Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
spielbergl
Exista jante de Skoda Felicia pe 13'' asemanatoare cu cele de Solenza. Cred ca s-ar potrivi dar nu sunt 100% sigur. Distanta intre prezoane este aceeasi 4x100
Eu am de Opel Astra pe 14'' cu cauciucuri 165/65 R14 insa trebuie marita gaura centrala pentru cele de Opel.
catalinski
A vazut modelul acesta de jante pe mai multe solenze si dupa mine sunt frumoase si ar da bine.
http://olx.ro/oferta/jante-r13-4x100-aliaj-ID3Bsj5.html

Dar vad ca nu mai este valabil anuntul.
spielbergl
Sunt frumoase si pretul e corect. + ca sunt legale.
nRobert
Salut, am si eu o intrebare. Daca plec acum la bucuresti, eu fiind din ( M Bravu, jud. giurgiu ) fara rovinieta .. si la calugareni sunt camere si la intoarcere imi cumpar rovinieta, se anuleaza amenda ?! Vreau sa stiu sigur, merci biggrin.gif
Maskatu
Daca circuli fara rca, si faci accident, dar iti faci dupa rca, mai primesti amenda? Da. La fel si pentru rovinieta. Achitarea ulterioara a obligatiei de plata, dupa neplata ei, nu te scuteste de amenda.
Bicicleta galbena
Ia-ti rovinieta cu mobilul. Pt Vodafone dai mesaj cu nr masinii + litera A la nr 7500
catalinski
La mine s-a sters stratul de crom(efect de oglinda) de la stopuri.
As putea sa refac dinnou oglinda cu un spray crom?a incercat cineva?
Maskatu
Eu am refacut lanpa de ceață cu folie de aluminiu lipita cu atentie de vechea oglinda care era matuita. Solutie ieftina si rapida. Poti incerca si cu spray daca gasesti.
catalinski
Discurile originale sunt de 235.5 mm....Stie cineva daca intra cele de 238?

Cat despre placute...citisem pe loganclub cum ca cele FSL ar fi dintr-o gama low cost.E adevarat?
Stie cineva care ar fi diferenta intre cele FSL si cele FDB?
muj4k3
Salut, imi cer scuze daca adresez o intrebare ce s-a mai pus, chederele de la usi, ce ma sfatuiti sa cumpar de supernova originale sau se potrivesc si altele mai bune sau rezistente?
Maskatu
Altceva sa se potriveasca, slabe sanse. Iti spun sigur ca nici macar cele de solenza nu merg. Am incercat eu. De la alte modele exista riscul sa nu se mai inchida usa. Iar de supernova parca se gaseau doar originale si costau destul de mult. 20-30-40 bucata.
ORIJINAL21
QUOTE(muj4k3 @ 23 Jun 2015, 11:36)
Salut, imi cer scuze daca adresez o intrebare ce s-a mai pus, chederele de la usi, ce ma sfatuiti sa cumpar de supernova originale sau se potrivesc si altele mai bune sau rezistente?
*



Dupa cum spune si Maskatu', poti pune chedere originale de supernova sau solenza sau poti merge in dezmembrari sa iti cauti chedere dar... la chedere nu te sfatuiesc sa ti iei din dezmembrari ca sunt " coapte.." in cazul in care mai gasesti...
Sau, poti cauta la bursa ..
Iar, de la alte modele este posibil sa nu se potriveasca si achizitionezi degeaba chederele
Decizia iti apartine.
Bafta.
Maskatu
Daca frecventezi Bucurestiul, gasesti in targul vitan chedere lq magazinele de pe partea dreapta, cu Praktikerul si Carrefour.
catalinski
In loc de leduri pentru pozitii am cumparat si eu asa ceva:
Stie cineva daca sunt legale?sau pot avea probleme cu politia la fel ca cei cu leduri albastre?
catalinski
Imi poate spune si mie cineva cum pot demonta partea de sus a bordului?adica plansa de bord?
Dupa ploaia asta in timp ce mergeam am observat ca imi picura apa in dreapta de undeva de deasupra torpedoului.
Cand masina e pe loc nu picura.
edy99
ai 2 suruburi pe laterala, cum deschizi usile, dai jos cochilia de la volan, care are 3 suruburi, si mai vezi ca mai ai 2 suruburi apoi acolo sub ceasuri
catalinski
Si dupa se scoate doar partea de sus nu?
Doar aia gri fara partea de jos neagra.
Maskatu
Bre, ce vrei tu sa scoti? Care parte a bordului? Aia din spuma in care sunt infipte ceasurile. Daca iti plpua sub bord, verifica scurgerile de la peretele antifoc sa fie desfundate. Degeaba dai bordul jos. Nu rezolvi nimic. Daca vrei sa verifici, scoate plasticele de jos, adica torpedoul din dreapta si parrea de sub volan care este cu sigurantele. Apoi, baga furtunul pe ea. Si vezi pe unde curge. Dar curata scurgerile inainte. Pe unde curge? Stanga sau dreapta?
catalinski
Scurgerile sunt curatate, cand am dat cu furtunul cu apa nu a curs, in schimb a curs cand mergeam cu masina pe ploaie.
Apa vine din partea dreapta,am dat torpedoul jos dar vine de undeva de deasupra lui si nu am acces mai sus daia ziceam sa dau tot bordul jos.(plansa de bord de sus)aia gri
adi_timisoara
catalinski-baga silicon pe la cheder wink.gif
catalinski
E bagat silicon si intre tabla si cheder si intre geam si cheder dupa tutorialele de aici cu rezolvari apa in dsn.Doar ca in partea de jos nu am putut baga ca nu am avut unghi bun sa merg cu varful de la tubul de silicon si scurgerile alea de jos nu le-am astupat.
Poimaine se incalzeste afara,astept sa se usuce bine masina pe sub chedere si le astup si pe alea.
catalinski
Are ceva daca dau cu vopsea cauciucata pe peretele ala antifoc detasabil? si acolo in tot jgheabul ala de sub stergatoare?
Adica se topeste cumva sau se prelinge din cauza caldurii de la motor?
danciusergiu84
QUOTE(nRobert @ 10 Jun 2015, 16:47)
Salut, am si eu o intrebare. Daca plec acum la bucuresti, eu fiind din ( M Bravu, jud. giurgiu ) fara rovinieta .. si la calugareni sunt camere si la intoarcere imi cumpar rovinieta, se anuleaza amenda ?! Vreau sa stiu sigur, merci biggrin.gif
*




QUOTE(Maskatu @ 10 Jun 2015, 20:30)
Daca circuli fara rca, si faci accident, dar iti faci dupa rca, mai primesti amenda? Da. La fel si pentru rovinieta. Achitarea ulterioara a obligatiei de plata, dupa neplata ei, nu te scuteste de amenda.
*




Acu o luna am patit sa trec fara rovinieta pe langa cei care filmeaza treaba asta, din obisnuinta ca pe masina mea am tot timpul si acum eram cu alta, ideea e ca 2 persoane mi-au zis sa-mi fac pe o sapt in ziua respectiva fiindca se sterge, una e sofer de meserie, cealalta practica acest spot si a scapat de 2 ori deja. A trecut aproape o luna si inca nu i-a venit proprietarului nimic. Tineti-mi pumnii rolleyes.gif
avi_marryan
Imi puteti sune pe unde se infiltreaza apa in podea, ca imi tine umezeala mare, de 5 zile sta asa(miroase si ca drq, mocheta).Cand am dat mocheta la o parte am gasit pe dreapta fata rugina si o gaura.
catalinski
Vezi pe la chederul de la parbriz jos unde este taiat, acolo sa fie acoperit cu silicon,
Sau cum am patit eu dar sper ca am rezolvat:In jgheabul de sub stergatoare pe langa vasul cu lichid pt parbriz a ruginit tabla si asa intra apa in masina,e am prins o tabla in popnituri,silicon mult peste tot si la final vopsea cauciucata.
Deocamdata astept ploaia sau ma duc sa o spal.
Sau inca o optiune pe la capacul aerotermei,uitete sa ai desfundate acele scurgeri.

In spate tot asa s-ar putea pe la chedere luneta sau partbagaj.
Potri
Mie imi ploua lafel.. La pedale in stanga deasupra ambreajului si din dreapta de tot pe la torpedou.. In cazul meu, jos parbrizul ( inlocuit ca si asa il crapasem si trebuia schimbat) am cumparat cheder nou dp sos pantelimon cu 35 lei, si am mers in service.. Baietii au pus cheder pe parbriz, montat pe masina si silicon la greu ( un silicon negru, nu scria nimic pe el).. Era probabil ceva profi care se foloseste la etansarea parbrizelor fara cheder.. Spunandu-le de problema cu apa au bagat bn.. De atunci am spalat-o de cateva ori si au prins-o si cateva ploi.. Nici strop de apa.. Scurgeri desfundate si.. Doamne ajuta smile.gif
suchea
rezolva mai repede
Potri
La mn fostul proprietar a dat cu ulei de arma sau vaselina nu stiu exact pe urma a pus ziar pe urma mocheta inapoi.. ( in toata masina.. Si pe interiorul usilor.. Absolut peste tot.. ) off mama ei de rugina, pacat de supernovele noastre ca sunt masini bune.. Pacat ca le mananca rugina asta... sad.gif
Maskatu
Nasol este ca te mai duci la service sau la vulcanizare si nu poate sa ti-o urce pe elevator pentru ca pragurile se indoaie, la fel si lonjeroanele. Am patit-o... Tabla infecta.
donlucyan
Cred ca voi aveti pragurile praf de se indoaie cand o urcati pe elevator sau la vulcanizare.

Mi-e mereu mi-a ridicato pe praguri si nu sa indoit absolut deloc . wacko.gif
Axinte
tu ai o super masina, boss, si noi suntem niste hateri and shit
donlucyan
Super masina? este o coaja de dacie.......norocul ei este ca inca se prezinta ok ....ca altfel era de mult la fier vechii.

Mai am cativa prieteni cu supernove-solenze, si nu au probleme cu pragurile.....le ridica pe prag fara probleme .

MyKe89
Nici a mea nu avea probleme cu pragurile.

Nu e normal sa nu poti ridica masina pe elevator.
donlucyan
Mike daca e roasa pe interior si chituita pe afara sa arate bine logic ca nu are cum sa o ridice pe praguri .
Scuzati claritatea pozei VGA-ul meu <)))))
BoR
Nu ar trebui sa se deformeze pragurile, decat daca sunt foarte ruginite sau cricul/talerul respectiv este gresit pozitionat in punctul de ridicare.
Adrian Frigo
QUOTE(Maskatu @ 18 Sep 2015, 05:07)
... Tabla infecta.

Nu,doar Sidex Galați... sleep.gif
danciusergiu84
Pai daca nu au fost naclaite la vreme cu tot felul de zemuri anti-rugina nu au cum sa tina...

Nu inteleg de unde atata mirare de o parte si de alta cand se stie clar ca dsn a avut probleme cu tabla... adica ca iti ploua pe picioare nu e mirare dar la praguri, care pusca si la alte masini, ajungem sa dam ochii peste cap...
catalinski
Știe cineva să îmi zică și mie ce altă pompita de la spălător parbriz se potrivește?adică de la o alta mașină...
A mea când face presiune când merge încet, am degripato până acum de 2 ori, am unso dar văd ca nu merge mereu bine.
Sau se găsește pompita nouă de cumpărat?
Preferam o pompita mai mare de la o altă masina.
Mulțumesc
Zulg
Imi spune si mie cineva ce fac butoanele incercuite.

Incerc sa gasesc butonul de dezaburire pentru luneta insa nu gasesc nimic. Luminile de la numar stau aprinse, am vazut ca foloseste aceleasi fire cu benzile de luneta.

Ala de langa avarii (verde, cred ca l-am incercuit prost, e defapt cel din mijloc) trebuie sa stau cu degetul pe el, altfel se inchide. Face si zgomot ca de aer cand apas.

Ala din stanga (rosu) cred ca e pentru faruri, are 2 pozitii, verde si portocaliu.

Cel rotund cred ca e pentru reglatul farurilor. N-am folosit niciodata.
stephanie
Salut Zulg,

Butonul pentru dezaburire luneta este cel pe care l-ai incercuit tu cu verde. La apasarea lui ar trebui sa ti se aprinda un bec in bord marcat cu acelasi semn ca si cel de pe buton (un dreptunghi cu 3 liniute verticale serpuite care taie linia din partea de jos a dreptunghiului )

Butonul marcat de tine cu rosu foloseste pentru aprinderea proiectoarelor de ceata, iar cel din stanga lui foloseste pentru aprinderea stopului de ceata. Stopul de ceata se aprinde numai cand sunt farurile aprinse.

Butonul incercuit cu verde, (ultimul din dreapta) este cel de dezaburire, cel din mijloc este butonul de avarii, si cel din stanga, este butonul de inchidere/deschidere a usilor.

Butonul rotund, incercuit de tine cu albastru foloseste pentru reglarea pozitiei farurilor in functie de incarcarea masinii (pasageri si/sau bagaje).

Daca atunci cand apesi pe butonul de dezaburire luneta (incercuit cu verde) ti se aprind luminile de la numar si se aud zgomote, inseamna ca ai o problema la instalatia electrica.

Luminile de la numar se aprind doar cand ai pozitiile sau farurile aprinse.
Odata cu stingerea pozitiiilor/farurilor, ar trebui sa se stinga si luminile de la numar.
catalinski
Imi poate spune si mie cineva la SIGUR daca partea din poza de pe solenza se potriveste pe supernova?
Partea aia cu pasajul rotii spate cu tot cu "gatul de lebada"(denumirea populara...parca asa ii zicea) si praguri taiata de pe solenza si sudata pe supernova.
Eu zic ca s-ar potrivi dar vreau un raspuns sigur.
Multumesc.

edit: sau daca nu macar pasajul rotii spate pana jos la prag daca se potriveste
Capitan_marian
si daca iti, zic ca se potriveste tot.. cine pune, pui tu ? !
pe facebook esti mare meserias.. dai sfaturi la lume !
si aici intrebi de prosti ? smile.gif
catalinski
Cred ca ma confunzi...
Si nu... nu le pun eu pentru ca nu am aparatul de sudura si nici nu ma pricep dar am la cine sa ma duc.
Zi-mi si mie despre ce sfaturi vorbesti...si oricum nu cred ca am zis ceva gresit.(Am dat doar din ce am citit si eu pe aici desigur)
Imi poti spune acolo pe PM.
bygy007
doresc si eu o schema electrica de megane 2 poate ma ajuta cineva care le are mai la indemina ca am cautat si nu prea am gasit , in special la partea de lumini (faza scurta lunga) nu am gasit ceva care sa imi convina astept PM sau mail pe aderesa bygy007yahoo.com
catalinski
Ce cabluri de frana de mana se potrivesc la supernova?(inafara de cele de solenza)
Am cumparat noi si s-au rupt cand regla frana de mana...dar nu rupt din cablu ci a iesit din capatu ala

Se potrivesc cumva cele de renault R19?
ORIJINAL21
De Nova, ai încercat?
catalinski
Pai sunt ca cele de supernova.
Am luat noi si s-au rupt...a iesit din capetele alea.(biluta aia...ce tine loc de contra)
ORIJINAL21
de uzina, ai incercat?
catalinski
Am gasit la daciashop dar costa 118 lei un cablu...sa fie sanatosi.
Incerc sa le cositoresc pe astea noi la capete poate reusesc.
Maiorul1230
Nu cred ca faci treaba buna cositorind sufa (nu rezista).....vezi ca poti gasi niste bride cu suruburi de prindere cum sunt alea de la cablurile de la barerie dar mai mici si incerci sa prinzi cu alea....sa stii ca se merita sa iei pe origine ....eu si acum am sufa originala (90000km)....o ung cu vaselina o data pe an sa nu rugineasca si sa se rupa apoi....sau cauta la dezmembrari ....se dezmembreaza foarte multe solenze sau supernova.....bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.