Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fluiera cutia treapta 5!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
vali78vali
Salut baieti!

Fluiera din ce in ce mai tare si sare din treapta 5! A inceput sa fluiere si intr-a patra. Intra usor in toate vitezele si la rece si la cald!

Ajutooooooooooooooooooorrrrrr!!!!! Mai am 90 km pana la Craiova!
vladut88
in primul rand verifica uleiul eu cred ca nu mai ai ulei
caphonne
Salut iti raspund cam tarziu si sper ca ai rezolvat problema.Fluieratul apare cand cutia nu mai are ulei suficient si eu am patit la fel la service mi-au bagat 3 litri de fata cu mine chiar nu imi explic unde s-a dus.
pedros
Eu verific uleiul in cutie la fiecare 20 000 si nu lipseste gram , dar tot fluiera ( a 3-a si a 5-a) si nu am gasit explicatia pentru ca faza cu uleiul cade la mine Alte pareri va rog .!
corbex
Se intimpla sa fluiere cite una si de la mama ei. De la inceput sau doar dupa ce ai dus-o la filmul ala. Dar in cazul lui Vali75vali, e din cauza uleiului. Am patit si eu la fel. A apucat-o fluieratul brusc, intii incet, cu ficare kilometru ceva mai tare, pina a inceput sa sara dintr-a cincea. Diagnosticul la mine a fost rapid: ulei pierdut pe la burduful planetarei, proaspat spart.
GeorgeSlz
Da ai mers fara ulei si acum e posibil sa fie cam tarziu
corbex
Daca la mine te referi, nu, nu a fost tirziu. Uleiul nu curge tot odata, sau n-a curs la mine. Am schimbat burduful, am pus ulei, am mai facut vreo 10.000 km, cutia e iarasi fata mare.
marius80_eugen
Uleiul curge din cutie cand STAI pe loc , altfel , in timp ce mergi , pierderile sunt MULT mai mici !
Trebuie sa verifice burdufurile de langa cutie ( mai ales cel din stanga , de la planetara mica ) , apoi nivelul uleiului din cutie si apoi de ce nu , poate sa verifice si ambreiajul , sa nu-i faca ala vre-o bucurie . Eu stiu ca o treapta odata selectata , nu are cum sa "sara" indiferent de nivelul uleiului , in timpul mersului uleiul fiind balbotat si neramanand pe fundul cutiei .
stigalex
asa am patit eu!un destept mi-a dat drumu la uleiu din cutie in loc la cel din motor!si a trebuit sa schimb toate chestiile de la a 5-a furca ,sincron si ce mai e pe acolo 800 de lei +250 manopera furca arata de zici k a mancat-o kreva
vali78vali
salutare!
Nu va vine a crede ce veti auzi!
intradevar, problema fluieratului era din cauza ca nu mai aveam ulei in cutie
Si stiti de ce nu mai aveam?
Atentie! Bomba!
Am facut schi,mul de ulei si idiotul de la service in loc sa scoata busonul de la ulei , l-s scos pe cel de la cutie
Astfel am mers eu fara ulei in cutie si cu 6 litrii de ulei in motor vreo 1000 km
Nici prin cap nu mi-a trecut sa verific uleiul dupa ce a fost schimbat
Dupa aceasta problema am bagat 3 litrii de ulei in cutie si am verificat uleiul de la motor. Surpriza! era peste nivel normal si negru. Atunci m-am luminat si mi-am dat seama de ce am patit ce am patit
Deci, verificati nivelui uleiului dupa fiecare schimb ca.... nu se stie
Busoanele atat den la cutie cat si cel de la baie sunt cu patrat de 10 , doar ca in parti diferite
Cu bine
Va salut!
tita
Cat era nivelul de ulei pe joja?mult peste maxim?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.