Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Dacia Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
alexalina
Salutare.
Ieri seara in Ferentari mi-sa spart masina.Mi-sa furat RCD.De aici insa au aparut si alte probleme , de ex: nu imi mai afiseaza km parcursi temperatura exterioara ,ceasul nu mai poate fi reglat, practic nimic din ce afiseaza calculatorul de bord nu mai poate fi folosit.Butucul usii nu mai merge.are idee cineva ce ar trebui sa fac (tinand cont ca masina nu era a mea).Mutumesc anticipat
Andy_ACS
Ar trebui sa anunti politia, insa nu iti pune mari sperante intr-o rezolvare favorabila (prinderea hotilor)
Daca masina are CASCO se poate deconta contravaloarea reparatiei (mai putin vreo eventuala franciza)
Daca nu, in primul rand trebui reparata usa. Nu stiu exact daca se vinde un singur butuc (facut pe comanda), daca nu trebuie schimbati toti plus partea metalica acheii (lama).
Legat de partea electrica nu ma pronunt insa din cate stiu CB de Logan nu are temperatura exterioara, intai asigura-te ca cunosti procedura de reglare a ceasului si semnificatia celorlalte date afisate inainte sa te pronunti ca nu mai merg. Daca se dovedeste ca nu functioneaza corect ai putea sa vezi daca nu cumva hotii au smuls firele din RCD si poate face vreun scurtcircuit, desi nu cred ca e de acolo.
Ca o ultima varianta ai putea deconecta bateria de la masina pentru cateva minute si sa vezi daca se rezolva.

Bafta!
alexalina
In principiu o sa incerc sa fac asa cum mi-ai spus tu...dar partea cu functionalitatea CB sunt sigur ca nu mai merge cum trebuie pt ca tot ce am putut sa mai vad sunt km parcursi de la ultima revizie.in schimb pt mine ideal ar fi sa schimb doar butucul usii nu si contactul cu totul si implicit facut un nou set de chei pt masina...oricum merci pt respuns.
PaulT
CB-ul de la Logan nu arata km parcursi de la ultima revizie. Andy a avut perfecta dreptate referitor la pronuntarea asupra functionalitatii. Cel mai bine ar fi sa verifice cineva care stie cum functioneaza cb-ul. In rest, neaparat anuntata politia si facuta o constatare. Va fi nevoie la CASCO. Din pacate nu cred sa se vanda doar un butuc(cel putin la reprezentanta...) .
alexalina
da...cred ca aveti dreptate avand in vedere ca masina nu era a mea.sunt un pic buimac si sincer sa fiu nici nu cunosc CB masinii...stiu doar ca am putut vedea o singura data din ceea ce afiseaza cb-ul masinii.
ioonell
Vezi ca este o siguranta arsa .asa am patit si eu cand am scos RCD si am facut un scurt
adiya
QUOTE(alexalina @ 11 Apr 2010, 23:38)
temperatura exterioara
*


Nici inainte nu iti afisa temperatura exterioara.
MariusPMarius
Am patait-o si eu, mi-au fortat yala, mi-au indoit usa... daca ai CASCO iti trebuie OBLIGATORIU act de la politie, de la sectia de care apartine strada unde s-a intamplat.

Butuc(i) de yala poti gasi in targ, in Vitan, cca 40 ron bucata. La dealer te costa minim 350 ron si vine in 2 saptamani, iti schimba toate incuietorile, inclusiv rezervor si contact.
valiaviator
QUOTE(MariusPMarius @ 24 Apr 2010, 22:46)
La dealer te costa minim 350 ron si vine in 2 saptamani, iti schimba toate incuietorile, inclusiv rezervor si contact.
*


Da-mi voie sa te contrazic, am patit exact aceeasi problema anul trecut si nu mi-au inlocuit decat butucul usii din dreapta, adica cel fortat de "prieteni"! E adevarat ca am asteptat vreo doua saptamani pana ce a sosit, dar nu s-au inlocuit toate incuietorile!
membru_DC
QUOTE(alexalina @ 11 Apr 2010, 22:38)
Ieri seara mi-sa spart masina.Mi-sa furat RCD.
*


gainarii ... sleep.gif

PS: stam cam prost cu lb. romāna blink.gif
Ady69
Politia si prinsu hotilor = vaca si baletu! La taicameo i-o furat masina din fara blocului in 2001 si nu o mai gasit-o nimeni. Era dacia 1310 Tx break din '89. Politia o zis ca ei dak gasesc o masina abandonata atunci incep sa investigheze k altfel nu au cum sa o gaseasca. Asta o fost prima! In 2007 prin 10 decembrie veneam spre casa si pe sosea nationala imi sare un cal in fata pe care il lovesc in plin. Calu o murit, nu avea placute de identificare in ureche si nici un proprietar. Raspunsu la politie o fost k dak cineva declara calu pierdut atunci pot face investigatii. Asa ca m-am convins de incompetenta lor...sper sa le taie boc 70% din salarii k nu fac nimik da traiesc pe banii celor care muncesc!! Si m-as mira sa gaseasca un Cd. smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.