Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trapa :):D
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
dachriss
Salutari tuturor!

Sunt fericitul posesor al unei trape electrice!
Am montat-o ieri, au fost ceva dificultati la montaj in sensul ca intaritura plafonului este ...destul de tare!

Legat de rezistenta plafonului... nu apare nici o problema. Trapa se monteaza fix intre taieturile "grinzii" de rezistenta iar rama de fixare am prins-o peste ce a mai ramas din structura de rezistenta a plafonului si sincer, acum plafonul este o idee mai rigid.

Merge perfect, culiseaza perfect, nu intra apa.

Atasez si niste poze.
bolidu
Bestial ! Cat de curand imi pun si eu o dasta. Ai luat-o de pe forum ? Cum e cu soarele nu te deranjeala la ocheane? Plasa aia isi face treaba? Pune mai multe poze evenntual pune si un filmulet cu ea in actiune. Are 2 pozitii ?
AdiZ
Salutare!

Ai putea sa ne spui un pret pentru trapa si montaj? Arata bestial!
dachriss
nu stiu cum e cu soarele ca inca nu am iesit la plombare cu ea wink.gif)

plasa chiar isi face treaba, dar cred ca am sa pun o folie pe geamul trapei wink.gif) obsesie deh !


29 Apr 2010, 23:28:
am luat-o cu 100 de euro si am montat singur ...am mainile cam praf dar a meritat...
nWo
Arata super. Nice job.
Bogyciu
Macar un producator...
dachriss
am cumparat-o de la un user de pe forum...nu mai stiu exact dar va pot furniza datele lui cu cea mai mare placere. Trapa este Webasto Hollandia 300 si de asemenea mai avea o eticheta pe care scria:"renault clio 2".

userul este: sorinelu_gl. Bafta!
VyRuZ
Uitați aici o trapă interesantă. Și nu trebuie să tai nimic. smile.gif
Vladd
Ce curaj ai avut, sper ca acum sa n-ai probleme cu apa !
ramsen
super frumos...poze ai facut cum l-ai montat???esti primul care monteaza pe solenza trapa,adika la cine am vazut...bravooo
totusi din rezistentza plafonului ai taiat detot sau decit un decupaj???
Bogyciu
Din ce vad e ceva foarte bun... cred ca ma orientez si eu spre asa ceva...
Webasto Hollandia 300
ramsen
corect...dar daca trebuie taiata acea ridigizare atunci nu se contorsioneaza caroseria mai repede???adika nu incepe prin denivelari sa se simta...
Bogyciu
Cauta pe sectiunea Logan (ceva cu trapa) si ai sa vezi ce parere au "mintile luminate" ale forumului in legatura cu intaritura aia (unii ii mai zic cusca de rezistenta laugh.gif ). Oricum eu daca e sa imi pun am sa fac in asa fel incat sa intre intre intaritura si antena.
dachriss
nu intra intre intaritura si antena...poate daca alegi una de dimensiuni mai mici.
Intaritura am taiat-o toata, dar trapa vine fix intre taieturile de la intaritura iar rama de prindere a trapei uneste practic acele intarituri.

Am testat-o azi prin toate genurile de drumuri, nu se aude nici un zgomot (cred ca stiti la ce ma refer) iar la stabilitate in curbe, e la fel.

Bafta!
Bogyciu
Imi poti da dimensiunile exacte? Cele trecute pe cutie sau in schema de montaj? Merci!
CIPTUNING
Faina senzatie, nimic de zis..
Zicem Doamne Fereste, dar in cazul unei lovituri, plafoanele noastre se indoaie chiar si cu ramfortarea lasata la locul ei. Fara ea si cu ditamai tabla decupata se va cuta si mai tare, plus ca trapa se face tandari sau va sari din cheder.
Am vazut ca s-a indoit destul de urat si capitonajul plafonului. Probabil acolo era o zona cu distanta intra tabla si capitonaj, iar chederul trapei a fortat apropierea fortata a celor doua parti implicate.
sorinelu_gl
Dar ce sa zicem de cei care au plafonul din carpa ai care se trage tot plafonul, ala unde mai are intaritura aia,si cei de la WEBASTO vand asa ceva, daca ar fi sa se intample ceva rau oricum nu te bazezi pe masina, asa ca tre. sa ne luam tanc.......
klaus
QUOTE(sorinelu_gl @ 3 May 2010, 10:26)
Dar ce sa zicem de cei care au plafonul din carpa ai care se trage tot plafonul,
*

Sa-i laudam, ca si-au luat o masina cu intarituri suplimentare, special gandite pentru astfel de plafoane, nu au taiat plafonul pe genunchi habar neavand de ce fac...
sorinelu_gl
Si daca ar fi vorba in caz de rasturnare cu masina , am ajuns la concluzia, ca mai buna este carpa aia decat o amarata de trapa, ofera mai multa protectie.....

3 May 2010, 15:04:
Cred ca am sa-mi dau trapa jos si sa-mi pun din aia de carpa daca tot este mai buna... radmasa.gif
CIPTUNING
death.gif
Vezi ca iti scapa ceva.. Daca pui de carpa, sa aiba musai si ramfortari de fabrica pentru modelul respectiv... icon_mrgreen.gif
sorinelu_gl
Da, prin carpa oricum are, ca la dacia 1310, asa ca nu mai tre sa-i pun eu.
marius80_eugen
QUOTE(VyRuZ @ 30 Apr 2010, 20:12)
Uitați aici o trapă interesantă. Și nu trebuie să tai nimic. smile.gif
*


Un FAKE , care nu ajuta la nimic in afara de posturi in plus !

Cei care au A/C nu cred ca au ceva de castigat prin instalarea unei astfel de trape . Pt. cei care nu au , cred ca este ok , atata timp cat garanteaza ei ca 10 ani rezista acele garnituri ale lor la soare si frig si apa . E clar ca te "radiaza" mai mult soarele prin acel geam + perdeluta decat daca nu il ai instalat , apoi pierderile de caldura sunt destul de mari iarna prin acel geam .
Cred ca una manuala , adica doar ca trapa care se deschide 10 cm in sus ar fi fost mai fiabila in timp , oricum pretul nu este mare , DAR ce te faci daca se blocheaza / ingheata instalatia ?
Oare pana la ce viteza se poate tine deschisa trapa si nu este smulsa de curent ?

Nu are rost sa comparati o masina decapotabila / coupe cu o improvizatie facuta pe o SLZ care se lasa cu taierea intariturii plafonului . Se stie ca masinile decapotabile sunt mai putin rigide decat sorele cu hard-top , DAR nu se compara .
Si ca sa nu spuna colegul care-si face cu mare elan reclama aici si nu pe bursa , ca ma dau la sistemul lui , va dau o alta idee si anume mutarea intariturii plafonului mai in spate ! Se poate face un cadru in forma de paralelogram care sa aiba legatura cu stalpii din spate si care sa spunem ca ar face cam acelasi lucru ca acea intarire la mijloc .
Cu toate astea , repet : daca ai A/C , NU are rost sa pui trapa , mai mult pierzi decat sa castigi . Sa nu uitam ca respectivul a pus o astfel de trapa pe 1310 ( dupa cate spune , asa ca pe acea masina nu era problema de ranforsare plafon , daca este berlina si nici de A/C ) . Un plafon panoramic ar fi fost altceva , dar si modificarile sunt pe masura .
Denyssgaby
mie imi place trapa ,chiar ma bate gandul sa mi pun si eu!!!
HUMMER H1
salutare raspectivul are logan cei drept fara ac deci merita instalarea de trapa eu am doublecab ul din semnatura si iam pus si lui trapa ca si celui dinainte ce lam avut si care nu are nici acum probleme cu apele pt ca au fost montate cu cap si nu in graba
prima solenta este trebue amintit ca prima tot super novaa fost
de montat am montat aceiasi trapa si pe opel astra 1 si in legatura cu traversa dintre stalpi e f asemanatoare cu cea de la dacii iar rezistenta nu se slabeste pt ca trapa asta ( modelul) webasto are rama cam in proportie de 90 % din metal (tabla ambutisata ) ceia ce intareste plafonul iar la capitolul viteza daca cineva poate sa mearga cu ea deschisa la maxim cu mai mult de 110 km /h (din cauza curentului)sa ma anunte ca eu nu am putut sta in masina cu ea deschisa decat cateva secunde si nu sa facut bucati deci e f rezistenta mai multe detalii probabil si cel mai bine sar gasi la webasto pe site
eu unul sunt multumit de ea iar pt initiatorul topicului cred ca ar mai trebui lucrat la tapiterie ca se poate si mai bine smile.gif [attachmentid=1627619275] [attachmentid=1627619276] [attachmentid=1627619277] [attachmentid=1627619278] asta e super nova peste care a trecut ceva apa si de la ploaie si de la spalatorie
Iulyk1988
se mai ocupa cineva cu asa ceva ?as vrea si eu sa imi pun, este super tare....
Maskatu
Da... creste numarul de locuri pe unde iti poate intra apa in masina.
Iulikk
Esti doar invidios ca tu n-ai wink.gif .









radmasa.gif
HUMMER H1
apa intra pe oriunde alt undeva dar pe acolo nu ai sa vezi ca la cele no name
de montat sar mai monta daca sar mai gasi asa marfa eu as mai lua una biggrin.gif

26 May 2011, 22:35:
apa intra pe oriunde alt undeva dar pe acolo nu ai sa vezi ca la cele no name
de montat sar mai monta daca sar mai gasi asa marfa eu as mai lua una biggrin.gif
[attachmentid=1627724496]
iar de montat nu e greu e migalos stiu de la montat la SUV
marius80_eugen
cat de coerent esti fara virgule si cratime . "Sar" putea sa fim invidiosi cu totii pe trapa ta ! radmasa.gif
Oare cata aerisire face acea trapa , cum rezista ea la peste 100 km/h si cum poti sa faci insolatie direct de al soare , prin trapa ?
Oare puteti sa faceti diferenta dintre " a arata bine " si a fi o imbunatatire pentru comfortul pasagerilor ?
Daca in masina aerul cald este deasupra , cu trapa deschisa se presupune ca aerul cald este evacuat sau ca aerul rece ( daca e rece afara ) ar intra in interior ?
Pe ploaie nu poti tine deschis clar si iarna nu poti si nu te ajuta cu nimic . Oare am redus la jumatate timpul de folosire ? Cum o fi cu trapa deschisa la peste 100 km/h , rezista sau ii sare celui din spate ?
Dar daca se strica ceva la trapa ce faci ? In 3-4 ani iti ofera cineva garantie la garnituri sau gasesti de unde sa le schimbi ?
Cei care le-au montat s-au gandit la toate raspunsurile astea inainte sa dea 100 euro pe gaura din plafon ?
Daedalus
dachriss, bravo frate pentru trapa, felicitari. Arata bine, e destul de utila (app mai ales daca fumezi), daca ii pui si folie anti UV chiar nu te mai deranjeaza cu nimic, in schimb vara e senzationala, chiar si iarna dupa cum am zis, eu daca as avea mi-ar folosi, fumator fiind, fumul se duce in sus mereu iar curentul nu te mai trage la urechi ci se duce in spate. Sau daca o deschizi pe verticala e mai bine ca doar intra aerul turbionar, nu direct.
marius80_eugen, tu mergi cu geamul deschis la peste 100km/h ? Sau pe ploaie? Tu ti-ai luat Solenza sa o tii vreo 10 ani de acum incolo? Crezi ca mai alegi ceva de pe ea dupa 10 ani? Poate plafonul, nu? smile.gif Cate piese mai gasesti originale pentru SLZ la 6-7 ani de la incetarea fabricarii? Ce faci daca nu mai gasesti ceva original care s-a stricat pe masina? Iti zic eu: adaptezi/improvizezi. La fel si cu trapa omului. S-a imprumutat vreunu de la tine ca sa aiba bani de plafon? wink.gif De ce ma iau de tine? Ca eu sunt invidios pe trapa lui. Si vezi ca habar n-ai nici tu cum sa pui virgulele wink.gif dar in schimb asta e grija ta principala. Propun un warn pt tine ca ai vb si in numele meu.
bolidu
Arata super ok trapa si sunt sigur ca si ca functionalitate isi face treaba din plin. Si nu cred ca sare in cap nimanui nici la 140km/h . Eugen este rautacios, asa este el. Daca faci ceva la masina ta, ceva ce el nu are deja, nu este bine.

Numai bine all !
Claudiu35
Deși nu îmi face plăcere sa recunosc, de data asta marius eugen are dreptate. Ideea lui nu trebuie raportata strict la trapa aceasta, ci trebuie înțeleasa altfel. Tot ceea ce faci în spatele blocului, pe genunchi NU ARE CUM sa aibe aceeași funcționalitate, randament și aspect estetic cu ceea ce se face într-o fabrica. Acolo se fac proiecte, calcule, teste și abia apoi se ajunge la produsul final. Dar deja e o alta discuție. Acum mașinile sunt atât de multe și de ieftine încât oricine își poate permite sa cumpere o mașină ca pe o jucărie din magazin. Pui joagărul pe ea, o decupezi, montezi 3 trape, doua pe plafon, una pe capota, mai pui 10 holtzsuruburi, 5 bare transversale și 4 longitudinale, 7 eleroane.... și dacă nu iți place... o arunci la gunoi și a doua zi iei alta. Oricum lumea aici pe forum te aplauda în extaz, asa ca tot e un motiv de mândrie. Pentru ca și eu fac la fel, aplaud și zâmbesc la toate "tunarerile" de aici dar nu mi-as pune nimic pe mașina mea. In schimb ii incurajez pe cei cu astfel de idei, tunati, tunati si iar tunati parafrazand pe cineva, ca sa avem si noi ceilalti motive de amuzament.
Si revenind la o discuție serioasa, felicitări pentru munca depusa. Personal mi se pare absolut oribil dar asta nu are nimic de-a face cu efortul, timpul, banii si munca depusa, care trebuiesc apreciate.
marius80_eugen
QUOTE(Daedalus @ 7 Jul 2011, 15:15)
marius80_eugen, tu mergi cu geamul deschis la peste 100km/h ? Sau pe ploaie? Tu ti-ai luat Solenza sa o tii vreo 10 ani de acum incolo? Crezi ca mai alegi ceva de pe ea dupa 10 ani? Poate plafonul, nu? smile.gif Cate piese mai gasesti originale pentru SLZ la 6-7 ani de la incetarea fabricarii? Ce faci daca nu mai gasesti ceva original care s-a stricat pe masina? Iti zic eu: adaptezi/improvizezi. La fel si cu trapa omului. S-a imprumutat vreunu de la tine ca sa aiba bani de plafon? wink.gif De ce ma iau de tine? Ca eu sunt invidios pe trapa lui. Si vezi ca habar n-ai nici tu cum sa pui virgulele wink.gif dar in schimb asta e grija ta principala. Propun un warn pt tine ca ai vb si in numele meu.
*


Eu pot merge cu geamul deschis la orice viteza pt ca am paravant la sofer , apoi sunt obisnuit sa merg cu geamurile 2-3 cm deschise pe spate pentru a se evacua caldura din masina , asta numai daca nu dau drumul la A/C .
A mea e din mai 2003 , suntem in iulie 2011 , are peste 8 ani ( nu 6-7 ) , merge f bine , iar problemele aparute in prezent sunt mult mai putine decat la alte marci/modele de aceeasi vechime , cu preturi asemanatoare . Cate piese voi gasi eu si altii , cred ca e treaba noastra si problema noastra , iar problema vad ca o pui ca si cum am fi pe forum de BMW , nu chiar la SLZ .
Nu ma intereseaza ca te iei de mine , dar daca o faci , macar fa-o cu motiv si fa-o on-topic , asta fiind un semn ca gandesti si motivele sunt reale . Despre virgule si restul , care e problema ta ? Eu i-am spus colegului de mai sus ( Hummer H1 ) , nu tie si cred ca se observa exprimarea lui .
Ce propui tu nu ma intereseaza , nu este nici primul si nici singurul warn pe care l-as fi luat vreodata . Daca ai motiv , raporteaza si gata , treaba asta cu buhuhu mi se pare chiar hilara , de parca mi-e frica de amenintarea asta a ta cu reportul .
Iti repet si tie , ca si altora : ataca ideea , nu omul , daca esti in stare ! Vino cu argumente credibile , statistici si calcule , nu cu atacuri din astea de genul "taci ca-ti dau report " .

Eu mi-am exprimat parerea referitor la trapa . Daca unii fara A/C considera asta o imbunatatire ok si vor sa-si puna , este treaba lor , eu vad in asta dezvoltarea altor probleme si nu rezolvarea unora .
Folie autorizata pe geamuri 30 fata ( daca mai e valabil ) si 75 pe spate ( sau maximul admis ) protejeaza mai mult si rezolva mai mult problema caldurii in masina decat trapa asta . Pana la urma ea in afara de curent de aer , altceva NU face ! Curentul de aer este la aceeasi temperatura ca si aerul de afara , nu mai rece .
Nu exista nici un folie UV care se inlocuiasca plafonul normal si capitonajul , iar in zilele cu soare puternic , chiar se simt radiatiile si caldura din plafonul incins , iar printr-un geam cu folie pe el trec fara nici un fel de problema , indiferent ce folie ai pune .
Problemele care pot apare eu le-am enumerat pentru alte persoane care se gandesc la o astfel de imbunatatire , nu pentru altii care au facut-o deja si indiferent care e realitatea nu vor recunoaste niciodata greseala .
Pana la urma va puteti face masina ca in "familia Flinstone" , dar in momentul in care faceti topic si oamenii au dreptul sa-si spuna parerea , va puteti astepta la orice si de bine si de rau .
Pana acum nu am enumerat pierderea caldurii iarna , securitatea masinii ( poate fi fortata si taiata garnitura cu cutter si apoi fortata trapa in exterior ) , scaderea rigiditatii plafonului prin taierea lui ( chiar daca s-a pastrat o intaritura ) si aparitia periculului de ranire suplimentara in momentul rasturnarii sau a altor accidente care ar putea provoca spargerea geamului .
bolidule - si gratis daca s-ar oferi cineva sa-mi puna , nu as accepta ! In schimb as prefera schimbarea foliei cu una mai inchisa si autorizata , cu garantie 5 ani si eficienta dovedita !
RGh
Trebuie doar sa scrieti Hollandia pe google si veti gasi site-ul pe de unde puteti comanda si unde veti vedea ca se ofera si garantie (poate nu chiar 8 ani). Virgula nu pun ca mi-e lene.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.