Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum salvezi o masina de la ridicat?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Micutzu_BH
Cei de la Kamikaze au urmarit pret de o zi angajatii firmei Transauto, care ridica masini in sectorul 1. Au urmarit modul de operare, incalcarea legilor si au prezentat chiar si o metoda de a opri angajatii acestor companii sa ridice o masina, fara a va pune in pericol din punct de vedere legal.
Daca sunteti soferi sau rude de soferi si vedeti masini de la ridicari in actiune, puteti ajuta. Pe trotuar sunteti regi, asa ca luati aminte!
Daca masina este parcata in spic, usor intrata pe trotuar, e ca si cum ati castigat. Va asezati chiar langa roata si nu au ce sa va mai faca, decat daca va imping sau va lovesc. Caz in care ii puteti da in judecata, cu conditia sa aveti martori.
Daca masina este parcata paralel cu trotuarul, fiti solidari si asezati-va pe bordura, cat mai aproape de roti. Nu vor putea sa puna sistemul de prindere, caz in care salvati in total intre cinci si noua sute de lei din buzunarul omului.

Mai multe informatii gasiti aici.
Am postat la Cafenea pentru ca sunt convins ca discutiile vor fi aprinse si OffTopicul va fi la el acasa. Injurati-i fara sa folositi unlimbaj obscen! icon_mrgreen.gif
IRONICK
QUOTE(Micutzu_BH @ 27 Apr 2010, 17:21)
Daca masina este parcata paralel cu trotuarul, fiti solidari si asezati-va pe bordura, cat mai aproape de roti. Nu vor putea sa puna sistemul de prindere, caz in care salvati in total intre cinci si noua sute de lei din buzunarul omului
Ce gluma buna. Sa ii salvez buzunarul nesimtitului care a parcat aiurea. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Micutzu_BH
Citeste articolul si ai sa vezi ca nu e vorba de nesimtitii obisnuiti ci de cei care parcheaza pe langa un spital. Hai spune-mi ca n-ai parcat niciodata neregulamentar ca nu te cred. Chiar ti-ai gasit loc de parcare de fiecare data sau ti-ai luat bon de parcare.
skija
ce gluma buna esti tu... poate stii tu unde sunt alea 1.500.000 de locuri de parcare necesare in Bucuresti si nu vrei sa ne zici sa parcam si noi regulamentar...
giany911
Mai e o chestie pe care o poti face chiar tu, si anume sa lasi pe bord un pahar cu cafea, ceai. Acum nu stiu cat de adevarat este.


Nu suport modalitatea asta de a face lucrurile taman pe dos. Cand vor fi locuri de parcare destule, legale, chiar si cu plata, si nu le respectam atunci sa ne taxeze.
IRONICK
QUOTE(skija @ 27 Apr 2010, 17:34)
ce gluma buna esti tu... poate stii tu unde sunt alea 1.500.000 de locuri de parcare necesare in Bucuresti si nu vrei sa ne zici sa parcam si noi regulamentar...
*
Pai si daca nu ai unde sa parchezi regulamentar, mai bine ii fu.i pe restu in gura. Ce conteaza ca blochezi o banda in trafic sau un trotuar, ai scuza, nu sunt locuri de parcare.
b76bgaarh
problema este ca pe alea nu le ridica... ca sunt masini scumpe si bengoase de obicei....
skija
ba sa-ti traiasca tie... da' tu ce faci frate daca ai treaba intr-un loc, si nu exista posibilitatea de a parca regulamentar.. nush... iti naste nevasta, iti moare soacra, iti duci copilul la clinica... nu gasesti loc de parcare... ce faci?

ai variante...

a. incurci o banda
b. dai ture pana gasesti loc (la 500m-1km distanta) si vedem noi ce facem cu pacientul...
c. da-i dracu' ca n-or muri chiar acu'
d. mergi doar cu bicicleta/taxi/RATB


cam ce alegi?
fost membru
Daca statul/guvernul/firmele clientilor nu si-ar fi facut un scop din adunarea de bani prin aplicarea de amenzi+sume anexe, da as fi fost de acord sa se ridice masinile.

Deja cand aud de amenzi, am o senzatie de scarba...



vijelie
QUOTE(Micutzu_BH @ 27 Apr 2010, 16:34)
...nu e vorba de nesimtitii obisnuiti ci de cei care parcheaza pe langa un spital...
*

Vai, mi s-a umplut c.urul de lacrimi... o natie de pacienti...
Punctual, la spitalele din Floreasca poti ajunge cu tramvaiul 34, cu autobuzul 135, cu ambulanta sau cu taxiul. La Spring-ul din Victoriei, pe langa RATB, mai e si ditamai statia de metrou.
aditã
ioteee solutia tongue.gif tongue.gif tongue.gif radmasa.gif
studioworks
Nu stiu cum se face ca numai anumite categorii de oameni parcheaza total aiurea.
pentru acele categorii bine cunoscute multa showfinger.gif
vis-a-vis
Eu cand m-am dus cu pancreasu'n pioneze la urgente, abia am putut sa conduc, m-am invartit de 2-3 ori p-acolo pana am gasit un loc.
Oricum nu m-a bagat nimeni in seama nici in spital mai mult de-o ora...
Hai sa nu cautam scuze nesimtirii, va rog frumos.
bylexus
QUOTE(vijelie @ 27 Apr 2010, 18:44)
Vai, mi s-a umplut c.urul de lacrimi... o natie de pacienti...
Punctual, la spitalele din Floreasca poti ajunge cu tramvaiul 34, cu autobuzul 135, cu ambulanta sau cu taxiul. La Spring-ul din Victoriei, pe langa RATB, mai e si ditamai statia de metrou.
*



radmasa.gif respect radmasa.gif mi-a placut tare mult asocierea cu ambulanta radmasa.gif
Victoras2001
Ce va mai place sa dati verdicte. Modele de civism ce sunteti.
E clar ca sunt multi nesimtiti care nu tin cont decat de nevoile lor personale. Dar sa nu-mi spuneti ca n-ati vazut cazuri in care masinile au fost ridicate in mod abuziv. Sa nu-mi spuneti ca nu sunteti la curent cu faptul ca firmele nu ridica masini pretabile de programul rabla. Sa nu ziceti ca nu stiti ca se ridica masini care nu incurca absolut pe nimeni, in timp ce altele blocheaza bulevardele.
Sau serviciul asta nu-i neaparat in interesul cetateanului ci in interesul anumitor firme? De ce majoritatea banilor nu se duc in bugetele primariilor pentru a se folosi de ei in folosul comunitatii?
Asta e un fel de Politia Romana. Avem nevoie absoluta de ea, dar nu ne putem baza pe serviciile ei atata timp cat seful politiei doarme beat pe masa interlopului cel mai de temut.
Asa ca nu mai sariti repede-n sus, cetateni model ce sunteti, ca adevarul e pe la mijloc.

Nu o data am fost pus in situatia de a nu mai astepta salvarea si de-a merge cu masina personala. Ca sa nu mai spun ca pana si legea pomeneste de "situatii de forta majora". As putea spune ca e chiar mai ingaduitoare decat unii de pe aici. Iar cu taxi-ul sa mergeti voi.

PS. Prietenul nostru comun, Vis-a-vis, care tocmai a incaltat o amenda, ne explica cum trebuie parcat la Floreasca. Ascultati-l, ca stie. tongue.gif
Markos
Victorase, îti mai tin mult bicla aia a ta în beci? Ai amanetat-o pe 50 de lei pentru votca, ai uitat? N-o mai vrei înapoi?
argon
QUOTE(Micutzu_BH @ 27 Apr 2010, 16:21)
fiti solidari si asezati-va pe bordura, cat mai aproape de roti
*




de ce i-ar pasa altcuiva de masina daca proprietarului nu-i pasa? blink.gif
slider2
cu ridicarea masinilor parcate pe langa bordura, sau chestii de genul (fara blocarea sau incomodarea circulatiei), nu sunt de acord. cand vor fi spatii de parcare suficiente (cel putin unul la 2 masini), atunci da.
in schimb sunt de acord cu ridicarea masinilor parcate nesimtit, care blocheaza circulatia tuturor participantilor la trafic, si a celor parcate pe spatii de parcare private platite.
radian
Cu vreo 2, 3 saptamani in urma aratau la stiri pe un Gica duru' care-si lasase jipanul parcat vreo ora pe linia de tramvai. Ala sigur a avut o urgenta medicala si nesimtitii de calatori din tramvaiele blocate n-au acut pic de intelegere fata de necazul omului...
Victoras2001
Ooopaaaaa. Da firmele de ridicat masini unde erau? Stateau cumva la panda-n Grozavesti sa ridice masinile parcate pe partea cu garla? radmasa.gif
tribunul
QUOTE(skija @ 27 Apr 2010, 17:34)
ce gluma buna esti tu... poate stii tu unde sunt alea 1.500.000 de locuri de parcare necesare in Bucuresti si nu vrei sa ne zici sa parcam si noi regulamentar...
*



Ce-mi plac mie astia care sunt smei in Romanica iar afara sunt mielusei, sa-i vad eu pe aia care parcheaza aiurea in Nemtia, Franta, si apoi se iau in gura cu organul.

In curand o sa inceapa disciplinarea si in sectorul 4.

Am asa un sentiment ca romanasul vrea sa-si parcheze limuzina (fie ea si de 2000 euro tongue.gif ) fix in usa bancii, sau magazinului sau unde are el treaba.
einstein1984
Romeodr a fost tare-n gura dupa ce i-au saltat Loganul la Viena, ca el nu stia ca e interzis sa parcheze acolo. Dar pe forum, dupa intoarcerea in Romania, nu acolo.
Altis
QUOTE(tribunul @ 27 Apr 2010, 20:11)


Am asa un sentiment ca romanasul vrea sa-si parcheze limuzina (fie ea si de 2000 euro  tongue.gif ) fix in usa bancii, sau magazinului sau unde are el treaba.
*



Sentimentu tau e concretizat deja: http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime...0_68993419.html

Nu era cu sexpero dar tot pe acolo....
IRONICK
QUOTE(skija @ 27 Apr 2010, 17:53)
cam ce alegi?
Vezi ca ti-a raspuns vijelie pe masura intrebarilor.
Cosmin.nova
QUOTE(vijelie @ 27 Apr 2010, 17:44)
Vai, mi s-a umplut c.urul de lacrimi... o natie de pacienti...
Punctual, la spitalele din Floreasca poti ajunge cu tramvaiul 34, cu autobuzul 135, cu ambulanta sau cu taxiul. La Spring-ul din Victoriei, pe langa RATB, mai e si ditamai statia de metrou.
*



a tu te-ai dus cu tramvaiul cand ai fost bolnav sau ceva de genul? sau cand naste nevasta si esti in statie ce-i spui "stai nevasta ca vine 34' ". In caz de urgenta, mai ales ca e vorba de vreo ruda eu parchez si sub arcul de triumf.

personal eu i-as amenda pe cei care parcheaza in colt de strada/intersectie si nu poti sa te asiguri cum sunt unii taximetristi nesimtiti sau baieti unsurosi care livreaza pizza. si pe cei care parcheaza langa/pe treceri de pietoni..ca sa nu vad eu baba care sare in fata masinii. In rest..nu ai ce sa faci..trebuie sa intelegi ca nu au unde ma, nu au unde..
Serje
Si aia care nu au masina cum reusesc sa traiasca?
eXtenSion
QUOTE(slider2 @ 27 Apr 2010, 19:39)
cand vor fi spatii de parcare suficiente (cel putin unul la 2 masini), atunci da.
*



Da, ca fiecare roman trebuie sa mearga cu masina si pana la WC. Pe unde merg eu la sat se vine cu masina din vale la birt, o distanta de vreo 300 de metri mari si lungi.

Asa ca locuri de parcare suficiente nu cred ca vor fi vreodata, mai ales in orase gen B.

Nu zic ca ar fi ok cum e acuma, dar nici sa ne asteptam sa fie locuri astfel incat fiecare sa aiba o masina. huh.gif
Cosmin.nova
QUOTE(Serje @ 27 Apr 2010, 23:20)
Si aia care nu au masina cum reusesc sa traiasca?
*


la urgente de genu chemi taxi my brother
Serje
Era o intrebare retorica ...
Garett
O intrebare : daca ai o alarma din aia cu senzor de inclinare si incepe sa urle din toti rarunchii ce fac "ridicaciosii"? Nu ca m-ar speria ideea de ridicat, la Galati nu se practica si in general nu parchez de-amboulea, doar sunt curios.
2. Se ridica doar de la Dacia in jos? La noi "comunitarii" care fac poze la masinile parcate in strada ignora cu obstinatie orice masina mai scumpa de 15k sa nu care cumva sa supere pe cineva!
Alta intrebare : astia cu masinile de ridicat au voie sa blocheze o banda cat timp ridica masinile?
Am un dinte impotriva alora care parcheaza ca idiotii, pe de alta parte am un dinte si mai mare impotriva tuturor spagarilor de partid si de stat. Imi aduc aminte de un caz la tv acum vreun an sau doi cand imbecilii astia se luasera de un break amarat si s-au purtat asa de bine cu el ca au reusit sa-i distruga bara spate!
catalin-g3
Asta cu "ridicat masina mai ieftina" am vazut-o si eu pe la Piata Iancului. Erau 3 masini parcate neregulamentar - un BMW, un Matiz si inca una tot scumpa. Masinile parcate in spic, la mijloc Matizul. Au preferat sa se chinuie sa scoata Matizul dintre cele doua mai scumpe.
OAP
QUOTE(Victoras2001 @ 27 Apr 2010, 19:29)
PS. Prietenul nostru comun, Vis-a-vis, care tocmai a incaltat o amenda, ne explica cum trebuie parcat la Floreasca. Ascultati-l, ca stie. tongue.gif

aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif ...corect, uite o abordare obiectiva....si mai vrea sa si conteste ca a incalcat legea wink.gif ...cre` ca i se trage de la vrabiuta nesalvata

QUOTE(tribunul @ 27 Apr 2010, 21:11)
sa-i vad eu pe aia care parcheaza aiurea in Nemtia, Franta, si apoi se iau in gura cu organul.

pe acolo "este locuri" sa parchezi regulamentar wink.gif
corbex
Existenta locurilor de parcare nu ne-a impiedicat niciodata sa parcam alaturea de ele, sau de-a curmezisul, sau in mijlocul drumului, sau pe linia de tramvai, sau unde a vrut muschii nostri, ca sa moara dusmanii !
Filip
Sau cum a oprit unul in drum langa refugiul de la statia de tramvai de la Inacu de Hunedoara, in fata la fosta tipografie/actual mega image, a tinut omu` masina 10 minute pe avarii pe banda de facut la stanga, el coborase si discuta pe trotuar cu unul cu un mercedes vito. In fine il claxonau aia, il injura una cu un Audi Q5 (a zis ceva de mama) iar ala i-a facut semn nonsalant sa-l ocoleasca. smile.gif) Romania frate. Era misto sa vina unu cu si mai mult tupeu, sa se puna in fata lui, sa o lase pe avarii, si sa intre la mega image la cumparaturi. Cum avea buluceala si in spate, o mai scotea peste bordura de la refugiu, ca pe banda 3 nu-l mai lasa nimeni sa intre. 04.gif 052.gif (era pe banda 4 care apare in ultimii 70 metri parca - special facuta pentru facut la stanga si intrat pe dorobanti).
EDIT: Dar sa vedeti cum l-a injurat si femeia aia: Dupa ce l-a claxonat juma` de minut, s-a bagat pe linia de tramvai, l-a vazut pe propietar ca-i facea semne de pe trotuar s-ai depaseasca fieru`, in fine trece cu masina pe linia de tramvai, merge inainte, dar scoate capul si bustul pe geam si-l injuraaa frateee de-am auzit eu de la etaju` 4... da masina mergea inainte si ea se uita la ala de-l injura. mellow.gif Daca intra intr-un tramvai/om ceva? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
OAP
QUOTE(Filip @ 28 Apr 2010, 09:31)
il injura una cu un Audi Q5  (a zis ceva de mama) iar ala i-a facut semn nonsalant sa-l ocoleasca.

Vezi, tu cu dacia n-ai curaj nici sa te gandesti sa-l claxonezi radmasa.gif
Filip
Eu nu-mi consum nervii cu bizonii din trafic + ca dacia mea e prea bijuterie s-o bag in mizeria de trafic din timpul saptamanii. radmasa.gif Dar chiar si asa, eu nu claxonez niciodata, poate doar sa atentionez cand da unu cu spatele sa iasa din parcare. Nu ma enervez, adica dupa ce ca ma incurca unul, sa ma mai si consum EU pentru greseala LUI/EI. Nu nene, eu sunt multumit ca n-am lovit BIJUTERIA de dacie. N-are rost sa te enervezi in trafic, scurteaza viata mai ceva ca fumatul... laugh.gif

Edit: chiar acum 2 agregate de ridicat masini blocheaza banda 1 de vreo 5 minute, stau pe receptie, un sofer fumeaza, altu cu ziaru pe volan. radmasa.gif Pe ei cine-i mai ridica? Si i-am mai vazut, nu odata cum blocheaza marginea drumului.

skija
bai nene.. cand vad atata simt "civico-democratic", mi se ridica.... sufletul..

BAH astia care sustineti ca e frumos si corect sa se ridice masinile, voi sunteti inconstienti? In orice tara relativ normala, in momantul in care oferi locuri suficiente de parcare, poti emite pretentii de ridicare a masinilor.
In orice tara civilizata, nu exista FIRME PARTICULARE de ridicat masini (sunt ale primariilor).. La noi, cativa TIGANI borati si-au facut firme de ridicat masini (cazul sect. 6), si dau spaga de rigoare catre primari... Daca banii din ridicari s-ar duce la primarii, si cu ei ar face locuri de parcare, as spune "OK.. e OK.."

@tribunu - tu ai iesit vreodata din tara? ai habar despre ce e in afara? cum sunt parcarile? cum sunt indicatoare, la fiecare intersectie, catre parcari si in care-ti spun cate locuri mai sunt libere? Ai idee cum sunt parcarile subterane in Viena de ex? La 3 imobile o parcare subterana pe 3-4 nivele.

"Vitejilor!"...
IRONICK
La Unirii este o parcare imensa. Unde parcheaza lumea in continuare? Evident, tot pe strada/bordura, etc. Noroc ca le ridica masinile. Am chiar un coleg ca s-a zgarcit la aia cativa roni si pe urma a platit sute. Inainte sa cerem, mai bine ne asumam si niste responsabilitati.
Filip
Pai parcarile n-ar trebui sa fie cu plata, STATUL trebuie sa asigure locuri de parcare gratis, ca d-aia platim IMPOZIT pe autovehicul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (o sa pun semnul exclamarii pana-mi vine rau!!!!!)
dizzy
Si pe taximetristii care parcheaza pe colt si blocheaza trecerea de pietoni si rampele pt carucioare de ce nu-i amendeaza nimeni?
Si de ce nu ridica si rablele abandonate la bulevard? Le lasa cate o hartie in geam lunar si atat.
De ce au pus semne de drum ingustat unde nu e ingustat?
De ce au pus semne de oprirea interzisa acolo unde ar putea foarte lejer sa lase masinile sa opreasca.
De ce dau aprobari de constructie cladiri noi fara locuri de parcare?
DE ce permit ca 700 ron sa se duca spre firma de ridicari si doar 100 la Politie, si probabil acativa lei la Primarie.
Raspunsul e in spaga domnilor, doar in spaga!!!
Iar janghinele astea de ziaristi ar face bine sa caute cate spagi se dau si se iau pt autorizare firma de ridicat.
Filip
Normal...
Micutzu_BH
QUOTE(tribunul @ 27 Apr 2010, 20:11)
Ce-mi plac mie astia care sunt smei in Romanica iar afara sunt mielusei, sa-i vad eu pe aia care parcheaza aiurea in Nemtia, Franta, si apoi se iau in gura cu organul.


Afara nu-s zmei pentru ca acolo sunt destule locuri de parcare, iar la noi astea din urma lipsesc. smile.gif
Nici articolul si nici intentia mea nu e sa-i salvezi pe nesimtiti ci pe cei care, din pacate, nu au avut unde sa parcheze. Si in plus nu te obliga nimeni sa participi la actiunea asta; daca vrei ajuti, daca nu, nu. De fapt nici actiune nu e, e doar un punct de vedere.
Highwayman
Daca este o urgenta (naste nevasta, moare soacra sau ce exemple ati mai dat) ar trebui sa te lase sa intri cu masina pentru "debarcarea" pacientului in gura spitalului, dupa care sa iesi frumos si sa-ti cauti loc de parcare.
OAP
@Micutu: actiunea ce o propui tu e fix nimic in romania unde la moda e gandirea gen: "da-l draqu, de unde a avut bani sa-si ia masina scumpa...ce in logan/metrou/troleu ii pute". Uita-te la "parerile" de pe forum si vezi cat de "obiective" si documentate sunt.
Micutzu_BH
@OAP: "N-ai cu cine... niste tarani!" tongue.gif Se pare ca cel care a gandit-o nu-i prost degeaba. Pacat ca n-a gasit alt termen in loc de "tarani" ca astfel sa nu se simta ofensati locuitorii de la tara. 04.gif Cred ca totusi mergea termenul de "nesimtiti". wink.gif
corbex
nu-ti face probleme, noi, taranii de pe DC am inteles ca te referi la aia de pe skoda club... radmasa.gif
tribunul
QUOTE(skija @ 28 Apr 2010, 10:19)
@tribunu - tu ai iesit vreodata din tara? ai habar despre ce e in afara? cum sunt parcarile? cum sunt indicatoare, la fiecare intersectie, catre parcari si in care-ti spun cate locuri mai sunt libere? Ai idee cum sunt parcarile subterane in Viena de ex? La 3 imobile o parcare subterana pe 3-4 nivele.
*




Ce legatura are iesirea mea din tara cu nesimtirea unora de a parca pe trecerea de pietoni, pe linia de tramvai, in intersectie, in statia de autobuz....etc.


Daca noi nu avem WC-uri publice, curate, semnalizate, subterane, care sa-ti zica cata hartie igienica mai au, cum sunt afara, asta iti da dreptul sa te CA_CI si sa te PI_SI unde iti vine, in mijlocul trotuarului.....

Acelasi lucru si pt. nesimtitii care-si lasa cainii sa se CA_CE si sa PI_SE unde le vine, fara sa curete in urma lor.
skija
nesimtire e ca niste ciori borate sa-si faca firma de ridicari si sa dea spaga in stanga si-n dreapta la alte ciori gen senatoru' Voicu... nesimtire e sa dai 2 mil de euro sa ajungi ministru justitiei, dupa care sa faci pe dracu-n patru si in 6 luni sa recuperezi banii imprumutati, plus profit... nesimtire e sa inchei contract de asfaltare in care NU EXISTA OBLIGATIVITATEA GARANTIEI SAU A MENTENANTEI...

nesimtire e sa RIDICI MASINI IN MOMANTUL IN CARE NU AI FACUT LOCURI DE PARCARE!!!

vad ca voi trageti sus si tare ca nesimtitii care parcheaza pe linia de tramvai sau pe trecerea de pietoni.. din totalul masinilor ridicate, categoria de mai sus este undeva la 20%... si ok, astia merita, sa zicem... da' restu? cei care parcheaza pe marginea drumului (vezi Bd. Iuliu Maniu), care incurca o banda din 3, ptr ca efectiv nu au unde sa parcheze... cu aia ce ai?

La Obor este parcare subterana, bun... acolo sa se ridice, la Unirii la fel, la Izvor unde e parcarea aia mare la Petrom, la fel.. da' unde nu e... NU E...

Mie nu mi-a fost ridicata masina... sper sa nu mi se ridice, dar vreau sa va vad pe voi daca vi se ridica masina cum o sa va schimbati parerea radical, instantaneu...
einstein1984
NEsimtire e sa dai amenzi de viteza pentru 100 la ora in localitate cand nu ai autostrazi etc
OAP
sper ca nu faci vre-o aluzie icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.