Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimburi Auto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
madalin_m2001
Salutare,sunt mai nou pe aici si am vazut discutii intresante,as vrea o parere sincera de la voi si anume :
am o dacia berlina 99 alba,neinscrisa pe numle meu ,schimb de ulei recent ,bucsele si planetarele cam duse ,ferodou ambreiaj schimbat....si am gasit sa fac un schimb cu o nova tot din 99,cu gpl omologat,pe la joja ii cam sare ulei ....chit p aripa din fata ,chit p semiaripa din spate ..in rest estetic arata bine,nici el nu e proprietar,...si inca 500 ron diferenta .........
Acum o parere a voastra din experienta care o aveti in nove si berile si...restu ...se merita?....sau fac vreo prostie??
Astept parerile voastre sincere .....
N E S
Afla mai multe detalii despre masina sa nu te tepuiesti. Chestia cu chitul pe aripi e cam putreda. Afla daca a fost lovita, vezi sa nu aibe bube ascunse. Daca nu esti sigur, mai bine mergi cu un mecanic sa te lamureasca.
Ai girja, mai da-ne vesti pe parcurs
paradox_utopic
eu ma intreb cum faceti schimbul !
va intalniti,schimbati masinile,cheile,taloanele si plecati !?
smile.gif

mai devreme era cineva cu o supernova su 3000 lei
avea doar talonul...
cum isi imagineaza el ca poti face itp-ul fara carte
sau poti circula cu ea cand e posibil sa fie declarata furata...

nicuviv
dak are acte in regula merge sa o iei dar nu sa ii mai dai inca 500 lei oricum ai zis ca sare ulei pe la joja asta inseamna ca trb motoru facut asa ca cu aia 5 mil faci motorul.nova e mai buna ca o berlina mai are si gaz e perfect dar sa te mai uiti si in spate la oale in portbagaj ca acolo se mananca ele.mai vino si u cu detalii
alinHR
QUOTE(nicuviv @ 16 Apr 2010, 17:29)
dak are  acte in regula merge sa o iei dar nu sa ii mai dai inca 500 lei oricum ai zis ca sare ulei pe la joja asta inseamna ca trb motoru facut asa ca cu aia 5 mil faci motorul.nova e mai buna ca o berlina mai are si gaz e perfect dar sa te mai uiti si in spate la oale in portbagaj ca acolo se mananca ele.mai vino si u cu detalii
*



Mai gandeste-te cand spui ca nova e mai bun ca berlina.Da nova pe injectie intradevar e mai bun da nova pe carburatie se poate ascunde de o berlina buna iti zic din experienta!!
Cosmin.nova
dar nu a specificat ce nova, carburator sau injectie...daca e injectie eu zic ca se merita..acu depinde de mai multi factori. Sa nu fi avut accident.
Andy_ACS
Eu zic sa nu faci schimbul.
Nova o fi ea de conceptie mai noua, mai puternica si mai stabila, insa e mai pacatoasa ca berlina. Mai ales cand e vorba de masini vechi. Elementele de caroserie se gasesc mai greu la Nova, risucl sa ploua in ea e mai mare, cutia de viteze e praf, hayonul sigur o sa dea recital, nu vrei sa tii cat consuma daca se deregleaza carburatorul (si se va deregla mai devreme sau mai tarziu). Ca are gpl e un avantaj, insa asta ar putea trada un rulaj mult mai mare.
Acum depinde si de starea in care sunt cele doua masini, dar in principiu eu nu as face schimbul asta. Poate numai daca o dai pe o SuperNova + diferenta, macar ai motor si cutie bune, plus cateva subansamble regandite.

Bafta!
madalin_m2001
ma baieti,sincer as vrea sa dau berlina ...ca proprietarul vrea sa i fac actele...si eu sincer nu prea imi place ideea cu actele ...la masini mai batrane asa ,plus ca recent mi au luat certificatu ptr geamuri ionizate....ma duc luni sa vad ce iese....ca am fost odata sa l iau si nu a vrut sa mi l dea cica ..sa vina proprietarul ..dar acu ma duc cu o cunostinta...in fine ..sa nu deviem...masina mea arata ca in pozele de mai jos...si cu acea nova..la tabla dupa cum v am zis e curatica,,,,cu exceptia aripii dreapta fata si semiaripa spate dreapta...in rest oale ,lonjeroane,stalpi,praguri..etc..curate..astept parerile voastre...,,scz am uitat ...e o nova din 99,carburator dublu corp,
danciusergiu84
arata bine berlina ta

cum se prezinta nova? cum trage fata de berlina? ai ridicat mocheta de pe oale telescoape spate sa vezi daca le-a puscat rugina?

poate e obturat furtunul capac culbutori daca arunca ulei pe la joja, daca nu atunci cel putin segmenti trebuie schimbati sau tot setul in cel mai rau caz

ca si consum se stie ca sunt masini cu dublu carb. nu doar nova au mai fost si olcit care e tot romanesc si care nu consuma mai mult decat consuma normal o berlina daca are cine sa le regleze, si mai conteaza talpa caluti in plus cer tributul lor

ca si design si functionalitate imi place nova ca si robustete cred ca e mai buna berlina

daca nu le ai cu reglajele aprindere si carb. iti recomand sa o vinzi berlina si sa-ti iei o nova gti care e pe injectie sau o super nova sau o masina straina pe injectie si poate e mai bine

L.E. vezi sa nu fie joc la directie la nova incearc-o pe drum pavat daca bate si simti in volan ca sa sti ca si axul volan costa de la 120 in sus sau o bucsa la palierul anti-zgomot la caseta de directie vei fi nevoit sa o schimbi tu ca nu prea se baga "mecanici", schimbatorul sa lucreze bine ca poti avea probleme la timonerie si deasemenea poate trebuie sa le faci tu, in principiu nu e prea greu dar se pot rezolva chiar si scartaielile

uleiul iasa pe langa joja, deci cu ea la locul ei iasa ulei pe langa?
Ky_Cristian
Eu gandesc in felul urmator: daca tu ai fost cu propunerea schimbului, tine cont de celelalte pareri de pe aici si ia o decizie. Daca cel cu Nova a venit cu idea schimbului, mai mult ca sigur e ceva putred la mijloc.
alinHR
Arata foarte bine berlina ta gandeste-te inca putin poate e ceva putred la mijloc cum spune colegul de mai sus.
madalin_m2001
Tot la asta ma gandeam si eu ..ca e ceva putred,el mi a zis mi ..ca lucreaza la o firma de curierat si cara pachete(confirmat sin alta sursa) ...fiind pe gaz nu prea ii mai ramane mult spatiu in ea cam asta ar fi motivatia lui ptr acest schimb.si nu eu,ci el a fost cu ideea schimbului,,si apropo...stie cineva cat ajunge omologatul unei instalatii de gaz...am gasit una sa o cumpar(in ideea ca o sa pastrez berlina) si as fi curios cam cat ar ajunge omologatul ..Ms.
N E S
E cea mai proasta motivatie. Nu am mai auzit asemenea lucru. Deci e clar. Io zic sa nu te arunci ca vrea sigur sa scape de ea din niste motive care nu vrea sa ti le spuna.
Plus ca masina daca a lucrat in curierat, e aprox cu una care a facut taxi.
Ramai la berlina e sfatul meu.
puiu82
QUOTE(madalin_m2001 @ 18 Apr 2010, 03:16)
Tot la asta ma gandeam si eu ..ca e ceva putred,el mi a zis mi ..ca lucreaza la o firma de curierat si cara pachete(confirmat sin alta sursa) ...fiind pe gaz nu prea ii mai ramane mult spatiu in ea cam asta ar fi motivatia lui ptr acest schimb.si nu eu,ci el a fost cu ideea schimbului,,si apropo...stie cineva cat ajunge omologatul unei instalatii de gaz...am gasit una sa o cumpar(in ideea ca o sa pastrez berlina) si as fi curios cam cat ar ajunge omologatul ..Ms.
*



Stai linistit cu schimbul......masina aia cere bani......de aia vrea sa scape de ea.
Bafta!
madalin_m2001
ms mult baieti ,am ajuns la concluzia ca trebuie sa raman la berlina mea ,plus ca azi in timp ce mergeam cu ea ...o analizam si am realizat cat de bine merge ...o sa fac o mica investitie in ea ..sa omologhez gpl...dupa cum v am spus mai sus (inca nu am achizitionat o ....dar in curand o sa o am ) si imi vad de treaba mea ...ms si drumuri bune!!!
alinHR
bravo asta imi place sa aud.Bafta in continuare.
POWERbyDAciaVsWERo
adevaru este ca NOVA este parca un puc mai buna ca berlina .. DAR VREAU BERLINA DIN 91 in locul novei.............. Jale.... cu J mare smile.gif Piese de berlina gasesti ORIUNDE ..de nova....sau ferrari .... lafel de greu gasesti !lasa berlina si dai un gaz ca merita !!!!!!!!!!!!!
Cosmin.nova
la cum arata berlina aia...eu as pastra-o. Dar pe tine te intereseaza o tinuta de drum mai buna sa zicem..asta observ. Ia NOVA ! era mai bine pe injectie..dar merge. Oricum o sa fi abonatul sectiunii de aici dupa
danciusergiu84
asta zic si eu celor care nu le au cu motoarele, sa-si ia pe injectie decat sa dea bani la alti pe reglaje (aprindere, carburatie)
nu e vorba ca nu sunt probleme cu injectia dar sunt mult reduse, eu de exemplu nu am avut probleme sa se defecteze sau deregleze ceva, atat ca nu i-au placut ce buji i-am cuparat odata, in rest doar lucrari de intretinere
iulian.bisty
QUOTE(danciusergiu84 @ 19 Apr 2010, 13:17)
asta zic si eu celor care nu le au cu motoarele, sa-si ia pe injectie decat sa dea bani la alti pe reglaje (aprindere, carburatie)
nu e vorba ca nu sunt probleme cu injectia dar sunt mult reduse, eu de exemplu nu am avut probleme sa se defecteze sau deregleze ceva, atat ca nu i-au placut ce buji i-am cuparat odata, in rest doar lucrari de intretinere
*


de acord sunt si eu eu am nova gti din 2002 si nu am dat bani decat pe consumabile si sunt foarte multumit de ea
iar despre piese se gaseste orice pt nova chiar si pt cutie adevarat ca mai greu dar se gaseste
alinHR
Nova GTi rulezz!! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.