Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Slanic Prahova - Dambovicioara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
slider2
maine vreau sa am o iesire rapida, si ca principale obiective turistice am salina de la Slanic Prahova si Pestera Dambovicioara.
despre salina am gasit un topic si am aflat ca este deschisa, despre pestera nu am gasit nimic.
de asemenea as dori ceva despre starea drumurilor, daca aveti niste informatii. traseul pe care l-am ales ar fi:
bucuresti - ploiesti centura (ca am inteles ca este buna, desi daca este coada o iau prin oras) - plopeni - slanic - campina - breaza - comarnic - sinaia - busteni - azuga. dupa azuga fac stanga spre rasnov, apoi la bran - rucar - dragoslavele - stanga spre stoenesti - dragodanesti - targoviste - mircea voda - cuza voda - tartasesti - gulia - bucuresti.
BZN
Iti recomand sa treci de pestera, cheie sunt superbe. Daca ai chef de pastrav proaspat nu rata pastravaria, se afla mica distanta de bariera unde o sa platesti 1 ron de persoana. Drumul pe acolo e destul de stricat dar sigur nu va produce pagube masinii. Pe rand, Bran-Rucar- Dragoslavele destul de bun, mici portiuni de drum denivelat dar si o bucata buna de asfalt nou. Daca din Dragoslavele faci stanga spre Stoienesti( pe lunca Gartii) sa stii ca exista o portiune de vreo 4 km de drum neasfaltat, circulabili insa. Eu numai pe acolo vin inspre Bucuresti de la Rucar, cel putin o data pe luna. De cand faci iar stanga si intri pe drumul principal, mai sunt cativa km de drum destul de rau dar liber, pana la granita cu jud. DB. De aici pana la Bucuresti pe traseul indicat de tine( pe Baldana), e drum perfect. Daca vrei ceva poze de pe chei si in plus alte detalii intra aici:
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=104267&hl=
slider2
mersi foarte mult pentru informatii. in legatura cu drumul mai prost, nu cred ca o sa fie mari probleme ca plimbarea se face cu un logan, care este mai inalt din fire tongue.gif
bogdanelkva
Daca se poate,ma intereseaza si pe mine cateva detalii despre Slanic Prahova,despre lacuri,salinitate.multumesc.
Batrānul
Vezi pe:
http://www.statiunea-slanic.ro/
http://www.slanic.ro/
slider2
revin dupa mini excursie cu impresii:
- drumul pana la mina destul de greu de deslusit, de cum intri in slanic nu exista nici un indicator, trebuie sa intrebi
- am fost degeaba pana acolo, din cauza unei defectiuni tehnice, mina a fost inchisa 2 zile, pe 20 si 21

- de acolo am plecat tot inainte pe un drum cu niste serpentine foarte smechere, la un moment dat a fost nevoie cuplarea treptei 1
- serpentinele sunt misto pe acest drum, dar drumul mai putin, fiind alcatuit din dale din acelea de beton, care s-au mai deplasat
- am iesit in drumul spre cheia si pe acolo am ajuns la brasov. drumul este bun, dar poate daca vreti sa ajungeti la brasov mai repede, de la slanic intorceti-va pe dn, ca si timp veti iesi mai bine. pe la cheia peisajul e frumos, sunt serpentine si asta te incetineste. pe dn poti merge ceva mai constant
- de la brasov la rasnov drumul este mediu, ca de fapt pana dupa campulung
- la brasov pentru a o lua spre rasnov, trebuie sa urmariti indicatiile spre pitesti, si sa fiti foarte atenti pentru ca sunt o gramada de sensuri giratorii foarte confuze

- am vizitat castelul bran, pentru ca nu-l mai vazusem si nu pot spune ca m-a dat pe spate. cel putin dupa cum il lauda in general lumea, ma asteptam la mai mult
- ghizi de la castel cam ciudati, o doamna ne-a explicat traseul foarte frumos, dar una s-a suparat ca am deranjat-o de la facut integrame
- de asemenea in acea pietisoara din fata castelului, era un tip imbracat vezi doamne in vampir, desi nu avea o fata fioroasa, cu toate ca avea pictate niste rani, care venea pe la spatele fetelor si le speria scotand sunete ca un monstru. ma rog sunetele trebuiau sa fie ca un vampir ceva, tipul semana mai mult cu un porc cand scotea acele sunete.
- la parcare la bran este o usoara teapa, in sensul ca este 3ron/ora, dar ti se cer 6 pentru ca iti spune tipul de la parcare ca nu iti ajunge o ora sa vizitezi castelul, ceea ce nu este adevarat
- intrarea in castel este 20ron, dar daca esti student este 10 ron.

- am fost la dambovicioara, care este frumoasa ca si obiectiv turistic, pacat ca la fel ca si in cazul lacului sfanta ana, accesul la ea este foarte greoi.
- acei 4 km pana la pestera (pe care te si intorci) sunt ca dupa bombardament, sau chiar mai rau, si se plateste 1ron ca sa intri pe acel drum, 5ron sa intri in pestera plus ce dai la ghizi, care am impresia ca sunt niste copii de la orfelinat, ei avand varste intre 7 si 15 ani (ochiometric)
- este frumoasa pestera, dar daca tineti la masina voastra, gasiti alta care are un drum de acces mai bun
- si aici cam aceeasi poveste, nici un indicator care sa spuna spre pestera. ne-am ghidat doar dupa o harta, si ceea ce cautasem inainte pe net

- de aici un pic suparati de drum, de faza cu slanic, si tinand cont se facuse ora 15, am decis sa nu mai mergem la targoviste, mai ales ca toti mai vazuseram cetatea domneasca si sa mergem direct la pitesti si de acolo pe autostrada sa ne intoarcem la bucuresti
- in plan suna bine, dar cum se intampla intotdeauna ceva trebuia sa intervina, si asa a fost
- soseaua aproape de la campul lung pana la pitesti este oribila, mai exact de unde se poate face la stanga spre curtea de arges si pana la pitesti.
- daca puteti sa ocoliti aceasta portiune, chiar daca veti merge ceva mai multi km, faceti-o
- drumul este plin de gropi pe unele portiuni, pe altele este pregatita pentru peticire, astfel ca sunt portiuni foarte late, lungi si adanci care sunt raschetate
- pe anumite portiuni este asfaltata, dar foarte prost, cu diferente vizibile si palpabile intre tronsoane, foarte denivelat si deja a inceput sa se exfolieze, ce sa mai lucrare a la romanica

- in pitesti am intrat foarte repede pe autostrada, care este buna, ici colo ceva peticiri mici.
- in bucuresti la intrare cozile pe care deja le cunoastem

de asemenea pe drum am intalnit cam 7 radare de tip nou, pe care detectorul mediu al tovarasului meu nu le-a reperat nici macar in momentul in care eram in dreptul lor, drept urmare cred ca pe autostrada ni s-a facut poza tongue.gif
- pe dn am intalnit 2
- pe drumul intre brasov si rucar alte 2
- pe autostrada alte 3, din care unul mobil
Batrānul
Multumim pentru detalii - sunt utile.
Dar ce intelegi prin "dn" ? ca ai mers pe mai multe drumuri nationale: DN1, DN1A sau DN73 ?
slider2
dn = dn1a
ydaniel
''ghizii'' la pesterea db au fost mereu minori:)
slider2
nu mai tineam minte acest lucru, ultima oara cand am fost acolo, aveam 8 ani cred...
tarzy
iar ideea cu intoarcerea prin Pitesti in dauna variantei Targoviste nu e deloc fericita, ca te baga in Bucuresti prin aglomeratia imputita din Militari.
Recomand si eu "scurtatura" Dragoslavele, nu numai ca scutesti cativa Km-tri buni (vre-o 10) dar te scapa si de drtumul foarte prost de la iesirea din Campulung. Atentie insa ca venind dinspre Rucar nu prea e marcat ...

slider2
pot spune ca mie imi convine intrarea prin militari, locuind in apropiere. dar nici intrarea prin chitila nu era cu nimic mai prejos, dar daca asa a vrut soferul...
supremeon
QUOTE(slider2 @ 21 Mar 2010, 19:45)
soseaua aproape de la campul lung pana la pitesti este oribila, mai exact de unde se poate face la stanga spre curtea de arges si pana la pitesti.
*



Te referi la urcarea aceea pe pod? caci, nu pricepeam eu care viraj la stanga smile.gif ... Daca de acolo pana la Pitesti ti s-a parut oribil drumul, nu ai vrea sa stii cum este de acolo pana la Curtea de Arges... VARZAAA... smile.gif

Pacat ca nu ai gasit deschis la Slanic... du-te din nou cand mai ai ocazia, caci e superb... putine locuri din Romania se pot compara cu mina din Slanic, in termeni de ineditul peisajului si admiratia care ti-o provoaca... k sa nu mai vorbesc de senzatia coborarii... smile.gif

Despre Bran... e adevarat, castelul nu e mare (doar e in varf de stanca, nu are cum), insa, sa stii ca pe vremuri, se vizita MULT MAI MULT din el... Tin minte cand eram mic ca ne puteam urca pana in cel mai inalt turn; de acolo, era o priveliste superba... acum nu se mai viziteaza atat de mult, caci in urma cu vreo 10-15 ani, au facut tururile mai "fluide", datorita numarului "mare" de vizitatori... vizitam mai putin, terminam mai repede, hai, urmatorii, banda rulanta...

Daca tot ai fost pana la Pestera, trebuia sa mergi pe la cheile Zarnestilor... nu te costa nimic parcarea, iar peisajul era chiar superb... dar, plimbarea, de la masina pana la intrarea in canionul cheile pisicii si inapoi, iti ia macar ~ 1 ora... si cheile Rasnovului ar fi meritat un mic popas...
b34uen
QUOTE(supremeon @ 31 Mar 2010, 00:42)
superb... putine locuri din Romania se pot compara cu mina din Slanic, in termeni de ineditul peisajului si admiratia care ti-o provoaca... k sa nu mai vorbesc de senzatia coborarii... smile.gif
*



E adevarat salina de la Slanic Prahova e frumoasa, dar mult mai spectaculoase sunt salinele de la Praid sau Cacica. Foarte aproape e insa salina de la Ocnele Mari - la 12 km de Rm. Valcea.
slider2
QUOTE(supremeon @ 30 Mar 2010, 23:42)
Te referi la urcarea aceea pe pod? caci, nu pricepeam eu care viraj la stanga smile.gif ... Daca de acolo pana la Pitesti ti s-a parut oribil drumul, nu ai vrea sa stii cum este de acolo pana la Curtea de Arges... VARZAAA... smile.gif

da la acea urcare pe pod ma refer. nu cunosc zona foarte bine.

Pacat ca nu ai gasit deschis la Slanic... du-te din nou cand mai ai ocazia, caci e superb... putine locuri din Romania se pot compara cu mina din Slanic, in termeni de ineditul peisajului si admiratia care ti-o provoaca... k sa nu mai vorbesc de senzatia coborarii... smile.gif

stiu cum este la salina, ca am mai fost, dar acum vreo 13 ani  tongue.gif , am si un drob de sare ca suvenir de acolo. oricum nu ne lasam asa cu una, cu doua. o sa mai mergem si sper sa fie deschis, si sper sa imi placa la fel de mult ca data trecuta cand am fost.

Despre Bran... e adevarat, castelul nu e mare (doar e in varf de stanca, nu are cum), insa, sa stii ca pe vremuri, se vizita MULT MAI MULT din el... Tin minte cand eram mic ca ne puteam urca pana in cel mai inalt turn; de acolo, era o priveliste superba... acum nu se mai viziteaza atat de mult, caci in urma cu vreo 10-15 ani, au facut tururile mai "fluide", datorita numarului "mare" de vizitatori... vizitam mai putin, terminam mai repede, hai, urmatorii, banda rulanta...

si cand am fost noi erau ceva turisti, dar nu ne calcam pe picioare, cred se putea un tur mai lung si cu mai multe parti din castel vizitate. mie mi-a placut pe scara aceea ascunsa

Daca tot ai fost pana la Pestera, trebuia sa mergi pe la cheile Zarnestilor... nu te costa nimic parcarea, iar peisajul era chiar superb... dar, plimbarea, de la masina pana la intrarea in canionul cheile pisicii si inapoi, iti ia macar ~ 1 ora... si cheile Rasnovului ar fi meritat un mic popas...

din pacate, eu am fost pasager, si nu am putut dicta traseul in totalitate. plus ca la dambovicioara am ajuns pe la ora 15.30, trebuia sa ne intoarcem si la bucuresti pana seara.

*

Maskatu
Stie cineva daca (mai) este deschisa salina de la slanic?
slider2
vezi pe goagal ca gasesti numar de telefon si poti suna direct acolo si intrebi. dar daca te duci in weekend cu vreme buna sa stii ca o sa fie coada ca pe vremea lui nea ceasca..
Tront
Da este deschisa ( pot garanta 80% ).
Maine seara , pot zice 100% .
O zii buna va urez!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.