Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme semnalizare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
AG10AEX
Nu-mi merg semnalizatoarele, defapt cand semnalizez stanga, dreapta doar mi se aprind becurile, si raman aprinse, nu licare... si la fel pe avarie, mentionez k nu am niciun bec ars... o fi de la releu? am alarma pe masina si din telecomanda imi licare semnalizatoarele...
pician90
poate fi siguranta din habitaclu S4 sau releul de semnalizare RS..ori defect ori nu mai face contact cum trebuie piciosusele in papuci.incearca cu o siguranta de 7,5A ..apoi daca nu merge..scoate releul si curata cu spray de contacte ..piciorusele..si papucii didn tablou.Daca nici asa nu merge..e defect.
marduk8602
e de la releul de semnal, se afla pe panoul de sigurante din interior, in stanga volanului. licaritul de la alarma este dat de alt releu, care se afla sub volan, releul flash, si n-au nic o treaba unu cu altu decat ca folosesc aceleasi becuri. siguranta clar nu e arsa, ca ar fi insemnat sa nu se mai aprinda de loc
pician90
depinde ..ce alarma are..daca e alarma .montata gen type R sau eagle..modulul de alarma da semnal pentru becuri .
AG10AEX
m-am uitat in cutia de sigurante, releul de semnalizare este primul? k sunt primele 2 mari si mai sunt 2 mici, din schema tabloului reiese k este primul... dar nu sunt sigur k si pe al doilea tot RS scrie, pe primul releu l-am dat jos, si se aude k este ceva rupt in el. Releul se numeste RSAD SF116/99 RS 80365E
pician90
e primul. uite ..toate sigurantele si toate releele din habitaclu http://daciaclub.tehnoplus.net/DaciaClub/S...001-06-2001.pdf
poti sa dai jos carcasa de pe el ..si sa te uiti daca rupt ceva..sau sa vezi ce suna in el .
serviccom
Pana sa cumperi altul desfa-l si vezi ce s-a rupt, poate a scapat arcul ala mic, eu am mai patit asa la un alt releu, bine-nteles ca oricum l-am schimbat.
v-king
Din pdf-ul de mai sus nu reusesc sa vad unde e releul flash la supernova. O poza ar fi mai mult decat binevenita. Multumesc mult!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.