Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: carburatoare webber
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
TXzamora88
stie careva unde pot gasi carburatoare webber.am vazut la mai multi ca siau pus 2 pe dacie.cica sunt bune.si niste detalii daca se poate .ms
Paulorossi
Cauta pe forum,o sa gasesti destule informatii.Nu stiu cat de bine ar face masinii tale 2 carburatoare.Ai statie de benzina? wink.gif
TXzamora88
da am

22 Mar 2010, 13:56:
uite aici un video
Paulorossi
Nu e suficient sa schimbi doar carburatorul.Trebuiesc schimbate mai multe pt ca masina sa nu sufere,intelegi?
TXzamora88
cam ce sa mai schimb?
Muttley
Te costa minim 200 euro carburatoarele, cel putin tot atat galeriile.
TXzamora88
muttley da cam ce putere da si unde as putea gasi?
dacia_gpg
carburatoare la 100 euro perechea gasesti mai rar dar fie sunt desperecheate, membrane scoapte, trebuie sa urmaresti bursa permanent!
Cai nu prea multi , vreo 10-15, conteaza si axa care o folosesti, mai trebuie si ceva pasiune ca sa le montezi,ceva maruntis prin buzunare pentru benzina, garnituri, filtre, adaptari, modificari, admisie, evacuare,etc.
TXzamora88
am cam 20 milioane sa ma duc la un mecanic bun sa le si cumpar sa le si monteze hai ca mai pun vreo 3 ca fac rost 23 cred ca e de ajuns si mam candit sa pun si o toba sport daia mare asa groasa
za_kristake
Monteaza-ti toba aia groasa....poate renunti la carburatoare
kitzsteinhorn91
Am si eu o intrebare pentru tine: de ce vrei neaparat carburatoare Weber ca cele din acel clip ? Eu zic sa o lasi asa cum e ea, ca nu faci mare afacere.
Cei ce ti-au raspuns mai sus au dreptate: ca sa "bagi mai multa putere" nu poti face asta doar punand acele carburatoare sau o "toba daia groasa". Vorbeste cu Muttley, el a facut o gramada de modificari la a lui, si modificari adevarate, nu un carburator si o "teava groasa"...
TXzamora88
hai ma ca merita sa pun carburatoarele alea si toba sport o sa mearga mia repede si o sa se auda mai misto
Ky_Cristian
Si mie imi intrase in cap sa imi pun carburator dublu. Si toti, dar toti, mecanicii pe care ii cunosc mi-au spus sa nu fac asta. Nu se merita. Creste consumul destul de mult, iar puterea prea putin. Dupa parerea mea, cu Dacia mai bine mergi ieftin, adica cu GPL, ca doar e masina romanului. Cand fac rost de bani nu ma gandesc sa nu imi pun GPL. Benzina s-a facut 4,47 lei sad.gif .
TXzamora88
dar te toba sport aia mare asa misto ce zici se merita eu zic ca da/?http://www.youtube.com/watch?v=CbKdeTdUWaA

23 Mar 2010, 22:11:
uite aici un video
C a t a l i n
Trezeste-te copilas... nu arunca cu banii pe fereastra...
TXzamora88
am renuntat la ideea cu carburatorul si la alte idei dar cu toba sport sa sti ca as puneo ca nui scumpa ms de sfat;)
Mjeefo
Eu merg cu toba mare sparta si se aude foarte chiar misto. wink.gif))
Daca vrei mai multa putere cea mai buna solutie e sa stangi bani si sa schimbi motoru, un r5 turbo iti da tot ce iti trebuie. O sa vezi ca scapi cu mai putini bani investiti si cu putere mai mare.
TXzamora88
si cam cati bani ma duce un r5 turbo cu montaj cu toate?
Paulorossi
Plus evacuare,si angrenaje mecanice,etc sa reziste la "performantele" motorului.
dacia_gpg
1000 eupuroi!
C a t a l i n
Da, da... Covata aia nu face nici 300 epuroi, iar omologare nu o sa faci vreodata pentru ce modificari vrei tu... De frane n-ai nevoie?

Daca ai bani, cumpara o masina construita de uzina. Daca n-ai, adu-o pe asta pe care o ai intr-o stare cat mai buna din punct de vedere tehnic... Nu visa la sute de cai pe o masina de pe care pica tabla...
TXzamora88
da cine tia zis ca pica tabla de pe masina mea ? eu vreau sa pun decat toba aia sa se auda frumos eu nam probleme cu masina am ingrijito motoru nare nimik la fel si caroseria, nu vreau sai pun sute de cai decat toba aia
Leo0608
vezi ca risti sa lasi talonu la primu politist care iti iese in cale; Se ia talonu ff usor ptr toba sport, n-ai voie legal cu asa ceva pe dacii 13xx si pe masini vechi ... te simte politaiu de la distanta ca esti cu toba sport wink.gif si risti sa ti-o iei
TXzamora88
sa sti mai bine o las drq de toba si de carburator .ms de sfat respect!!!!
Mr_Devil83
am eu un kadet e gsi de vanzare daca vrei putere...
BH 59 FIF
QUOTE(total @ 24 Mar 2010, 21:38)
Se ia talonu ff usor ptr toba sport,  n-ai voie legal cu asa ceva pe dacii 13xx si pe masini vechi ...  te simte politaiu de la distanta ca esti cu toba sport wink.gif  si risti sa ti-o iei
*



Argumenteaza te rog afirmatiile astea blink.gif
TXzamora88
devil cat ceri pe el?
Mjeefo
Poti sa pui lejer un motor de R5 turbo, e tot 1.4 trebuie sa ii schimbi doar galeria de evacuare( sa o modifici putin, nu sa o schimbi in totalitate) si sa modifici suportii de la motor. Ai nevoie de un mecanic bun si ceva spaga pentru omologare. Toata afacerea te ajunge cam 1000 E. Daca vrei sa te dai in ea te sfatuiesc sa schimbi si sistemul de franare...... si lista poate continua.
baranga
iti omologheaza pulea spataru,frate cu ion tamplaru motoru ala pe dacie;
nu mai vorbiti daca nu stiti
kitzsteinhorn91
Pai si Dacia aia 1300 albastra cu dungi de Gordini, nu mai stiu numarul exact, AG 70 RNO parca, are motor de Renault, destul de puternic. Acea masina cum a obtinut omologarea ?
STORMTROOPER
S-ar putea sa ma insel, dar AG 70 RNO este unul dintre cele 2 Renaulturi Gordini oficial inregistrate la noi in tara, asa a obtinut omologarea.
kitzsteinhorn91
De acord, dar din ce am vazut in poze, este de fapt o Dacia 1300 modificata, nu este R12 Gordini. Iar motorul este de Renault dar model destul de nou, posibil Megane sau ceva de genul...
Muttley
QUOTE(STORMTROOPER @ 27 Mar 2010, 21:48)
S-ar putea sa ma insel, dar AG 70 RNO este unul dintre cele 2 Renaulturi Gordini oficial inregistrate la noi in tara, asa a obtinut omologarea.
*


blink.gif blink.gif blink.gif
De unde ai scos-o????????????????? E o Dacie cu motor de Renault 19!

Iar acel motor, ca orice alt motor de VW, de reno 5, 18, Avantime, ce vreti voi, NU este omologat! De ce?!? Pentru ca nu exista autoritatea care s-o faca!
kitzsteinhorn91
Si cum pot merge cu un motor care nu este omologat ?! blink.gif
TXzamora88
pi poate o fi renault aia nu sti ca seamana la fel ca 1300
Muttley
QUOTE(kitzsteinhorn91 @ 27 Mar 2010, 23:31)
Si cum pot merge cu un motor care nu este omologat ?!  blink.gif
*


Cu riscurile de rigoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.