Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CB nu arata consumul instantaneu decat dela 40 km/h
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
cristian_nmc
Sper ca cineva de pe acest site sa ma poata lamuri asupra consumului instantaneu.Mentionez ca am activat recent CB ,la relanti nu imi indica nici un consum "-----" ,nici pana la viteza de 40 km/h doar dupa care sare direct la peste 10l apoi daca reduc viteza imi arata si un consum de 2,5 l/km si scade si imi indica chiar si 0,0 l/km.In continuare am resetat toate functiile CB dar tot in acelasi mod imi indica,este ceva normal sau CB nu este activat bine.Va multumesc anticipat pt ajutor.
mache2k
Comportament normal :
- pana la 40km/h nu 'stie' sa faca o medie si este si inutil sa vezi cat consuma cand mergi foarte incet
- consumul instantaneu este normal sa aibe variatii ; pe tine ar trebui sa te intereseze consumul mediu
bobo77
Daca arata de la o km/h ca la alte masini, mureau romanii de inima...mai bine asa.
Da este normal la logan ce ai scris mai sus, stai linistit.
free_fiber
Nu exista "nu e activat bine". Ori e ori nu e. La tine e activat bine si functioneaza bine. E normal sa nu arate instantu sub 40, asa e programat sa functioneze.
adiya


Si eu care credeam ca nu indica sub 30km/h.
PaulT
QUOTE(bobo77 @ 23 Mar 2010, 22:37)
Daca arata de la o km/h ca la alte masini, mureau romanii de inima...mai bine asa.
Da este normal la logan ce ai scris mai sus, stai linistit.
*



Corect!

mache2k- Stie sa calculeze pe tot intervalul de viteze, dar e programat sa afiseze dupa 30km/h(reali,deci pe ceas foarte putin peste 30) . Dupa cum spunea bobo77...daca arata incepand cu demarajul in treapta 1 mureau de inima romanii(trist dar adevarat.. radmasa.gif ) . Si asa au fost nevoiti sa scoata consumul instant din cb datorita faptului ca o multime de cumparatori nu au fost capabili sa priceapa modul de functionare si de indicare. Am fost martor intr-un service la o discutie intre un client care reclama consumul si ameninta cu ANPC-ul pentru ca a vazut el pe bord consum de 18l/100km...Si facea un scandal...degeaba incerca inginerul sa ii explice treaba cu instant-ul.. radmasa.gif .

cristian_nmc - Stai linistit ca iti functioneaza normal. Apare direct 10l/100 pentru ca esti in demaraj. Daca mergi constant scade imediat si se stabilizeaza.

IRONICK
Pai si nu l-a lasat sa de duca dracu la anpc si sa reclame?
PaulT
Tot incerca sa ii explice..... Dupa cateva minute parea mai linistit.... Dar sa vezi ce tipa ca" in carte scrie ca in oras consuma 9,2 afara 5,6 si mediu 7,4 " si lui ii arata 18 pe bord... radmasa.gif . Ca e masina defecta .. si daca nu e defecta e inducere in eroare din partea Dacia...etc. Daca pana atunci comentam ca au scos instantul.... dupa acel moment ma mir, sincer , ca au mai lasat si consumul mediu... Eu in locul angajatului Dacia cred ca il trimiteam direct la anpc.. Nu aveam rabdare sa ii explic de 20 de ori..
adiya
Personal ii aratam ca la mine consuma 0 si deci el nu foloseste corespunzator masina.
Manuel
radmasa.gif
adi24oradea
yap greu cu omul in ziua de azi smile.gif)
slider2
nu este greu cu omul, ci cu romanul care in general este incult si trufas. multi habar n-au ce masina conduc, dar daca incerci sa le explici anumite chestii ar fi in stare sa-ti dea si in cap, daca nu le convine lor ceva ce ai spus, sau daca pur si simplu nu vor sa recunoasca faptul ca nu-i duce capul sa inteleaga...
undemerg
Nu incepe sa afiseze de la 30km/h pentru ca ar fi fost mai complicat sa programeze trecerea din consum/h in stationare in consum/100km in mers?
Ma gandesc ca ar fi fost foarte utila functia de consum/h, sa ne minunam cata motorina lasi la semafoare sad.gif Din pacate nu e decat in meniul ala de diagnosticare si doar de la 1l/h in sus ...
C a t a l i n
Sa puna din fabrica un autocolant pe CB...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.