Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
tr04www
Vezi ca antigelul folosit la gama de motoare Renault este verde, Glaceol RX Tip D.


A scris Maskatu inainte.
Maskatu
Mai sunt si altele compatibile dar de ce sa cumperi altceva cand poti cumpara rx tip d glaceol care este special pentru cazanele noastre... Si costa cam 20-25 litrul.

spor
razvan_fzr
Daca imi aduc aminte bine am cerut pentru sn dar pe el nu scrie decat ca este un produs pe baza de glicoli , care contine inhibitori pentru prevenirea coroziuni .
revo7
QUOTE(Maskatu @ 8 Nov 2013, 20:46)
Si costa cam 20-25 litrul.


*



19 lei mai exact
am luat eu de la magazinele de piese din pantelimon
razvan_fzr
Fratilor , la voi daca invartiti de cheie pentru a inchide usa se inchid toate usile ? Adica daca bagi cheia in usa la sofer si dai sa inchida usa , se inchid toate ?
La mine din cheie pot sa deschid toate usile , insa daca dau sa inchid nu se inchide decat cea de la sofer.
Maskatu
QUOTE(revo7 @ 8 Nov 2013, 23:37)
19 lei mai exact
am luat eu de la magazinele de piese din pantelimon
*


"Mai exact" nu exista ca nu-s tigari sa aiba acelasi pret in toata romania.

QUOTE(razvan_fzr @ 9 Nov 2013, 21:29)
Fratilor , la voi daca invartiti de cheie pentru a inchide usa se inchid toate usile ? Adica daca bagi cheia in usa la sofer si dai sa inchida usa , se inchid toate ?
La mine din cheie pot sa deschid toate usile , insa daca dau sa inchid nu se inchide decat cea de la sofer.
*


Functia aceasta nu este disponibila din fabrica, asta pentru ca super nova nu are actuatori cu 5 fire, ci doar cu 2. Probabil ai avut inchidere centralizata montata ulterior. Totusi ar fi trebuit sa se si incuie toate in momentul in care incui usa de la sofer. Probabil nu este legat unul din cabluri.
razvan_fzr
Am mai inteles de la un electrician ca in usa sunt 2 " chestii " ( nu mai stiu cum le-a zis ) , unul care deschide usile si unul care inchide.... e posibil sa fie ars cel pentru inchidere .
danciusergiu84
switch-uri le zice, si cred ca trebuie sa schimbi tot actuatorul din usa soferului cel cu 5 fire (ca deasta are atatea...)
razvan_fzr
O sa o desfac intr-o zi sa vad ce gasesc pe acolo.... trebuie sa o desfac si pe aia de pe spate sa de la un timp face urat cand folosesc inchiderea .
Maskatu
Am avut si eu o problema cu mecanismul actuatorului din usa soferului. Nu mai glisa corect si nu sarea siguranta cum trebuie sus jos. Dupa muuuult degripant si multa vaselina si-a revenit. Ideea este ca am vazut si cum este montat actuatorul si mi s-a parut foarte incomod pus si foarte greu de scos. Are niste tije ciudate rau si puse aiurea, fara cap si cam complicat. Dar daca caraie nu prea ai ce sa le mai faci decat sa le inlocuiesti.
Orijinal26
Se poate pune, disc de frana cu rulment si port-fuzeta de golf 3 pe nova/supernova/solenza???
Cine stie, sa raspunda.. cine nu, sa se abtina.
ciponex
Vreau sa schimb mocheta din masina (inclusiv portbagaj). Imi poate spune cineva care a schimbat, cam cati mp ar trebui sa cumpar?

Nimeni?
razvan_fzr
N-am vazut pe forum pe nimeni care sa-si fi schimbat mocheta . Mai asteapta...
ciponex
Nu prea mai am timp de asteptat ca e cam gata masina la interior. Mai am doar partea electrica de rezolvat. Apoi urmeaza mocheta ca sa pot fixa plasticele la interior. Ma gandeam sa iau vreo 4mp. O fi destul?
fuzzzy
Lasa mocheta pe care o ai deja, tu daca tot ai masina "dezbracata" pune pe tabla vopsea antifon si apoi pasla.. undeva in 8metri patrati ar trebui sa iti ajunga pentru interior si portbagaj..
Capitan_marian
intrebare: Taximetristii sunt exceptati sa poarte centura de siguranta?.
quick
ciponex nu stiu daca este asa usor de schimbat mocheta originala, care are unele forme, facute probabil la cald, cu o mocheta dreapta luata din diego/dedeman si alte magazine de profil, sa afli cat iti trebuie pune si tu o ruleta in masina si vezi cati metri partati iti tre....dar si eu zic sa n-o schimbi, daca tot o ai afara spal-o cu solutii pt covoare si o sa fi multumit de rezultat.
mariusica tu nu ai goagle la computadoru tau? si sa nu te mai chinui sa cauti sa stii ca sunt scutiti de la portul centurii.
mecanicosu
Totusi, Regulamentul de Aplicare a Codului Rutier stabileste, la articolul 97, si categoriile de persoane care nu sunt obligate sa poarte centura de siguranta. Astfel, sunt exceptate de la aceasta obligatie:

- conducatorii auto care stationeaza;
-conducatorii auto care executa manevra de mers inapoi;
-femeile in stare vizibila de graviditate;
-conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, in regim de taxi, cand transporta pasageri;
-instructorii auto, pe timpul pregatirii practice a persoanelor care invata sa conduca un autovehicul pe drumurile publice;
-examinatorul din cadrul autoritatii competente in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere;
-persoanele care au certificat medical in care sa fie mentionata afectiunea care contraindica purtarea centurii de siguranta.


Astfel, potrivit acestui act normativ, afectiunile care contraindica purtarea centurii de siguranta sunt:

sindroame hemoragipare;
sindroame tumorale abdominale (splenomegalie, organomegalie, adenopatii masive);
leucemii acute si cronice;
mielom multiplu;
limfoame maligne;
ciroza hepatica si cancerul hepatic cu ascita voluminoasa;
status post toracotomie si sternotomie pentru diferite operatii toracice, 3 luni postoperator;
by-pass extraanatomic axilo-femural;
pace-maker cardiac recent montat;
afectiuni acute ale sanului;
obezitate care impiedica inchiderea centurii de siguranta.

razvan_fzr
Cine are polita de hayon de SLZ pe SN ? Ca nu prea stiu cum sa o pun , deoarece este mai mica cu ~5 cm .
ciponex
Am vazut la dezmembrari o mocheta in stare buna. Maine merg sa o iau. A mea arata mult mai bine, insa a hacuit-o un idiot in service cand a incercat sa o puna la loc si nu o mai pot folosi. Multumesc pt opinii.
Iulikk
QUOTE(razvan_fzr @ 14 Nov 2013, 10:53)
Cine are polita de hayon de SLZ pe SN ? Ca nu prea stiu cum sa o pun , deoarece este mai mica cu ~5 cm .
*



Pai cred ca ai nevoie si de chestiile alea laterale de Solenza, unde sunt difuzoarele.
lirutza
Vreau sa-mi cumpar o interfata de diagnoza si am gasit pe net mai multe tipuri. Ce recomandari aveti, cei care folositi asa ceva? Pun si cateva link-uri. Daca aveti alte sugestii, le astept cu interes!

1. Interfata , Tester Diagnoza , Multimarca ELM 327 USB
2. Interfata diagnoza Dacia si Renault
3. Interfata diagnoza Dacia si Renault
4. Interfata diagnoza auto Renault Dacia - ddt2000 - Soft GRATUIT ; SUPORT ACTIVARE ONLINE !
bogdandsn
Eu am un ELM 327 cu Bluetooth merge foarte bine dar nu este recunoscuta de ddt2000, deci mai bine o iei pe cea speciala pt. dacia renault. Avantaju celei cu bluetooth cum o am io este ca poti sa faci diagnoza cu telefonu/tableta etc...
alexnbogdan
va salut!o mica intrebare,este diferenta intre prezoanele pentru DSN cu aliaje si DSN cu table?am luat un set de jante de aliaj si sunt scurte prezoanele pe care le am(adica cele de tabla),si imi este frica sa nu cumpar degeaba prezoane lungi(5mm filet).multumesc
revo7
da.prezoanele pentru jante de aliaj sunt mai lungi
alexnbogdan
Am luat un prezon de pe o clima si sunt la fel, probat pe jeanta, capul prezonului era de 19 si din cate am inteles acelea pentru aliaj au capul pe 17.astept pareri sfaturi. Multumesc
Clublife
QUOTE(alexnbogdan @ 20 Nov 2013, 16:15)
va salut!o mica intrebare,este diferenta intre prezoanele pentru DSN cu aliaje si DSN cu table?am luat un set de jante de aliaj si sunt scurte prezoanele pe care le am(adica cele de tabla),si imi este frica sa nu cumpar degeaba prezoane lungi(5mm filet).multumesc
*


Jantele de aliaj sunt originale?
revo7
eu cand am cumparat prezoane,vanzatorul m-a intrebat daca vreau pentru tabla sau aliaj.mi-a spus ca alea pentru aliaj sunt mai lungi.
alexnbogdan
Nu, sunt bbs-uri, intreb pentru ca a mai avut cineva jante ca acestea, cu prezoane de aliaj originale si vrea imi vanda prezoanele lui ,si vreau sa ma conving ca este o diferenta intre cele de table si cele de aliaj ca sa nu le iau degeaba
Clublife
QUOTE(alexnbogdan @ 20 Nov 2013, 18:15)
Nu, sunt bbs-uri, intreb pentru ca a mai avut cineva jante ca acestea, cu prezoane de aliaj originale si vrea imi vanda prezoanele lui ,si vreau sa ma conving ca este o diferenta intre cele de table si cele de aliaj ca sa nu le iau degeaba
*


Eu am originale de aliaj si acum i-am facut si set de iarna cu jante din tabla si am vazut ca merg prezoanele la ambele seturi,la bbs-uri nu stiu ce sa zic, dar cred ca poti sa cumperi un singur prezon si dupa aceea te hotarasti ce sa faci.
alexnbogdan
Da...se potrivesc, doar ca ar fi o diferenta....la capul prezonului, cele de aliaj fiind mai subtiri
talibanu
QUOTE(alexnbogdan @ 20 Nov 2013, 16:15)
va salut!o mica intrebare,este diferenta intre prezoanele pentru DSN cu aliaje si DSN cu table?am luat un set de jante de aliaj si sunt scurte prezoanele pe care le am(adica cele de tabla),si imi este frica sa nu cumpar degeaba prezoane lungi(5mm filet).multumesc
*




Salut,
Prezoanele pentru jante de aliaj sunt un pic mai lungi, pentru ca, de la filet (ultima spira) pana la "capul" unde intra coarba este ca un con. Daca te duci la cei de la piese auto, poti sa le ceri prezon pentru janta de aliaj de Logan(parca are capul de 17), am cumparat eu unul din Bz si se potriveste. Bafta.
alexnbogdan
Multumesc pentru sfaturi, o sa caut maine si o sa mai probez si alte prezoane
razvan_fzr
Salutare !
Am facut rost de o alarma Meta System si as vrea sa stiu daca se potriveste la DSN .
Alarma este aceasta :
( http://www.oxi.lt/automobiliu-signalizacij...ystem-hpa-3-4-5 )
Multumesc
razvan_fzr
QUOTE(razvan_fzr @ 21 Nov 2013, 15:43)
Salutare !
Am facut rost de o alarma Meta System si as vrea sa stiu daca se potriveste la DSN .
Alarma este aceasta :
( http://www.oxi.lt/automobiliu-signalizacij...ystem-hpa-3-4-5 )
Multumesc
*


Nimeni nu stie ? :|
klaus
pai ce ar avea sa nu se potriveasca?

Ultima oara cand am mers cu DSN-ul nu mi s-a parut ca ar fi prea tehnologizata, sa nu se potriveasca lucruri simple pe ea.
razvan_fzr
Eu stiu.... O sa vorbesc zilele astea cu un electrician sa se uite la ea sa vad ce parere are!
Merci
Maskatu
Normal ca se potriveste. De ce nu s-ar potrivi? Alarmele, fie si unele de sute de euro, au functiile de baza aceleasi, functii care necesita un plus, un minus, o legatura la avarii, la contactul usilor, samd. Nu prea vad ce l-ai putea intreba pe electrician.
Capitan_marian
salutare ! ce face senzoru pozitie clapeta acceleratie. ce rol are ? si cat costa un motoras pas cu pas ?
corbex
Face exact ce rezulta din denumire. Simte pozitia clapetei de acceleratie.
Capitan_marian
daca as scoate mufa din el ce sar intampla nu mai merge mororu ? sau se da peste cap trece de 7000 rpm smile.gif asta e limitator cumva icon_mrgreen.gif
corbex
E prea complicat pentru noi. Da-i un PM userului Capitan Marius, iti poate explica in detaliu.
Capitan_marian
intra frate pe Facebook meu!!! sa vad si eu cu ce alergi smile.gif !!!
slash21
va rog spuneti'mi ce pot sa fac ,ca atunci cand dau drumul la aer in masina, indiferent rece/cald sa nu imi mai miroasa a aer statut/inchis, cred ca stiti la ce ma refer.
Axinte
Curata aeroterma. Ai sa fii uimit.
slash21
am sa tin cont de sfatul tau,dar ce anume curat la ea,toata instalatia?si zimi cum as putea sa pun un fel de filtru de polen pe care sa il dau cu parfum,sa miraoasa a parfum cand dau drumul la aer
Axinte
Ca sa cureti aeroterma, trebuie s-o dai jos(operatie foarte anevoioasa, mai ales pe vremea asta). Ideea cu filtru' de polen dat cu parfum poa' sa concureze cu cele ale lui Prazlea.. radmasa.gif Stii ce zic?!
slash21
stiu foarte bine operatia...si da stiu ce zici de praslea dar na ziceam si eu sa miroasa a parfum cand ii dau drumu la aer
Maskatu
Acel miros de stricat poate fi si din cauza caloriferului din interior care ar putea fi fisurat/spart.
urdavid
dar daca dispun de un pistol cu aer comprimat,bun, nu pot curata cat de cat aeroterma pe undeva, sa suflu frunzele si ce so mai fi adunat pe acolo ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.