Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piesa noua defecta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
lirutza
Am cumparat un kit de distributie din vitan, de origine, pret 190 RON. Am fost la mecanic, l-am montat, totul OK, asta pentru aproximativ 500 de metri. Dupa care mi s-a oprit motorul (eram stationat). Dau sa porensc, nimic. Invartea, dar se auzea un zgomot nespecific. Sun mecanicul, ma remorcheaza pana inapoi la service si desface inapoi toata treaba. Constata ca s-a blocat rola intainzatoare si s-a rupt cureaua (era franjuri). Am fost sa cumpar alt kit de distributie (220 RON), un set de 4 supape (67 RON) si garnitura de chiulasa (~120 RON). Plus manopera....
Nu am fost inca in vitan la magazinul cu pricina deoarece am vrut intati sa ma interesez la cei care poate au patit ceva asemenator cum au procedat. Am rola, se vede ca a fost frecata cureaua pe ea si in interior in loc de vaselina e un fel de clei tare.
Daca ma duc la ei sa le cer banii pe daune (~600 RON), banuiesc ca nu o sa vad nimic, asa ca as merge la protectia consumatorului. Mentionez ca de la ei am bonul fiscal.
Si uite asa am ramas eu fara bani de Paste....
Ce ma sfatuiti sa fac?
einstein1984
Sa cumperi piese de la reprezentanta data viitoare?
Maskatu
1. Ce te face sa crezi ca mecanicul a montat corect, de la inceput, rola intinzatoare?

2. De ce prima oara ai dat 190 pe kit si a doua oara ai dat 220?

3. Este bine ca ai bonul fiscal insa nu stiu cat de acoperit esti cu asta. Pe bon banuiesc ca scrie "piese auto, 1x 190 ron". Daca te duci la el cu opc o sa zica, nu domne ca nu a luat kit de distributie, a luat alte piese care cumulate au facut 190 ron. Sau... o sa zica ca nu este vina lui, si pana la urma chiar asta este adevarul. El (vanzatorul) a luat kit-ul de la furnizor, si l-a vandut mai departe (tie). Nu a confectionat el personal kit-ul. Ar trebui sa suni la vocea clientului, dar ca sa faci asta trebuie sa fi acoperit din toate punctele de vedere.

Cel putin bon fiscal de la toate piesele pe care le-ai cumparat si eventual factura fiscala in care sa se precizeze EXACT ce piese ai cumparat, plus bon si factura de la service-ul autorizat unde ai facut schimbul. Si din cate inteleg eu, tu nu ai fost intr-un service "autorizat". Deci nu ai ce sa faci. Dacia nu ofera garantie pentru piese montate de persoane "neautorizate"/service-uri neautorizate. La fel era si cu amortizoarele mele bilstein. Daca le montam in service, primeam garantie 8 ani sau 60.000 km, dar daca le montam la altcineva... pauza garantie.

Eu zic sa fi realist si sa o lasi balta.
klaus
QUOTE(lirutza @ 6 Apr 2010, 08:50)
Daca ma duc la ei sa le cer banii pe daune (~600 RON), banuiesc ca nu o sa vad nimic, asa ca as merge la protectia consumatorului. Mentionez ca de la ei am bonul fiscal.
*


Parerea mea e ca-i greu sa recuperezi 600 lei. Daca te duci la vanzator si esti tare pe pozitie, ai sanse sa recuperezi aia 190 lei.
In situatia data cred ca OPC-ul nu poate face mare lucru.
Maskatu
Normal ca nu are ce sa faca pentru ca a montat piesele la service neautorizat. Atata timp cat cutia era sigilata si a primit ce a platit, nici vanzatorului nu prea are ce sa ii faca. O sa zica ca nu a montat-o corect de la inceput, si ca nu este vina lui ca piesa in cauza ar fi avut vreun defect de fabricatie, ca doar nu a turnat el rola in spatele tarabei.
vijelie
QUOTE(Maskatu @ 6 Apr 2010, 10:07)
...nu este vina lui ca piesa in cauza ar fi avut vreun defect de fabricatie...
*

Esti sigur de ceea ce afirmi?
ct-03-tvy
defapt cleiu ala.a fost vaselina,..in timp sa uscat.. magazinu nu are pa constiinta decat ca ,au comercializat produse expirate ph34r.gif

mecanicu ala.nu a invartit deloc rola? mellow.gif
Maskatu
QUOTE(vijelie @ 6 Apr 2010, 11:11)
Esti sigur de ceea ce afirmi?
*


Legal vorbind si de bun simt, ar fi obligatia lui sa se asigure ca piesele pe care le vinde sunt conforme cu anumite norme si aprobate rar, dar el nu o sa zica asta. O sa o tina sus si tare ca nu el a facut-o. Vorbim totusi de taraba din vitan nu de reprezentanta dacia. smile.gif Bon de casa poate sa bata oricine si sa scrie piese auto x(ori) 1 = x ron. Asta nu are nici o valoare.

Vanzatorul pana la urma este un intermediar intre fabrica(uzina)/srl si "end-user" adica "consumatorul" final. Eu tind sa cred ca nu a fost montata bine rola, si de aceea a cedat cureaua. Ma indoiesc ca ar fi avut ceva defect din fabrica.
vijelie
"Aprobarea" RAR nu mai e obligatorie, suntem in UE, ai auzit asta, nu?
Maskatu
Si faptul ca nu mai este obligatorie pe cine avantajeaza? Pe vanzator/producator, sau pe cumparator?
vijelie
Am montat o gramada de rebuturi cu abtibild RAR, asa ca nu imi pare rau ca a mai disparut un parazit de pe piata.
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 6 Apr 2010, 10:05)
Sa cumperi piese de la reprezentanta data viitoare?
*

1. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
2. Esti tu sigur ca la reprezentanta nu gasesti piese contrafacute?
Maskatu
Pai nici asa nu e bine, nici asa nu e bine. Daca mergem pe premiza asta mai bine nu ne cumparam masini si circulam cu ratb . Fiecare este dator ca atunci cand cumpara ceva sa fie sigur ca piesa pe care da banii, este exact ceea ce doreste. "Manevra" cu opc si cu returnarea produsului in caz ca nu este conform/s-a defectat/ nu este ceea ce ai platit, sau ca nu iti mai place tie... in termen de 10 zile, o fi valabila la hiper-market-uri sau la alte magazine, dar in vitan nu cred ca au auzit aia de asa ceva.

Cat despre piesele de la reprezentanta, nu contest ca nu ai avea un grad mult mai mare de siguranta fata de ceea ce ai cumpara " de la colt de strada" sau din vitan dar si aici povestea este cusuta cu ata alba.

Sunt destule service-uri care isi trimit oamenii imbracati in celebrele halate albastre, cu dubele, si iau piese din vitan, si apoi ti le pun pe masina si tu zici mama ce bine ca am pus original si nu srl-uri din vitan... haha smile.gif
vijelie
Exista bon fiscal, scrie inca din primul post. smile.gif
Maskatu
Eu am luat anul trecut lanturi pe marimea corecta pentru masina si nu erau bune. Am fost inapoi la hiper- market (in aceeasi zi) si mi-au returnat toti banii fara nici o discutie. Ulterior am luat lanturi de la o benzinarie (agip parca) si mi-au precizat foarte clar ca nu le mai pot inapoia. Le-am pus pe roti, erau ok, deci nu m-a mai interesat returnarea lor. Cu toate ca exista o lege in sensul asta, anume returnarea produselor. Asa ca fiecare magazin/unitate/ taraba intelege legea si o aplica dupa cum vrea. smile.gif
lirutza
QUOTE(Maskatu @ 6 Apr 2010, 10:24)
Eu tind sa cred ca nu a fost montata bine rola, si de aceea a cedat cureaua. Ma indoiesc ca ar fi avut ceva defect din fabrica.
*



Daca ai vedea cum se schimba o distributie, ti-ai da seama ca nu prea ai cum sa montezi gresit rola. De ce esti asa de sigur ca nu a avut defect cand eu am vazut cu ochii mei ca rola are clei in loc de vaselina.
In fine... Pana la urma este vorba de o piesa defecta. Nu a montat mecanicul nu stiu cum rola si vaselina aia s-a transformat brusc in clei.
Stiu ca traim intr-o tara vai de mama ei, dar daca nu facem nimic inseamna ca ne lasam calcati in picioare de oricine. Macar sa am eu constiinta impacata ca am facut ceva.
Maskatu
Ei na, ce crezi ca esti primul caruia i s-a rupt cureaua de distributie, sau a sarit de pe rola, tocmai pentru ca nu a fost montata corect?
lirutza
Nu te contrazic, dar in cazul de fata s-a blocat rola (se vad urme de frecare a curelei pe rola). Asta e... nu imi permit ca majoritatea de pe forum sa-si repare masina numai in reprezentanta...
danciusergiu84
am fost la reprezentanta pentru lucrari la caroserie, calitate execrabila, muncit in bataie de joc parca... ce mai mai mult au distrus decat reparat si mi-au lasat si mizeria in ea exact ca aia care matura si baga sub covor astia au acoperit-o cu mocheta... de bani sa nu mai zic... o gramada si ciubucul lor, nici bon nici factura n-am primit, nimic, parca special sa nu-i pot reclama desi n-am de gand sa-mi pierd vremea degeaba

dar tu poti sa le trantesti piesele stricate in fata, cu supape cu tot, si nu te duce cu masina goala ia si niste prieteni mai de soi ca nu scoti banii pe kit daca nu-i intimidezi pe aia - din cate stiu eu kitu trebuie sa aibe garantie tu ai bonu si daca esti descurcaret zici ca ai facut lucrarea in service autorizat, daca kitu are certificat de garantie te duci cu certificatul la un service sa-l stampileze, daca nu are certificatul si cer aia factura doveditiare fa rost de la cineva de o factura de schimb kit distributie si le zici ca a fost amicul tau cu masina in service, dar de unde iau eu piesele am garantie cu bonul si atat, doar telescoapele aveau certificatul lor de la producator

magazinele trimit piesele defecte la distribuitorii lor si schimba produsul defect cu unul bun, deci nu pierd oricum
Maskatu
@lirutza: Mai multor colegi de pe forum le-a sarit distributia, dintr-un motiv sau altul. Nu contest ca la tine, cauza nu ar putea fi de la rola. Dar din ce cauza sa se blocheze rola? Cat despre service-uri, nu cred ca ii convine cuiva sa dea pe manopera cat a dat pe tot kit-ul de distributie.

Incearca sa te duci cu piesa defecta la magazinul in cauza. Si nu te duce singur, dute macar cu inca un prieten. Explica-i frumos ca ai fost intr-un service, ai schimbat si dupa nici un km ai patit-o.
Bogyciu
Distributia o poti monta in orice service atat timp cat ai factura de achizitie si factura pt lucrarea efectuata. Eu am beneficiat de 60.000km garantie, si pastrez inca facturile dar sper din tot sufletul sa nu am nevoie de ele. La piesele mai scumpe sau mai importante nu uitati sa cereti garantie, e f important in zilele astea si la ce piese sunt pe piata.
djasu82
dar ca sa pui tu mana sa schimbi distributia nu e mai bine ... eu am deja 20.000 de km din vara trecuta de cand am schimbat distributia in fata blocului si mere ceas... Am lucrat eu 3 ore in doru leni ca era cald dar a meritat.
POate ala care ti-a montat distributia nu a stransa-o de doua ori asa cum se specifica ...
E absurd sa se rupa cureaua din cauza rolei , altadata cumpara set din magazinele dacia .
IRONICK
QUOTE(lirutza @ 6 Apr 2010, 09:50)
Ce ma sfatuiti sa fac?
Piesele care tin de siguranta in functionare nu se cumpara din vitan.
bogdanelkva
daca zici ca rola nu avea vaselina ci un fel de clei,sigur nu s-a facut corect gresarea rulmentului,acesta s-a incins in aia 500m apoi s-a blocat.mecanicul a montat corect o piesa gata defecta,cred eu.
lirutza
Ca sa lamurim situatia...
bogdanelkva
de origine...JAPAN??? ohmy.gif parca asa scrie acolo...
paul_p
Se pare ca s-a incalzit binisor rola.
Si mecanicul are partea lui de vina, nu iei piesele din cutie si le montezi cu ochii inchisi. Te mai uiti si tu la ele, mai invarti o rola, mai admiri o curea ...

Nu se auzea un zgomot anormal cauzat de frecarea curelei de rola blocata?
lirutza
QUOTE(bogdanelkva @ 6 Apr 2010, 18:16)
de origine...JAPAN??? ohmy.gif parca asa scrie acolo...
*



Da. Rola este produsa de firma Koyo din Japonia.

Nu s-a auzit nici un zgomot ciudat. Poate nu o fi fost blocata de la inceput. Maine cred ca ma duc in Vitan sa vad ce rezolv acolo.
bogdan_90
parca rola aia trebuie sa aibe 2 gauri.
quick
da 2 gauri tre sa aiba dar doar pe o parte pe o parte nu are gauri inafara de aia mare. deci sunt 2 gauri dar care nu trec dintr-o parte in alta.

oricum este piesa de origine la fel am luat si eu acu cateva luni.

nu cred ca are rost sa vb prea mult daca ai bonul te duci cu bonul si piesa defecta la magazin si calm vei rezolva problema, doar le spui ce ai patit si iti vor restitui bani pe piesa, dar pe restul stricaciunilor nu o sa vezi bani.

dupa cum arata in poza se vede clar ca este arsa doar jumatate din rola deci rola sa blocat si a arso doar jumatate adica unde a frecat cureaua.

bafta.
Remus66
lirutza ai rezolvat cumva cu piesele defecte ?
Ai recuperat banii de la vinzatorul din Vitan ?
lirutza
Nu am recuperat nimic. Am facut plangere la ANPC, dar nu am primit niciun raspuns. Nu imi mai ramanea decat sa pun pe cineva sa-l bata pe vanzator, dar nu obisnuiesc. Nu cred ca o sa apuc eu sa traiesc vremurile in care se vor rezolva astfel de probleme si in tara noastra. Asta e.... injuri si mergi mai departe.
caphonne
Eu zic ca mecanicul este de vina 100%.Am 35.000 de km cu motorul reconditionat la cota 1 cu cuzineti turcesti luati de la '' magazinul din colt'' pentru ca la service nu aveau asa ceva.Tot atunci mi-au schimbat si distributia.Masina nu are absolut nimic.Am mai spus si au mai spuso si altii:cand aveti de schimbat piese din astea importante mergeti la service nu la toti plescarii.
Ampt
Sunt intru totul de acord cu colegul de mai sus !
Aparent faci o economie, dar riscul care poate aparea ulterior este urias ( iti cam ia foc buzunarul !)
and_rei
mergeti la DACIA MERIDIAN SERVICE.este mai scump intradevar dar fata de cele de cartier astea mai dau si garantii
milanezu
este cam dubios si eu sunt mecanic dar ma uit inainte sa montez invart rola ma uit la curera din contra numar si dintii curelei cu cealanta de pe masina poate ma c5redeti nebun dar am vazut destule pana acum
Hacker
Eumi-am montat singur distributia, fara nici o cunostinta tehnica in domeniu. Am aproape 6 mii de km de cand am montaty-o si nu are nimic masina, merge bine motorul. Nu cred ca a gresit mecanicul, nici nu prea ai ce sa gresesti, e chiar simplu. La tine piesa a fost devina, si initial ea putea sa mearga bine, doar in momentul functionari sa se strice ceva. Greseala mencaicului e ca nu a lasat motorul sa functioneze putin dupa ce a montat cureaua, atunci trebuia ascultat motorul, si daca cureaua era prea stransa sa o regleze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.