Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Exfoliere Volan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Probleme tehnice - Dacia Sandero
calculici
Buna ziua,

Am un Sandero din 2008. De cateva saptamani a inceput sa se exfolieze volanul acolo unde tin mainile adica la ora 9 si la ora 6.
Careva a mai avut probleme? Nu-l sterg decat de praf, cu nici un fel de solutie?

Deci ati mai intalnit problema asta?

Multumesc fain.
BZN
De obicei problema apare la cele imbracate in piele... De care e, din semnatura inteleg ca-i "normal".
bobo77
Am ami auzit de problema asta si la logan ph2 si la schimbat pe garantie parca, nu mai stiu exact.
membru_DC
QUOTE(calculici @ 10 Apr 2010, 22:30)
Sandero din 2008. De cateva saptamani a inceput sa se exfolieze volanul
*


cred ca se schimba pe garantie fara nicio problema sleep.gif
GABONE77
e posibil sa se faca asa de la umezeala, asa am patit la solenza, dar dupa cativa ani, si nu ploua in ea sau ceva ci doar era mai multa umezeala cand ploua serios...cred ca merge pe garantie sau cel putin asa ar trebui, ca astia de la dacia or sa zica una doua ca ai transpiratia acida si de la asta e, deci nu se acopera biggrin.gif o sa te puna sa faci test de PH al pielii din palme
EUGEN2008
vreo verigheta pe mana cu diamante proeminente? Vreun ghiul ceva ? radmasa.gif
crimsonrain
pai eu tocmai de aia imi pun huse pe volan...pare cam "coca" dar incerc sa le gasesc pe alea mai sobre si nu mai am probleme...wink.gif
tribunul
Parca mai era cineva cu problema asta, si s-a dovedit a fi de la antifurtul care il prindea pe volan.
IRONICK
bine, bine ... dar nici macar niste poze cu zonele exfoliate?
membru_DC
IRONICK, nu "agresa" clientul, te rog frumos!... sleep.gif
IRONICK
gluma asta ma depaseste
klaus
Aici se inchide.
Daca initiatorul va vrea cu adevarat o parere despre problema ridicata il astept cu niste poze, da un report si se va redeschide.
DFA
Redeschis la cererea autorului - are poze de atașat.
calculici
salut,

scuzati, aproape ca uitasem. Poza este destul de proasta...e facuta cu telefonul...
nu port nici un fel de inel si nici nu-l sterg cu nimic...de asta intrebam si daca cei de pe forum au avut problema asta....
o sa ma duc si la un dealer sa vad ce o sa spuna...
[attachmentid=1627612696]

Multumesc mult.
Serje
Una mai mica nu ai gasit?
bobo77
Hai ma ce dracu asta-i poza?
dandee
om poza e totusi o poza chiar daca rezolutia nu e buna sperm ca o sa puna si altele cu camera!
calculici
imi pare rau pt poza...o sa incerc sa revin cu o poza mai buna..in weekend o sa incerc sa ma duc la un dealer..
tribunul
Vad ca doar o zona in care zici ca se exfoliaza, nu cumva zona respectiva corespunde cu zona bijuurilor cand tii mana pe volan.
calculici
Cu ocazia faptului ca am vrut sa fac test cu duster-ul am fost si cu masina la reprezentanta...
Le-am aratat problema. Au vrut ei sa o dea cotita dar pana la urma au acceptat sa-l schimbe....saptamana asta ma duc sa-l schimb....

Deci alti forumisti cu problema asta? sunt curios?
BZN
Si totusi, ce natie de volan e asta? E sau nu "piele", ca eu nici asta n-am priceput din poza?!?
GABONE77
e sintetic din ce vad eu...altfel nu se exfolia, ci naparlea biggrin.gif
slider2
daca este volan din ala imbracat in piele, nu stiu de ce te plangi, exista de foarte mult timp, pe sectiunea logan un topic in care mai toti posesorii de ph1 cu aceasta dotare din fabrica, se plangeau de exfoliere. si tovarasul meu cu logan 1.6 16v prestige ph1 are aceasta problema.
la ph2 nu stiu sa existe aceasta problema, dar sunt si foarte putini care si-au cumparat varianta prestige, care nu mai merita din punctul meu de vedere, laureate fiind cea mai buna alegere...
calculici
cunosc problema de ph1 dar stiu "am aflat" ca si volanele de pe ph1 cu ph2 sunt facute de alti producatori.
oricum volanul este de spuma nu de piele.
tribunul
... si daca este de fier.

Ce ti-e si cu exprimarea asta in romana.
billbobdoe
Aceeasi problema o am si eu; Sandero laureate de 18 luni, volan normal nu din piele.

Nu se vede in poza prea bine diferenta de culoare dintre zona exfoliata si cea normala, dar cu ochiul liber e vizibila.

In cazul in care service-ul ar accepta inlocuirea pe garantie....s-ar schimba volanul cu tot cu airbag?
tribunul
Mai degraba e uzura. Se vede destul de bine si in poza.
psychoo
cata uzura la 27000 km?
doar daca a purtat manusi de smirghel si nu vad de ce si`ar sabota singur masina
tribunul
Probabil un inel face cat 1000 de ... km.
Uzura de obicei apare in locul in care freaca mai mult volanul si pe partea stanga, oare de ce?
billbobdoe
Necasatorit, fara ghiul, piercing sau alte (ne)metale pe/prin degete.

Da, exfolierea este numai pe partea stanga, probabil ca schimb vitezele mai des si raman cu mana dreapta pe schimbator.

Nu este un capat de lume, dar este oarecum deranjant....as prefera sa se rezolve pe garantie decat sa dau eu niste bani mai tarziu, mai ales ca utilizarea a fost normala, "uzura" nefiind accentuata in nici un fel.
iulian'71
Baietei si la peugeot 206 (nu ma iau de masinuta lui Klaus) la 45k aceiasi treaba iar reprezentanta i-a spus ca la sters cu produse neomologate de producator, adica silicon lichid. A rezolvat problema cu imbracatul in piele, cost 110lei la un cizmar cu pielea de la o geaca veche, iar acum are 105k cu masina si nici urme de oboseala. Un volan la dezmembrari era intre 220-450lei plus recononfigurarea la reprezentanta ptr. airbag.
CONCLUZIA: Daca ai iesit din garantie imbraca-l in piele si e chiar mai placut la atingere.
Ktulu
Salve!
Că veni vorba de garanție, și eu am aceeași problemă, dar aș dori să știu câte ceva legat de garanție, dacă voi cunoașteți explicația.
La începutul carnetului de garanție este un fel de tabel cu mai multe tipuri de garanție, fiecare având durata ei, de ex., garanție de conformitate, garanție consumabile (cred), garanție vopsea, etc.
Ia uitați-vă și voi și, doar dacă știți 100%, povestiți-mi, vă rog, apoi să încercăm să vedem în care dintre ele ar intra chestiunea asta cu volanul.
Iar, dacă eu am prelungit contra 300 Eur. garanția cu încă 2 ani, pe care dintre ele am prelungit-o?
Mulțumesc!
EUGEN2008
eu zic ca-i destul de explicit daca citesti ghidul ala cap coada. Daca zici ca ai facut si o garantie contractuala inseamna ca ai primit un contract pe care l-ai semnat , ei bine pe spatele lui se detaliaza conditiile de garantie , ce anume intra si ce anume nu, probabil ca ai semnat dar nu ai intors foaia sa vezi ca pe spate e scrisa toata cu font de 5 sau 6 radmasa.gif , cum la "excluderi" la punctul 11 sunt amintite cam toate comenzile manuale din masina banuiesc ca acolo intra si volanul. In concluzie volanul are garantie standard , adica 3 ani cat se da mai nou in reteaua dacia.
dumi81
Salut aceiasi problema cu volanul o am si eu la un logan din 2007 Ph1. la mine nu e problema numai de exfoliere ci pur si simplu in zonele respective se simte cum partea moale a volanului (nu stiu ce material este) s-a desprins de scheletul metalic al acestuia. dar e cnd a aparut aceasta problema am fost mai atent la alte masini si am mai vazut la semafor o skoda fabia Ph2, si un opel astra la care volanul la exterior arata la fel
iulian'71
Seful meu ara Octavia Tour din ianuarie 2008 si 70k iar volanul a ajuns in asa hal ca mai are putin si ajunge la inelul de fier si a dat 14700 euro pe ea. Bine dar asta nu e scuzabila la logan sau sandero care sunt la 1/2 din pret.
Andyno
eu am pe mana de la work ph2 de la zero km. la 19000 km a inceput sa se beleasca..la 25 mii l am schimbat.
acum la 43 mii arata de zici ca are 2999999999 km masina....si ma duc sa l schimb din nou..

avem 3 masini cumprate noi...toate au patit la fel.

aia de la service mi au dat husa de piele...fac ceva pe husa voastra de piele terminatilor cu volanul vostru de cauciuc de presuri.
Marty
Mai spalati-va pe maini inainte de a va urca la volan! Indiferent din ce-i facut el.
Filip
QUOTE(iulian'71 @ 9 Aug 2010, 21:56)
Seful meu ara Octavia Tour din ianuarie 2008 si 70k iar volanul a ajuns in asa hal ca mai are putin si ajunge la inelul de fier si a dat 14700 euro pe ea. Bine dar asta nu e scuzabila la logan sau sandero care sunt la 1/2 din pret.
*


Hai ca asta n-o mai cred, cu toate ca am o imaginatie bolnava. Inelul de fier e foarte subtire, vrei sa spui ca s-a ERODAT materialul ala intr-un asemenea hal? blink.gif Pune o poza sa vedem si noi minunea. laugh.gif La 1300-le lu` Bunicu dupa 32 de ani si peste 250.000 km inca mai avea lac volanul, si nu s-au folosit huse. De fapt mai mult se lustruia plasticul ala din care era facut, nici vorba sa se toceasca. Si a stat si in soare atatia ani...
eXtenSion
Si eu am vazut asa ceva, nu mai stiu la ce masina, intr-un taxi. Era atat de degradat invelisul volanului ca ajunsese ca partea de sus sa fie la fel de subtire ca volanul de Dacia 1300.
crick
QUOTE(Filip @ 29 Aug 2010, 23:07)
... La 1300-le lu` Bunicu dupa 32 de ani si peste 250.000 km inca mai avea lac volanul, si nu s-au folosit huse. De fapt mai mult se lustruia plasticul ala din care era facut, nici vorba sa se toceasca. Si a stat si in soare atatia ani...
*


Volanul acela de 32 de ani,in cazul unui accident(chiar mai usor) ,face un mare cucui in frunte,pe cand cele de azi sunt dintr-un material mai moale care mai protejeaza cat de cat,deci este normal sa nu mai reziste atata timp!
bobo77
Este normal pe dracu, ce are airbag-ul cu calitatea materialului din care este facut volanul...
crick
Cine a zis ceva de airbag?Mai sunt modele si fara airbag,sau cazuri de loviri usoare care nu declanseaza airbag-ul(centuri nefolosite),plus consumul de piata,nu se mai face nimic asa durabil,vrei sa se inchida fabricile care fac piese de schimb?! icon_mrgreen.gif
derski
Volanul se exfoliaza si la mine si am doar 32000 de km dar mie mi-e greata deja sa ma mai duc la astia cu garantia lor, mai bine il las asa.
Oricine ar spune, caci vad ca sunt multi pe post de "avocati" pe acest forum, cei de la Dacia au o problema si in privinta volanului.....si nu e singura de altfel.
Si cum probabil unii care imi citesc postul or sa sara repede sa ma conteste o sa atasez si niste poze in curand.
Ktulu
Am fost ieri la a doua revizie (apropo: 360 lei - o nimica toată, zic eu; mi-au schimbat până și becul de la număr ars, ca fapt divers). Le-am arătat volanul ușor exfoliat, au făcut raport la Mioveni, iar, când am ridicat mașina, mi-au zis că s-a acceptat și că marți ori miercuri îl vor înlocui.
M-au asigurat, la insistențele mele, că va fi de aceeași culoare cu acesta și că vor avea grijă să-l monteze drept, adică aliniat.
Vă anunț că este singura dată când le-am spus celor de la Dacia despre volan. Vreau să spun că nici n-a trebuit să vorbesc la Vocea Clientului (sau cum îi spune).

Totuși la un lucru voi fi atent, când merg la ei data viitoare: mă plimbam ieri prin showroom și am remarcat prețul de la un ulei, 25 lei... Ce nu mai țin minte este dacă era 1 litru, sau 4 litri. Fiindcă pe factura de la revizie la ulei este trecut 100 și ceva...

Bye!
billbobdoe
Si mie mi-au schimbat volanul pe garantie (ajunsese sa fie cam 1/4 din volan exfoliat), desi la inceput ziceau ca am sanse foarte slabe sa-mi "accepte uzina inlocuirea pe garantie".
ionut_spanu
si la mine problema e identica. volanul s-a exfoliat la nici 1 an de cand am luat masina. am fost la dealer ca mi-a facut poze si mi s-a promis ca se va schimba pe garantie. din pacate dupa 3 luni de asteptare, am sunat la vocea clientului care imi spune sec ca la ei nu a venit nicio solicitare...o sa imi cumpar un volan din piele si o sa-i dau naiba pe toti mecanicii care lucreaza in service-urile dacia.
bobo77
Esti cam nervos si iritat domnul meu, cu atitudinea asta nici nu ai cum sa reuseti sa obtii prea multe de la concesionarul dacia...
ionut_spanu
crede-ma ca daca as avea bani de aruncat pe fereastra mi-as lua alta masina si pe asta as duce-o la mioveni la poarta fabricii si i-as da foc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.