Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Luna de miere... prin Europa
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
bloodem
Iaca mi-a venit si mie sorocul si peste doua saptamani ma insor. smile.gif

Si cum pana acum niciodata nu am iesit din preaiubita noastra tarisoara, m-am gandit ca acum ar fi momentul.
Am doua optiuni: Tarom Airlines vs. Logan RoadLines biggrin.gif
Cu avionul ar fi simplu si rapid dar dezavantajul ar fi ca e mai scump si ca nu poti vizita decat o singura regiune.
Cu Loganul cred ar fi si mai ieftin (cred) si as putea vizita mai multe tari.
M-am gandit la un traseu care sa cuprinda Ungaria, Austria si Germania (Valea Rinului) si care sa desfasoare pe o durata de aproximativ 10 zile.

Dupa cum am spus, nu am nici cea mai mica experienta cu acest gen de calatorii, de aceea as vrea, daca se poate, cat mai multe informatii, lucruri pe care ar trebui sa le iau in calcul (un site bun pentru rezervari, ce probleme/cheltuieli neprevazute pot intampina pe traseu si altele). Eventual, daca e cineva cu multa experienta, sa imi spuna si cam la ce suma ar putea ajunge o astfel de distractie pentru doua persoane.
Mihai Cazac
In primul rand iti urez "Casa de piatra" !

Sigur ca nu e nici o problema sa mergi pana pe valea Rinului si inapoi in 10 zile , dar tine cont ca si Budapesta e un oras frumos, si Viena e un oras frumos, si Salzburg e tot unoras frumos. Mai poti tine seama ca in Ungaria e totul mai ieftin decat in Austria sau Germania.Dar daca asa ti s-a pus pata, e OK, eu as face asa: 3 zile dus , 3 zile intors si 4 zile la fata locului, cu cat mai putina miscare auto in cele 4 zile. Eu plec din Cluj , deci m-as opri la Parndorf prima data (cazari destule in Neusiedl am See) , apoi la Salzburg. La inapoiere, pentru variatiune, as dormi langa Viena si langa Budapesta.
Daca esti din sudul tarii poate ca in aceasta perioada a anului ar fi interesant Istambulul, e mai placut, flori, etc (eu cu nevasta-mea chiar am discutat zilele astea daca sa nu mergem pe o saptamna la sf.lunii la Istambul, mi se pare ca este in perioada asta un festival al lalelelor)
Raspunzand la intrebarea ta ceva mai direct, e mai ieftin cu masina (poate fi chiar mult mai ieftin) dar de vazut pe drum nu ai vedea chiar foarte multe, mai mult autostrada...; da, te-ai mai opri intr-o parte si-n alta, si ai avea totul la indemana, cu avionul n-ai decat bagajul. Cu masina sa-ti iei un GPS, eventual imprumut.
Oricum o sa fie frumos. ca limita inferioara socoteste un minim de 70 de euro / zi de persoana ca sa nu ai nici un fel de frustrari si o sa te simti bine, o sa si vezi destule (chiar un pic prea multe. Tu tot unde vrei o sa te duci, dar imi permit sa-ti zic ce as face eu: mi-as rezerva o cazare faina la Viena (eventual chiar langfa), mi-as lua de pe Internet bilete la 2-3 spectacole dupa gustul meu, m-as duce la cascat gura si la alte "manifestari culturale": discoteci, cafenele, berarii, restaurante, etc si as putea zice impacat ca "mi-am facut luna de miere la Viena").

Drum bun, vacanta placuta!
gibonu
Mai exista optiunea avion (eventual low-cost) pana undeva langa Valea Rinului si apoi sa inchiriezi o masina sa te dai cu ea pe unde vrei prin zona.
Este cea mai comoda varainta, insa putin cam scumpa.
Acum depinde de ce buget ai.
Oricum, bafta.
bloodem
Multumesc de sfaturi & urari tuturor!

Daca mai aveti recomandari, sunt numai ochi si urechi.

PS: Am GPS-uri sa imi pun si in cap, nu e o problema smile.gif

PPS: Referitor la pasaport, pentru Ungaria, Austria, Germania teoretic nu mi-ar trebui, nu?
gibonu
Nu teoretic, ci singur te poti duce in tarile pe care le-ai enumerat doar cu buletinul, fara pasaport.
Doar la frontiera intre Romania si Ungaria mai exista control.
Dupa acesta frontiera nu te mai controleza nimeni, de fapt nici nu mai sunt granite, treci dintr-o tara in alta fara sa-ti dai seama.
namidee
Ma bag si eu in seama sa-ti recomand ca in Germania sa vizitezi si oraselele mai micute (au scapat mai intregi din razboi). Pe drumul tau ar fi: Passau, Regensburg, Wurzburg, Aschaffenbrg, Mainz, Wiesbaden, Koblenz si neaparat Bonn (si daca tot ajungi la Bonn se merita si o vizita la Koln). In principiu, si eu as face cum s-a mai spus: condus relaxat sa faci trei zile "one-way" cu vizite pe drum: BUdapesta e fain, Viena e tot pe drum, Linz a fost capitala culturala europeana anul trecut, Salzburg nu e cine stie ce ocol... Optiuni ai cu duiumul, timp si bani sa fie.

Si inca ceva: casa de piatra!
bloodem
Multumesc de sfaturi si promptitudine!

Revin la cazare, caci asta ma roade cel mai mult. Care ar fi un site serios unde as putea face rezervari si cam pe unde mi-ati recomanda sa fac popasurile, tinand cont de faptul ca plec din Galati... deci o zi intreaga o sa pierd numai cu drumurile patriei?
Mihai Cazac
Cum ti-a mai zis cineva, depinde de buget. Lantul accor are de la ieftin la scump, eu l-am incercat si e OK, dar pentru voiaj de nunta sa alegi din clasa superioara daca-ti permiti; apoi, dupa ce mergi de cateva ori o sa gasesti tu altele, pentru variatie; totul e chestie de gust si cum vrei sa te simti, ce ai de facut acolo, etc. Presupun ca sunt o gramada de topicuri aici, pe care ar fi bine sa le citesti si vei gasi multe raspunsuri.
bloodem
Ideea e ca nu prea as vrea sa fac rezervare pentru ca nu stiu exact cand ajung in orasul X si nu vreau sa fiu legat de un hotel anume. A mai plecat cineva asa, orbeste, prin Europa? Banuiesc ca sunt o multime de hoteluri la tot pasul, nu ar trebui sa fie o problema...

Referitor la buget, chiar nu vrem sa cheltuim mult si in niciun caz pe hotel. Putem sta si in hotel de doua stele, fara probleme. Vrem sa ne incadram in 1000 - 1500 euro per total pentru cele 10 zile.
vijelie
Cagliari, Sardinia.
Sud, soare, oameni amabili, Mediterana etc.
IRONICK
Dar intre localitati de ce nu se foloseste trenul? Tgv?
bloodem
Pai, lasand gluma la o parte, m-am hotarat sa ma opresc in Austria, sa las Valea Rinului pe alta data. Neaparat vreau sa vad Salzburg-ul si vreau sa vad cat mai mult din zona Alpilor austrieci. Aveti recomandari in acest sens?
YRX
Pentru Austria uita-te pe topicul dedicat, sunt foarte multe povestiri de calatorie pe aceasta destinatie, cu detalii despre fiecare obiectiv, despre drumuri etc.
Te poti incadra fara probleme in suma pe care ai amintit-o, in toata Austria exista o gramada de pensiuni si cazari acceptabile ca standard de confort si ca preturi. Poti pleca fara sa-ti faci rezervari, in perioada asta nu este varf de sezon si vei gasi liber cam peste tot. Ar trebui sa-ti planifici putin calatoria, din punct de vedere al etapelor de condus, incepand cu plecarea din tara pana la destinatia finala, in functie de capacitatile proprii.
Neaparat o oprire, de 2 zile macar, la Viena.
Nu uita ca in Alpi e inca iarna, deci va fi cam frig, anumite drumuri s-ar putea sa fie inchise (gen Grossglokner).
DannyY
Casa de piatra!

Daca alegi Salzburg ca punct de intoarcere, poti sa cobori spre Klagenfurt, vizitezi Carinthia (zona lacurilor, cu un peisaj absolut exceptional), apoi poti da o fuga pana la Venetia, ca e destul de aproape.
In zona Klagenfurt gasesti cazare la pensiuni (te uiti dupa inscriptia 'Zimmer Frei'). Fiind extrasezon, banuiesc ca preturile sunt destul de mici. Austriecii sunt exemplari in privinta serviciilor turistice.
La Venetia te sfatuiesc sa cauti cazare in Mestre si sa lasi masina acolo, altfel parcarea iti omoara bugetul (e cam 4 Euro/ora daca-mi amintesc bine).
Iti plimbi sotia cu gondola biggrin.gif , apoi mergeti neaparat la Murano (luati vaporasul express, altfel va smulgeti parul din cap pana ajungeti icon_mrgreen.gif )
Biletul turistic de 12 ore pentru vaporetto e vreo 17 Eur si te plimbi cu cate vaporase vrei.
La intoarcere poti alege un traseu care sa includa Zagreb (prin Rijeka-Croatia sau Ljubljana-Slovenia). Ljubljana nu am vizitat-o (inca), dar Rijeka mi s-a parut un oras super si recomand tuturor sa faca o plimbare pe acolo.
Apoi Belgrad (care seamana un pic cu Bucurestiul, ca semnalizare, marcaje si trafic) - Turnu Severin si home-sweet-home. In Serbia iti recomand sa nu innoptezi, conditiile mi s-au parut foarte proaste.
Atentie, totusi: Serbia si Croatia nu sunt in UE, deci va trebuie pasapoarte.
Sa iei vigneta in Ungaria, la fel si in Austria (7.5 EUR pentru o saptamana), altfel platesti o amenda de 120 EUR (cu taxa inclusa, valabila 2 zile). N-ai cu cine negocia, trust me tongue.gif
In Croatia taxa se plateste la iesirea de pe autostrada, la fel in Italia si Serbia.
In Slovenia platesti vigneta la intrarea pe autostrada si e valabila 2 saptamani, indiferent de kilometri. Nu mai tin minte cat era taxa.
Nu-ti recomand MioMaps, pe mine era sa ma pacaleasca rau de tot. M-am prins si am trecut pe IGo.

Calatorie placuta!
gibonu
@ DannyY
Nu mai speria omul aiurea.
Ce conditii de cazare ti s-au parut proaste in Serbia?
Detaliaza putin, daca se poate.
Eu am fost anul trecut de 2 ori in Serbia, odata cu masina si am dormit 2 nopti la Belgrad si odata cu bicicleta si am dormit 3 nopti de-a lungul Clisurii Dunarii si nu mi s-au parut deloc proste conditiile de cazare.
Ca sa nu mai vorbim de mancare sarbeasca, care este delicioasa iar portiile sunt imense.
tatabobu
Pentru cazare poti sa incerci cu booking.com. Tot ce-ti trebuie e un card, preferabil de credit.

Pentru transport, alternativ poti incerca sa vezi la ce pret iti iese varianta combinata avion (low cost pana la Viena, Budapesta sau alt oras in care vrei sa ajungi)+ tren. Pentru tren vezi ca exista un fel de bilete in circuit, intra pe http://www.interrailnet.com/ sa vezi despre ce e vorba.
DannyY
QUOTE(gibonu @ 7 Apr 2010, 10:14)
@ DannyY
Nu mai speria omul aiurea.
Ce conditii de cazare ti s-au parut proaste in Serbia?
Detaliaza putin, daca se poate.
Eu am fost anul trecut de 2 ori in Serbia, odata cu masina si am dormit 2 nopti la Belgrad si odata cu bicicleta si am dormit 3 nopti de-a lungul Clisurii Dunarii si nu mi s-au parut deloc proste conditiile de cazare.
Ca sa nu mai vorbim de mancare sarbeasca, care este delicioasa iar portiile sunt imense.
*



Era sambata, la toate pensiunile de pe traseul meu se organizau nunti, iar eu voiam sa dorm, nu sa dansez.
Am dormit in Pojarevat, la hotel.
Camerele nerenovate, miros puternic de tutun, pereti coscoviti. Nu aveau camere separate pentru fumatori, am intrebat si mi-au raspuns ca "daca vreau fumez, daca nu, nu".
Toaleta avea robinet in loc de clapeta, deci trebuia sa stai langa ea cand 'trageai apa'
Geamuri simple, zgomotul strazii era infernal, cativa pustani sarbi isi incercau scuterele.
Usa de la balcon nu se inchidea.
Micul dejun: in pretul de cca 40 EUR/noapte era inclusa o omleta si un ceai cu gem. Cafeaua (foarte proasta) mai costa ceva (nu mai stiu cat, dar era separata).
Asta a fost experienta mea cu cazarea in Serbia. Nu stiu cum a fost la tine, poate am fost eu ghinionist.
gibonu
@ DannyY
Pojarevat este acelasi lucru cu Pozarevac?
Daca da, te puteai duce sa dormi de exemplu la Srebrno Jezero (Lacul de Argint), in apropiere de Pozarevac.
Asta este o statiune pe malul Dunarii, totul este nou in ea si facut cu foarte mult bun gust. Printre altele au si 2 terenuri de golf.
Cred ca ar fi fost suficient pentru pretentiile tale.

Ideea este (desi suntem off-topic) ca nu caracterizezi conditiile de cazare dintr-o anumita tara, doar in baza unei singure nopti dormite pe acolo.
Nu cred ca sarbii au vreo vina ca tu ai ajuns pe acolo sambata seara in sezonul de nunti.
Ca si la noi, probabil ca in hotelul in care ai stat la Pozarevac, ultima investitie s-a facut pe vremea cand Tito era ilegalist.
Si eu am stat odata intr-un astfel de hotel in Belgrad (se vedea ca odata fusese grandios), insa parcarea subterbana si micul dejun mai mult decat generos au compensat mobilierul invechit din camere. Ca sa nu mai vorbesc ca pretul camerei a fost aproape de moca.
Concluzia este ca ai fost tu ghinionist, dar nu-i mai speria si pe altii aiurea.
Serbia chiar merita vazuta.
DannyY
Ok, am fost eu ghinionist...
bloodem
Multumesc tuturor pentru sfaturi wink.gif

In cele din urma mi-am facut rezervare pe booking.com pentru 5 zile in Salzburg la un hotel de 3 stele intr-o locatie foarte frumoasa. (435 euro). O fi mult... o fi putin... nu stiu.
In toata zona Salzburg-ului cred ca am ce vizita, o sa iau si masinuta si ma plimb in lung si in lat. Nu ar trebui sa fie o problema la cat de mica e Austria si avand infrastructura incomparabila cu cea din Romania. biggrin.gif

M-am gandit sa plec din Galati dimineata, in prima noapte sa dorm in Romania (probabil Cluj). Unii mi-au recomandat sa ies din tara Prin Arad, altii prin Oradea. Eu cred ca aleg Oradea caci pare mai scurt pentru traseul ales de mine. A doua noapte as ramane prin Viena, urmand ca a treia zi sa ajung la destinatie, in Salzburg. La intoarcere ma voi hotari atunci ce ruta aleg.
Mihai Cazac
@DannyY "Ok, am fost eu ghinionist..." Nu neaparat (v.mai jos). Da' chestia aia cu fumatul m-a distrat (nici eu nu fumez si nu-mi place

@gibonu "Serbia chiar merita vazuta." Da, asta este si parerea mea, ca merita vazuta, si de abia astept sa ma mai duc acolo. Am fost de 2 ori, odata la un revelion la Novi Sad si altadata in Belgrad si la Skopje; Dar in ce priveste cazarea am constatat ca pentru conditii bune trebuie sa-ti deschizi ceva mai larg buzunarul decat in alte parti; impresia mea este ca din punctul asta de vedere e cam scunput. Asa ca te-as ruga sa-mi dai si mie daca ai adrese de cazare ca lumea in cazul in care sunt pana la maximum 70-80 de euro pe noapte; in drumul spre Grecia vrem sa ne oprim din nou vreo doua-trei zile (sau poate patru-cinci ) ca tare-s oameni faini!

@bloodem N-o sa-ti para rau de banii de cazare, mai ales daca la media generala de la booking.com hotelul tau are o nota peste 8.
Respecta regulile (si cele de circulatie) si va fi OK. Daca te incurci si GPS-ul nu te scoate la liman opreste o masina de Politie si te duc ei (eu practicam asta pe cand nu aveam GPS si de pe harta nu ma descurcam - strazi inchise/in reparatie, sensuri unice, chestii din astea)
Alpii nu sunt deloc departe, dar poate ar merita ceva mai multa atentie, si eventual mai in vara, daca nu schiezi.
Diverse persoane au o anumita masura pentru "a simti pulsul" unui oras; a noastra a ajuns de 5 zile (care inseamna 6 nopti), dar discutand cu cineva care calatoreste mult mi-a zis ca a lui e de 7 zile; ideea este ca iti trebuie un anumit timp sa te lamuresti cu un oras, chiar daca si o vizita de 8 ore te-ar putea satisface intr-o prima faza (zici ca "l-ai bifat"). Intr-un oras sunt multe chestii interesante, printrea care nu neaparat pe primul loc sunt muzeele, palatele si cladirile desi cam ele dau cumva cadrul general. Deci poate ca 4 zile ti-ar fi numai bune pentru Salzburg si eventual, de curiozitate, plimbari cu masina in jur; Austria e mica, dar "e deasa". sunt o mie de lucruri pe care le poti face in apropape fiecare loc , "au turism".

Concediu placut, si drum bun!
bloodem
Multumesc Mihai, asa o sa fac!
gibonu
QUOTE(Mihai Cazac @ 8 Apr 2010, 13:56)
Dar in ce priveste cazarea am constatat ca pentru conditii bune trebuie sa-ti deschizi ceva mai larg buzunarul decat in alte parti; impresia mea este ca din punctul asta de vedere e cam scunput. Asa ca te-as ruga sa-mi dai si mie daca ai adrese de cazare ca lumea in cazul in care sunt pana la maximum 70-80 de euro pe noapte; in drumul spre Grecia vrem sa ne oprim din nou vreo doua-trei zile (sau poate patru-cinci ) ca tare-s oameni faini!
*



Nu cred ca eu sunt cel mai potrivit in a da adrese de cazare.
Motivul: eu nu sunt un tip pretentios in ceea ce priveste cazare. Daca am un pat sa dorm si o baie unde sa fac un dus este perfect. Daca mai am si micul dejun este de-a dreptul sublim.
Eu si oamenii cu care merg (in majoritatea cazurilor), suntem genul de turist profesionit, care pleca din camera de cazare undeva pe la ora 8-9 dimineata si se intorc inapoi pe la 1-2 noaptea.
Asadar, din punctul meu de vedere, nu vad rostul pentru a plati o cazare scumpa, avand in vedere timpul extrem de scurt pe care il petrec in camera.
Sunt genul de tip care se cazeaza la hosteluri, de cele mai multe cazuri cu baia pe hol, la folosinta comuna cu alte camera. Am dormit si in camera de 6 paturi, cu oameni straini in camera si nu a fost o problema.

Revenind la intrebarea ta, daca nu esti un tip pretentios, iti pot recomanda un hostel in centrul Belgradului. Atat camerele cat si baia sunt extrem de curarate, farmacie as putea spune. Pretul se apropie de moca. Si un amanunt interesant legat de acest hostel: se afla pe strada Gavrilo Princip. Asadar, omu' are o strada in Belgrad.
Daca cumva te intereseaza zona Dunarii, da un semn.
Mihai Cazac
Da, multumesc, m-ar interesa adresa aceea din Belgrad. (eventual cu mail , nr. de tel etc). Am incercat sa-ti scriu acest mesaj pe "privat" dar am aflat ca nu pot, deoarece n-am destule postari. Deci daca nu ti-e greu te rog sa-mi scrii pe adresa mihai punct cazac la gmail punct com.
Cu multumiri, M.C.
bloodem
Am inteles ca prin Ungaria trebuie sa am un set de becuri (ca cica ar fi obligatoriu).
Stie cineva de care / cate trebuie sa cumpar si cam la ce pret sa ma astept?
drrond
@bloodem

Sfatul meu e in primul rand sa pleci fara frica. Daca ti-ai facut rezervare deja e ok, dar daca ai chef dupa aceea sa peci in alta parte, du-te linistit. Cazare gasesti la tot pasul pe loc. Marele avantaj e ca poti sa-ti vezi linistit de itinerariu fara stresul de a ajunge neaparat undeva. Noi am stat de ex. intr-o noapte in Bregenz, langa granita cu Elvetia, cu 2 copii sub 6 ani si, desi nu am gasit la primul motel, cei de acolo ne-au trimis la o pensiune - El Toro - unde am luat o camera si am fost f. multumit. A fost 60 E cu mic dejun inclus (am mancat cat am vrut ).

Despre Serbia am tot scris, eu nu am avut nicio experienta negative. Ba din contra. E adevarat ca am stat o noapte langa Cacak la o pensiune care nu avea conditiile din Austria, dar nici mizerie nu era; in plus am dat 20 E. Parerea mea e ca sarbii incearca din rasputeri sa redevina ce au fost, spre deosebire de noi care stam cu fundul pe aur si ne batem joc de noi.
gibonu
Sarbii sunt peste noi la ceea ce inseamna turism.
Un singur exemplu: Donji Milanovac (cam vis-a-vis de Svinita), un oras de 5000 de locuitori, exista birou de informare turistica, deschis pana la ora 21.00.
Acolo am fgasit un sarb tanar si extrem de amabil, care ne-a ajutat cu tot ce vroiam noi, intr-o engleza impecabila.
Eu cel putin nu stiu un caz similar in RO.
Ca sa fie si mai clar: clisura Dunarii se afla in regiunea Serbia de Est, un fel de fundatura a Serbiei, o regiune cam putin dezvoltata.
cmandrei
bloodem ... oricum e bine (zic eu) sa ai becuri la tine, iar la carrefour gasesti la preturi foarte bune. Nu cred ca este necesar sa ai neaparat un set anume etc. ai unul de far, unul se semnalizare, pozitie fata spate, frana ... nu cred ca te coste toate mai mult de 50 ron.
bloodem
Da, am fost pana la urma la un magazin de piese auto si am luat cate un bec din fiecare. Total: 27 RON biggrin.gif
Mihai Cazac
Pe langa becuri, sa ai stingator, veste reflectorizante puse sub scaune, trusa medicala. (cel putin asa zic unii) Eu am fost de destule ori si nu m-a oprit niciodata nimeni sa ma controleze, dar e bine sa le ai. Dar am respectat totdeauna legea (sau cel putin m-am straduit...)
In Ungaria e bine sa ai forinti, iesi mai bine decat daca platesti in euro.
Daca iesi pe la Bors , poti merge drept spre Budapesta, sau s-o iei la dreapta, prin Debrecen: Am fost si prin Debrecen, si mai mult direct , (dai cumva in asutostrada M5), si am ajuns cam in acelasi timp, deci prefer direct.
Dupa vreo 2-3-4 KM de la granita este o intersectie mica spre dreapta (dupa cea catre Artand) si acolo am vazut de multe ori Politie; deasemenea la Puspakladany; radare sunt pe centura Buapestei (M0 ) si pe tot M0 e restrictie de 80 KM/h. Politia ammai vazut destul de frecvent la iesirea din Viena, cam in varful dealului, si acol e restrictie de 100, mi se pare. Inca o data, incearca sa respecti regulile de circulatie si nu ai nici o treaba.
Drum bun!

bloodem
Mersi de aceste informatii, imi vor fi foarte utile. Voi respecta regulile de circulatie cu strictete (in 99% din cazuri si in tara le respect), iar traseul va fi intocmai cel pe care mi-l indica GPS-ul, bineinteles, urmarind si indicatoarele ca din cand in cand mai da bāca...

Ce m-ar mai interesa sa aflu, pentru a-mi face un calcul estimativ, este cam ce preturi sunt la mancare prin Vienna, Salzburg? Adica, la un restaurant normal (nu de fite) cam cu cati bani poti sa iei masa de pranz (2 persoane)?
drrond
2 adulti si 2 copii in centrul Vienei langa intrarea de metrou Alexanderplatz (parca - o sa verific ) pe o terasa: 30 E.
bloodem
Mersi de raspuns, drrond! Destul de ieftin... Imi imaginam ca pentru doar 2 oameni poate sa ajunga (si chiar sa depaseasca) 30 euro...
Mihai Cazac
QUOTE(bloodem @ 15 Apr 2010, 18:13)
Ce m-ar mai interesa sa aflu, pentru a-mi face un calcul estimativ, este cam ce preturi sunt la mancare prin Vienna, Salzburg?



La amiaza poti incerca si "meniul zilei" , eu am vazut intre 6.50 si 12.50.
Noua ne-au placut la Viena carnatii cu mustar, de la tonetele de pe strada, seara; poate ne era noua foame, dar parca aia ne-a placut cel mai mult. Si cafeaua. Si Viena.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.