Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire Servofrana Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Alexxxino
Nu stiu daca s-a mai discutat asta pe forum, dar as vrea sa stiu daca se poate inlocui servofrana de Dacie cu una de masina straina (BMW, Opel, Ford, etc).

Oricum trebuie s-o inlocuiesc si m-am gandit daca tot dau banii macar sa-i dau pe ceva mai bun.

In ultimul timp am avut si am numai probleme cu ea, ba tine la jumatate, ba la podea, ba am pedala foarte elastica si astazi mai nou am ramas fara frana deloc, noroc ca mergeam cu 40 km\h si am oprit-o cu frana de mana, ca altfel... popa.gif am inlocuit toate garniturile la servo dar la fel.

M-ar interesa cam de la ce masini ar merge si daca a incercat cineva asa ceva. Orice sugestie e binevenita.
freddybb
sunt de acord cu faptul sa dai banii pe ceva de calitate, dar in cazul in care doresti ceva strain ar fii bine sa te orientezi la ceva compatibil cu modificari minime fiabil si usor de reparat ca de ex Renault, dar numai in cazuri extreme, eu cred ca mai exista piese de Dacia de calitate, agreate de constructor
SB04AKI
pune servofrana de la papuc e mai bun sau de reno 11 care se potriveste fara modificari.
STORMTROOPER
@ Alexxxino - tu nu ai probleme cu servo-frina, ci cu sistemul de frinare in esenta lui. Servo-frina este pusa acolo pentru a te ajuta sa frinezi mai usor, adica pentru ca tu sa exerciti o presiune mai mica asupra pedalei cind frinezi, dar frina sa fie eficienta.
Recomandare: Cauta un set de garnituri de frina bune, si un mecanic bun, sau daca te pricepi tu, si schimba garniturile, faci o aerisire zdravana, si pui un lichid de frina mai de calittate, si nu o sa mai ai probleme cu frinele. Daca si dupa ce faci operatiile astea tot ai probleme cu frinele, problema ar putea proveni de la pompa de frina.Aia nu prea merge reparata, si pusa pe masina pentru a merge cu ea in siguranta.Mai bine cauti una noua de Autonova Satu Mare sau iei una de la piese de import. Codul il gasesti in sectiunea anterioara.
Suuces.
Gaba
Aceeasi problema am avut-o si eu ... cind am scos pompa de frana unul dintre pistonase era uzat (incredibil dar adevart) . Am schmbat pompa cu una noua si supapa de la servo si voila ... totul merge normal acum smile.gif bafta si cere parerea la mai multi mecanic ... vezi sa nu traga aer fals smile.gif
Alexxxino
Multumesc pentru raspunsuri, astazi sau maine o sa ma duc la dezmembrari sa vad ce masini gasesc, dar oricum slabe sanse sa dau de un reno 11 pentru ca la noi din cate stiu eu sunt decat vreo 2-3 centre dezmembrari si alea vai mama lor.
Oricum daca nu merge de la o masina straina o sa iau de Dacia ca trebuie inlocuita si pompa din cate mi-ati spus pe aici.
STORMTROOPER
1 - La Remat/dezmembrari nu se vind/nu au voie sa vinda piese tinind de sistemul de frinare sau directie. Motivele sunt mai mult decit evidente.
2 - Decit sa incerci cirpeli, mai bine nu mai folosesti masina o perioada stringi bani si schimbi ceea ce e de schimbat folosint piese de calitate. Nu cred ca ti-ar pica prea bine daca mergind prin oras cu 50-60 km/k ti-ar tisni un copil dintre masini, si ai frina, banuind ca ai luat piese bunicele de la remat, si ar ceda pompa de frina, si ai izbi copilul in plin.
Incearca sa faci ceea ce ti s-a recomandat mai sus, verifica garniturile, cauta unele mai de calitate, (eu am Rolast pe masina, gasite printr-un depozit al unui magazin), verifica daca placutele mai sunt bune, verifica daca discurile de frina mai au grosime, sau sunt prea subtiri, schimba lichidul de frina cu unul mai de calitate, faci o aerisire ca lumea, sa tina pedala sus, si daca nici asa nu tine, ajungi la schimbatul de pompa.
Succes si drumuri fara incidente.
Florinel 86`
....servo-frana de papuc diesel+pompa aferenta e suficienta pt dacie...si se poate monta fara prea mari batai de cap sau alte `artificii` facute......
Alexxxino
@STORMTROOPER
1. Despre asta chiar nu stiam, dar crede-ma ca daca ma duc la nenea ala de acolo si ii arat bani si ii spun ca vreau piesa x mi-o da fara nicio intrebare ca de suntem in Romania, fara bon factura sau orice altceva.
2.Fii sigur ca dupa intamplarea de ieri nu mai merg cu masina, am recurs la mijloace de transport mai ecologice bicicleta sau pe jos, dar la cum a fost astazi am recurs la mersul pe jos.
Am fost la 2 magazine (unul langa altul) de piese ca astea mai aveau deschis pana la 20:00 si am intrebat de pompa si de oala de servofrana si preturile sunt asa:
Primul magazin: oala de servo = 95 lei,pompa frana=60 lei
Al doilea magazin: oala de servo = 95 lei, pompa frana=85 lei blink.gif
Nu stiu ce firma erau ca aveau cutiile rupte si vanzatorii nu stiau nici ei cica de uzina dar nu inteleg de ce asa diferenta.
Am mai intrebat daca au de Dacia papuc diesel si cica e la fel, bine ca eu cred ca aia nu prea stiu sa faca diferenta intre ele. O sa mai intreb si la alte magazine sa vad ce preturi au si poate iau de dacie ca nu vreau sa fac modificari si mai ales la sistemul de franare.
ghitza
si-a luat un amiuc la o nova pompa de frana de Autonova scrie si pe ea si cica a dat pe ea 250 de lei.e mult zic eu
Alexxxino
Bun si acum sa zicem ca iau pompa si servo noi o sa am pedala ca la masinile straine adica sa tina sus, exact cum ai apasat si incepe sa prinda.
Am mers cu cateva masini straine (ale prietenilor) si stiu ca atunci cand apasam pedala, imediat si incepea sa franeze nu ca la mine apas se duce aproape jumatate sau mai mult pedala si dupa franeaza.
Am uitat sa spun discuri si placute doar ce le-am schimbat au cam o luna deci nu cred ca e ceva de la ele.
bygy007
ai incercat sa schimbi pistonasele din interiorul pompei? eu am avut o patanie de genul asta si s-a dovedit ca la unul din ele sa nu tina supapa (pe fiecare are o supapa) , este vorba de cele cu dublu circuit
STORMTROOPER
@Alexxxino – Daca mesterul surubarel de la Remat/dezmembrari este indolent si nepasator asta nu este un motiv sa fii si tu.
Pompa aia de frina pe care ai gasit-o tu in magazin la 60 ron este de Connex 100%. Daca vrei sa-ti faci si mai multi nervi, achizitioneaz-o si o sa vezi ce frine „bune” ai.
Intrebare de dragul discutie: Cumva tulumba de la servofrina de la masina ta are membrana rupta?ai scos-o de pe masina ai scuturat-o si din ea se aude un zgomot ce de monede intr-o pusculita de portelan?Ti-a intrat lichid de frina in servofrina?Daca raspunsul este negativ la toate cele 3 intrebari, eu zic sa lasi servofrina in pace. Cum ti-am mai recomandat, schimba garniturile de la etrieri/pistonase (mai mult ca sigur au cedat din cauza frigului), schimbi lichidul de frinafaci o aerisire zdravana, si daca nici asa nu merge treci la pompa de frina. Daca nu gasesti de Autonova/uzina (care de fapt este unul si acelasi lucru – adaosul comercial difera) iei una de la piese auto straine.

In ceea ce priveste „iau pompa si servo noi o sa am pedala ca la masinile straine adica sa tina sus, exact cum ai apasat si incepe sa prinda” nu uita sa iei in calcul faptul ca masinile acelea sunt noi si si nu au sistemul de frinare foarte folosit, pe cind Dacia ta din 2000 a frinat de mai multe ori, rezultind o uzura mai mare a componentelor sistemului.
Alexxxino
@STORMTROOPER
Servo a mai fost desfacuta de mine tot acum o luna cand am schimbat placutele si discurile, si e intacta nu are nimic rupt in ea, nu are lichid de frana in ea si garniturile le-am schimbat toate, dar la pompa nici ca m-am uitat. Ce e drept ca acolo unde se prinde pompa de servo erau urme de lichid de frana, nu am dat importanta am zis ca mi-a picat mie cumva.
Din cate mi-ati spus sigur e pompa, cand o sa ma lase vremea o sa desfac pompa bucata cu bucata poate ies mai ieftin sa schimb piesele din ea.
Acum sper sa nu fiu offtopic dar la mine nu mai e firul de vine la ICP, l-am cautat dar chiar nu este, cred ca l-a taiat cineva. E grav daca merg fara el ?
Gaba
Nu e grav... in sensul - daca ai frana... dar atunci nu sti daca iti franeaza toate 4 sau numa spatele .. daca e aprins franeaza numai spatele smile.gif
Inca o chestie ... eu am schimbat garnituri o data la pompa ... si rezultatul o fost ca sa uzat un piston ... si frana nu mergea chiar ca noua ... + ca 3 garnituri is intr-un sens iar 1 in alt sens ... mi s-a parut dubios.
Iti recomand ia una noua... daca iti permiti , nu paela la dezmembrari sau la garnituri facute de cinestie ce srl ..
Alexxxino
Astazi am fost la toate magazinele de piese auto si de import si de Dacia si am gasit asa:
pompa frana firma Arsim (parca) Iasi - 75 ron
pompa frana Autospeed Arad - 60 ron
pompa frana Autonova (uzina) - 200 ron
Astea sunt cele 3 firme pe care le am gasit, bine ca preturile mai difera in functie de magazin dar decat unul din toate la care am fost avea de uzina. Ce imi recomandati dintre cele 2 mai ieftine.
STORMTROOPER
Absolut niciuna.Arsim este ASAM, autospeed cam ceva in acelasi registru.
De ce nu incerci ceva din lista de aici:
http://www.daciaclub.ro/Coduri-piese-impor...t152414-s0.html ????
Alexxxino
Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi, intr-un final am rezolvat-o, am cumparat un set de garnituri si le-am schimbat astazi cu ajutorul unui vecin care se mai pricepe si vad ca merge bine.
Paulorossi
Salut prieteni.
Sa va expun problema mea: acum o luna am schimbat garnitura ce etanseaza axul de atac al oalei servo,cea dintre oala servo si pompa.Azi constat ca imi trage aer fals la greu si garnitura iar dusa.
Am tras concluziile :
-garnitura de proasta calitate,m-am uitat la una in magazin montata pe oala arata mult mai"robusta";
-oala servo si-a dat duhu,probabil si garnitura cea mare din interior e afectata,in consecinta va trebui schimbata,banuiesc ca o reconditionare a ei presupune o rata mare de esec si probleme in timp;

Care ar fi cel mai bun producator de oale servo?De curiozitate am intrebat la magazinul de piese auto,aveau la 85 ron,respectiv 125 ron.Nu am intrebat ce firma.
Se poate schimba oala servo acasa sau e o operatie migaloasa si trebuie dusa la un service?
Daca o pot schimba eu,la ce trebuie sa fiu atent(reglaje) si mai ales de ce chei am nevoie.
Alexxxino
Am schimbat eu garniturile la servo si e destul de greu. Dupa ce ai dat-o jos se desface prin desurubare capacul dinspre pedala de frana acela care are pe el 4 suruburi (prezoane) si are 3 garnituri: una este la axul pe care apasa pedala de frana a doua garnitura este cea mare care vine inuntrul ei si a treia cea de la axul dinspre pompa de frana. Cele doua mai mici au un fel de sigurante pe care trebuie sa fi atent cand le scoti sa nu le rupi, sunt de tabla. Problema cea mare este cand vrei sa o montezi la loc pentru ca are un arc foarte mare si el trebuie tensionat pentru a insuruba capacul si neaparat se face in doi oameni si o menghina (eu asa am facut).
Personal nu iti recomand sa te apuci de ea decat daca ai nervi de otel pentru ca eu m-am chinuit jumatate de zi pana sa imi dau seama cum se pune la loc.
I o n u t
Am inlocuit eu garniturile ( 2 dintre ele, cea mare de la interior si cea mica de la tija de actionare a pompei). Garniturile au costat 5 lei, iar operatiunea a durat aproximativ o ora jumatate (demontat pompa, demontat servo, schimbat garnituri, montat servo, montat pompa). De 8 luni functioneaza impecabil.
Paulorossi
Mie imi scapa pe la garnitura ce etanseaza axul,am schimbat-o de doua ori in 1 luna.Sa fie problema cu garniturile din interior(cea mare)?
ydaniel
solutia:o servo frana noua de papuc diesel de autonova satu mare.
Paulorossi
Se potriveste cea de papuc?Autonova e o firma calitativa?Am intrebat azi de una ,120 ron,e ok?
vladut88
-auto nova produce echipamentele de franare care se gasesc si in cutia de uzina
-servofrana de papuc diesel potriveste pe caroserie fara nici o modificare
-singura modificare consta in largirea gaurilor in pompa de frana, de la 7,5 la 8,3/5 ,pt ca la servo de berlina suruburile sunt de 7, iar la servo de papuc de 8
-pretul la un servo de berlina 120, la un servo de papuc diesel cam dublu ,dar merita toti bani
ionut_09_RWX
salut,
eu mi-am pus servo 7(de supernova) luata moca de la o masina dezmembrata si e revolutionar fratilor. Acum chiar am frane pe dacia mea.
recomand schimbarea tuturor.
Paulorossi
ionut_09_RWX,avem frane si cu cea originara a masinei,doar ca a ta era defecta si nu functiona in parametrii optimi,de aici entuziasmul tau.
ionut_09_RWX
QUOTE(Paulorossi @ 2 Jul 2010, 23:32)
ionut_09_RWX,avem frane si cu cea originara a masinei,doar ca a ta era defecta si nu functiona in parametrii optimi,de aici entuziasmul tau.
*



poate nu te contrazic, dar imagineaza-ti ca imi pot opri dacia apasand pedala cu mana, nu cu piciorul.
Alexio
Si noi putem asta cu sistemul original...
Danut 88
Intreb si eu. Am un papuc diesel si o berlina, daca pun frana cu papucul diesel te baga in parbriz; daca pun cu a mea trebuie sa apas mai tare. Interbarea este a facut cineva schimbarea de servo cu una de diesel si are frane mai puternice sau va fi la fel???
Danut 88
M-i s-a dus servofrana, ce recomandati? Aceeasi de berlina, de papuc diesel sau super nova-solenza?
ghitza
diesel-supernova-solenza
bv-08-fgm
O problema dasta am si eu de ceva timp si cred k e pompa de vina.

Adica nu pierde lichid pe nicaieri,am ferodouri spate noi + discuri fata noi si totusi prima pedala merge pana jos,cand calci a 2-a pedala se blocheaza toate(nici la jumate nu ajunge a 2-a pedala)am aerisit totul si tot asa face.
Cred ca e vreo garnitura in pompa sad.gif
ghitza
Sigur
vladut88
QUOTE(ghitza @ 25 Nov 2011, 23:52)
diesel-supernova-solenza
*



vezi ca doar la papuc diesel e mai mare la sn si slz sunt indentice ,cu cea de berlina ,difera doar sistemu de prindere pe caroserie si pedala

inca ceva daca ai pompa de berlina (fi 20,6) trebuie largite gaurile de prindere pe servo ca servo de papuc are suruburi de 8 ,iar pompa de berlina are gauri de 7si ceva,pt ca servo care il ai pe berlna are suruburi de 7
aditza579
Asa este. Totusi daca pui srvo de Papuc Diesel, pune si o mitraliera de Berlina pe injectie, care are cruce cardanica si se poate prinde servo-ul fara modificari.
ghitza
[quote=vladut88,26 Nov 2011, 12:50]
vezi ca doar la papuc diesel e mai mare la sn si slz sunt indentice ,cu cea de berlina ,difera doar sistemu de prindere pe caroserie si pedala

inca ceva daca ai pompa de berlina (fi 20,6) trebuie largite gaurile de prindere pe servo ca servo de papuc are suruburi de 8

Asta nu e o piedica smile.gif
vladut88
clar ,nu e piedica ,eu am facut ,am fost multumit cu servfo de papuc diesel si pompa berlina 20,6 :am largit gauri,le a mers bine ,apoi am pus si pompa de papuc diesel 22,2 si sunt super multumit ,nu a trebuit sa modific absolut nimica la mitaliera ,dar mare atentie sa iti dea si sistantieru ala de plastic ca fara el nu merge ,euam puso pe mitraliera de 1300
aditza579
Nu am spus ca nu merge pe mitraliera de 1300, doar ca trebuie sa majorezi gaurile si sa mai dai una. Cu mitraliera de 1410 ar merge la fix, fara majorat si ai si inlocui si crucea cu una cardanica. Oricum, fiecare face cum vrea. Si eu unul, tot pe cea de 1300 as folosi-o pentru ca pare mult mai robusta.
crizarachetelordincuba
Se potriveste pompa de frana si servo de pe o dacie supernova sau solenta pe dacia 1310 din 1999 carburatie ? Ma refer la sistemul de prindere al tulumbei pe caroserie si pedala si la filetul conductelor care intra in pompa. Trebuie ceva modificat? Multumesc.
vladut88
Pompa de supernova /solenza e identica cu cea de berlina , servo iarasi si el e cam identic , difera prinderea , in sensu ca cea de supernova /solenza se prinde direct pe caroserie in 4 suruburi iar la berlina mai vine o flansa adaptoare , si tija pe care apasa pedala e mai scurta , daca tot investesti baga un servo de papuc diesel nu vei regreta , cu tot cu pompa aferenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.