Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aicha des Gazelles Rally 2010
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Discutii generale - Dacia Duster
Pages: 1, 2
asgard1955
Aici ar trebui sa fie difuzat la ora 19: 45 ora Frantei (20: 45 ora noastra) un rezumat zilnic al raliului.

http://tv-online-channels.com/online-tv/Fr...rance_3915.html

<span class='edit'>15 Mar 2010, 19:38:</span>
http://www.dailymotion.com/video/xckwor_ga...s-2010-01_sport
CGDBZ
Sper sa nu abandoneze in rest astept sa vad cateva imagini cu Duster in actiune smile.gif
asgard1955
[attachmentid=1627603052] Raliul propriu zis se desfasoara intre 18-25 martie. Am anexat harta si programul pe zile.

Am corectat.
CGDBZ
Cred ca ai vrut sa scrii 18-25 martie , de fapt se vede si pe harta pusa de tine .Prima zi e pe 18 , eu am crezut ca azi (15) , tot cautam filmulete sa vad Dusterul in actiune si nu gaseam nimic smile.gif
voinicel
Ce ma enerveaza francezii astia ca ne-o iau inainte cu totul. Cum sa organizeze ei, un raliu, cu masina noastra nationala, inaintea noastra. E de tot c..ul.
driverx
QUOTE(voinicel @ 17 Mar 2010, 16:03)
Ce ma enerveaza francezii astia ca ne-o iau inainte cu totul. Cum sa organizeze ei, un raliu, cu masina noastra nationala, inaintea noastra. E de tot c..ul.
*



Vorbesti niste prostii colosale si te enervezi complet degeaba. De ce?
1) Francezii sunt cu mult inaintea noastra cu muuuuuuuuuuuuulti ani.
2) Care masina nationala ma? Masina este a LOR, ca o fabrica aici branduita ca Dacia, e una, dar de aici pana la masina NOASTRA si ... nationala e caaaaaaleeeeee luuuuuuuunnnnnggggaaaaa
3) Inaintea noastra? Pai normal ma!!! Fiind masina LOR, este in interesul LOR sa o faca cat mai vizibila si sa ii creeze o imagine.
4) Au mintea, capacitatea, experienta si puterea financiara sa faca asa ceva. Dacia in sine, fara implicarea Reno NU prea are asa ceva....

Ok, nu zic sa nu fim mandri de produse facute in tara noastra, dar granita dintre mandrie nationala si stupiditate cateodata este destul de aproape.....
voinicel
Hai sa nu exageram statul inca mai detine actiuni la Dacia. Francezii sunt cu mult inaintea noastra pentru ca Americanii au pompat o gramada de bani in ei. La experienta si putere financiara iti dau dreptate, insa despre minte si capacitate trebuie sa te contrazic, la acestea doua sunt varza toatala. Si pe lista pot sa mai adaug si nesimtirea si sentimentul ca sunt cei mai destepti pe lista de negative ale francezilor. Si nu-i mai ridica in slavi ca nu merita. Uite ca exemplu VW si Skoda. Compara comportamentul celor de la VW dupa ce au preluat Skoda cu cel Renault dupa ce au cumparat Dacia.

LE: Intre 1948-1951 Franta a primit 2296 miliane $ fiind pe locul 2 dupa Anglia
asgard1955
Poze.

18 Mar 2010, 07:58:
http://www.rallyeaichadesgazelles.com/en/Rally/2010/videos

18 Mar 2010, 20:49:
Cam bezna in raliul asta. Nici un film calumea si pozele de pe site au o rezolutie jalnica

http://www.rallyeaichadesgazelles.com/map/index.php?e=1&p=A#
CGDBZ
Am cautat si eu sa vad un clasament , ceva , nu am inteles nimic . De unde putem afla ceva informatii ?
Din cate observ pe acea harta pare ca un echipaj Duster nu a parcurs tot traseul zilei.
asgard1955
Alte poze. Masinile duster au incheiat prima etapa. Echipajul 315 a atins toate check pointurile iar echipajul 316 se pare ca a ratat doua.
CGDBZ
Se face vre-un clasament , ceva , dupa timpi sau alte criterii , m-am uitat pe acel site si nu vad nimic , de altfel la engleza care o stiu eu nu inteleg mare lucru din ce scrie acolo .
asgard1955
Cred ca se face, in mod normal castiga cine face cei mai putini km intre punctele de control si are cele mai mici emisii de noxe.
CGDBZ
Am gasit un clasament la SUV-uri in care echipajele cu Duster sunt clasate pe primul loc si locul 3 din 8 echipaje .
Ceva poze :[attachmentid=1627604159] [attachmentid=1627604160][attachmentid=1627604161] [attachmentid=1627604162]
venusake
mai, dar astia chiar nu dau un video, ceva, sa vada si muritorii de rand cum se plimba masinile prin nisip ?

Mi se pare chiar ciudata situatia.

Eu unul, chiar n-am gasit nimic .... sad.gif

CGDBZ
Nici eu nu am gasit nimic video , doar cateva poze . Azi se pare ca nu prea le-a mers bine echipajelor cu Duster , 316 a ajuns la finis fara sa faca tot traseul ratand cateva check pointuri iar 315 e inca pe traseu , a pierdut mult timp gresind traseul , de fapt mai sunt multe echipaje pe traseu , se pare ca a fost cam greu traseul , multe echipaje gasind cu greu check pointurile . Conteaza foarte mult orientarea in teren , nu au GPS-uri .
asgard1955
Mi se pare o prostie acest raliu. Nu primim aproape nici o informatie. Ce folos ca participa dusterul daca nu vedem ce poate in offroad. Puteau la fel de bine sa traga la sorti castigatorii ca tot una era. Oricum conteaza mai mult orientarea echipajului decat masinile.
CGDBZ
Chiar asa , nici un filmulet cu masinile in actiune , nimic , cateva poze .Cum ai spus si tu orientarea e baza , ma uit pe harta la echipajul 315 (Duster) e total pe langa traseu si tot se indeparteaza (asta la 20:10-ora Marocului).
Interesant ca poti urmari in direct traseul parcurs de echipaj pe harta din satelit :
http://www.rallyeaichadesgazelles.com/map/index.php?e=2&p=A#
asgard1955
Macar pozele daca ar avea o rezolutie calumea si ar surprinde momente mai dificile de offroad dar parca sunt facute cu un telefon de acum 10 ani, cel putin asta e rezolutia la care le pun ei pe site, o fi avand hard disk de cateva sute de MB la server patronul raliului. Bine ca e el pe toate paginile.

19 Mar 2010, 22:42:
Mai exista o posibilitate si sunt sigur ca va fi asa. Dacia isi filmeaza masinile iar dupa raliu vor mai aparea cateva montaje cu secventele bune, gen Fagaras.
CGDBZ
Nu avem decat sa asteptam imagini video . Echpajul 315 (Duster) este singurul ramas din clasa SUV pe traseu , se invarte in jurul ultimului check point .

20 Martie 2010 , 15:38 :
Pana la urma echipajul 315(Duster) a terminat traseul zilei a doua pe primul loc urmat de 316(Duster) , la general 315 este pe primul loc iar 316 pe locul 3 in clasamentul SUV-urilor (8 echipaje) .
Poze din ziua a doua de concurs :
[attachmentid=1627604528] [attachmentid=1627604529][attachmentid=1627604530]
Azi se desfasoara ziua a treia de concurs .
asgard1955
In acest moment echipajele duster ocupa locurile 1 si 3 la clasa crossover, pe locul 2 fiind echipajul mercedes.
larry_tm
Ce bine arata Dusteru plin de praf! biggrin.gif tongue.gif wink.gif
Bafta gagicilor blonde in continuare!!! cool.gif
fansuv
Arata super prin praf. Arata bine si fetele.

Ceva video ici:

http://www.rallyeaichadesgazelles.com/fr/r.../2010/en-videos
IRONICK
QUOTE(asgard1955 @ 17 Mar 2010, 17:47)



QUOTE(fansuv @ 21 Mar 2010, 19:44)
Arata super prin praf. Arata bine si fetele.

Ceva video ici:

http://www.rallyeaichadesgazelles.com/fr/r.../2010/en-videos
*


Chiar nu mai era nevoie sa pui inca o data un link care sa ajunga tot aceleasi filmulete, chiar daca limba este alta. Oricine poate sa o schimbe.
membru_DC
IRONICK, esti rau... lasa omu' sa-si faca norma zilnica de posturi sleep.gif
CGDBZ
Greu se poate obtine ceva informatii despre cursa , imagini video nici atat , ce am deslusit si eu de pe harta cu traseul in direct , se pare ca azi au avut o zi grea , nici un echipaj nu a atins toate check pointurile , se poate observa pe harta cum s-au abatut de la traseu , s-au incurcat rau . As fi vrut sa vad un Duster in actiune prin desert .
asgard1955
Si in acest moment clasamentul este acelasi: 1 si 3 duster 2 viano. Tinand seama ca restul masinilor sunt kangoo este usor de inteles ca dusterul trebuie sa iasa primul, mercedesul le mai incurca. Parerea mea cel putin.
IRONICK
QUOTE(asgard1955 @ 22 Mar 2010, 19:54)
este usor de inteles ca dusterul trebuie sa iasa primul
Inca un succes ... radmasa.gif
CGDBZ
Parca sunteti de la promotor .
asgard1955
Nici chiar de la promotor. Orice companie auto isi pune in lumina cat mai favorabila produsele asa ca dacia face ceea ce trebuie. Poate masinile s-au stricat de zeci de ori si noua la sfarsit o sa ne arate niste filmulete de offroad adevarat. Oricine ar proceda la fel. Mie imi place dusterul dar nu ma asept la fie ML sau altceva.
CGDBZ
Eu nu compar masini din clase diferite de pret . Am urmarit cursa asta de la inceput , nu stiu daca daciile au fost preparate sau imbunatatite in vre-un fel dar nu cred ca au fost menajate , traseul fiind destul de dificil , au abandonat masini cu renume in off-road din cauza problemelor tehnice , chiar si terminarea cursei este o performanta .
Clasemente dupa primele trei etape ce s-au desfasurat pe parcursul a patru zile:
Clasa SUV
1 - Echipaj 315 - Dacia - penalizare - 644.11[attachmentid=1627605627]
2 - Echipaj 317 - Mercedes Viano - penalizare - 700.98 [attachmentid=1627605629]
3 - Echipaj 316 - Dacia - penalizare - 899.29[attachmentid=1627605628]
Clasa 4×4
1 - Echipaj 155 - Nissan Springbok - penalizare - 60.31[attachmentid=1627605631]
2 - Echipaj 138 - Toyota Land Cruiser - penalizare - 63.01[attachmentid=1627605630] [attachmentid=1627605633]
3 - Echipaj 167 - Land Rover Defender 110 - penalizare - 108,04[attachmentid=1627605632][attachmentid=1627605634]
IRONICK
QUOTE(CGDBZ @ 22 Mar 2010, 23:36)
nu stiu daca daciile au fost preparate sau imbunatatite in vre-un fel dar nu cred ca au fost menajate
Este bine daca iti place doar ce vrei tu sa crezi. Sper ca ai observat ca se intrece cu o DUBA si niste utilitare ...
tag21
QUOTE(IRONICK @ 23 Mar 2010, 09:27)
Este bine daca iti place doar ce vrei tu sa crezi. Sper ca ai observat ca se intrece cu o DUBA si niste utilitare ...
*



----------------
Poate incearca Dusterul nostru 'una mica' pe dealuri alaturi de neobositul ..... Forester ?! wink.gif

am remarcat in particular momentele urmatoare :

2:44 2:45
3:44 3:38
4:55 - 5:00
5:10 - 5:33

pareri ? impresii ? biggrin.gif
CGDBZ
Echipajul 316-Duster nu a ajuns la finele etapei 4 si cred ca nu mai conteaza in clasamant chiar daca au luat startul la etapa a cincea .
Iata ca succesul dat de voi ca sigur nu este chiar asa de sigur caci principalul concurent este traseul ci nu celelalte echipaje . In etapa a treia , ce s-a desfasurat pe parcursul a doua zile , spre sfarsitul zilei a doua , 4 echipaje din categoria SUV (printre care si cele doua dacii) s-au ajutat reciproc in gasirea celui mai bun traseu pentru a putea ajunge la linia de finis renuntand a mai parcurge traseul stabilit de concurs ,au mers in coloana .
IRONICK nu prea inteleg unde vrei sa bati cu aluziile tale , citeste cu atentie toate posturile mele si poate intelegi ceva daca chiar vrei sa-mi comentezi posturile cu toate ca nu vad rostul ,ma faci sa cred ca ori esti rautacios ori chiar esti de la promotor.
IRONICK
In sfarsit am fost deconspirat, lucrez la promotor. Evident am si o atitudine corespunzatoare job-ului prestat, sunt rautacios. Referitor la posturile tale, nu am de ce sa le mai citesc inca o data, ca sa ajung la aceeasi concluzie.
CGDBZ
M-am uitat putin pe etape ca sa vad cam unde s-ar incadra dacia in clasamentul 4×4 in functie de penalizare :
-in prima etapa unde traseul a fost acelas la ambele categorii (4×4 si SUV) Ecipajul 315 (Duster) s-ar clasa pe locul 26 din 98 echipaje 4×4;
-in etapa a doua unde traseul a fost din nou la fel la cele doua categorii echipajul 315 (Duster) s-ar clasa pe locul 46 din 98 echipaje 4×4;
-in etapa a treia echipajele 4×4 au avut in plus fata de SVU-uri un traseu mai dificil prin dunele de nimis , traseu ce s-a lasat si cu ceva abandonuri.
In continuare se desfasoara etapa a cincea , cele doua echipaje Duster participa numai ca echipajul 316(Duster) nu mai conteaza in clasament deoarece nu a terminat etapa a patra fiind singurul echipaj la clasa SUV care nu a reusit sa termine o etapa .
La clasa 4×4 sunt 10 echipaje din 98 care nu au reusit sa termine anumite etape de cursa.
off-topic: "Referitor la posturile tale, nu am de ce sa le mai citesc inca o data, ca sa ajung la aceeasi concluzie."-tu ai ajuns la ce concluzie ti-a priit pentru a arunca o ironie , eu nu am facut altceva decat sa prezint cursa , fara sa laud pe nimeni .Am sa ma abtin sa-ti mai raspund la ironii .Bafta.
minny
Oricum eu nu m-as stresa atata cu cursa asta. Daca caprele alea se pierd pot fi si in mama range roverului. Masina e doar un factor printre altii, aici insa conteaza mult mai mult echipajul. Iar la cata experienta de concurs au frantuzoaicele alea ma si mir ca nu au crapat inca.
CGDBZ
smile.gif ai dreptate , conteaza mult echipajul , sa gaseasca traseul cel mai bun , cateodata nu-l gasesc de loc smile.gif , masina trebuie doar sa reziste tehnic .
asgard1955
Daca ambele dusteruri sunt in cursa, neavand in acest raliu un traseu riguros impus intre doua puncte, eventualele obstacole inabordabile putand fi ocolite, e vina echipajului de pe masina 316 ca nu a reusit sa termine si nu a dusterului. Echipa de pe 316 e la prima participare de altfel. Mai indicat era sa puna ca si copilot un topograf sa stie calcula distantele si orientarea in functie de scara hartii si in vis. Ciudat raliu, daca busola se strica e gata treaba.
CGDBZ
Nu am gasit pe siteul cursei informatii de ce echipajul 316 nu a terminat etapa trecuta , daca au avut probleme tehnice (care probabil au fost remediate) sau nu au gasit traseul , din alta parte nu prea se pot afla informatii iar pe acel site sunt oferite putine informatii .
caphonne
QUOTE(IRONICK @ 23 Mar 2010, 10:27)
Este bine daca iti place doar ce vrei tu sa crezi. Sper ca ai observat ca se intrece cu o DUBA si niste utilitare ...
*



O duba si niste utilitare??
Toyota Landcruiser este duba sau utilitara ??Land Rover Defender ?? Eu zic ca astea 2 sunt niste masini 4x4 ''adevarate''si daca ne uitam la Defender ce cauciucuri are......

24 Mar 2010, 13:20:
QUOTE(tag21 @ 23 Mar 2010, 12:01)
----------------
Poate incearca Dusterul nostru 'una mica' pe dealuri alaturi de neobositul ..... Forester  ?!  wink.gif

am remarcat in particular momentele urmatoare :

2:44 2:45
3:44 3:38
4:55 - 5:00
5:10 - 5:33

pareri ? impresii ?  biggrin.gif

*



Daca era un pic de namol acolo isi dadea duhul Foresterul ala am vazut ca l-ai mai ridicat in slavi si in alta postare.Am o singura intrebare
:Daca este asa smecher Subaru de ce nu a facut o masina 4x4 care sa concureze cu Nissan,Toyota,Mithubishi,Suzuki etc?
asgard1955
QUOTE(caphonne @ 24 Mar 2010, 12:17)
O duba si niste utilitare??
Toyota Landcruiser este duba sau utilitara ??Land Rover Defender ?? Eu zic ca astea 2 sunt niste masini 4x4 ''adevarate''si daca ne uitam la Defender ce cauciucuri are......

<
*



Masinile de care vorbesti sunt la clasa 4x4 nu la crossover.
caphonne
Ahhh am crezujt ca a concurat cu alea din postarea ta ma si miram.Scuze.
CGDBZ
Observ ca echipajul 316(Duster) conteaza in clasamentul general chiar daca nu au efectuat tot traseul unei etape , nu stiu ce reguli se aplica , probabil ca au atins suficiente chek pointuri , dar au primit o penalizare substantiala aflanduse acum pe locul 5 din 8 echipaje .
Clasament SUV
1 - 315 (Dacia) -penalizare - 670.17
2 - 317 (Mercedes Viano) - penalizare - 734.44
3 - 314 (Renault Kangoo) - penalizare - 1109.2
Urmariti cum parcurg echipele traseul aici :
http://www.rallyeaichadesgazelles.com/map/index.php?e=6&p=A#
Pentru a vedea traseul dati clic in dreapta sus sub "Quickly find a crew" pe sageata din casuta libera (apare o lista cu echipajele) si alegeti echipajul dorit si va va arata pe harta pozitia la ora inscrisa pe pagina si traseul parcurs.
Edit :Intr-un post mai sus faceam o comparatie intre clase , am crezut ca traseele sunt aceleasi la ambele clase (SUV si 4×4 ) in primele doua etape dar m-am inselat ,sunt usor asemanatoare dar totusi diferite, deci acele comparatii sunt ireale , imi cer scuze pentru greseala.
asgard1955
Poze:

24 Mar 2010, 23:47:



Forumul francez cu detalii despre raliu:

http://duster.forum-dacia.com/viewtopic.ph...er=asc&start=30
CGDBZ
Echipajul 315(Duster) s-a abatut mult de la traseaul ideal parcurgand multi km in plus in timp ce 317(Mercedes) a ales un traseu optim avand deja 2 check pointuri atinse in plus fata de 315 .
O harta cu pozitia echipajelor pe traseu :[attachmentid=1627606436]
Traseul echipei 315 pana in accest moment :[attachmentid=1627606452]a se vedea cat cauta check pointurile .

25 Mar 2010, 15:07:
Comparatie traseu parcurs de 315 (Duster) si 317 (Mercedes) pana la ora 12:35 -ora Marocului.
[attachmentid=1627606465]
fansuv
IRONIK:In sfarsit am fost deconspirat, lucrez la promotor.

Eu credeam lucrezi la hunday sau kia la vanzari. Se mai inseala omul.
Dusterul face fata cu brio in desert.
asgard1955
Duster castiga la clasa crossover:

http://www.rallyeaichadesgazelles.com/en/t...th-edition.html
membru_DC
QUOTE(fansuv @ 26 Mar 2010, 18:03)
In sfarsit am fost deconspirat, lucrez la promotor.
Eu credeam lucrezi la [...]
*


se vede laugh.gif
IRONICK
QUOTE(fansuv @ 26 Mar 2010, 18:03)
Dusterul face fata cu brio in desert
Nici in visele lui nu face fata fara modificari. Oricum sunt masini de unica folosinta la modul cum sunt realizate. In clipul de prezentare ala spunea una, iar in imagini erau aratate alte modificari care nu au fost enumerate. Mai minte omu, dar nici chiar asa.

QUOTE(asgard1955 @ 27 Mar 2010, 14:01)
Duster castiga la clasa crossover:
*
Mai trebuie sa repet ce concurenta grea au avut?
QUOTE(IRONICK @ 23 Mar 2010, 09:27)
se intrece cu o DUBA si niste utilitare ...
*


QUOTE(fansuv @ 26 Mar 2010, 18:03)
Eu credeam lucrezi la hunday sau kia la vanzari
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Sigur nu la Suzuki sau la Skoda? Daca tot vb. de concurenta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.