Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 250 la ora cu A8, pe Braila-Buzau
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
lolman
250 pe radarul politiei, oare pe bord cat ii indica icon_mrgreen.gif
rtulea
salutare,
oricum omul merita felicitat pentru curajul (a se citi nebunia) de a merge cu viteza asta pe soselele din Romania. In privinta pedepsei cred ca va plati cele 8 milioane, oare poate plati jumate in 48 ore, iar cu suspendarea permisului va gasi el pe cineva "binevoitor" sa-l ajute sa scape basma curata.
sa auzim din ce in ce mai bine.
stuiberv
Din cate am vazut ieri cica amenda e de doar 2 milioane.
Si, in masina erau si copiii lui. ohmy.gif
delfinut
QUOTE(stuiberv @ 19 Apr 2005, 08:29)
Si, in masina erau si copiii lui.  ohmy.gif
*


Parca ar fi primul iresponsabil... Cred ca avem o gena care se activeaza cand ne "ajungem"...

Oricum, ar trebui declarata Autobahn Braila-Slobozia... Exit 1, Insuratei.
Charlton
Oricum reprezinta un record ( inregistrat ) pentru Politie , dar totusi c-am mult avand si familia in masina , aia mici au ce invata biggrin.gif
paulp
Stirea e stire, comentariile se muta la Diverse, ca e vorba de masini si viteza.
Laurentziu83
Hai ca nu-i asa cine stie ce curaj, drumul e foarte bun de la iesirea din Braila spre Slobozia, problema e carca de radare ce stau prin toate comunele pe acolo. si nu stiu ce va mirati atata, poate omul chiar se grabea. Pana la urma pentru ce-ti iei masina cu motor cu enspe mii de cilindri, doar ca sa mergi cu 50 in localitati si 90 afara? Hai sa fim seriosi. Doar n-o sa astepte omul sa-i faca statul autobahn-uri sa aiba pe unde merge. Nu toti cei care au masini tazapane sunt niste iresponsabili.
RIon
247 mai precis, da, A8... asm fost si eu odata cu o masina..cu 240 pe ceas, dar mi-a venit sa dau la boboci... si la viteza aia deja plutesti, nu cred ca te mai tine asa bine masina sa pui curbe... esti sus sau jos la viteza aia biggrin.gif
Probabil deja are permisul back, asta e Romania tongue.gif
De nevasta lui Adrian Paunescu se mai stie ceva??? Sa fim seriosi si sa traim bine...
kaspersky
Hai sa fim seriosi cum sa plutesti! Ca doar era A8 nu caramida Logan!
Bihomoldoveanul
E un record oficial pentru ca a fost suficient de prost sa fie prins de radar. Sint niste mercedes mclaren, porsche si ferrari in bucuresti care fiti voi siguri ca au reprize mult mai bune pe autostrada. wink.gif
OCEBE
probabil ca face reclamatie la Audi si cere daune ca n-a reusit dect 247 cand pe cartea tehnica constructorul a trecut 250
dragOn
Poate avea radarul eroare.... radmasa.gif
LOVENDAL
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Apr 2005, 10:15)
Hai ca nu-i asa cine stie ce curaj, drumul e foarte bun de la iesirea din Braila spre Slobozia, problema e carca de radare ce stau prin toate comunele pe acolo. si nu stiu ce va mirati atata, poate omul chiar se grabea. Pana la urma pentru ce-ti iei masina cu motor cu enspe mii de cilindri, doar ca sa mergi cu 50 in localitati si 90 afara? Hai sa fim seriosi. Doar n-o sa astepte omul sa-i faca statul autobahn-uri sa aiba pe unde merge. Nu toti cei care au masini tazapane sunt niste iresponsabili.
*



E iresponsabil in primul rand pentru familia sa, ca si-a plimbat si copiii la viteza asta. Daca vroia sa-si franga gatul, macar o facea singur ! Si, de unde si pina unde, prezenta radarelor e o "problema"?smile.gif Sa fie cat mai multe..ca sa mai domolim avantul nebunilor ca astia !
steph
era a6
cosmin_m
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Apr 2005, 09:15)
Pana la urma pentru ce-ti iei masina cu motor cu enspe mii de cilindri, doar ca sa mergi cu 50 in localitati si 90 afara?
*



Ma gandesc si eu ca la cei batrini campul vizual este 500m ? Sa zicem ?
Asta i-ar fi parcurs in 6 secunde . Daca cei batrini erau bunicii tai, sunt curios ce parere ai mai fi avut despre astia care "se grabesc" cand adunai bucati din ei de prin comunele invecinate si plopi.
romulus
QUOTE(rtulea @ 19 Apr 2005, 08:14)
salutare,
oricum omul merita felicitat pentru curajul (a se citi nebunia) de a merge cu viteza asta pe soselele din Romania. In privinta pedepsei cred ca va plati cele 8 milioane, oare poate plati jumate in 48 ore, iar cu suspendarea permisului va gasi el pe cineva "binevoitor" sa-l ajute sa scape basma curata.
sa auzim din ce in ce mai bine.
*


Felicitaaaattt???? frumoasa atitudine, nu am ce zice... Zi-mi ca la viteza aia putea evita ceva... Pai daca-i iesea ceva in fata acuma discutam de accidentu de la Braila... Doamne ajuta sa nu mai vada ala permisul macar pe perioada cat e suspendat....
litza
Nu demult vazusem la Reality TV, o emisiune cu politaii prin US. Pe o autostrada , noaptea, putina circulatie la ora aia, trecuse unu cu 200 km/h si l-au oprit si direct in catuse. Nu intrebat de sanatate, nu nimic. Si era vb de autostrada, nu de sosea. La vremea respectiva mi s-a parut ca e cam exagerat, dar asa ar trebui procedat si la noi, in multe cazuri mad.gif
os
Info: cineva se intreba in gluma de ce "numai" 250 km/h (uitase frīna de mīna trasa?).

Cu exceptia modelelor de sport, automobilele fabricate īn Germania au viteza limitata electronic la aceasta valoare. Acesta este un angajament voluntar al fabricantilor. Oricum, pentru un conducator obisnuit (si in conditiile contemporane de trafic), acesta viteza este (mai mult decīt) suficienta.
MAS
QUOTE(LOVENDAL @ 19 Apr 2005, 10:44)
E iresponsabil in primul rand pentru familia sa, ca si-a plimbat si copiii la viteza asta. Daca vroia sa-si franga gatul, macar o facea singur ! Si, de unde si pina unde, prezenta radarelor e o "problema"?smile.gif Sa fie cat mai multe..ca sa mai domolim avantul nebunilor ca astia !
*



Da ma, ai mare dreaptate.. Cat mai multi soferi sa fie asa ca tine... 50 in localitati si 90, maxim 95 in afara!
Si uite-asa un drum pina la Arad iti ia vreo 3 zile, iar un drum pina la mare dureaza 2 zile...
Si politia sa se umple de bani!
Ce dreac omule!!! Sa nu-mi spui ca tu NU ai depasit NICIODATA magica cifra "90" de pe vitezometrul masinii tale!!!!
Politia sta la radar la ciubucareala si in loc sa fluidizeze traficul, mai rau il incurca...
In Ungaria am luat amenda pentru circulat in localitate cu 100 km/h, dar in Ungaria 95% din radare sunt in localitate... Si sunt intrutotul de acord cu asta... Viteza lor medie de mers in afara orasului, pe drum national, este de 120-130 km/h si e o placere sa mergi... am mers in afara localitatii la ei si cu 190-200 si n-am avut nici o treaba... Si crede-ma ca nu am vazut accidente la ei, pentru ca sunt civilizati.. in schimb, la noi, in fiecare zi mai auzi de cate un accident... de ce? pentru ca vine unu care merge si el cu 120-130 si se impiedica de un melc care ii taie fata si merge cu 30 pe ora sau alte asemenea faze... mai dai incolo cu radarele lor cu tot!!!
La noi (si la amaritii de bulgari) scoatem o medie orara in afara localitatii de 50 km/h: mai dai de vreo dacie obosita care se taraie cu 50-60 km/h in afar localitatii, mai dai de vreo enspe carute, un tractor, o combina agricola, cateva serii de doi parliti in masini albe cu niste kkturi pe bord care iti citesc viteza, si uite asa un drum de 560 km il faci in 11 ore in Romania noastra pitoreasca si plina de palmagii.
Am zis!
os
MAS: dar pīna la peste 200 km/h mai muuuuuuult.... mai ales īn localitati.

Sa ne intelegem: si mie imi place sa dau "gaz", dar inteleg si unde realitatea ma īmi da peste degete. Enumar numai cīteva pricole potentiale:

- pietoni mei mult sau mai putin abtiguiti
- biciclete si carute neluminate
- camioane, tractoare si remorci stationate fara lumini sau care circula cu celebra inscriptie "FARA SEMNALIZARE".

La 200 km/h si peste, distanta de frīnare este de peste 150 m, iar in timpul de reactie de cca 1 sec se mai parcurg īnca 60-70 m si mai bine. Vezi deci ca pe timp de noapte nu ai nici o sansa sa opresti de cīnd ai vazut un obstacol fix. Despre evitarea unuia mobil (care apare de exemplu dintr-un drum lateral) nici nu poate fi vorba.
bolt
Da' oare cum se simte viteza aia in masina aia ? Care ati mai mers cu viteze apropiate si masini pe masura, puteti descrie senzatia ? Cam la ce viteza a SLZ se simte ca-n A8 ala cei 250 km/h ? Ma refer ca zgomot, stabilitate etc.
Gabi
Recomand tuturor inconstientilor ( ca altfel nu ii pot numi pe acesti indivizi care merg cu asemenea viteze ) o tura cu o motocicleta de viteza. Eu unu eram vitezoman insa dupa ce la o curba am vazut pamantul mai aproape de mine decat ma asteptam m-am linistit. Daca vrei viteza ia tata o motocicleta si da-te cu ea pana te faci varza. Dar nu te lua cu masina si mai ales si cu copii in ea sa mergi asa.
Parerea mea e ca daca vrei senzatii tari incearca-le cu motocicleta.si apoi te linistesti sa ii mai dai ca nebunu.
Partea cu catusele mi se pare foarte buna.
120km/h mi se pare o viteza rezonabila pentru mers inafara localitatii hai fie 140 - 160 daca drumul are doua benzi si e liber dar mai mult deja mi se pare inconstienta.
cristidb
Nu e nici primul si nici ultimul care a mers cu 250. Doar ca a avut ghinionul sa il prinda. La 200Km/h nu esti kamikaze. Probabil nici la 250 cu o masina buna. Nu am avut ocazia pana acum sa conduc la viteza asta dar cu siguranta voi merge pana la viteza maxima cu orice masina imi voi cumpara.
Viteza de reactie nu e 1 sec, iar evitarea unui obstacol nu se face doar franand.
Ant
Ultima data cand am atins 200 km/h a fost joi seara cu Opelul de drive-test pe A2 . Se manifesta la viteza aia asemanator cu Slz la 90-100 km/h . Am facut asta pentru ca vroiam sa vad ce poate masina. De obicei cu masina personala prefer o viteza de maxin 150-160, deja la viteza asta circuli cam la maximul masinii si al atentiei si este mult mai obositor decat daca ai merge cu un 120 constant. De castigat ... mai mult de 30 min n-ai sa vezi ... dar ai prea multe de pierdut sad.gif

PS mentionez ca in perioada efectuarii testului cu opelul A2 era aproape goala, nici o persoana nu a fost ranita si animalele nu au avut de suferit (poate doar cele jdemii de insecte strivite)
bolt
Pai daca se simte ca la SLZ cu 90-100 km/h il inteleg pe 'bietul' proprietar de A8. Eu nu-mi dau seama cand ajung la 120 km/h asa ca el la 250 km/h era-n elementul lui pastrand proportiile.
os
QUOTE(cristidb @ 19 Apr 2005, 13:59)
[...]Nu am avut ocazia pana acum sa conduc la viteza asta dar[...]
*



Ei bine, eu da si īnca relativ des. Asadar va trebui sa ma crezi.

Nu zice nimeni ca esti Kamikaze, dar cifrele sunt cele pe care ti le spun eu. Timpul de reactie (inclusiv ridicarea piciorului de pe acceleratie si apasarea frīnei) este de ordinul de marime 1s - desi noua ne place sa fim mai zmei.

Intr-adevar un obstacol nu se evita numai prin frīnare, dar pentru a conduce īn siguranta trebuie sa poti īn orice moment opri īn limitele vizibilitatii. Exceptie: atunci cīnd poti fi relativ sigur ca nu ai obstacole, de exemplu pe autostrada daca vezi luminile celor care te preced.

Nu subestimati viteza.
disaster
QUOTE(delfinut @ 19 Apr 2005, 10:56)


Oricum, ar trebui declarata Autobahn Braila-Slobozia... Exit 1, Insuratei.
*




braila -slobozia e alta zama de varza,dar nici pe braila -buzau nu e drumul mai nasol.dar totusi 250km/h?eu la 180 aveam impresia ca nu mai am loc pe sosea pe acolo,si eram totusi cu o masina buna (peugeot 605).
LOVENDAL
QUOTE(MAS @ 19 Apr 2005, 12:51)
...La noi (si la amaritii de bulgari) scoatem o medie orara in afara localitatii de 50 km/h: mai dai de vreo dacie obosita care se taraie cu 50-60 km/h in afar localitatii, mai dai de vreo enspe carute, un tractor, o combina agricola, cateva serii de doi parliti in masini albe cu niste kkturi pe bord care iti citesc viteza, si uite asa un drum de 560 km il faci in 11 ore in Romania noastra pitoreasca si plina de palmagii.
Am zis!
*



Pai tocmai ca mai dai peste carute, tractoare, combine, masini obosite etc. nu trebuie sa alergi ca nebunul cu 250 kmh !! Sau daca iti place sa mergi ca nenea cu Audi-ul, e OK pentru mine. Insa sa nu uiti sa-ti iei si o lumanare cu tine, ca sa aiba cine sa ti-o aprinda prin zona 243.gif
Na ! c-am fost putin rau tongue.gif
bolt
Mda, clar, A8 imi iau W12 ! laugh.gif
Al Cap0nE
Am fost depasit (impropriu spus depasit...nu stiu cum sa ii zic) de unul cu un porsche. Stiti senzatia aia cand tu stai pe loc si pleaca unul de langa tine si ai senzatia ca te misti ? La mine a fost invers. Aveam 100km/h si am zis ca stau pe loc. Bine ca nu am coborat sa vad ce are... smile.gif

Ps: Pe Ploiesti-brasov se desfasura zborul.
SorinTSI
Stiam ca viteza e limitata electronic la 250 km,dar poate fi data usor jos. In legatura cu senzatia legat de viteza:la 200 km/k cu Laguna ma simt ca la 110 km/k cu SuperNova.Dar viteza asta de 200km/k se atinge numai pe autostrada ,in nici un caz prin Bucuresti,sau alta localitate,nici macar drum national.
nairam
Cred ca am mai povestit asta, da se incadreaza: biggrin.gif
Eram pe pe Rm Sarat-Buzau si mergeam cu Solenza linistit pe la 120 km/h cand din spate vine tare un Mercedes.. bun eu baiat cumsecade ii fac loc omului cu Mercedesu trec pe prima banda si-l las sa treaca linistit (cred ca avea peste 160 km/h) ca de .... avea cu ce... trece nenea cu Mertu Si partea vesela abia acum incepe ... in spatele lui la nici 15 m (aproape lipit de mercedes) era un OLTCIT nervos care a trecut pe langa mine de abia am avut timp sa recunosc marca masinii..... blink.gif blink.gif blink.gif
Am facut ochii mari si io si nevasta care era in dreapta, ne-am revenit intr-un tarziu prin Buzau..
Cine vrea, sa merga nene cu cat poate atat el cat si masina, singura problema e sa nu cante popa la sfarsit ...
popa.gif
tatabobu
nairam, problema e ca daca se apuca popa de cantat nu se opreste doar la inconstientu' ala de zburda cu 250 la ora pe DN, de obicei mai canta si la vreo 2-3 care au avut nenorocul sa fie pe aceeasi portiune de drum.. ce sa mai zic de faptul ca iinconstientul de oobicei are masina mai "tanc"..

Eu as fi de acord ca la depasirea cu mai mult de (sa zicem) 60 de km/h a vitezei maxime legale pe portiunea respectiva de drum sa se suspende definitiv dreptul de a conduce pe drumuri publice. Iar daca ar fi dupa mine ar mai fi si o amenda de cateva zeci de salarii medii pe economie..
Edit: ortografia.
nairam
Sa fim seriosi poti sa mergi chiar si cu tancul pentru ca la 250 km/h nici in ala nu scapi decat printr-o minune. De fapt eu puneam problema in modul urmator: sa nu-mi cante mie sau familiei mele popa....... biggrin.gif in rest .... treaba lor daca nu belesc ochii .... belesc altceva ..... Stiu ca poti sa fi lovit fara sa ai nici o vina, dar daca e sa mori .... tot mori ... fie ca trece un nebun peste tine cu masina, fie ca-ti cade o caramida in cap asa din senin....., se termina filmu si gata ...
mephistone
Intr-o zi a venit un prieten la mine foarte trist ca 2 prieteni de ai lui au avut accident cu un bmw si unul a murit,bmw-ul avea 180km/h in momentul impactului,eu i-am spus ca daca a mers cu viteza aia foarte bine ca a murit macar n-a mai luat si pe altii cu el(nevinovati),prietenul meu s-a suparat foarte tare pe mine,acum eu nu cred ca noi in romania avem sosele pentru mai mult de 150km/h.
Daca soseaua era libera si el a vrut sa vada putin cum e la 250 e ok,daca se intampla ceva se prapadea el si copii lui ,dar eu ma intreb,OARE ASA MERGE DE OBICEI PESTE TOT?
cosmin_m
Bah, io am mers si mai tare, cam 300Km/h , si se simtea asa ca in Logan pe drumurile mai proaste .Statea turata constant pe la 2850, presiunea la ulei buna, temperatura motor buna. Vantul suiera placut pe parbriz, iar senzatia de viteza era dementiala.
I-am dat atata intre Clinceni si Bragadiru, apoi am mai scazut pe la 250 cand am cotit spre Magurele si inapoi spre Clinceni.

Vremea era foarte misto, vizibilitatea buna si trafic foarte redus. De fapt, eram singurul avion din zona ... M-a zgaltait ceva mai tare doar cand am venit la aterizare ...
Babooli
QUOTE(nairam @ 19 Apr 2005, 15:58)
Si partea vesela abia acum incepe ... in spatele lui la nici 15 m (aproape lipit de mercedes) era un OLTCIT nervos care a trecut pe langa mine de abia am avut timp sa recunosc marca masinii..... blink.gif  blink.gif  blink.gif
Am facut ochii mari si io si nevasta care era in dreapta, ne-am revenit intr-un tarziu prin Buzau..
*



Era legat de mercedes ! biggrin.gif
Bihomoldoveanul
QUOTE(cristidb @ 19 Apr 2005, 14:59)
Nu e nici primul si nici ultimul care a mers cu 250. Doar ca a avut ghinionul sa il prinda. La 200Km/h nu esti kamikaze. Probabil nici la 250 cu o masina buna. Nu am avut ocazia pana acum sa conduc la viteza asta dar cu siguranta voi merge pana la viteza maxima cu orice masina imi voi cumpara.
Viteza de reactie nu e 1 sec, iar evitarea unui obstacol nu se face doar franand.
*


Nu pot decit sa-ti reamintesc ca intr-o masina de 5 stele NCAP, orice impact frontal la peste 100 km/ora inseamna accident mortal pentru pasagerii din fatza. La 250 la ora nu eviti nimic, calci pedala la fund si speri ca abs-ul (si norocul) sa te tina. Un sofer cu capul pe umeri care nu depaseste 150-160 la ora pe un drum european nu are decit speranta ca intre punctul in care observa pericolul si calca frina pina in punctul impactului propriu zis (daca se produce asa ceva) sa reuseasca sa-si injumatateasca viteza, spre un 80/h macar care il aseaza la limita in zona supravietuirii. Mai exista bineinteles alternativa sa tragi bezmetic de covrig... dar despre aceia afli neaparat la stirile de la ora 5.
Adrian_Solenza
Care e faza cu 250 pana la urma? Eu mergeam pe A2 cu 180 si unu cu Mondeo a zburat pe langa mine.. Te tine masina si nebunia, da-i frate!!!
thunder
Din cate zicea politaiu ala, tipu a franat si a trecut pe langa radar cu 177km/h. Asa ca sanse mici sa franezi pana la o viteza la care sa mai scapi.
Notorius
Masina aia nu simte 250/km,200 pt ea este o joaca si de evitat obstacole evita prea usor,si nu cred ca unu care are o masina ca aia merge ca babalaul,ca incepi sa iti cunosti masina si stii ce`i poate pielea,deci 250 nici nu a simtit omu,care a mers cu masini capabile trebuie sa isi dea seama. happy.gif
Eu am mers cu o Vectra model 2004 20V,200/km la ora nici nu simtea pe Bucuresti-Ploiesti si mai avea pedala si de franare nici nu mai zic cat de repede oprea si ce stabilitate are,audi nu cred ca nu are computer pt stabilizarea masini...Asa ca daca omu are de ce sa nu`i dea,este facut pt asa ceva nu pt 90/km sau pt 60/km
Asa si apropo de zgomotele care ziceau baieti de pe aici,nici musca nu se aude si nici nu pluteste,masina la 160/km-170/km se aseaza pe drum si se stabilizea... wink.gif
Smiley
QUOTE(Notorius @ 19 Apr 2005, 23:15)
.............Asa ca daca omu are de ce sa nu`i dea,este facut pt asa ceva nu pt 90/km sau pt 60/km......
*




pai daca e asa, ma duc si-mi cumpar si eu pusca, si sa aud pe careva comentand ca "de ce tragi nene in oameni pe strada?"


cat despre "soferul" in cauza....merita sa nu-si mai ia niciodata permisul
Alecs_TGA
mai fratilor voi daca ati fi siguri pe masna nu ati merge mai tare?? atat cat simtiti masina in stare si cat simtiti voi ca o puteti controla!! eu am avut un break din 99 si cu ala mergeam 120 la drum lung pt ca nu se auzea urat , nu trepida .... si simteam masina cat de cat!:) acum cu loganul viteza e de 140-160 asta pt ca e masina mai buna si merge mai bine!! dar daca o sa am vreodata BMW (un vis placut) o sa merg si mai tare atat cat imi permite masina avand si siguranta in ea (cat te simti tu in siguranta) asa ca .......daca nu ai cu ce stai pe prima banda si ii lasi sa treaca ca nu ai ce face!!
credeti ca e cineva chiar asa de inconstient incat sa mearga cu masina ca sa se omoare?????????
audi e masina cu ca daciile noastre!! asa cum mergem noi cu 160 cu logan si moamaaa ce viteza pt dacia,asa mergea si ala cu 250 si nu avea nici o teama!
disaster
nu zic ca eu nu m-as scapa in acceleratie pana la fund intr-un a8 ca ma cunosc si stiu ce-mi poate pielea,dar nu as face asta cu familia in masina(eventual singur,sau dupa 10 ani de casnicie cu nevasta 243.gif )dar nu pe soseaua aia pe care o stiu prea bine.eventual pe autostrada doar daca prind o portiune libera,altfel ma limitez la viteze mai rezonabile(adica sub 200).
andu911
De 2 ori am atins 210 si 230 parca, in Romania...eu la volan, pe autostrada Soarelui si pe Constanta-Mangalia, noaptea. Nu cu Dacia, daca va uitati la profil biggrin.gif...oricum masina se comporta ca dacia la 90.
Daedalus
Viteza maxima pe care am atins-o eu a fost de 170 pe Splai cu Audi-ul lu tata (cel din semnatura). Am mers cu el la tara mai demult (eram in dreapta) cu 215 si nu simtea nimic masina chiar nici eu nu am stiut pana mi-a zis tata: "Ai vazut? Aveam 215" mwahahahah! biggrin.gif El a mers maxim 235 cu ea pana acum dar se mai ducea masina zice el si nu e limitata avand in vedere ca in talon scrie ca se duce 200 si ceva maxim. Daca e soseaua libera astfel incat sa nu ai masini la care sa iti raportezi viteza (de pomi nu se pune problema ca se vad gard continuu la viteza aia), nu iti dai seama de viteza.

De A8-ul ala ce sa mai zic.. pun pariu ca omul mergea fara probleme la viteza aia avand in vedere clasa masinii si dimensiunile impresionante. Poate e ceva obisnuit la el sa mearga cu viteze d-astea uluitoare. As vrea sa vad si eu cum e ohmy.gif macar o data. Ma intreb cat s-ar duce maxim fara limitare. biggrin.gif
os
Intervin pentru ultim oara in acest topic, cu urmatoarele comenatrii:

- nivelul energetic creste cu patratul vitezei. Adica: daca la 100 km/h distanta de frīnare este sa spunem de 40 m (care-i o valoare excelenta), la 200 km/h este de 2x2=4 ori mai mare (160m) iar la 250 km/h este 2,5x2,5x40=250 m. Aceasta este o lege a fizicii care nu poate fi evitata de nici o constructie, oricīt de inteligenta. Prin contrast, perceptia umana este liniara (nu patratica).

- Evitati vitezele cu care nu sunteti obisnuiti sau obisnuiti-va putin cīte putin cu ele. Suna ca un sfat de mos si poate asa si este, dar n-ai ocazia sa gresesti de prea multe ori, mai ales īn afara autostrazilor si - Doamne fereste! - īn localitati si in apropierea acestora.

- Nu uitati clasa de viteza a anvelopelor (Q, T, H, V samd). N-o depasiti.

Drum bun īn continuare,
os
romulus
QUOTE(Alecs_TGA @ 19 Apr 2005, 23:06)
credeti ca e cineva chiar asa de inconstient incat sa mearga cu masina ca sa se omoare?????????
*


NU. Cred ca sunt destui atat de inconstienti incat sa mearga cu masina ca sa omoare pe altii! Si exemple ar fi multe. Ca daca intra unu ca ala in tine si tu esti cu dacia (oricare model...) el poate mai scapa, dar tu....
Nu stiu, poate sunt eu de moda mai veche, dar inca nu intelegeti ca viteza mare ucide? Oare chiar credeti ca restrictiile de viteza au fost facute asa....de-a moaca?
Observ din ce in ce mai des atitudini de genul "am mers cu 200 cu bmw-ul" etc. Zicea careva ca merge de obicei cu 160 cu Loganu... Ce va place sa va laudati cu cat ati mers cu masina voastra, ca-i Logan, berlina din 70 , Oltcit, sau ce straina o mai fi... Oameni buni, omul ala a calcat stramb si, din fericire a fost prins la timp. Am zis si o repet, macar perioada cat are permisul suspendat sa stea cuminte. Ca nu cred ca-l va avea mult timp suspendat...
donraulo
nu pot sa ma abtin, asa ca intervin si eu cu o mica parere, deoarece constat ca sunt multe pareri potrivit carora "domle are masina bengoasa care poate, care franeaza eficient, ca nu se simte viteza, ca de ce sa nu depaseasca omul viteza legala daca are cu ce, ca masina in ansamblu are un grad ridicat al securitatii, etc".... in consecinta, ridic urmatoarele probleme:

- daca vrea viteza sa poata vedea cat il tzine masina sau eventual sa simta adrenalina, sa mearga sa se "dea" cu ea pe o pista de avion si sa o calce pana ii sar pistoanele, NU PE SOSEA
- nu imi pasa daca un astfel de individ intra intr-un copac si moare, de el nu imi pasa, in schimb imi pasa si imi pare rau de saracul copac.
- ce te faci ca aceste specimene din ce in ce mai multe pun in pericol si pericliteaza frecvent vietile celorlalti care respecta legea
-cum pot sa fiu indulgent fata de un astfel de personaj, care datorita vitezei sau datorita arogantei (ca vezi doamne are nu stiu ce masina), intra in mine si eu mor, iar datorita faptului ca are air bag si mai stiu eu ce sisteme pasive si active de protectie scapa cu viatza? nu pot sa am nici un fel de intelegere si de ingaduintza.
-nu cred ca exista legi distincte pentru cei cu masini mai "tari" si cei cu masini mai putin performante. din cate stiu eu, exista o singura lege cea a circulatiei pe drumurile publice, in care nu scrie nicaieri ca ala cu o masina bengoasa are ceva in plus fata de mine cu o amarata de masina care ma deplasez in conditiile legii, nu scrie nicaieri ca imi este superior (dpdv al circulatiei)
- tot din acelasi pct de vedere, nu am ingaduitza fata de cei care bazandu-se pe tupeu "se baga" ca vezi doamne au masini performante, de exemplu la coloane, cand eu stau frumos la coada si astept si vine un istet dinasta sa intre in coloana, eu nu las absolut pe nimeni, asa cum stau eu, asa cum ma grabesc si eu, dar stau frumos si nu fortez coloana, el de ce sa nu stea, ce are doua perechi de oo?
- de ce trebuie sa ii fac eu loc sa treaca, de ce trebuie sa ies de pe sosea sa treaca el, ca se grabeste si ca vezi doamne , "are cu ce"? din moment ce eu merg cu viteza regulamentara?

in concluzie, legea este lege, si trebuie respectata de absolut toti indiferent de masinile pe care le avem in dotare si ar mai fi ceva.... de Preventie a auzit cineva>? desi sunt sigur ca toti am auzit, intrebarea este <catzi conducem preventiv>?
fiindca se pare ca nu mai exista pic de respect fata de ceilalti participanti la trafic
Ant
Nu mai folosi "tz" ... citeste in regulament de ce ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.