Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Politia romana
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
madalin18
Am permis de 18 luni insa pana in dimineaza acestei zile nu am fost verificat de politie, sa va spun ce am patit:
-azi pe la 6 dimineaza ma trage un poitist pe dreapta sa ma verifice: imi pune fiola, se uita peste acte (certificatul nu-l aveam la mine)- vede ca e totul in regula si imi da drumul, insa, in ultima clipa observa el ca, cauciucul de pe dreapta e cam tocit si ma da jos din masina sa mi-l arate......imi cere din nou permisul si mi-l opreste ....imi spune sa ma duc repede acasa sa ii aduc certificatul......ma duc acasa ma intorc in ~ 20 de min dar el nu mai era in intersectie.........acum eu unde ma duc sa imi recuperez permisul(politistul care m-a oprit nu e din localitate) ?......mentionez ca respectivul politist nu s-a prezentat cand m-a oprit, nu mi-a facut nici proces verbal cand mi-a luat permisul - ( nu stiu nici cum il cheama, nici daca e agent sau ofiter - nimic)
lucianac79
Era cu masina de politie marcata in locul respectiv? Nu ai retinut numarul masinii?

Daca nu, mergi direct la politie la ofiterul de serviciu sii spui cele intamplate, fie va da prin statie si intreaba care a oprit un autoturism , etc etc (aici intra descrierea masinii tale) sau in functie de locul unde ai fost oprit va intreba cine e de serviciu pe zona respectiva. Daca pneul nu este uzat inegal, si nu a ajuns la markeri nu se poate spune ca este uzat, insa asta doar tu stii.

Eu nu elimin posibilitatea ca persoana care te-a oprit sa nu fie agent de politie.
madalin18
era cu masina de politie(era parcata neregulamentar - in fine)......o sa ma duc la sediul politiei sa vad ce rezolv ........ oricum politistul nici macar nu mi-a luat nr. masinii nici eu nu am retinut nr. de la masina dansului in intregime
lucianac79
Daca vrea sa te gaseasca te gaseste usor dupa adresa din permis, cand vorbesti cu ofiterul de serviciu nu spui chiar toata povestea, poate e loc sa te intelegi cu politistul care te-a oprit initial sa nu-ti ridice certificatul, dar sa-ti de-a amenda pentru altceva, gen lipsa trusa medicala, etc.
l@u
permisul nu se opreste fara a elibera o dovada si un proces verbal asa ca du-te si cauta-l caci sigur iti va da permisul inapoi fara nici o sanctiune....ar fi bine sa inlocuiesti si anvelopa in cauza
TheFastOne
Iti dau io o idee, suni la 112 si spui ca ti-a cerut spaga sa te lase sa pleci si pentru ca nu i-ai dat ti-a furat permisu' Sa vezi circ radmasa.gif
l@u
o sa il ,,vaneze" politatii prin oras dupa aceea !
DragosP
QUOTE(madalin18 @ 20 Mar 2010, 09:11)
.....imi cere din nou permisul si mi-l opreste ....

.....mentionez ca respectivul politist nu s-a prezentat cand m-a oprit, nu mi-a facut nici proces verbal cand mi-a luat permisul -  ( nu stiu nici cum il cheama, nici daca e agent sau ofiter - nimic)
*


"Prostia și domnia se plătesc!"
Nu știu cine e mai praf: poliția sau distins userul nostru... wacko.gif
madalin18
mai.....mi-a zis sa ma duc acasa dupa certificat......m-am dus si cand m-am intors nu mai era acolo...........dupa cum am scris in primul post - e prima oara cand ma opreste politia....
lucianac79
Ai fost l-a politie? Ti-a retinut certificatul s-au ti-a dat amenda doar pentru lipsa documente?
l@u
nu conteaza daca e prima sau a nu stiu cata oara...schimba anvelopa aia si du-te la politie sa iti iei permisul...daca nu faci nimic acolo suna la 112 si ai sa rezolvi treaba daca ala era intradevar politist
giany911
Pt. anvelope se supenda talonul, nu permisul. Tare imi este ca d-aia te-a si pus sa te duci acasa sa il aduci.
C@talin
da gaboru e calificat sa-mi verifice mie anvelopele,e mecanic ? nu trebuie sa fie cu rar ?
nu mai va luati tzepe dastea .
Filip
Ce aiurea! smile.gif In ce oras/localitate s-a intamplat?
Merced
Nu i-as fi lasat permisu'.
Nu i-as fi lasat nici o flegma pe parbriz fara un proces verbal in prealabil.
madalin18
am reusit sa aflu de la ce sectie erau politistii........am fost la sectie insa ofiterul de serviciu mi-a zis ca respectivul agent nu se afla acolo, mi-a cerut nr. de tel. si cica ma suna ei...:|
vi_escu
Fratele meu, da' fraier mai esti!
pastrama
QUOTE(vi_escu @ 20 Mar 2010, 17:08)
Fratele meu, da' fraier mai esti!
*


up.gif
Cum plm dati ma asa actele la oricine??? Ai zis ca nu s-a prezentat, nu nimic...in momentu` ala drum bun, la revedere, nu mai stai la taclale. E obligat sa se prezinte si sa-ti zica motivul opririi. Iar actele personale nu se dau asa una-doua...
DannyY
Asta e buna de dat la OTV!

Cum mai? Un politai te-a oprit, ti-a luat documentele, apoi te-a trimis FARA PERMIS LA TINE sa aduci talonul, dupa care a fugit de la locul faptei?

Si e real (politaiul)?

cosmin_2300
Parca faza asta e dintr-un banc prost radmasa.gif
argon
QUOTE(l@u @ 20 Mar 2010, 10:13)
o sa il ,,vaneze" politatii prin oras dupa aceea !
*



cu ce? inlocuieste cauciucul, are totul in regula, il sufla de praf.
vi_escu
Corect!
De unde mama dracului atata frica de politie?
corbex
Cu Politia Romana se mai poate lucra si in felul asta:
tribunul
QUOTE(C@talin @ 20 Mar 2010, 13:11)
da gaboru e calificat sa-mi verifice mie anvelopele,e mecanic  ? nu trebuie sa fie cu rar ?
nu mai va luati tzepe dastea .
*



Nu trebuie sa fie mecanic ca sa observe daca o masina are anumite probleme vizuale pt. care se poate retine talonul.

Este o prcatica, sau era o practica, sa cazi la pace cu un politist cand te prindea la cotitura si nu aveai banuti la tine. Ii lasai permisul si apoi iti dadeai intalnire cu el, iar la intalnire ii dadeai chesul.


Nu va mai dati cocosi (unii) cand esti incepator si te opreste prima data politia, te cam pierzi. Cand ti se usuca cerneala de pe permis o sa stii cum sa discuti cu un politist.

Incearca sa-ti rezolvi problema cat mai amiabil.
Filip
Din moment ce i-a cerut talonul (probabil sa i-l retina) si nu-l avea, trebuia sa spuna respectuos ca nu-l are, primea amenda cuvenita, si aia era. N-avea nici o treaba sa-i retina permisul.
pastrama
QUOTE(tribunul @ 21 Mar 2010, 13:43)
cand esti incepator si te opreste prima data politia, te cam pierzi.
*


De ceee?
C@talin
ca organu reprezinta legea radmasa.gif
l@u
nevasta-mea are carnet de vre-o 12 ani si inca mai tresare cand vede un cap de creta in strada
C@talin
cauta si tu un actor imbracat in pulitist care e platit sa ia bataie,i da nevasta cativa pumni si picioare si porma sa vezi ca nu ii mai e frica de ei biggrin.gif
argon
QUOTE(tribunul @ 21 Mar 2010, 13:43)
Este o prcatica, sau era o practica, sa cazi la pace cu un politist cand te prindea la cotitura si nu aveai banuti la tine. Ii lasai permisul si apoi iti dadeai intalnire cu el, iar la intalnire ii dadeai chesul.
*



mie de ce nu mi se intampla d'astea? sad.gif chesul marcat inainte, si dupa ce l-a luat sa-l ia in primire procurorii cu lampa cu UV...
C@talin
243.gif asa e frumos
da nu prea se mai markeaza banii asa. ca poate e destepti au primit si ei o lanternutza uv .

deobicei se face log la seria fiecarei bancnote.pac daca sau gasit pe militian bani aia sa terminat happy.gif
argon
nu mai sunt si ei asa prosti, anul trecut m-am certat cu unu' ca de ce nu ia spaga, nu vroia si pace, si asta pe loc, nu premeditate...li frica si lor, ca macar au un servici sigur la stat.
catalin-g3
Daca militianul era singur nici nu avea voie sa te opreasca.
madalin18
m-am dus la politie la el - mi-a facut proces verbal , mi-a luat talonul, si amenda 240 lei - la sfarsit mi-a dat procesul sa il semnez si sa scriu la mentiuni ce imi dicteaza el : ''Ma oblig sa schimb cauciucurile' - am refuzat sa semnez, am scris la mentiuni:'Constatarile nu corespund cu realitatea' - politistul astepta ceva 'spaga' - cand m-a sunat sa ma intalnesc cu el mi-a zis ca poate sa imi dea amenda 10 mil dar nu imi da ca vrea el sa faca un act de clementa - cand am ajuns acolo si a vazut ca nimic, s-a razgandit si a spus ca imi va da amenda si imi va lua talonul.............pe procesul verbal si dovada sunt foarte multe lucruri care nu-s reale....de ex: pe dovada scrie ca mi-a dat-o la 7.15 dimineata(mi-a dat-o la 4 dupa-amiaza) - la 7.15 dimineata eu eram inapoi in locul unde mi-a luat permisul si el nu mai era acolo(am si martori)....acelasi lucru si pe procesul verbal.........cred ca o sa ma duc pe la tribunal sa vad daca se poate face ceva...........politistul respectiv a mai fost cercetat penal si anul trecut pentru fals in acte(proces-verbal)
tribunul
Daca mai trec vreo 2, 3 zile te calmezi, si apoi nu-ti mai arde de niciun tribunal.
madalin18
nu mi-e de amenda ci m-a enervat politistul ala ca vorbea cu mine de park el era un mare savant si eu un kkt..........adica eu ii platesc salariul si el isi bate ** de mine..........oricum o sa ma duc si la comandant sa fac plangere - mai ales ca politistul a mai avut probleme
os
...si data viitoare nu uita sa le spui si in fata aia cu platitul salariului, sunt sigur ca o sa-i calci in picioare.

Apropos: 10% warn pentru scriere IRC ("park", "kkt").
OAP
QUOTE(tribunul @ 22 Mar 2010, 09:55)
Daca mai trec vreo 2, 3 zile te calmezi, si apoi nu-ti mai arde de niciun tribunal.
*



Si de aia s-a ajuns in halul in care e tara asta

QUOTE(os @ 22 Mar 2010, 11:26)
...si data viitoare nu uita sa le spui si in fata aia cu platitul salariului, sunt sigur ca o sa-i calci in picioare.


corect, atitudinea "normala" este capul plecat, tremuratul si rugamintile din suflet, sincere...etc
os
@OAP: Nu. Atitudinea normala este una corecta si demna; ai facut-o, o tragi. N-ai facut-o, iti sustii (inca o data: cu demnitate) punctul de vedere. Fara scandal si fara tremurat. E limpede?
tribunul
QUOTE(OAP @ 22 Mar 2010, 11:31)
Si de aia s-a ajuns in halul in care e tara asta
*




Daca politistul il lasa sa plece, chiar daca avea un cauciuc defect si nu avea talonul la el .... mai se ducea la comandantul politistului sa-i faca o plangere ....
OAP
QUOTE(os @ 22 Mar 2010, 11:34)
@OAP:  N-ai facut-o, iti sustii (inca o data: cu demnitate) punctul de vedere.

Si lui o sa i se falfaie de demnitatea ta, vrea sa isi faca planul la amenzi si atat...
argon
QUOTE(madalin18 @ 22 Mar 2010, 08:02)
...........politistul respectiv a mai fost cercetat penal si anul trecut pentru fals in acte(proces-verbal)
*



ne bucuram ca s-a dovedit nevinovat, din moment ce profeseaza in continuare, o sa dorm mult mai linistit la noapte dat fiind ca vegheaza la siguranta.
C@talin
radmasa.gif
vizitatorul
QUOTE(madalin18 @ 22 Mar 2010, 09:41)
m-a enervat politistul ala ca vorbea cu mine de park el era un mare savant si eu un kkt..........

aaaa...mai precis...care "parte" te-a suparat...????

22 Mar 2010, 17:25:
QUOTE(madalin18 @ 22 Mar 2010, 09:41)
........adica eu ii platesc salariul si el .....

m-ai spart....

22 Mar 2010, 17:25:
QUOTE(OAP @ 22 Mar 2010, 10:31)
Si de aia s-a ajuns in halul in care e tara asta

...a fost mai bine....????
vi_escu
Bre vizitatorule, tu tii cu lupul?
vizitatorul
..cam care ar fi oaia....???
Marty
Nea medeline, daca erai asa hotarit pe treaba, in momentul in care te intorceai si nu-l mai gaseai nici pe el, nici pe permisu', dadeai tilifon la 112 si povesteai toata tarasenia. Acu' e tardiv de tirziu, s-a racit toata ciorba. Poti sa-i faci o plingere la comandant si sa ceri raspuns in 30 de zile, mi se pare ca pe durata cercetarilor il muta la o sectie mai naspa, eventual prin vreun sat.
os
@OAP: ia zi ce ai face TU cand te opreste un politist, tu fiind in neregula dubla (anvelope uzate + lipsa acte)? Ca sa ne zborsim la tastaturi stim toti.
argon
cine l-a imputernicit pe umilul organ cu 4 clase care toata viata lui s-a priceput doar la luat spaga sa catalogheze o anvelopa daca e uzata sau nu?
os
Mai intii, "constatarea" e de rasul curcilor, si nu poti sa stii daca nu cumva politistul chiar are aceasta abilitate.

Dar - omul si-a indeplinit atributiile de servici solicitand certificatul de inmatriculare, pe care tanarul coleg ar fi trebuit sa-l aiba asupra sa.

Deci greseala e a colegului. Cand gresesti, admiti (respectiv indrepti) si nu sari agresiv ca "eu iti platesc salariul" - ceea ce e atat fals cat si jignitor.

Poate gresesc insa eu, si ar trebui sa mai invat cum sa ma port wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.