Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intrebari diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52
catalinski
De gasit la dezmembrari gasesc repede.
Dar mai intai as incerca metoda asta cu cositoritul...daca iesi bine ar trebuii sa tina.
Eu nu cred ca merita 2 mil jumate pe niste amarate de cabluri...
Daca nu tine asa o sa cumpar din dezmembrari si am sa le ung bine cu ulei sau vaselina.
Multumesc.
Maiorul
Daca te duci la o reprezentanta Dacia sau Renault si ceri cablu frana (6001546207)...te costa 80-85 lei .....vezi poza de mai jos dar nu lua in calcul pretul afisat (este afisat in euro si se mai adauga TVA + in mic adaos) si iese in jur de 80 de lei .

[attachmentid=1628014931]

24 Nov 2015, 09:54:
Apropo orice vanzator dintr-un magazin de oriunde iti zice de uzina ...sa stii ca nu exista lucrul asta ,de fapt sunt SRL-uri.....doar reprezentanta iti poate sa iti mai aduca piese care mai sunt in depozitul ala de la intrare in PITESTI sau compatibile reno chiar din Franta (daca te duci la Renault).
catalinski
Eu le-am dat mail celor de la daciashop si mi-au zis ca aduc pe comanda cablurile originale la 118 lei buc.
Deocamdata am sa incerc cu cositorirea capetelor si daca nu merge am sa iau direct din dezmembrari si le ung bine.
Multumesc mult.
nikuniku
nu tine sa le cositoresti
faci o bucla la capatu cablului si pe bucla facuta bagi o piulita si o turtesti pe cabluri,filetu piulitei va tine cablurile sa nu iasa
asa faceam cablurile de frana pe vreamea cand aveam mobra,un an doi sigur tine
ORIJINAL21
I-am zis ca dacă vrea, îi pot ajuta cu un cablu original cu tot cu frâna de mâna la 50ron.
Capitan_marian
va salut. pot sa dau capacu de la cureaua de distributie jos.. direct el fara sa demontez altceva inainte.. se poate ?
catalinski
Careva pe aici care are mai de mult timp planetara Ricambi Italia?
As vrea si eu o parere.
RomeoNica71
QUOTE(Zulg @ 15 Oct 2015, 00:31)
Imi spune si mie cineva ce fac butoanele incercuite.

Incerc sa gasesc butonul de dezaburire pentru luneta insa nu gasesc nimic. Luminile de la numar stau aprinse, am vazut ca foloseste aceleasi fire cu benzile de luneta.

Ala de langa avarii (verde, cred ca l-am incercuit prost, e defapt cel din mijloc) trebuie sa stau cu degetul pe el, altfel se inchide. Face si zgomot ca de aer cand apas.

Ala din stanga (rosu) cred ca e pentru faruri, are 2 pozitii, verde si portocaliu.

Cel rotund cred ca e pentru reglatul farurilor. N-am folosit niciodata.
*



Langa butoanele de ceata,la DSN Clima este un bec rosu,ce indica? Multumesc!
Clublife
Este ledul ce indica activarea alarmei, din ce stiu eu
catalinski
E obligatoriu ca atunci cand montez discuri noi sa pun si placute noi?
Se intampla ca am placute noi(ferodo) montate deja pe discurile vechi(actuale) si nu au nici macar 1 mie jumate de km.
Mecanicul mi-a zis ca trebuie sa iau si placute noi dar ca daca ma hatarasc sa le pun tot pe astea sa le pilesc un pic.
Maiorul
Daca te duci in servis ...probabil o sa zica ca este recomandat....dar eu zic ca merg foarte bine cele vechi....daca placutele prezinta o mica denivelare dai cu pilq dreapta pana le faci plate....nu exista nici un risc c na practic cand ruleaza pe disc cam tot acelasi se intampla ..
catalinski
Asa ziceam si eu sa le pilesc nitel sa le iau din zgarieturile alea ca sa nu zgarie si discul.
Oricum sunt placute ferodo si am inteles ca sunt destul de moi in material, nu ca cele fermit care au mancat din discurile vechi.
catalinski
Caut de ceva timp un ax volan pentru ca am jocul in volan destul de mare si nu prea gasesc.
Cum pot rezolva cu jocul ala?
Se potrivea axul volan de nova cu mici modificari?
Maskatu
Ax original mai greu. Abia am gasit si eu acum 3-4 ani in vitan si am dat si cateva sute bune de lei. Ultima oara auzisem ca ar costa 400 lei unul de uzina. Mai repede unul sh de la dezmembrari. O masina cu putini km...
catalinski
Asta incerc sa gasesc, din dezmembrari dar nu prea am incredere in astia care zic ca nu au joc.
Jocul ar fi vizibil la mana?adica daca misc cu mana acolo la cruce?sau doar montat pe masina?
Ca daca e sa gasesc ii spun sa trimita cu verificare colet inainte sa platesc si asa il verific inainte.

Axul original este la bonmarc la 450 de lei. smile.gif)
Maskatu
Sigur ca se poate verifica! Stai afara langa masina, bagi mana pe geam si misti usor stanga dreapta. Daca rotile stau neclintite si tu ai cursa de 1-2 cm, nu este bun axul. Daca se misca si rotile si nu ai joc, e bun! In orice caz se simte la mana jocul. Ai 1-3 cm de cursa a volanului care nu se regaseste in roti.
catalinski
Stiu sigur ca axul este de vina...dar mai sus ma refeream daca atunci cand imi trimite cineva un alt ax volan sh jocul l-as putea observa fara sa il montez, sau doar dupa ce il montez?
Ca daca as cumpara unul sh vreau sa cer livrare cu verificare si sa il verific inainte sa platesc daia zic.
Multumesc.
puiu82
Colegu' nu prea ai cum sa il verifici fara sa il montezi....din pacate.
Si inca ceva....firmele de curierat in general au verificare la livrare,dar doar vizuala nu si tehnica wink.gif
Bafta!
catalinski
Pai si atunci ce fac?
Ma duc dupa el?smile.gif

Nici chedere nu se mai gasesc?ca pe muntii carpati nu au.
ORIJINAL21
Intra la anunturile mele si vei gasi tot ce cauti la preturi destul de bune.
catalinski
Chedere vroiam noi.
Iar axul volan inca il mai caut.
Zulg
QUOTE(stephanie @ 16 Oct 2015, 08:29)
Salut Zulg,

Butonul pentru dezaburire luneta este cel pe care l-ai incercuit tu cu verde. La apasarea lui ar trebui sa ti se aprinda un bec in bord marcat cu acelasi semn ca si cel de pe buton (un dreptunghi cu 3 liniute verticale serpuite care taie linia din partea de jos a dreptunghiului )

Butonul marcat de tine cu rosu foloseste pentru aprinderea proiectoarelor de ceata, iar cel din stanga lui foloseste pentru aprinderea stopului de ceata. Stopul de ceata se aprinde numai cand sunt farurile aprinse.

Butonul incercuit cu verde, (ultimul din dreapta) este cel de dezaburire, cel din mijloc este butonul de avarii, si cel din stanga, este butonul de inchidere/deschidere a usilor.

Butonul rotund, incercuit de tine cu albastru foloseste pentru reglarea pozitiei farurilor in functie de incarcarea masinii (pasageri si/sau bagaje).

Daca atunci cand apesi pe butonul de dezaburire luneta (incercuit cu verde) ti se aprind luminile de la numar si se aud zgomote, inseamna ca ai o problema la instalatia electrica.

Luminile de la numar se aprind doar cand ai pozitiile sau farurile aprinse.
Odata cu stingerea pozitiiilor/farurilor, ar trebui sa se stinga si luminile de la numar.
*



Mersi mult, n-am mai intrat de ceva vreme pe forum.
E amuzant ca nu am mai nimic la versiunea mea de dacie, europa.

Legat de butonul pentru dezaburire luneta, am mai incercat, cand apas face un singur click identic cu cel de semnalizare, atat. Si butonul nu ramane apasat insa nu pare a fi defect, pare ca asa functioneaza. Nu se aprinde nimic in bord, ma gandesc ca nu are nici martor pentru asa ceva.
cristi_supernova
Buna seara,

Stiu ca nu este topicul potrivit unde sa intreb asta, dar nu am gasit nimic si poate se gaseste cineva sa ma ajute. Prietena mea are un Peugeot 206 din anul 2000 si nu stiu cum a reusit si a dat contactul peste cap si ar trebui schimbat. Pot sa cumpar un contact de la dezmembrari si sa il pun locul celui vechi? Trebuie reprogramat? Cum se procedez? Ce m-ati indruma sa fac?

Revin cu un "mic" update...Azi a pierdut singura cheie a masinii. In cazul asta ce as putea sa fac?

Multumesc!

RomeoNica71
Stie cineva sa-mi spuna ce denumire au acele doua arcuri de la suportul etrier.Sunt in forma literei T. Se gasesc de cumparat,cat ar costa? Pe stanga,arcul de sus a iesit din gaurile de fixare si l-a polizat discul de franare.
BLUE R 19
Asta ? Arc tensionare etrier in jug, asta e...acuma, el se poate numi oricum...
RomeoNica71
Da,asta e! Daca nu gasesc noi,ma duc la dezmembrari! Multumesc!
catalinski
Am cumparat si eu cheder de portbagaj.
La magazin am cerut de supernova sau solenza...si mi-a zis ca e acelasi cheder.
Azi cand l-am montat, supriza...chederul este cel de solenza pentru ca este mai scurt si a trebuit sa pun o bucata din cel vechi....dar arata putin cam urat pentru ca bucata aia din asta vechi nu mai are forma aia buna si e diferit.

Puteti sa imi puneti niste poze cum arata la voi?
Multumesc.
BLUE R 19
Normal ca este mai scurt, n-ai vazut ca stopul este in diagonala, fata de 90 grade la Nova/Supernova.
catalinski
Mi-am dat seama cand l-am montat ca e de solenza...Dar cand l-am cumparat nu aveam cum sa imi dau seama de care este.
BoR
Pe jantele de aliaj originale se pot monta contragreutati adezive, din cele care se lipesc pe interiorul jantei?
Pe fata, intre janta si etrier distanta este destul de mica si mi-e teama ca acele contragreutati vor lovi in etrier.
puiu82
Salut,Bor! Din pacate pe fata nu merge,atinge in etrier.
Bafta!
Maskatu
QUOTE(catalinski @ 26 Mar 2016, 01:49)
Mi-am dat seama cand l-am montat ca e de solenza...Dar cand l-am cumparat nu aveam cum sa imi dau seama de care este.
*


Lasa-l pe cel de solenza. Este mai moale si buretos. Completeaza cu o bucata din cel vechi pentru zona ramasa neacoperita.
BoR
QUOTE(puiu82 @ 31 Mar 2016, 22:55)
Salut,Bor! Din pacate pe fata nu merge,atinge in etrier.
Bafta!
*


Salut!
Asa ma gandeam si eu. Iti multumesc pentru raspuns.
catalinski
Asa am facut...am reusit sa scot o bucatica buna din cel vechi si am completat.
Intr-adevar e mai moale asta de solenza...dar vad ca la colturi haionul il apasa mult prea mult si o sa il aplatizeze cu timpul smile.gif.
Maskatu
Se aplatizeaza dar ramane buretos. Nu rigid cum este cel de dsn. In orice caz se aplatizeaza la nivel adica nu va ramane spatiu intre cheder si hayon. Din chederul vechi poti sa pui in fata la capota si pe peretele antifoc.
avi_marryan
Stiti vreun site online care are semnalizare dreapta fata elba? multumesc anticipat.
gygyscafes
Da, uite aici un link. Sper sa nu se considere reclama.
http://www.piesedaciaonline.ro/91-lampa-se...dacia_supernova
BoR
Cele din link-ul de mai sus cu siguranta sunt turcesti (Ayfar), care se matuiesc/ingalbenesc in scurt timp.
Recomand link-ul de mai jos, unde puteti gasi lampi noi produse de Elba aflate in lichidare de stoc. Eu am cumparat de la dumnealui, fiind persoana de incredere.
http://olx.ro/oferta/semnalizari-stopuri-f...html#78f3a44a5a
catalinski
Deci nu mai inteleg nimic.
Am pus cheder nou si acum nu imi mai intra pe la cheder...si totusi gasesc apa/cateva picaturi mai multe smile.gif direct pe oala dreapta si de pe oala se scurge jos langa oala.
Nu inteleg pe unde curge, prin dreptul la centuri...
catalinski
Nu stie nimeni pe unde curge apa de ajunge sa picure direct pe oale si dupa se scurge mai jos?
Dupa tablitele alea de la balamalele haionului e vreo gaura care da in interior?
cosstti
Mazgaleste cu creta alba zonele prin care suspectezi ca ti-ar intra apa. Spala masina cu furtunul accentuand in zona haionului. Astfel s-ar putea sa depistezi zona nevralgica.
Chiar daca ai montat cheder nou s-ar putea sa ai zone unde nu etanseaza corespunzator.
Cand am avut astfel de suspiciuni am lipit pe haion in zona unde calca chederul, un cheder autoadeziv care se foloseste la ferestre si usi.
Chederul de care vorbesc se gaseste curent in magazine si are in sectiune forma de 8 rasturnat.
Practic - atunci cand inchideam haionul la Solenza, calca cheder pe cheder, cel de pe haion se turtea, se aplatiza realizand etansarea.
catalinski
Pai am vazut prelinsa apa pe contra aripa exact deasupra la centuri...si am urmarit in colt si nu am nimic la tabla acolo....trebuie sa dau plasticul ala jos si sa vad ce e dupa el...pe la cheder nu e ca de obicei se vedea pe cheder apa dar e uscat...si se vede ca apasa bine acolo pe colt.
Totusi am sa incerc cu o creta ceva dar mai intai sa dau plasticul ala de contra aripa dreapta...ala unde e centura prinsa.
Multumesc.
avi_marryan
Sunt bune de ceva amortizoarele breckner? Cica ar fi de GERMANIA , sau poate imi puteti recomanda altceva, multumesc.
Maskatu
http://www.daciaclub.ro/Dezmembrez-Dacia-S...ma-t297513.html

Daca vrea cineva piese.... fara elemente de caroserie, am pus-o la bursa. smile.gif
Maskatu
S-a micsorat taxa? Ca imi apare 489 euro la euro 2 peste 14 ani. Inainte era peste 1000 euro. .
catalinski
Am mai auzit pe cineva cu o solenza tot asa cu taxa in jur de 500 de euro.
Maskatu
...
donlucyan
21 mil face toata masina radmasa.gif tongue.gif tongue.gif
Maskatu
Cam asa ceva. sad.gif
puiu82
Taxa e cam pe acolo.....doar ca la solenza 2003 e mult mai mare.....si daca e euro 2...nu se iau in calcul g\km....nenea cu slz n-are dreptate.
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.