur mult mai bine decat cele de stofa.

Ce nu-mi place e volanul, care nu merge cu masina care are aspect clasic.
Anonim5
Fix scaune de piele lipseau pe o auto-utilitara..

Vopseste si tu jantele alea sa fie toate intr-o singura culoare.
cudry
frumos interior, dela ce sunt acele scaune si cat ai dat pe ele? imi place si gentile din aliaj ii vin bine in schimb exterioru mai vrea niste bare de inox fata spate si in spatele cabinei una cu niste proiactoare mai mici nu din alea mari iti mai vin tie idei daca vrei sa mai bagi bani in ia daca nu e buna si asa oricum frumos ai combinat utilu cu placutu smile.gif
4x4
PRO:

-Jantele originale arata mai bine pe negru, urmeaza sa fac si eu asta la vara, dar de ce nu sunt toate la fel ?
-Noile roti nu sunt pe gustul meau, dar e tot o schimbare in bine
-Imi plac scaunele, dar sper ca nu asta va fi aspectul final, ai multe fire intinse, scotch.
Sunt mai ergonomice, in sensul ca inca ajungi la volan si maneta fara sa dai cu capul de plafon ?
-geamuri laterale fumurii+colant parbriz, ai aceleasi covorase ca si mine blush.gif
-turometru, doar daca e si functional
-volan+manete noi, din nou, doar daca sunt complet functionale (revin la loc, etc)
-geamuri electrice, casetofon

CONTRA:

-burduful de la schimbator, nuca schimbator
-toate chestiile care atarna de oglinda
-nu imi dau seama din poza daca ai facut si luneta fumurie
-iti lipsesc chestiile marcate cu rosu in fotografie
-atentia la lucrul incercuit cu portocaliu in fotografie, lichidul ala arata tare murdar
-nu prea inteleg lucrurile marcate cu verde, de ce ai nevoie de doua goarne, ce rol are sticla de apa minerala si ce e cu garnitura aia (eu nu cred ca o am)

user posted image
Alexio
Frumos. Imi place cum arata cu volanul de Logan (cat costa unul ca acela nou prin Vitan? are cineva idee? si se potriveste pe ebrlina fara modificari?)

IRONICK
superb, nu inteleg de ce au mai produs astia dusteru
argon
QUOTE(Anonim5 @ 25 Feb 2010, 00:59)
Fix scaune de piele lipseau pe o auto-utilitara..
*



mai uita-te si tu pe discavări sau emtivii sa vezi cum se tuneaza pick-upurile..


.
Alexio
Puse in ploaie sub un copac in timp ce fulgera?
Victoras2001
Foarte interesant conceptul cu noile manete. Inovatia se vede bine in pozele 3 si 6.
psu93
super dar punel la treaba
Merced
Ce e cu jantele alea din poza patru? Exista sau nu? Ca in restu' pozelor sunt jantele banale de tabla.
BogdanSerban
Foarte frumos! Mai ales scaunele.
Dar acum munceste-l!
Victoras2001
Am pus semn de carte la topicul asta. Fac ce fac si mai arunc o privire la poze. wink.gif
deceneu32
Bravo!Vad si eu un papuc frumos,ingrijit.
BogdanSerban
de pe ce masina ai luat scaunele?
iuliano_smile
Bv tie Sorine wink.gif .Noroc ca avem o vorba:Loganuri vezi pretutindeni...modelele mai vechi insa nu.
Oricum te felicit ca arata atat de bine si ca investesti bani in ea destul de ok, fara a face kitchuri. DACIA=Daca Ai Cap Iese Altfel.
Nota 10.
Anonim5
QUOTE(argon @ 25 Feb 2010, 18:51)
mai uita-te si tu pe discavări sau emtivii sa vezi cum se tuneaza pick-upurile..
.
*




E clar.. Dupa ce isi rupe spatele incarcand 2 frigidere ruginite in pick-up-ul sau de LUX mega tunarit, va trebui sa-si relaxeze muschii fesieri in niste scaune de limuzina imbracate in piele.

Oribil oribil oribil, totusi imi place ca ai fani care o sa ma injure pe mine acum.
Parerea mea sincera e sa o lasi cum a conceputo designerul dacia ca a stiut el de ce o face asa.
VyRuZ
Mie nu mi se pare deloc oribilă mașina. În afară de volanul care nu se pupă și de mici cabluri ce atârnă pe ici, pe colo, e totul OK.
Victoras2001
Pai da, ca in afara de alea e ca din fabrica... radmasa.gif

Da despre papucul asta user posted image ce parere aveti?
Andy_ACS
Eu zi ca e bocanc nu papuc smile.gif

Bafta!
Alexio
In decursul anilor am realizat o chestie... apropo de aspect si despre Dacia in general... "dizainarii" parca au facut aceasta marca sa poata fi "redizainarita" de catre fiecare proprietar in parte... slabe sanse sa gasesti o alta marca mai "mudabila" si mai usor de transformat ca aceasta... La Dacia poti schimba orice incepand cu suruburile si terminand cu motorul chiar in sufragerie.
sorin_buicu
scuzele mele...am fost plecat din oras...si deaia nu am raspuns
Deci, tin sa le multumesc celor care m-au apreciat pentru ce am facut si o sa mai fac iar celor care li s-a parut( oribil,oribil,oribil) nu te obliga nimeni sa te uiti. nu trbuie sa iti placa tie.
mie unul..imi place cum a iesit. janta aceea neagra e rezerva de la bora lu' fratimio ca aveam pana si....
iar cele de aliaj sa le pun cu cauciucurile de vara.
Scaunele sunt de la un opel omega din 2002.
cat despre voan..am dat 15 lei pe el din targul spatamanal. are un mic defect o taietura...dar nu e asta o problema
si..de muncit a munit destul cat a fost pe mana lu' taica-meo...acum se relaxeaza.
zicea cineva ca sunt nebun ca bag banii in dacie, eu mai am si un seat toledo din 2004 dar...oricat l-as face tot o dacie face valuri cand apare ...sincer. inca odata respect clor care m-au apreciat. MULTUMESC

1 Mar 2010, 03:23:
[attachmentid=1627597967] [attachmentid=1627597968] [attachmentid=1627597969] [attachmentid=1627597970] [attachmentid=1627597971] si mai pun cateva poze....mi-a mai zis ceva ca" asta e masina de cocalar"...OARE?! sa fie cum zice el? raspundeti voi..va rog


1 Mar 2010, 03:35:
intreba cineva daca manetele (stergatoare si blocul de lumni) sunt functionale...
DA, sunt semnalizarea revine, ceatza e montata pe blocul de logan, si stergatoarele merg pe 3 trepte+ strop-gel tr1, tr2 si temporizator. iar volanul de sandero sau logan 2 nu merge pus daca nu se inlocuiesc manetele...o sa loveasca in maneta de semnalizare.
Anonim5
Daca nu esti capabil sa accepti critica, atunci de ce ai facut un topic pe un forum PUBLIC unde lumea isi da cu parerea indiferent daca e buna sau rea..

Daca te asteptai sa fi pupat de toti si sa te considere un zeu ca ti-ai pus jante si scaune de pe omega ca sa faci valuri cu dacia pick-up atunci inseamna ca tu nu stii pe ce forum te aflii si ca nu percepi valoarea criticii.

Intr-adevar nu trebuie sa-mi placa mie masina ta dar nu trebuie sa-ti placa nici tie parerea mea.
dizzy
de unde ai luat jantele de aliaj?
ag02cws
QUOTE(Anonim5 @ 1 Mar 2010, 12:25)
Daca nu esti capabil sa accepti critica, atunci de ce ai facut un topic pe un forum PUBLIC unde lumea isi da cu parerea indiferent daca e buna sau rea..

Daca te asteptai sa fi pupat de toti si sa te considere un zeu ca ti-ai pus jante si scaune de pe omega ca sa faci valuri cu dacia pick-up atunci inseamna ca tu nu stii pe ce forum te aflii si ca nu percepi valoarea criticii.

Intr-adevar nu trebuie sa-mi placa mie masina ta dar nu trebuie sa-ti placa nici tie parerea mea.
*



Tare asta cu valoarea criticii. Si mai tare e ca vine dupa un rand cu 2 greseli gramaticale flagrante.
sorin_buicu
jantele sunt momo gt 2 si sunt luate de pe un seat leon din dezmembrari.
ghitza
mie unul imi place si te apreciez pt ceea ce ai facut.daca mai faci ceva pune poze sa te felicitam in continuare aici ma refer la cine stie sa aprecieze
Spartanu
Bv, ceva facut bine in sfarsit a reusit cineva sa scape de acele manete oribile clasice! Cat au costat,a trebuit sa faci modificari (sa tai , sa sudezi)?
sorin_buicu
nu trebuie sa sudezi nimic trebuie doar sa faci legaturile la inst. electrica si nu o sa se mai potriveasca, carapacea aia de plastic( se vede din poze ca la mine lipseste) dar vreau sa ii pun ceasuri de bord de logan apoi fac carapacea din chit de fibra
4x4
Sorin, cum de ai instalat turometru clasic? Unde ai facut legaturile pentru a fi functional? Eu am unul gen tuning pe papuc, mi sa spus ca nu se poate pune de pe benzina pe diesel.

Sincere felicitari pentru efortul pus in masina, caci te inteleg perfect;
Pasiunea se traieste nu se explica !

Te-ai gandit sa ii pui ac?
sorin_buicu
da, m-am gandit si laA.C dar prima prioritate este servodirectia. pana la vara sper sa o fac. iar turometrul este de dacia berlina injectie din 2002,3,4. se leaga 3 fire. unul la+dupa contact, al doi-lea se leaga la "masa"(-) si ultimul se leaga la senzorul de turatie (deasupra volantei) firul mov. bineinteles ca nu idica corect. sa vezi cum de duce in 6000rpm:)) si ea normal are vreo 3000 rpm. dar e bun decat capacul ala cu DACIA.
4x4
Si eu ma gandesc serios la A.C. si servo. A.C. a fost din fabrica pe modelul in 2 usi, pentru o scurta perioada, iar servo cred ca putem face ceva cu motorizarile F8Q de pe alte masini, un F8QT ar fi bun biggrin.gif.

Eu schimb viteza la 4500 de ture dupa turometrul meu, poate indica bine.
sorin_buicu
A.C au avut alea cu 5 locuri !,6 benzina iinjectie pe diesel nu a fost pus. am eu un motor F8QT dar nu ai ce sa faci cu el....ma gandeam sa-i pun turbina, pompa de injesctie si anexele pt turbina dar trebuie intarit si ambreiajul, grupul, cutia....nu cred ca rezista la 90 CP.Cat despre servodirecie merge caseta de directie cu tot cu pompa si conducte de renault 21 sau 12...nu mai stiu sigur. din 80 pana in '93 s-au facut cu servo. si mai merge de la renault fuego dar cu mici modificari:|
ghitza
merge fara nici o modificare de pe aceste modele?ca mar bate gandul si pe mine,daca faci ceva spune si aici
panter1
pentru initiatorul topicului.. incearca sa vezi daca pe un turometru mai vechi.. iti indica bine.. deoarece din cate stiu diferenta dintre turometrele de pana in 2000 si cele de dupa 2000 este ca cel pentru injectie arata de 2x mai mult.. lucru care se intampla la tine.. Felicitari pentru daciuta ta, asculta criticile si nu l-e baga in seama.. stii cum e.. "cainele latra ursul merge" wink.gif Este ca la TV.. nu iti place schimbi programul smile.gif Pacat ca unii nu inteleg asta si se tot uita la cea ce nu l-e place si spun ca "sunt acre merele" radmasa.gif
Victoras2001
Se pare ca nu si-a facut nimeni timp sa-ti creioneze cateva idei si principii solide care sa-ti foloseasca in viitorul pe care-l ai in fata. Trist. sad.gif
In viata nu trebuie sa te feresti de nimeni. E bine sa ai de-a face cu oameni din toate paturile sociale, cu tot felul de fenomene si situatii, atat negative cat si pozitive. Aici insa, intervine capacitatea ta de selectie intre bine si rau. De invatat ai din ambele. Insa trebuie sa stii a deosebi raul de bine.

PS. "Cand vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri". Asta aporopos de mere. tongue.gif
HUMMER H1
servo directie se poate pune dar cu rarul sau itp ul cum se rezolva ? smile.gif
ghitza
da ce treaba au ei nu inteleg ca doar nu cauta ei caseta de directie acuma.doar nu te opreste pe drum si sa le deshizi tu capota anmume pt caseta de directie.sa ai si tu acolo in regula seriile ,lumini.noxe si alte lucruri mai importante iar la ITP merci cu "dreptu " si tu daca vrei neaparat servo directie
sorin_buicu
nu cred ca reprezinta RAR-ul o problema. cu 50 lei sunt si chori si muti:))) macar sa imi pot monta eu servo si sa ma impiedic de RAR. pana acolo mai avem de modificat:(
HUMMER H1
in primul rand la sistemul de directie si franare nu ai voie sa aduci modificari iar arr ul cand te opreste pe drum nu verifica doar seriile aia verifica mai ceva can service la itp nui probleama doar ca se fotografiaza la motor seriile si toate alea iar pompa de srvodirectie si toate furtunile banuesc ca sunt prea mici ca sa fie bagate in seama daca vrei sa omologhezi tre verificat prima data la rar si dupaia la treaba daca e aprobata treabadar a sa mai discutat pe dacia club problema daca a mai facut cineva sunt curios dar sa fie si catusi dacat legal zic eu smile.gif
B-25-FOF
salut!...am si eu o mica intrebare:am auzit de filtrele conice ce pot fii atasate si la dacia 1310.Asi vrea sa stiu si eu ce performante aduce masinii in cauza dar si cum se monteaza. gun3.gif gun3.gif
sorin_buicu
macar sa gasesc eu toate piesle necesare si sa nu o pot omologa....pana atunci vreau sa ii fac obloanle si usa pe dreapta ca sunt cam "atinse" si sa imi gasesc alte jante...app alea de aro 10 nu le pot modifica prinderea? cred ca ar fi super pe pick-up. alea de aliaj s-au vandut si caut altele
cris06
Interesanta! Vezi ce faci cu acele de la ceasuri ca nu se pupa cel de la turometru cu cel de la vitezometru... Spor la treaba!
alin12
sorin trebuie sa fii constient de ceva.
tu ai facut un topic in care iti prezinti masina, ptr ca forumistii sa isi dea cu parerea.
astfel trebuie sa stii ca vor fi pareri si pro si contra, si nu trebuie sa le multumesti celor care spun pro, iar pe cei care spun contra sa ii alungi
ar trebui sa le multumesti tuturor, si sa tii cont de parerile lor. daca majoritatea spun pro jante, atunci pastreaza-le, daca lumea spune contra volan, gandeste-te putin.....s-ar putea sa nu dea bine. cam asta ar fi parerea mea, despre cum ar trebui sa reactionezi.
referitor la masina ta, cu exceptia schimbatorului, mie imi place. iti urez spor in continuare si sa rezolvi cu carcasa de la volan.(care e urgenta)
sorin_buicu
da alin...asa e ai perfecta dreptate. sa stiica mi-ai dat o idee...
azi mi-a zis un coleg forumist cum ca ar merge mitraliera schimbata cu tot cu axul volanului cu tot cu crucea cardanica in locul banalului cuplaj de cauciuc:| ce ziceti?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.