Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum e mai bine sa ii repar masina nevinovatu-lui?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
marius_sachi
Salutare! am tot citit pe aici pe forum, dar nu am gasit nici un caz ca ce-l ca al meu. Un caz nu foarte grav...dar exista!
In seara asta iesind cu masina proprie, pe o vreme cam nasoala...am avut un mic accident cu un alt conducator auto. Cum s-a inatmaplat: intr-o curba in rampa la dreapta, am intrat in celalalt auto...era sticla pe jos, si nu am mai putut face absolut nimic...daunele nu sunt majore..la mine este doar zgariat spoileru din fata, doar in partea de sub far. Cealalta masina are doar un pic aripa fata indoita.
Eu am Casco, dar nu as apela, doar pt asta...Eu am niste cunostiinte la un service f bun..care imi poate face masina mea, cat si pe ce-a a pagubitului..fara sa mai merg la asiguratorul meu, sa primim dosar de intrare in service..etc( stiu ca nu este tocmai legal, dar imi asum aceasta problema...au mai fost cazuri de accidente minore, si s-au rezolvat fara probleme). Pagubitul este de acord cu propunerea mea.
Acum, nu stiu ce sa fac...eu oricum imi fac masina cu banii mei, dar pe al lui, cum sa o fac?...( reparatia masinii lui, nu cred ca face mai mult de 3 mil)...Sa merg totusi la asiguratorul meu...si sa fac foile pt intarare in service?...Stiu ca atunci cand imi voi reinoi Rca-ul o sa platesc mai mult...dar ma gandesc ca nu cu 3 mil in plus!
Daca merg la asiguarator, si primesc foaia de service, si nu apelez la acea " foaie" si o fac cum am spus mai sus...se intampla ceva? unsure.gif
Va multumesc! Numai bine!
BZN
Ti se potriveste manusa.

QUOTE(adi_ar @ 12 Feb 2010, 18:54)
...

Legea si toate normele emise de CSA permit pagubitului, ba chiar il obliga, sa renunte la despagubirea din partea asiguratorului daca vinovatul il despagubeste direct, lucru despre care, evident, trebuie notificat asiguratorul in scris - notificare ce trebuie pastrata, cu numar de inregistrare, deoarece, in viitor, va fi si dovada neplatii unei despagubiri in cauza respectiva.
*



Va duceti la asigurator, il despagubesti pe pagubit si el renunta la a folosi polita ta RCA. Astfel nu vei capata malus la incheierea viitoarei polite, neexistand o dauna platita.
bygy007
mai nasol daca se razgindeste dupa , si pe mine m-a lovit cineva , mi-a zgriat vopseaua de pe bara destul de bine , mi-a oferit bani petru reparatie , eu am refuzat si i-am zis sa imi faca masina , si s-a rezolvat repede 24H
BZN
Nu se mai poate intoarce ca la Ploiesti biggrin.gif . Totul se face legal si scris.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.