Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arcuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
lymphor
Buna tuturor,
Dacia mea s-a cam lasat jos si ma gandeam sa-i schimb arcurile.
Numai ca l-am sunat pe mecanicul meu si mi-a spus ca arcurile care se gasesc acum pe piata sint mult mai proaste de cele pe care le am pe masina mea, si ca peste 2-3 luni o sa inceapa sa se lase si astea.
As vrea totusi sa-mi rezolv problema, asa ca intreb:
- si-a schimbat careva arcurile de curand? e multumit?
- nu merge sa pun arcuri de la masini straine? (scuze daca intrebarea e stupida, nu ma pricep la mecanica)

Multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor raspunde!
Alex
lymphor
M-am intalnit cu mecanicul meu si m-a lamurit mai bine: dupa parerea lui singurele arcuri bune sint cele de fabricate de Compa Sibiu, daca mai gasesc.
Pe net nu gasesc nici macar site-ul oficial, mai exista firma?
Unde pot gasi arcuri de Compa Sibiu?
Thx!
tzepesch
incearca Billstein, tot alea sunt


5 Apr 2010, 22:48:
asta e situ Compa http://www.compa.ro/en/products.php
ghitza
pai omul vrea arcuri ce "bilstein" caci alea sunt amortizoare.de uzina am intrebat eu aici la mine si sunt la 120 de roni bucata de DACIA BREAK
lymphor
@tzepesch: multumesc pentru site-ul Compa smile.gif
@ghita: thx, daca nu gasesc pe langa mine o sa te rog sa-mi spui la ce magazin ai gasit wink.gif

6 Apr 2010, 16:56:
La mine la magazin au numai arcuri poloneze marca Autospeed la 75 RONI bucata.
Am intrebat daca sint bune si mi-a raspuns ca nu stie.
Am mai cautat la un magazin de pe Luica si mi-au spus ca au de uzina. Am intrebat daca au de Compa Sibiu si mi-au spus ca da. Numai ca le tinea la liber, fara cutie sau plastic, iar eu stiam ca cele de Compa sint intr-o cutie gri cu dungi albastre unsure.gif Voi ce parere aveti?
Pretul este de 140 RONI cel din spate iar 145 cel din fata.
Deci ghitza oricum e mai scump decat ce ai gasit tu smile.gif Unde este magazinul asta? Il cunosti pe vanzator, e om de incredere?
Thx! victorie.gif

6 Apr 2010, 17:25:
Am primit un raspuns de la Service Automeridian:
avem repere de origine (Automobile Dacia) :
ARC FATA-148
ARC SPATE-125
preturi in lei , cu TVA inclus


Stiti cumva ce se untelege prin "repere de origine"? smile.gif
ghitza
am intrebat la magazinul VERBITA din Arad caci de aici sunt si un prieten cu break vrea si el si am intrebat,dar are si deastea de turcia sau ce or fi connex nush dar nu e garantat nici pana dupa colt.daca esti din Arad tre sa stii magazinul sau ai pe la tine prin apropriere reprezentanta VERBITA este dealer autorizat DACIA si npc.Am uitat sa mentionez ca este de spate ce am intrebat eu la 120 buc(uzina)id-ul meu:crisan_claudiu2009
raresuu
salutare am si eu o problema ... am telescopul de pe spate rupt de la filetul de jos . vreau si eu sa stiu daca se potrivesc telescoapele de pe berlina pe break
multumesc (telescopul de pe spate e vb)
the fast and furious

Telescoapele sunt repere comune atat la berlina cat si la break. Deci sunt la fel.
Iar pentru initiatorul topicului, vezi ca arcurile de Compa Sibiu sunt tot cele de " uzina " si nu stiu in ce masura le gasesti in vreun ambalaj. Eu acum 1 an le-am schimbat pe cele de pe spate si am luat de Compa Sibiu de break si le-am pus pe berlina . Erau fara ambalaj de culoare neagra si erau echipate in partea superioara si inferioara cu furtun de culoare transparenta si pus ulei in ele.
De aproximativ 1an si 3 luni de cand le am nu s-au lasat ( cei drept nici nu prea am umblat eu prea des cu masina incarcata ), numai ca nici astea nu se mai fac cum se faceau odata, in sensul ca pe oala inferioara ( pe ape axul spate ) , s-a pozitionat cu spira de baza un pic peste buza aia subtire. Am dat atunci parca 115 Ron pe unul de la Cavar in Bucuresti.
Paulorossi
Mergi la remat,cu 10 ron le cumperi pe toate.Gasesti arcuri bune
lymphor
@the fast and furious: multumesc mult pt informatii!
@Paulorossi: multumesc pt sfat numai ca din pacate nu prea ma pricep si mi-e teama sa nu iau arcuri proaste rolleyes.gif
ydaniel
ieri tocmai am fost la krupp compa arcuri sibiu.
daca mi-ai fi zis iti luam eu.
lymphor
Multumesc frumos ydaniel, asta e, inseamna ca o sa le cumpar pe cele de la Meridian Sud. Sint tot aceleasi, nu?
De curiozitate: ai idee la Sibiu cat costa un arc spate?
Multumesc din nou wink.gif
ydaniel
preturile pe privat:D
radu m
sallut am eu arcuri Autospeed le am de un an si sunt foarte multumit de ele recomand happy.gif
lymphor
Multumesc radu si daniel, pana la urma am luat Autospeed la recomandarea lui radu smile.gif
M-au costat aproape 300 RONI toate 4 (2x fata + 2x spate break).
Numai ca pe eticheta nu scrie nimic despre Autospeed, scrie ca sint distribuite de CONEX DISTRIBUTION. Am intrat pe site-ul lor si pt Dacia Break 1310 n-am gasit decat arcuri produse de ASAM :
http://www.conexdist.ro/index.php?page=produse&id=1539
http://www.conexdist.ro/index.php?page=produse&id=1540
Voi ce parere aveti?
kog
ca depinzand de numarul de kilometri facuti, peste un an o sa faci un nou thread cu "Arcuri, vreau sa le schimb"
lymphor
Sa inteleg ca arcuri AUTOSPEED = arcuri ASAM
SAU
la magazin au spus ca-mi dau arcuri AUTOSPEED si de fapt mi-au dat ASAM?
ydaniel
eu nu am vazut inca arcuri de asam.autospeed e alta firma fantoma.
radu m
sall ale mele aveau o eticheta si scria pe ele AUTOSPEED arcuri dacia brek
lymphor
Multumesc baieti,
am sunat azi la CONEX DISTRIBUTION si mi-au spus ca ei comercializeaza numai arcuri marca ASAM.
O sa ma intorc la magazin sa vorbesc cu vanzatorul.
radu m
sa ne spui si noua ce ai facut smile.gif
lymphor
Am fost la magazin astazi.
Vanzatorul a ramas un pic nedumerit, apoi mi-a spus ca probabil CONEX DISTRIBUTION nu ar putea distribui arcuri AUTOSPEED si probabil din cauza asta la telefon am primit acel raspuns.
Mi-a mai dat exemplu aratandu-mi 2 piese pt DACIA: una originala si una neoriginala.
Mi-a explicat ca numai cea originala are actibild cu holograma pe ea si ca daca as suna la firma care distribuie cealalta piesa mi-ar raspunde ca ei nu produc pt DACIA, desi ei o fac. Asta pt ca in mod legal n-ar avea voie sa produca piesa respectiva.
Cam atat.
O sa va tin la curent daca mai apar probleme, eventual puteti sa ma mai intrebati peste un timp cum se comporta arcurile.
Multumesc din nou pt suport si informatii smile.gif
lymphor
Am schimbat arcurile acum 2 sapt.
Am castigat vreo 3cm inaltime.
Nu sunt extraordinar de multumit (ma asteptam ca masina sa se "ridice" mai mult) dar daca ma gandesc ca am platit numai 75 RONI bucata, atunci este ok. Sper sa tina smile.gif
La rotile din fata mecanicul mi-a inlocuit t-urile cu unele de papuc, astfel mi-a "ridicat" un pic fata.
Din pacate din cauza acestei operatiuni cand accelerez imi bate planetara dreapta si va trebui sa o schimb.

Cam atat.
Va mai tin la curent.
Numai bine!
dan2009_89
Eu am schimbat arcurile pe masina in urma cu un an! Am pus arcuri de dacie break (arcuri de fata) si vreau sa spun ca sunt foarte multumit!!!
bashtalu
petul zis de lymfor e pe bucata sau set?
lymphor
QUOTE(bashtalu @ 4 Jun 2010, 13:09)
petul zis de lymfor e pe bucata sau set?
*



QUOTE(lymphor @ 18 May 2010, 12:41)
am platit numai 75 RONI bucata


Dar cred ca nu-s AUTOSPEED.
Am citit pe alt topic ca CONEX=ASAM, asa ca tind sa cred ca ale mele sint ASAM biggrin.gif
bashtalu
ma interesa un pret pentru cele originale, aka de uzina, de srl-uri nu pun pe masina, chiar daca e ea veche...am luat discuri brembo, ma zgarcesc la arcuri...
ghitza
120 de roni bucata am intrebat eu de break
lymphor
QUOTE(lymphor @ 6 Apr 2010, 12:43)
Am primit un raspuns de la Service Automeridian:
avem repere de origine (Automobile Dacia) :
ARC FATA-148
ARC SPATE-125
preturi in lei , cu TVA inclus

*

luci_ss
Mai e cinvea interesat de 2 arcuri de fata noi de compa ?
bashtalu
la ce bani?
luci_ss
La un pret rezonabil , cine e interesat sa imi lase un PM cu id de mess
lymphor
Dupa cum v-am promis revin cu update-uri vizavi de cum se comporta arcurile Asam.
Au trecut 5 luni si vreo 10-15 drumuri incarcate iar pe spate deja s-au lasat cativa centimetri.
In concluzie sint foarte proaste, sa va feriti de ele (mai ales ca pe eticheta nu scrie Asam ci CONEX, adica firma distribuitoare).
Pe fata n-am probleme deoarece cum v-am mai spus am inlocuit T-urile clasice cu cele de papuc smile.gif
In schimb dupa montarea T-urilor au inceput sa-mi bata puternic planetarele, care oricum la cei 65.000 km trebuiau schimbate.
Acum as vrea sa pun pe spate arcuri de papuc, din cate stiti voi este posibil? (va reamintesc ca am o Dacie Break, nu stiu daca acest detaliu are importanta smile.gif )

QUOTE(dan2009_89 @ 28 May 2010, 20:20)
Eu am schimbat arcurile pe masina in urma cu un an! Am pus arcuri de dacie break (arcuri de fata) si vreau sa spun ca sunt foarte multumit!!!
*



Ce marca ai luat?
Erau noi sau second-hand?
La ce pret?
lymphor
Ca sa nu luati si voi teapa atasez poza cu eticheta care era pe arcurile ASAM.
lymphor
QUOTE(Paulorossi @ 7 Apr 2010, 09:06)
Mergi la remat,cu 10 ron le cumperi pe toate.Gasesti arcuri bune
*


Pana la urma am decis sa merg la REMAT ca sa-mi rezolv problema cu arcurile pe spate.
Voi lua unele de fata foarte obosite sau daca gasesc unele de spate inca "tapene".
M-am gandit sa merg la cele din sectorul 5 ca sint aproape intre ele (unul e pe Blvd. Pieptanari, celalalt e pe Str. Trompetului).
Am vazut ca astea din sectorul 5 intra sub edigia SC REMAT BUCURESTI SUD SA in timp ce cele din Berceni si Chitila sint la SC REMATHOLDING CO SRL: o fi vreo diferenta?
kog
din cate stiu papucul are arcuri lamelare pe spate
lymphor
QUOTE(kog @ 15 Oct 2010, 11:28)
din cate stiu papucul are arcuri lamelare pe spate
*


Ah da? Thx, o sa mai intreb si eu smile.gif
De ma credeti sau nu am primit raspuns prin email de la domnul Adrian Adam (adrian.adam@rematholding.ro) vizavi de pretul arcurilor la REMAT (si asta la numai 2 ore dupa ce i-am scris, vineri dupamiaza):
- arcuri spate Dacia 1310 = 30 de ron/ buc
- arcuri fata Dacia 1310 = 30 de ron/ buc
Grim Reaper
as fi eu interesat de niste dimensiuni ale arcului diametru spira si cate spire are, daca poti sa ma ajuti cu aceasta informatie

LE ca am uitat sa specific arc de fata 1310
george.cristian
Salut! Ca sa nu mai deschid alt topic as vrea si eu un sfat... La un bmw 318 am telescoape cu arcuri normale pe fata. Daca as pune arcuri sport pe telescoapele astea ar bate? Multumesc smile.gif
Andyno
incearca arcuri de dacie...ca doar suntem pe daciablub...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.