Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o intrbare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
nicuviv
exista aditivi pentru cutia de viteza?si ce rol ar avea?ii mai ia din zgomot?si care ar fii mai bun?
danciusergiu84
un ulei bun nu are nevoie de aditiv deoarece il contine pentru stabilizarea lui chimica, valabil si pentru cel de motor si la cel de cutie
in documentatia din linkul de mai jos se explica destul de bine fenomenele ce apar la aditivare

http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html
POWERbyDAciaVsWERo
sergiu eu nu inteleg mare lucru de akolo !!!! mai pe scurt zii ca daca cumperi de 5 lei de 5 tine daca iei castrol .... tine !!!!!!!!!
danciusergiu84
asa e, imi era mai comod sa pun link decat sa scriu o explicatie, si daca ziceam ca folosesc la motor si cutie doar ulei castrol fara aditiv care sa contamineze prin diferite reactii chimice fiecare intelegea altceva (ca dau bani degeaba pe o astfel de masina, ba ca fiecare ulei e incomplet si are nevoie de aditivare, sau ca alt ulei e mai bun)

asa fiecare cumpara ce-i place sau ce isi permite sau cat il lasa inima, cred ca marcile elf, mobil1, castrol au raportul calitate pret cel mai bun si au in ele tot cei trebuie unui ulei si nu merita pus un ulei noname si foarte ieftin la fel cum nu merita duralube sau alte chesti de genu foarte scumpe care promit sa invie motorul ca asa ceva nu se intampla decat cu piese noi
POWERbyDAciaVsWERo
CORECT !!!!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.