Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartaie cand stau cu volanul invartit
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
BogdanF
Daca invart de volan si merg foarte incet cu rotile bracate se aude un scartait (fluierat) destul de tare. Se aude tare si in afara masinii. La ce sa ma astept daca ma duc la service? Sa nu ma puna aia sa schimb caseta de directie daca nu este cazul. Am vazut ca s-a mai discutat ceva (mai mult) despre scartait dar nu m-am lamurit.
StefanT
Nu e de la servo?
Liviu
E de la placutele de frana ...

Mai dati si voi cu Search ca nu musca mai !
BogdanF
De la placutele de frana? Nu suna a scartait de placute de frana. E un fel de fluierat. Placutele au 7 000 km.
alc
Daca scartaitul seamana cu cel facut de cauciucuri in curbe luate mai strins ar putea
sa fie din unghiuri ( pivot sau bieleta schimbate fara refacera unghiului , bucsi duse , etc ).
O verificare in service sigur nu strica , iar caseta de directie nu se schimba asa , cu una cu doua.
Doru
La mine a disparut scartaitul dupa ce am schimbat cauciucurile... deh,montana...
costi
placute ecologice "asbestos free"
lasa-le asa sau schimba-le cu alte clasice (daca mai gasesti)
BogdanF
Desi in viziunea mea nu are logica sa scartaie cand dau cu spatele se pare ca la dacia totul este posibil. Am fost azi si am schimbat placutele de frana si nu pare sa mai scartaie. Precizez ca placutele erau super tocite desi erau puse de 6800 km.
BogdanF
Asta am constatat si eu. Cand i-am schimbat un pivot a trebuit sa-i fac geometria.
Acum dupa ce i-am schimbat placutele nu mai scartaie deci nu era de la directie.
csocso
Problema mea este urmatoarea:la viteze mici in timpul mersului volanul trepideaza dar pe masura ce viteza creste trepidatia dispare!
Recent am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara si de atunci a aparut problema desi am echilibrat toate cele patru cauciucuri.
Care poate fi cauza?
klaus
Nu se poate, oameni buni... Voi ce faceti, voi centrati voi dati cu capu? Pai daca ai depistat cauza si de cand a aprut problema, sa repet si eu cauza? Cauciucuri neechilibrate corespunzator, pe toate axele (neechilibrate pe toate axele cauciucului, nu ale masinii, sa nu se inteleaga gresit)...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.