Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: jante otel: cromare/cadmiere/brunare/zincare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
paradox_utopic
am 4 jante de otel cu anvelope de iarna care au ruginit rau
m-am gandit sa le bag un grund si o vopsea negru mat
dar ma gandesc serios sa fac o treaba si mai buna,respectiv
un tratament anticorosiv
am gasit doar doua firme care fac asemenea tratamente,dar nu stiu
daca accepta sa faca "doar" patru jante
stie cineva deiferenta majora intre cele 4 tratamente si unde se pot face,eventual preturi ?

28 Mar 2010, 16:10:
am gasit cateva firme in bucuresti (tonia alliance / sal company / edrex / duroterm) le-am trimis mail-uri si o sa-i sun maine sa vad cum sta treaba...
bnedea
Mie personal mi-ar placea cromate sau poate maronii - aurii asa ca de subaru.
Nu stiu cat de rezistent in timp ar fi tratamentul.
paradox_utopic
pe mail n-am primit nici-un raspuns,maine ai sun !
cromare sau nichelare cred ca merge...
tine f mult in timp,am eu piese nichelate din fabrica puse pe masina
(antifurturi) de peste 20 de ani...
einstein1984
Cadmierea am impresia ca e interzisa de legislatia europeana. Zincarea face ce vrei tu si e relativ usoara (o singura acoperire metalica) iar nichelarea si cromarea cred ca te vor costa cat niste jante de aliaj bune (implica cuprare prealabila). Ca sa nu mai zic ca trebuie sablate in prealabil.
Mai simplu ar fi o vopsire electrostatica.
GeorgeSlz
Voi vorbiti de jantele de serie?
cristian corbu
cred ca da.... si mie mi-ar place cromu,asa ca reveniti cu preturi! pare interesant...
Nelutzu_
si pe mine ma intereseaza ceva preturi pt nichelare sau cromare...

Sablarea aici la mine costa 70 Lei un set de 4-5 jante...

am un set de jante de otel de 8 J care as vrea sa le cromez...

Bogyciu
Cel mai bine sablate si vopsite electrostatic cum zicea si Einstein mai sus. Ca o piesa cromata sa arate si bine trebuie sa fie perfect finisata si lucrarea perfect facuta, sa nu mai zic de costuri. Sablat+vopsire electrostatica max 200 de lei cam asta ar fi pretul corect.
paradox_utopic
QUOTE(Bogyciu @ 4 May 2010, 17:23)
Cel mai bine sablate si vopsite electrostatic cum zicea si Einstein mai sus. Ca o piesa cromata sa arate si bine trebuie sa fie perfect finisata si lucrarea perfect facuta, sa nu mai zic de costuri. Sablat+vopsire electrostatica max 200 de lei cam asta ar fi pretul corect.
*




unde ?

la toate firmele unde am sunat pt nichelare..nu se complica ei cu de-astea... lucreaza industrial...astea sunt mofturi...
Bogyciu
Nu vorbesc de nichelare, ci de vopsire electrostatica. Cauta pe google firme care se ocupa cu asa ceva in zona in care locuiesti. Aici ca idee a gasit vopsit electrostatic la 6€ m patrat (din pacate nu au culorile dorite de mine asa ca mai astept putin)
sharkky
Stiam ca o vopsire de jante electrostatic costa intre 350 si 450 lei ...
Bogyciu
La baietii "dedicati". Stiu pe cineva care a vopsit 4 jante 15 7J cu exact 85 de lei, in TM
paradox_utopic
bogyciu,ai jante de golf pe masina ?
Bogyciu
ATS Cup
Nelutzu_
QUOTE(Bogyciu @ 6 May 2010, 14:27)
La baietii "dedicati". Stiu pe cineva care a vopsit 4 jante 15 7J cu exact 85 de lei, in TM
*



Confirm cele spuse de tine icon_mrgreen.gif ... le-am vazut wacko.gif arata cool!

Vopsit = 85 Lei -Timisoara (vopsitorie electrostatica)
Sablat = 75 Lei -Resita

user posted image
andreiy
Reclama mascata tongue.gif
paradox_utopic
am gasit pe forum o oferta :sablare+vopsire+cuptor 300-350 ron /set

adevarul e ca ies super,vopseaua e de calitate...pretul ne omoara...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.