Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kit accesorii Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Iulikk
Am dat search dar nu am gasit nimic concret. A sosit vremea sa schimb distributia (dupa ~7 ani si 60 000 km) si am sunat la Dacia Tulcea pentru pret. Mi s-a spus asa: kit distributie 260 de lei si kit accesorii 480 de lei. Intrebarea mea este: ce contine acest kit de accesorii?

Daca s-a mai discutat nu dati cu pietre, dati un link. Va multumesc! icon_mrgreen.gif
SERGIULICA04FUX
pote contine si pompa de apa si ceva role
rratzoiusexos
deci asa

-kit distributie contine cureaua de distributie si rola intinzatoare

kit accesorii contine cureaua alternator si cureaua de accesorii(asta daca ai servodirectie si a.c.) si rola intinzatoare de la accesorii.

nu contine pompa de apa!!!

te sfatuiesc sa cumperi kit ul de distributie,cureaua de accesorii,cureaua de alternator si pompa de apa.rola de la accesorii nu e necesar sa fie schimbata daca nu face figuri,si mai costa si in jur de 200 lei(e totusi un rulment,ce naiba)
Iulikk
@rratzoiusexos Multumesc pentru sfaturi!! Pana la urma cred ca o sa le schimb pe toate pentru ca mi-e ca poate o sa crape rulmentu peste 1-2 ani si iar tre sa schimb tot. Si asa fac ~10 000 km pe an... Dar nu stiam ce contine acel kit de accesorii de e asa de scump.
gaboru4all
cam scump...eu am gasit cel mai ieftin in bucuresti 210 lei original,si 130 lei ceva de origine germana parca...credeti ca ar putea sa fie asa mare diferenta de calitate intre ele?
Iulikk
Preturile puse de mine sunt preturi de reprezentanta. Sunt preturile care mi s-au spus la telefon de la cei de la Tulcea. De asemenea manopera este 0.
rratzoiusexos
cum de e manopera 0,ca in general e aproape cat piesele...e vreo oferta ceva?cat despre rola de la accesorii a mea are 6 ani si 83000 km si merge pana la 120000 cand o sa schimb iar distributia.are ceva joc,dar nu huruie ,si fiind la vedere o pot verifica periodic
Iulikk
Pai la reprezentanta Dacia/Renault de la Tulcea este manopera gratis pentru cei care nu sunt din judetul Tulcea smile.gif .
rratzoiusexos
poi cred ca mai bine fac un drum pana la tulcea decat sa platesc manopera in bucuresti
george_scala_2004
apropo de kit de accesorii. rune are la vinzare curele de transmisie, skf si bosch, pentru solenza cu a.c. la pretul de 37 de lei fara tva iar pentru cele fara a.c. la pretul de 33 - 34 lei fara tva. role skf cu preturi intre 132 lei si 562 fara tva.
[attachmentid=1627620203]
Iulikk
Deci rolele alea sunt de vina pentru preturile astea...
george_scala_2004
nu atit rolele, cit mult mai mult numele firmei care le produce si intreg procesul de la creatie, testare, productie.
Tavy84
Salut baieti, eu am dat 130 roni pe kit-ul de distributie, neoriginal (Flenor) nu Gates asa cum era pe ea, pe curelele de accesorii am dat 30 roni, de kit sunt multumit, am aproape 4 miii km facuti cu el si a fost schimbat acum 2 luni.
ydaniel
stie cineva ce lungime are cureaua mica?
george_scala_2004
care curea mica ? de alternator ? 3PK0713
ydaniel
da cea de alternator.
lungimea in mm/cm o sti?

edit:are cumva 713mm?
george_scala_2004
~ 715 mm wink.gif
micutu82
Am si eu o mica intrebare...trebuie sa schimb si eu rola accesorii. AM vazut pe la anumite magazine ca rola accesorii este in jur de 140 lei in cutia galbena pe care scrie renault..si made in france. Am fost sa vad cat costa la magazinul dacia de pe mihai bravu..acea rola accesorii costa 360lei si mi-au spus ca-i cea originala..ideea e ca, comparativ cu cea de la celelalte magazine aceasta rola avea si un ax pe ea..si era in cutie de dacia(mentionez ca nu ma pricep la mecanica si mecanicul mi-a spus sa-mi iau rola accesorii si a plecat in concediu..astept sa vina).
AM fost la un alt magazin unde aceasta rola era 33lei..adica foarte putin si scria ca e de marca..ceva cu G..galet..gulet..oricum eu am crezut ca-i chinezaraie dar pe cutie scria made in france..si nu avea nici un ax..era ca si cele din cutia galbena cu renaul.
INtrebarea mea este...diferenta de marca e asa majora in pret? si de ce aratau diferit rolele biggrin.gif
Mentionez ca am dacia solenza scala au ac si servodirectie. La toate magazinele am specificat asta..si mi-au aratat produse diferite biggrin.gif si care pret..si ca..aspect biggrin.gif
ramsen
la cea de made in france si in cutie galbena ce scria pe produs adika pe rola...Renault cumva sau altceva...eu zic sa cumperi din asta in cutie galbena si cu holograma pe ea...
60 01 546 104... Galet tensiune = daca este codul asta este ok...
george_scala_2004
QUOTE(Iulikk @ 7 May 2010, 10:08)
Deci rolele alea sunt de vina pentru preturile astea...
*



da' ce zici de rola "pieces d'origine" la incredibilul pret de 330 lei ? blink.gif aproape odata si jumatate mai scumpa decit kitul de distributie sau decit ambreiajul...
kmeleonu3
salut, din pacate m-am cam inprastiat cu postari prin diferite topicuri. Cum scuzele de rigoare am sa ma stabilesc in aceste topicuri de la piese auto.
Problema mea:
Slz. Rapsodie 2003 56800 km, distributie neschimbata.
Ce piese trebuie sa cumpar eu mai exact pentru a schimba cureaua de distributie si ce mai trebuie pe acolo la servo si alternator?
Am sunat pe la serviceurile dacia si scorurile incepeau de la 550 lei si se terminau la 1200.
Iulikk
Kit distributie si kit accesorii.
kmeleonu3
multumesc, ce marca mai buna de componente imi recomandati ? la fel si pentru pompa in caz ca are scapari biggrin.gif

george_scala_2004
salut,

tu nu te uiti la bursa ? ti-am mai zis ca acolo sint useri care comercializeaza distributii, pompe de apa, curele, inclusiv de accesorii...
kmeleonu3
o studiez de 3-4 zile. nu am gasit ceva recent din domeniul asta. sad.gif
kmeleonu3
stiti cumva daca pompa de apa Dolf e buna si kitul de hutchinson su flennor ?
george_scala_2004
pompa dolz, curea hutchinson sau flennor.

prodicatori after market pentru majoritatea automobilelor de pe piata.

http://www.hutchinson.fr/accueil/activites...tml&type=marche

http://www.idolz.com/uk/w_productos.php?ref=R-214

http://www.walther-flender.de/63.0.html?&L=1
kmeleonu3
deci ma pot baza pe ele. biggrin.gif
george_scala_2004
daca ai incredere mai mare in connex(asam) nu... wink.gif
kmeleonu3
asta nu prea am inteles-o. biggrin.gif
kmeleonu3
pot sa va mai cer o parere ? biggrin.gif

Kit distributie flenor+pompa apa cgt-dolz?
george_scala_2004
salut,

ce fonduri disponibile ai ? baga-te la skf de la rune...nu o sa mai te doara capul...
micutu82
O mica intrebare. Rola accesorii se gaseste si de plastic? cea de pe masina este metalica..dar am gasit peste tot in magazine la 100-150 in cutie de renault dar de plastic. Singurele metalice le-am gasit la magazinul dacia dar cu tot cu surub si ajunge la 360 lei. Cam mult biggrin.gif
kmeleonu3
n-am gasit SKF ...
kitul ( curea + rola) hutchinson sau flennor? care este mai bun? Doar pe acestea le-am gasit..pompa de apa o sa o verific atunci.
la capitolul pompe de apa am gasit numai LPR, AIRTEX , FEBI ,METELLI , SIL , HEPU.
ce recomandati?
uragan
QUOTE(kmeleonu3 @ 8 Jul 2010, 08:50)
n-am gasit SKF ...
kitul ( curea + rola) hutchinson sau flennor? care este mai bun? Doar pe acestea le-am gasit..pompa de apa o sa o verific atunci.
la capitolul pompe de apa am gasit numai   LPR, AIRTEX , FEBI ,METELLI , SIL , HEPU.
ce recomandati?
*



Din cele mentionate mai sus ti le recomand pe cele nemtesti Flennor , sunt putin mai ieftine si calitativ sunt destul de bune , am 2 prieteni care le folosesc de 4 ani de zile si nu s-a intamplat vreodata sa se rupa sau sa se uzeze prematur .
dmhyou
si io am 63000km tre sa fac distributia
si am gasit in BV

Dacia Sicaro 600lei + 350lei pompa de apa(daca e cazul)

Dacia Sebastian 500lei + 500lei pompa de apa(daca e cazul)+ 60lei semering distributie(daca e cazul)



as vrea sa stiu daca e cinava care schimbat in aceste locori, pareri......
abc
mama..da iti schimba si planetarele sau ambreiajul ? cum sa dai 350lei pe o pompa de apa ? unsure.gif blink.gif


http://www.pieseauto.bizoo.ro/vanzare/2361...Dacia-Solenza#3


si mai e un magazin prin soseaua iancului ..ingaraj..au super preturi....
george_scala_2004
au un sediu si pe la miciurin...strada cluj...
abc
eu am ramas tampit..cum naiba sa dai 350 lei pe o pompa de apa ? :|

ma duc si eu la "shopping" ,sa vad ce preturi gasesc blush.gif
george_scala_2004
ei...asa fac service-urile...dubleaza preturile...daca le cam bate vintul prin hale...in schimb la magazinele de piese sint preturi mai atractive...
rais
Da asa sunt preturile si in Galati la piesele de origine la cele de SRL gasesti pompa si la 75lei spun ca si eu sunt in aceeasi situatie am 60000 fara 100km si trebuie sa o fac iar de exemplu la IATSA ia 550 doar distribuita si pentru revizia de 60000km 1050Lei doar pe distributie, lichide si filtre fara pompa de apa si daca vreau si placutele de frana mai ia vreo 160Lei. Cine a mai facut distributia ati fost nevoiti sa schimbati si pompa de apa? Cei de la IATSA au zis ca nu au avut niciodata probleme la Solenza cu pompa de apa.
abc
eu am fost acum si am dat 90 de lei pe o pompa de apa...n-am avut bani de origine..am luat klaxcar..si kitul de accesorii am fost la un magazin dacia,apusului,315 parca...nu am luat..probabil le iau pe bucati ..deh daca am vrut ac si servo .. unsure.gif
ramsen
eu am deja 75.000 km si nu am schimbat pompa de apa...daca nu se observa nici o scurgere de antigel pe la pompa nu o schimba...laso tot pe a ei...poate pe la 120 mii km o sa schimb si eu pompa de apa...dar mai am pina atunci
abc
acum fiecare face cum crede...mie mecanicul mi-a zis ca e bine sa o schimb..ca nu se stie..omul e mecanic la o firma de taxi .. unsure.gif
marius80_eugen
QUOTE(ramsen @ 23 Sep 2010, 15:22)
eu am deja 75.000 km si nu am schimbat pompa de apa...daca nu se observa nici o scurgere de antigel pe la pompa nu o schimba...laso tot pe a ei...poate pe la 120 mii km o sa schimb si eu pompa de apa...dar mai am pina atunci
*



Si cum naiba vezi tu ca iti curge pompa sau se gripeaza ? Vorbesti de parca te uiti la joja de ulei sau la nivelul de antigel !
De asta se si schimba la 60.000 chiar si la masinile cu pretentii , pentru ca nu toate mai ajung pana la 90.000 si in nici un caz la 120.000 .

Daca tot ajungi la distributie , schimbi si pompa si ai termina treaba . Practic manopera sau chinuiala pentru pompa de apa este cam aceeasi ca pentru distributie .
Eu pe la 60.000 am schimbat si rola intinzatoare de la cureaua de accesorii si , desi pe masina nu se auzea vre-un zgomot direct , in mana se simtea clar ca acel rulment era pe duca .

De ieri pana azi vad ca nu a mai scris nimeni , asa ca spun tot eu , preturi in targ la VItan :

Curea accesorii Scala : 45 ron ;
Curea alternator 25 ron ;
Kit distributie Renault 160 ron ; ( rola + curea )
Popmpa apa de origine 250 ron / Kalxcar 105 ron / Alta marca ciudata 90 ron ;
magelan_explorer
m-am trezit si eu ca face solenza sotiei 120 in curand
si trebuie sa-i fac distributia + toate lichidele si filtrele
adica ulei motor,ulei cutie,lichid racire,refrigerant,buji,fltru ulei,etc

intrebare :la serviceuri te lasa cu piese de afara ?
ce service mi-ati recomanda (calitate si pret rezonabil)

ca ma costa cu aprox toata operatia ?
Iulikk
Parerea mea: schimba la o reprezentanta Dacia - Renault distributia + accesoriile, iar restul le poti schimba la un service mai mic. Uleiul de la motor + bujii + filtre le-ai putea schimba chiar tu.

Eu revizia de 60 000 am facut-o astfel: Am schimbat distributia + accesoriile, uleiul de la motor si cel de la cutia de viteze + filtrul de ulei, lichidul de frana si antigelul la repr dacia, iar restul in fata blocului (bujii, filtru de aer, habitaclu, placute de frana).
magelan_explorer
si cat te-a costat toata tarasenia ?
Iulikk
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=2441341

Kitul de accesorii a fost schimbat "pe moca" in acelasi service cateva zile mai tarziu pe banii serve-ului pentru ca, desi facusem programare cu 2 saptamani inainte, nu aveau pe stoc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.