Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jaluzele pentru luneta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
laurashgeo
Am gasit in Cora Jaluzele pentru luneta,si mi s-a parut interesanta ideea de a-mi monta asa ceva.Pe geamurile laterale spate am folie de aia din targ,dar pe luneta n-am pus,de frica dezaburirii. Jaluzeaua din Cora are 110cm si costa 300.000 lei.A vazut cineva o alta oferta?
costi
furnicuto lasa omul in pace ! vrea sa-si puna jaluzea, sa-si puna jaluzea;
in fond o jaluzea decenta e mai putin kitch decit folia din Vitan!

laurashgeo mie mi se pare o oferta buna; cit de ieftina vrei sa fie totusi ?
Poate in Vitan !
Ar mai fi problema dimensiunii; mie 110 mm mi se par cam multi sau la limita.
Marius81
daca este vorba despre jaluze tip rola mi se pare ieftina ....daca e prostie de genul celor cu ventuze n-are rost sa o iei ca arata urat.
Ant, jaluzele astea nu intele de ce ti se par "impopotonari" , deoarece majoritatea masinilor straine vin cu asa ceva din fabrica si pe la noi mai sunt folositoare si la mascarea boxelor de pe spate care atrag privirile "baietilor".
Wolfman
Mie mi se pare foarte practica jaluzeaua pt. luneta, inainte de a o monta, cei care statea pe bancheta din spate mergeau cu parasolarul in cap atunci cand batea soarele din spate, nu mai vorbesc ca mascheaza boxele si ce mai lasi pe bancheta. Si daca nu umblati tot timpul la ea se pastreaza intinsa si arata misto; am vazut la unele masini jaluzele luneta care atarnau oribil, labartate ca vai de ele.
AL
Si eu am vazut oferta de la CORA... sunt jaluzele de tip rola... dar lungimea parca e prea mare... eu chiar studiez posibilitatea montarii lor sub cartonul din spate, respectiv sub panoul de plastic al usilor spate... cred ca voi cumpara 4 bucati (2 perechi) pentru geamurile laterale si voi monta 2 in spate si 2 pe laterale... cam 250 k lei perechea !!!
soryn
Parol,daca are motoras si telecomanda e strasnica 166.gif
StefanT
Eu am de aceea din 2 bucati.
Atentie!!! Aceaa dintr-o singura bucata NU ESTE LEGALA. Asta este exact la limita. Acestea nu trebuie sa ocupe mai mult de 75% din suprafata lunetei (intrebat personal organ de politie). Iar astea ocupa 73,5 smile.gif Aceea dintr-o sg bucata depaseste lejer 90%. Oricum si eu o sa imi iau de aia, ca sa fim seriosi, nu se leaga nimeni de ea. 300 eu zic ca este super bine, pe aci pe la Bacau am banghit numai de 400 in sus. Daca a vazut cineva mai ieftin, sa dea de stire.
draku
in targul Vitan, 1 buc jaluzea mare (latime intre 90 - 110 cm) este 150k lei
acelasi pret in au 2 buc jaluzele mici (latime 45 cm/buc)
nu se deruleaza decat aprox 50 cm...
StefanT
blink.gif blink.gif 150k blink.gif blink.gif
si in BC de la 450 in sus...... or fi de firma biggrin.gif
tazzz
AL: si eu ma gandeam la aceeasi punere in aplicare, bara din capatul jaluzelei facuta in unghi pentru a urma conturul geamului wink.gif

referitor la latimea lunetei, aceasta are ~120-130 pe masurate, daca montati aia de 110 tot o sa mai ramana un spatiu liber pe laterale smile.gif

cred ca ar fii frumos de montat si aia de pe spate putin ascunsa in mocheta aia de la planseul de la porbagaj, ar arata mult mai bine ascunse...in combinatie cu cele din portiere ar fii chiar frumoase 04.gif si nici nu se ia politia de tine ca pentru folie wink.gif
bassfreak
eu mi-am montat jaluzea dintr-o bucata de 110cm trapezoidala, ramane suficient spatiu in laterale, deci putea intra si ceva mai mare, pe fata exterioara este de culoare alba pentru a reflecta mai bine razele solare, iar pe partea interioara este neagra. Am cumparat-o din vitan cu 150mii. Atentie, daca o tineti tot timpul intinsa, arcul care ar trebui sa o traga la loc nu prea isi mai face treaba.
laurashgeo
Poti sa imi spui si mie ce marca sunt cele din Vitan?Merita sa-mi iau din Cora cu 300k,or fi mai bune sau e aceeasi calitate?Alea din Vitan se comporta bine in timp,se pastreaza??
vad
QUOTE(bassfreak @ 22 Apr 2005, 02:21)
eu mi-am montat jaluzea dintr-o bucata de 110cm trapezoidala, ramane suficient spatiu in laterale, deci putea intra si ceva mai mare, pe fata exterioara este de culoare alba pentru a reflecta mai bine razele solare, iar pe partea interioara este neagra. Am cumparat-o din vitan cu 150mii. Atentie, daca o tineti tot timpul intinsa, arcul care ar trebui sa o traga la loc nu prea isi mai face treaba.
*




am o rugaminte, daca poti sa detaliezi cum te-ai prins,, in special in partea de sus de plafon!
Mirmar
Exact, vorba lui Vad, cum ai prins-o in partea superioara? Si ce fel de prindere are, cu urechi de plastic? Rezista agatatoarea aia prinsa cu un singur (hol)surub?
nccoyreal
Eu am luat dintr-o benzinarie MOL 2 jaluzele tip rola (45 cm fiecare) la 266.000.

Le-am montat chiar in spatele tetierelor.

Sus se prind cu urechi din plastic
CosminM
QUOTE(nccoyreal @ 27 Apr 2005, 08:51)
Eu am luat dintr-o benzinarie MOL 2 jaluzele tip rola (45 cm fiecare) la 266.000.

Le-am montat chiar in spatele tetierelor.

Sus se prind cu urechi din plastic
*


Poze daca se poate...
asarban
Am avut eu pe DSN (acuma cred ca e pe la AL...)
Nici mama politaiului nu s-a luat de mine timp de 2 ani pt ca o montasem nu chiar langa luneta ci imediat langa tetierele din spate...Asa ca polita era vizibila..
Acuma imi bubuie chelia sa-mi pun iar! Am vazut la Augsburg trapezoidale (mai misto decat alea dreptunghiulare din targ dar costa cam multisor si nu cred sa merite banii, avandu-se in vedere ca o sa o tin non-stop intinsa ma gandesc sa cumpar din targ una lunga cat latimea maxima a banchetei si sa o fac eu trapezoidala cu un cutter
PriesT
QUOTE(asarban @ 27 Apr 2005, 09:03)
.... Am vazut la Augsburg trapezoidale (mai misto decat alea dreptunghiulare din targ dar costa cam multisor si nu cred sa merite banii, avandu-se in vedere ca o sa o tin non-stop intinsa ma gandesc sa cumpar din targ una lunga cat latimea maxima a banchetei si sa o fac eu trapezoidala cu un cutter
*



Si este pe sistemul ala retractabil, sau cu ventuze ?
asarban
Retractabil
nccoyreal
Poze cu jaluzele retractabile
asarban
Recunoaste ca aia din stanga e aliniata cu...ru si valureste.
nccoyreal
Cea din dreapta valureste, dar cred ca se rezolva daca mut clema din plafon;
costi
amindoi aveti dreptate dar privind din directii diferite smile.gif
o poza cu o jaluzea dintr-o bucata nu e ?
Marius
Ba da... smile.gif


Stiu ca e montata pe slz si nu pe lgn, da' asta e. biggrin.gif
VeNoM386
Ambele modele de jaluzele le-am vazut in Cora.
Eu mi-am luat din Carrefour un parasolar pentru luneta si e destul de ok.
CRY
Mi-am luat si eu azi din targ din Vitan jaluzea dintr-o bucata la pretul de 150.000 lei, dar am nevoie de ajutorul vostru si de sfaturi: am prins-o jos , dar sus nu se prind bine holsuruburile si cam ies de acolo. Cum sa prind sus? aveti vreo idee ? e cineva care si-a montat jaluzea dintr-o bucata , daca da sa-mi spuna si mie cum le-a prins sus holsuruburile ca la mine nu merge, pt ca am incercat prima data cu holsuruburile din pachet dar sunt prea lungi si loveau in tabla, am incercat pe urma cu unele mai mici dar nu pot tine jaluzeaua intinsa, scapa din cartonul de sus.
bassfreak
Pentru cei interesati de prinderea in partea de sus:
Eu mi-am montat sus alte agatatori decat cele livrate care se prind cu suruburi.
Nu arata prea bine, este doar o solutie provizorie facuta in mare graba: am confectionat dintr-o sarma mai batoasa (cablu electric care se pune la instalatie prin pereti) doua agatatori in forma de S si le-am bagat pe sub carton, unde tabla are o anumita forma ce permite agatarea acestor agatatori.

In partea de jos am prins-o cu suruburile livrate, nu prea bine.. tot in graba.
Ma deranjeaza faptul ca atunci cand este stransa tremura la gropi, face mare galagie, deoarece fiind lunga si cu prindere doar in capete, vibreaza pe toata lungimea. Deci pt cele dintr-o bucata este necesara si o fixare suplimentara la mijloc. Oricum cele din targ fac ceva galagie chiar si asa..
mcrusu
eu m-am gandit sa-mi pun pe a mea o jaluzea electrica luata de pe un omega generatia a IIa.cred ca s-ar potrivi.tot ce tre sa fac acum e zsa gasesc una
PriesT
Gasit intr-un magazin piese auto din Drumul Taberei, jaluzele retractabile, astfel: din doua bucati - 205.000 lei, dintr-o bucata (lungime 110) - 260.000 lei.
Poate este de folos cuiva...eu astept salariul 124.gif
lenafnafets
gun3.gif
nccoyreal
Am de vanzare o jaluzea dintr-o bucata ( 90x60 cm ) (200.000 LEI)

Tziganu
Stie cineva daca se gasesc in comert si jaluzele mai late de 110cm?
Cei de la Ausburg au zis ca pot face comanda dintr-un catalog, dar ajunge vreo 4 milioane. sad.gif
PriesT
Am achizitionat astazi o pereche de jaluzele 2x45 cm. Dupa o masuratoare "ochiometrica", am tras mai multe concluzii:
1 - datorita formei politei de la luneta, montajul celor doua jaluzele se poate face numai pe partea dinspre luneta - daca vreti sa fie amandoua aliniate,centrate si simetrice.
2 - probabil voi intampina ceva greutati la gaurirea politei, pozitia gaurilor fiind foarte apropiata de luneta - voi incerca gaurirea politei din portbagaj.
3 - in partea de sus, prinderea vreau sa o fac utilizand gaurile deja existente din mocheta plafonierei, cele mascate cu braduti de plastic; gaurile din laterale centrandu-se aproape perfect pe linia jaluzelelor (repet - ochiometric).
4 - va sfatuiesc sa nu achizitionati jaluzea dintr-o singura bucata de 110 cmm, pentru ca in partea de jos va va fi aprope imposibila fixarea acesteia.

Acum am o rugaminte: daca, dintre cei care au mai fixat o asa bazaconie, si pe deasupra este dispus sa bea o bere - doua - trei, cat timp ma ajuta sa fixez jaluzelele,il rog sa-mi dea un pm sau mail. Vreau ca pozitionarea acestora sa fie cat mai aprope de perfect, iar pentru acest lucru ai nevoie de macar trei maini. Din pacate eu nu am decat doua... rolleyes.gif
So, astept amatorii de bere si utilati cu doua maini dibace!
PS: Stau in Drumul Taberei, asa ca cei care "servesc" si o bere sa poata veni/pleca pe jos.. wink.gif
PriesT
Stiu ca nu se cade sa postez de doua ori consecutiv, dar...ma iertati: blush.gif

Iata ce am realizat de unul singur, dupa vreo 1,5 ore de lucru, avand in vedere ca am fost singur (nu a vrut nimeni bere...). Sper sa va placa.
bassfreak
Se gaseste pe piata o jaluzea ce are un sistem de montare care nu necesita prindere de masina, ea fiind fixata cu ajutorul unui "sistem de presare".
Sistemul se poate observa in imaginea atasata.

Ea se fixeaza prin presare cu ajutorul a doua bare verticale, reglabile ca lungime, si cu doua arculete undeva la mijloc ce exercita o forta de apasare spre ambele capete ale barei.

Nu o recomand datorita aspectului, care mie personal nu imi place. Totodata, este mai mult decat ineficienta, vizibilitatea din exterior spre interior este mare (de evitat), la fel ca si din interior spre exterior (de dorit). Practic este ca o plasa foarte fina.

Mentionez ca jaluzeaua nu este montata pe masina mea.
costi
Sistemul este interesant dar calitatea plasei ........
PriesT
Am mai achizitionat duminica din targ inca o pereche de jaluzele de 50 cm tot alb cu negru, pentru laterale in spate, le-am montat pe partea de jos, insa nu am o bormasina cu acumulator pentru agatatoare. Cand sunt gata pun poze sa vedeti ce a iesit. De cele de pe luneta sunt foarte multumit, nu s-au cutat, totul e ok, iar cei care stau in spate, pe timp de soare din spate, imi fac acatiste ca le-am montat...
cibo
Din cauza ca mi-e "tarsa" sa dau gauri pentru a mota jaluzele ma gandesc sa aplic folie. Acest lucru va afecta dezaburirea? Sau dezaburirea va afecta folia? Multumesc! unsure.gif
PriesT
De gaurit vei gauri numai acea mocheta de jos de la luneta si aia de sus. La partea de sus am pus pe sub mocheta, in zona gaurilor deja existente mascate cu braduti de plastic, niste cleme pentru holtzsuruburi, astfel ca tabla este intacta peste tot. Cat despre folie, eu nu cunosc care sunt repercursiunile.
Marius
Mai oameni buni, nu m-am uitat atent sa vad cum este prins plafonul la Logan in parte din spate dar am vazut in poza a 2-a din postul lui PriesT ca acea clema ce tine jaluzeaua in partea superioara ar fi foarte aproape de un bradulet de fixare. Daca este asa (ceea ce inseamna ca e la fel ca la slz), de ce nu lipiti cu un superglue (Moment, Picatura etc). direct pe acel "dop"? Eu asa am facut la mine si sta de un an jumate bine merci. Fara gauri si fara suruburi.
PriesT
Ai dreptate, este foarte aproape de acel bradut. De fapt, intentia mea chiar asta a fost: ca in cazul in care nu gasesc o solutie la fixarea holtzsurubului, sa "ma lipesc' de acel bradut. Insa daca faceam acest lucru aveam doua dezavantaje:
1) fixand jaluzelele mai intai in partea inferioara (pentru a fi aliniate si simetrice), ar fi fost pozitionate stramb in partea superioara, de aici efectul de "cearceaf in geam" laugh.gif ;
2) daca incercam prima oara fixarea acelei agatatori superioare (de fapt am incercat), nu mai aveam unde fixa partea inferioara, forma mochetei si pozitia stopului central incomodandu-ma.
Asa ca eu mai intai am fixat jaluzele jos, apoi am desfacut bradutii din lateral (cei de sus), astfel avand posibilitatea sa bag mana, cu tot cu acele sisteme de prindere metalice (le aveam de la 1310, se folosesc - printre altele - la imbinarea partilor de tabla cu holtzsurub), astfel, gaurind numai mocheta, fara sa dau gauri in tabla. O sa fac o poza la un sistem din acela sa vedeti despre ce vorbesc (stiti sigur insa sa mor daca stiu cum sa-l denumesc) - un fel de cleme filetate.
Marius
Am inteles. Nu stiu cum sunt "urechile" alea de sus in cazul jaluzelelor tale (din doua bucati) dar la mine acestea pot fi mutate stanga/dreapta foarte usor pe acea tija metalica, astfel am putut sa le duc pana in pozitia in care sa cada fix pe dopurile alea. Totusi ramane valabila ideea pentru cine poate muta pozitia prinderilor din partea superioara. wink.gif
cibo
Am inteles ca se pot lipi clemele alea sus, dar in partea de jos nu se poate face nimic sa nu mai fie nevoie de gauri? In ceea ce ma priveste, folia pare o varianta mai buna. Dar nu stiu ce efecte are asupra rezistentelor de la sistemul de dezaburire.
bogdan_o
Nici un efect. Adica o sa iti mearga dezaburirea la fel de bine ca si inainte. ba dimpotriva, o folie o protejeaza maimult de eventualele zgarieri. Acum, folia are efecte dezastruoase asupra buzunarului si timpului daca nu iti pui una autorizata.
cibo
Spune-ti-mi si mie exact ce inseamna o folie interzisa.Nu vreau sa pun una din aia prin care sa nu se vada nimic. Vreau una care sa mai opreasca putin din lumina puternica a soarelui de vara. E "valabila"?
Andy LGN
Cibo folia tip "3M" este autorizata RAR
bogdan_o
Sunt mai multe tipuri de folie. Llumar, 3M, FoliaTec, etc. Ideea e ca dupa montaj trebuie sa iti dea o hartiuta care sa ateste certificarea RAR. Asta ca sa nu ai probleme cu Politia. Oricum te prinzi dupa pret daca e sau nu autorizata. O folie din targ costa cam 200k pe sul. Una autorizata ajunge intre 5 si 7 milioane (toata masina).
marians
Mi-am montat si eu o pereche de jaluzele de format 2 x 45 cm cumparate la o oferta impreuna cu un parasolar din aluminiu. Am costat mai apoi ca pretul cumparate separat dar insumat da exact cat am platiti eu pe "super oferta". Asa ca nu am regretat, dar nici nu am fost prea fericit ! Acum 2 zile m-am chinuit si le-am montat. Pentru cei interesati, iata pe scurt operatiile:
1. Am masurat pozitionarea lor (f. apropae de luneta - in linie cu stopul) dar sa se poata agata de "bradutul" de sus al plafonierilei fara a fi nevoie de alta prindere. (am insemnat locul cu un creion)
2. Am demontat toata mocheta din spate:
2.1. Am pliat sezutul banchetei.
2.2. Am demontat spatarul banchetei (cheie de 13 parca)
2.3. Am defacut 4 braduti (cu un cleste mic cu falci, cum spunea cineva mai sus, prin tragere cu clestele si prin impingere din portbagaj de catre alta persoana fara sa-i deteriorez)
2.4. Am tras usor mocheta mai in fata sa pot lucra la prinderea jaluzelelor.
3. Am confectionat 2 tablite de 0,5x60x60 cu 2 gauri mecano pentru a le monta sub mocheta (pentru distribuirea fortei pe care o are in momenul in care derulezi jaluzelele - sunt model cu arc).
4. Am montat cu suruburi, piulite si saibe jaluzelele in mocheta (gaurirea mochetei am facut-o cu o surubelnita mica).
5. Am urmat procesul invers pt. montarea tuturor obiectelor la locul lor.
Pana aici totul a fost OK. smile.gif
Apoi am folosit niste sarmulite subtiri pe care le-am infasuat in jurul bradutilor de plafon si le-am facut un mic ochi de unde am agatat jaluzele. Au iesti f. bine.
Dar calitatea produselor din Romania i-si spune cuvantul! Dupa 3 ore de munca nu am fost fericit decat 2 zile. Azi am costant ca arcul(rile) care tin intinsa jaluzeaua a cedat. sad.gif
Deci acum singura solutie este sa mai cumpar un set de 150.000 lei si sa inlocuiesc una din ele, dar procesul de montare trebuie repetat, din pacate. mad.gif
Asta este... Atentie la ce cumparati!

Revin: dupa 3 ore de la scrierea mesajului de mai sus a cedat arcul si de la cealalta jaluzea! mad.gif
Ii rog pe cei care i-mi pot spune de unde au cumparat ceva mai bun (din Bucuresti sa fie) si care i-a tinut mai mult timp sa-mi dea si mie un mesaj! Multumesc.
LuciS
Eu am pe Logan perla jaluzele pe rola dintr-o bucata, 110 cm. Arata foarte bine (sunt gri, nu sunt din alea negre obisnuite, sunt putin mai groase). Pret 200 si ceva din Metro. Le-am luat acum o luna. wink.gif
JORJ
M-ar tenta si pe mine dar din pozele vazute, nu mi se pare foarte tentant, avad in vedere ca sunt complicat de pus, se mai dau si gauri, se rup arcuri si asa mai departe, plus ca mi se par asezate departe de geamuri si parca asta atenteaza la ceea ce ofera Loganul cu generozitate: senzatia de spatiu interior.

Dar din alea mai simple cu ventuzele, nu merg?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.