Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
Maskatu
QUOTE(and_rei @ 19 Apr 2012, 19:19)
Sambata trebuie sa ma duc pana la aeroport la otopeni.Imi trebuie rovinieta?
*


Da. Ilfovul incepe cum treci de centura.
tribunul
Gresit, sambata nu-ti trebuie rovinieta.
and_rei
Stau si ma gandesc taxiurile de la aeroport au?E cu dus-intors asta X(.De ce naiba nu o baga in asigurare si rezolva orice problema.
GrOzOy
"Stau si ma gandesc taxiurile de la aeroport au?E cu dus-intors asta X(.De ce naiba nu o baga in asigurare si rezolva orice problema."

Pentru ca nu toata lumea iese in afara localitatilor...ma rog pe drumuri europene etc... De exemplu tataia nu a avut niciodata asa ceva .
Maskatu
QUOTE(and_rei @ 19 Apr 2012, 22:57)
Stau si ma gandesc taxiurile de la aeroport au?E cu dus-intors asta X(.De ce naiba nu o baga in asigurare si rezolva orice problema.
*


Si cam de ce ai vrea tu asta? Asa au facut si cu taxa de drum acum cativa ani. Au scos-o si cica au bagat-o in benzina. Asta ca sa aiba motiv in plus pentru scumpirea ei. Intre timp au reintrodus taxa de drum, si ghici ce? Benzina nu s-a ieftinit, din contra, s-a scumpit, defapt s-a dublat.
slash21
nevoie urgenta de raspuns la urmatoarea intrebare:cum se da jos oglinda farului?
GrOzOy
O bagi in apa fiarta si apoi te descurci...
donlucyan
ce ziceti cum ar arata supernova mea pe aceste jante ?sunt prea mari, au ceva?195/55/r15,de curand le-am vopsit si va trepui schimbate anvelopele cu unele bune.
slash21
QUOTE(GrOzOy @ 24 Apr 2012, 20:45)
O bagi in apa fiarta si apoi te descurci...
*



era vorba de oglinda nu de sticla...in fine, am rezolvat'o.
P.S. lucyan,foarte frumoase jentile,dar nu sunt cam mari?wink.gif)
GrOzOy
O sa te insele kilometrajul...o sa tragi cv mai greu de ele iar sa intampini ceva probleme cu gaborii...cand o sa iti observe dimensiunea jantelor/anvelopelor..In rest o sa arate fain (cred )
donlucyan

<span class='edit'>24 Apr 2012, 20:44:</span>
slash21-ba da sunt cam mari dar am vazut si la alti nu nu au avut probleme .
GrOzOy-de gabori sa zicem ca ar fi umpik nasol ,dar sa sti ca in mers nu se observa cine stie ce ,sau ca sunt prea mari ca aceste jante tot pe o srn a fost deci no problem acum sa cumpar cauciucuri si sus pe ia.s-au daca nu alte jante mai mici .
cristi_supernova
Aveti idee cat costa vopsirea unei supernove? Intr-un service specializat sau la un meserias.
bogdanel88
intre 2000 si 3000 lei smile.gif
donlucyan
iti spun eu ca vopsirea unei supernove este de 27 mil cu totul ,vopsea mana de lucru in ploiesti m-am interesat eu pt a mea pt ca as vrea ca in vara sa o vopsesc negru mat plus alte drecoveni facute de mine ,gen prelungire capota,alte bari modificate ,praguri si cu toate atea 27-28mil ma duce .deci cam atat are trebui sa fie pretul ,dar poate fi diferit pretul de la service la service ,dar mai mult de 30mil sa nu dai pt ca nu merita bafta!

cristi_supernova-vrei sa vopsesti SRN?
mecanicosu
QUOTE(donlucyan @ 25 Apr 2012, 19:53)
iti spun eu ca vopsirea unei supernove este de 27 mil  cu totul ,vopsea mana de lucru in ploiesti m-am interesat eu pt a mea pt ca as vrea ca in vara sa o vopsesc negru mat plus alte drecoveni facute de mine ,gen prelungire capota,alte bari modificate ,praguri si cu toate atea 27-28mil ma duce .deci cam atat are trebui sa fie pretul ,dar poate fi diferit pretul de la service la service ,dar mai mult de 30mil sa nu dai pt ca nu merita  bafta!

cristi_supernova-vrei sa vopsesti SRN?
*



Eu nu mai cred ca se merita sa mai vopsesti o super nova sau o solenza si mai ales cu 30mil e foarte mult 182.gif mai bine daca vrei sa o vopsesti cauta un vopsitor particular nu la servis
donlucyan
normal ca nu se mai merita sa vopsesti o supernova sau o solenza,ci se merita decat masinile mai scumpe gen 5000-8000e sau mai scumpe,dar daca vopsesti o supernova acum nu o mai vinzi nici o data ,si deci se merita.asa a vopsti varamiu un wv g3 si a dat 15 mil pe vopsirea intregi masini,si abia are 1an jumate si a aparut rugina la cheder la geam asa umpik.si prin alte parti ,si ma gandesc daca o ducea la un service o facea ma bine ,adica pregatirea si alte tampeni.(adica g3 este o masina de istorica de 20 de ani ,si deja sunt epave cu toate ca uni zic ca merita vopsirea si cumpararea lor si tot felu de prosti)
deci cine mai vopseste o supernova clar ca nu o va mai vinde nici o data,pt ca bani investiti in ia nu i va mai recapata vreo data.
ady23
a mea urmeaza sa intre la suflat...si ma costa 5mil(lei vechi)plus materialele care ma ajunge undeva la 7-8...si la meserias,nu in spatele blocului...
donlucyan
da ady dar pe meseriasul ala il cunosti deci inca un plus sa fie mai ieftin,daca ar avea si cuptor ar fi si mai bine,asa fara imi este cam frica sa o vopsesc pt ca daca curge si tot asa.oricum din ce am inteles eu de la tine omul acela chiar se pricepe si iti va face masina boboc bafta!
ady23
poi decat sa o duc la unu care nu are habar,mai bine o fac eu acasa...si macar stiu ca nu arunc banii degeaba...omu lucreaza in domeniu,deci nu'mi fac griji...
cristi_supernova
donlucyan- da, vreau sa vopsesc supernova mea pentru ca nu mai arata chiar asa bine. Zgarieturi facute de oameni prin parcari, cainele meu care are o boala sa sara pe capota si a zgariat-o. Deocamdata ma interesez de preturi pentru ca nu stiu sigur ce sa fac. In maxim 1 an si jumatate as vrea sa schimb masina, dar stii cum e socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si nu se stie ce mai intervine.
donlucyan
poi daca vrei sa iti cumperi alta masina nouo,nu se merita sa vopsesti supernova si dupa aceea sa o vinzi .
Maskatu
A reparat cineva cumva consola de la frana de mana? Ma refer la materialul ala cauciucat care este de toata jena. Era rupt de cand am luat masina in 2008. Am inlocuit cu un fel de piele dar tot nu sta bine. Am fost in targ si nu am gasit nici de noua. Vreo idee?
cristi_supernova
Aveti idee cum se scoate mufa din torpedou la care conecteaza laptopul la service. Vreau sa schimb torpedoul ca mi s.a rupt usa si nu reusesc sa scot mufa.
slash21
imi poate spune si mie cineva daca o mai avut umezeala in portbagaj si cum o rezolvat'o?
adi_timisoara
eu am probleme cu apa in portbagaj,dar eu stiu sigur ca la mie este de la chederu de la luneta ,tre sa-l dau josi sa vad ce e pe acolo ,am si ceva rugina,dupa ce rezolv cu rugina silicon peste tot si un cheder nou probabil de soleta.
slash21
mie nu imi ploua in portbagaj pt. ca am schimbat chederul cu unul de solenza,dar in schimb am umezeala si nu stiu cum sa o rezolv.am lasat o cutie de carton in masina si azi am gasit'o fleasca,nici nu o mai pot folosi.
slash21
QUOTE(slash21 @ 17 May 2012, 23:55)
imi poate spune si mie cineva daca o mai avut umezeala in portbagaj si cum o rezolvat'o?
*



imi da si mie cineva un raspuns?
miaghy
QUOTE(slash21 @ 19 May 2012, 17:48)
imi da si mie cineva un raspuns?
*


ai eleron ? daca da uitate sa fie stranse suruburile bine daca nu da cu silicon , ai strans cuiul de la haion ?
slash21
nu am eleron si cuiul e strans.
and_rei
Nu e de la asta.Asa se face in portbagaj.La fel cu o cutie patisem si eu.Nu i am gasit rezolvare deci am bagat o in categoria " asa face toate".
donlucyan
nu fac toate condens in portbagaj.eu am o cutie de pantofi in portbagaj unde tin cheile,stingatorul,o surubelnita una alta si nu sa dus dreku de la condens.deci nu fac toate.cine stie ce are.si nici cand aveam eleron nu facea condens.
Axinte
QUOTE(donlucyan @ 21 May 2012, 11:13)
nu fac toate condens in portbagaj.eu am o cutie de pantofi  in portbagaj unde tin cheile,stingatorul,o surubelnita una alta si nu sa dus dreku de la condens.deci nu fac toate.cine stie ce are.si nici cand aveam eleron nu facea condens.
*


A ta nu face condens pentru ca e acoperita.
donlucyan
ce sa fie acoperita?
Maskatu
QUOTE(slash21 @ 19 May 2012, 18:48)
imi da si mie cineva un raspuns?
*


Condensul este strans legat de temperatura interioara, exterioara, si de cat de bine este izolata sau nu masina. La o temperatura medie de 20 de grade, cantitatea de apa dintr-un metru cub ajunge pana la 17 grame, iar la 30 de grade un metru cub retine aproape 30 de grame de apa. In timpul noptii cand temperatura scade, toata cantitatea de apa din aer se depune pe extremitati, in speta mocheta, chedere, plastice, si.. geamuri. Acest fenomen se observa cel mai bine iarna, si in general cand temperaturile nu trec de 10-15 grade.

In mod normal la masinile cu aerisire in portbagaj nu se formeaza condensul, pentru ca temperatura aerului din interior se regleaza in permanenta cu cea din exterior.

Ca si o exemplificare, iarna cand va urcati in masina, respirati de 5 ori si deja sunt aburite geamurile. De ce? Pentru ca aerul expirat este cu mult mai cald decat temperatura actuala din masina + corpul care genereaza caldura, rezulta un grad ridicat de condens.

In constructii pentru a se evita formarea condensului in incaperi, se folosesc diverse metode... tamplarie pvc, geamuri termopan, pereti izolati cu polistiren, pozitionarea surselor de caldura in puncte bine definite ale incaperii, etc. In cazul autoturismelor, nu se pot face prea multe lucruri. Poate doar o izolare mai sanatoasa.
Iulikk
Pai supernova nu are aerisire in portbagaj ca si Solenza? Ca la solenza exista ogaura mica in dreapta.
Maskatu
Nu are.
quick
nu, supernova nu are aerisire in porbagaj ca solenza, in schimb are lufturi destul de mari la imbinarea intre haion si caroseria incat sa nu trebuiasca aerisire suplimentara radmasa.gif
Axinte
QUOTE(donlucyan @ 24 May 2012, 20:39)
ce sa fie acoperita?
*


Masina domle'. Din cate stiu o tii in garaj, fara pereti ce-i drept (la fel ca mn) deci, e acoperita de-aia nu-ti face condens.
tr04www
Am si eu o intrebare cam ''de rasu curcilor''. Am schimbat si eu acum cateva zile bieleta antirasturnare, dar nu m-am uitat la cea veche cum era montata, cu partea de plastic in sus sau in jos.Pe asta noua am pus-o cu plasticul in sus, asa e montata si la voi la masini?
Relu_GTT
Stie cineva cum se poate scoate maciulia de la schimbator fara a o distruge ?
fuzzzy
La mine a iesit aproape singurica, era destul de uzata... dar daca vrei sa o montezi din nou poti folosi o bucata mica de furtun cauciucat de gradina.
gabriel.bv
@Relu_GTT: trebuie sa scoti materialu ala care este prins intre consola centrala(cea cu frana de mana) si nuca de la schimbator..(la prinderea de consola are un cauciuc pe dinauntru)..ridici acel material peste nuca si desfaci sfoara cu care e prins de aceasta(nuca)dupa care, tragi de nuca in spre plafon..

Off: app de nuca schimbatorului..stie cineva daca gasesc partea centrala(cea pe care e desenata pozitia vitezelor) cu modelul care e pe logan(varianta facelift, ph2 sau cum s`o mai numi biggrin.gif )..Multumesc si o zi buna
Relu_GTT
Am tras de ea in sus am si rasucit dar nu se misca deloc
cristi_supernova
Mi s-a rupt butonul de la frana de mana si as vrea sa fac unul din fier la strung. Aveti idee cum il infiletez? Cum pot scoate tija?
danimarconi
De ce te complici. Costa doar 13 lei unul nou.
http://www.bonmarc.ro/piese-nova-supernova...dacia-supernova
Uite un tutorial daca vrei sa te apuci de treaba
http://www.daciaclub.ro/buton-frana-mana-D...ml#entry2452182
sau asta
http://www.daciaclub.ro/Buton-frana-de-man...tml#entry314351
cristi_supernova
Multumesc danimarconi. O sa imi iau altul nou, la banii astia.
vmarius
QUOTE(Relu_GTT @ 12 Jun 2012, 18:54)
Am tras de ea in sus am si rasucit dar nu se misca deloc
*



Salut! Nu mai incerca sa rasucesti nuca schimbatorului pentru ca pe interior are niste canale de plastic (cum are planetara la partea de la roata, dar acestea sunt mult mai fine) trebuie sa tragi de ea in sus si pana la urma se desprinde.
BoR

Dacia Supernova: La vremea aceea chiar simteam ca e ''cu totul altceva...''
tr04www
Am curatat si eu astazi, corpul clapeta impreuna cu motorasul pas cu pas si am observat ca si regulatorul ala de pe rampa injectoarelor e foarte murdar. Trebuie si ala curatat sau nu are importanta daca e murdar sau curat?
gygyscafes
Hai sa va deranjez si eu totusi cu o intrebare.. diversa: Azi am luat in portbagaj doi saci de grau.. la iesirea din oras am nimerit intr-o groapa pe care o stiam prea bine, dar asta e.. intamplarea.. cu ocazia asta mi s-a rupt arcul de pe partea stanga, spate. Dilema mea e urmatoarea: vreau sa schimb ambele arcuri de pe spate. Am doua arcuri de dacia 1310 noi noute, de fata. Cele de la DSN au sase spire, astea au 8 spire. problema e alta, ca de taiat le-as taia sa le cobor cumva: cele de DSN au 17 cm diametru, iar cele de Dacia 1310 au 18 cm... credeti ca le pot adapta cumva? In perioada asta is cam sarac si io...




M-a sunat un prieten si mi-a zis ca are doua arcuri noi de Wolswagen... dar nu stie de care Wolswagen . Din cele doua posibilitati, pot face ceva, macar pina la sfarsitul verii?



Am primit si arcurile de Wolswagen.... pe inaltime sunt cam egale, dar la grosime sunt doar de 13 cm, fata de 17 cat au cele originale. sad.gif Insa sunt ceva mai tari. Daca le pot face sa nu se miste de la punct fix (adica sa le fac sa nu se deplaseze) si-ar face treaba?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.