Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire ceas plafon berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
N E S
Salutare din nou! Am si eu o idee, si as vrea sa va cer parerea. Deci, la a mea berlina, ceasul din plafon nu mai functioneaza de ceva vreme. Si sincer nici nu imi trebuie, asa ca vin cu urmatoarea idee.
Daca pun in locul lui o plafoniera de iluminat ca la logan sau ca la alte masini straine, se poate? Si daca da, cam ce ar trebui sa fac sa obtin un astfel de rezultat.
Se poate folosi cablul de la ceas?
Atasez si poze ca sa va dati seama despre ce vorbesc.
iuliano_smile
In principal poti folosi firele de la ceas, numai sa le relegi. Cea de solnita sti sigur ca are 3 fire:masa, +permanent si - buton usa. Acum cu prinderea, asta are in cap un u, iar in partea cealalta o gheara.
Daca vrei iti fac o poza la plafoniera, dar nu stiu cum ai putea face prinderea.
N E S
Poate sa imi spuna si mie cineva denumirea fiecarui fir de la cablul ceasului?
Multumesc
iuliano_smile
Vezi ca era un tutorial facut de argon. Acolo ai + pozitii, +accesorii sau contact, +permanent si masa.
Manta B
NES, nu vinzi ceasul de plafon? biggrin.gif
N E S
colegu ti-l dau si moca dar nu mai merge. nu mai afiseaza nimic. dupa ce il inlocuiesc ti-l dau cu tot cu carcasa cu cea mai mare placere daca vrei sa-l repari tu.
Mai stai p'aproape wink.gif


P.S. daca nu gasesc plafoniera si pun in loc un neon micut macar sa astupe gaura pe unde ies firele...pot sa leg toate firele de la mufa la firul neonului? sau ma pregatesc de un incendiu?
argon
QUOTE(Manta B @ 18 Apr 2010, 09:40)
NES, nu vinzi ceasul de plafon? biggrin.gif
*




care, ala din poza? ala e a meu unsure.gif
alinHR
Se gasesc in magazine sau altundeva ceasurile de acest fel??Scuze de off topic.
N E S
biggrin.gif stiu ca e al tau argon, dar nu am poza facuta la mine in masina cu el....acelasi model e si al meu. diferenta dintre ele e ca al meu nu afiseaza nimic smile.gif
AlinHR eu pe unde am intrebat nu am gasit, majoritatea m-au trimis la dezmembrari\remat.

Argon las ca platesc drepturi de autor:D
Manta B
Ca sa fie inteleasa treaba: eu unul doresc ceasul acela, indiferent ca merge sau nu. Argon, daca te-am suparat, imi cer scuze, se poate sa fi fost ambiguu in exprimare. Il doresc deoarece....e plafonul gol prin zona aia si asa macar il umplu cu ceva biggrin.gif Mii de scuze daca v-am ofensat cumva...
argon
QUOTE(alinHR @ 18 Apr 2010, 11:17)
Se gasesc in magazine sau altundeva ceasurile de acest fel??Scuze de off topic.
*



ar trebui, sunt facute de Malvina, aia cu aprinderea.
N E S
bine, nu-i problema, daca voi gasi o varianta si il voi scoate de acolo, te voi contacta sa vedem cum sa-l primesti.
Manta B
NES, cum nu merge sa dau PM, scriu aici: Daca nu trimiti prin posta, asta e....m-am lins pe bot biggrin.gif Eu sunt din bucuresti si nah, prin Ct nu am drum. Asta e...
Danny_bb
Eu mi-am pus ceas de Espero cu tot cu plafoniera. Problema e ca la espero este maschat de tapiteria de pe plafon. La Dacie va veni aplicat pe plafon dar cu un efort minim iese ceva mai mult decat decent care rezolva 2 probleme dintr-un foc si este relativ estetic.
Pe mine nu m-a interesat prea mult problema aspectului, asa ca nu i-am pus nimic pe laterale dar totusi nu arata chiar jalnic, mai ales ca o latura era mascata de rama trapei.
Din pacate poze nu am si nu prea pot sa fac in viitorul apropiat.
Manta B
NES, aia e adresa completa....stau la curte biggrin.gif
alinHR
Am gasit una azi la Remat intr-o masina si spre surprinderea mea functioneaza bine.
alinHR
Si o intrebare de la ce cablu sau siguranta se leaga ceasul??Ca sa mearga numai cand pui contactul.Dar am auzit ca daca merge numai cand dai contact se deregleaza.Daca ma gandesc mai bine mai bine il pun pe direct sper ca bateria sa reziste.Sau cum ati conectat-o voi?
bygy007
daca faci legaturile asa va merge cum trebuie
Gaba
Danny bb ... poti sa pui o poza? sunt tare curios smile.gif
alinHR . trebuie sa ai un + permanent (iti functioneaza ceasul propriu zis ) si un +de la contact sau de la siguranta de accesorii care iti aprinde si stinge "ecranu" adica ledurile numerice , altfel se va reseta ceasul de fiecare data cind iei contactul .
Ps . dupa mine as pune sa mearga permanent ledurile numerice , pt ca consumul e infim si prea irelevant smile.gif
Danny_bb
Poza inca nu am, cand ajung acasa ii voi face. Oricum, am spus, trebuie un pic adaptat, lucru pe care eu nu l-am facut, dar cand o sa pun pozele, o sa iti dai seama ce se poate face.
La ceasul de Espero poti aprinde afisajul si fara contact, dar trebuie sa apesi pe un buton si nu sta aprins decat atunci cand tii apasat.
N E S
Dragi colegi biggrin.gif. am facut rost de o plafoniera de matiz, si as vrea sa stiu daca as putea folosi de la ceas firele plus permanent si masa, adica cel rosu si cel negru.
eu ma gandesc ca nu ar fi probleme, voi ce parere aveti?
ghitza
nu vad dc sa fie ,punel sus si hai cu poze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.