Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Avarie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
macrosoft
Saptamana asta in timp ce mergeam spre bunici la tara, am luat un viraj din scurt si am acostat un capat de pod (bordura) astfel am avariat masina in zona rotii din dreapta spate.
Sunt din Bacau si as vrea sa stiu cam cat m-ar ajunge reparatia estimativ din experienta voastra si cum sa procedez:
-sa schimb aripa spate, prag ...
-sa gasesc un vopsitor bun sa bage chit, sa indrepte si sa vopseasca local zona afectata.

Am casco insa nu am adeverinta de la politia din comuna.
Mentionez ca asigurarea este cu franciza de 100 Euro.
Merg pe cont propriu sau apelez la casco.

[attachmentid=1627617511]
[attachmentid=1627617513]

Scuze pentru mizeria de pe masina.
vi_escu
Daca vrei neaparat la service autorizat dacia ai de ales in bacau intre dedeman si ideal autoservice tg. ocna. Dedeman iese din discutie: scumpi, fac treaba de mantuiala, nu ai acces la masina pe durata reparatiei. Plus ca daca o faci pe asigurare o sa ai de umblat, cam fug firmele de asigurari de ei.
Ce ai tu acolo nu presupune nicio inlocuire, doar indreptat, chituit, vopsit. Nu trece de 800lei (asta daca vopsesti toata usa, pragul si aripa). Daca o faci pe casco la anul pa reducere, ca ai dauna.



leinad
Pt ceva similar (chiar și vopseaua tot roșu metalizat smile.gif ) la reprezentanță Dacia a costat 1380 lei (am făcut-o pe casco fără franciză pt că eram la prima daună în 5 ani).
La service-urile de cartier au cerut 350-400.
aluibasarabeanu
De aceea ne scumpesc astia asigurarile,din cauza preturilor exorbitante practicate de serviceurile reprezentantelor.Eu am dus un BMW x3 sa-i schimbe parbrizul si cand m-am uitat pe factura, a costat 17 milioane numai siliconul cu care sa lipit barbrizul. blink.gif Pe astia chiar nu-i controleaza nimeni!!!
tkx
nu trebuie nimic inlocuit si daca o faci pe casco nu ti trebuie nici dovada de la politie
macrosoft
Este necesar revopsirea in intregime a elementelor afectate sau doar local.
Ma gandec ca, la usa, s-ar putea remedia zgarietura prin polish cu ceara.poate gresesc)
Mentionez faptul ca, zgarietura din usa, nu a afectat tabla.(nu este indoiata, pe prag statul de antifon este intact)

Ar exista si o alta varianta, sa gasesc pe cineva sa o repare in service dar in afara orelor de program sau intr-un atelier (garaj).
Daca cunoaste cineva un astfel de meserias din Bacau sa posteze eventual datele de contact.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.