Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: folie carbon, colantare sau revopsire ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
caphonne
Salutare avand in vedere ca, capota masinii mele arata jalnic s-a matuit, si-a pierdut culoarea si are niste pete urate de la lichidul de parbriz.Ar mai fi aripile fata care au suferit niste reparatii si le-am vopsit cu spraiul deoarece vopsirea ma costa enorm.
Ma gandeam la urmatoarele:
-o reposire dar pe unde intreb mai putin de 100 euro o piesa nu am gasit
-folie carbon pe capota (arata destul de frumos)
-colant rosu in culoarea masinii pe aripi
Intrebari:
-stiti vreun vopsitor mai ieftin?
-a-ti apelat vreunul din voi la metodele de mai sus colant-folie?
Va multumesc.
Maskatu
Intr-adevar, vopsit sub 300-350 ron/piesa nu gasesti pe la nici un service. Am avut si eu de ales cu capota dupa ce a suferit o reparatie si tinand cont ca vopsitul era 300, am preferat sa cumpar autocolant negru mat (a costat sub 50 de lei) si sa colez toata capota. Nu iti recomand sa colezi aripile sperand ca poate nimeresi nuanta masinii. Asta nu se va intampla in veci si se va vedea diferenta intre vopseaua originala si autocolantul montat.

Ar fi ok si autocolant imitatie carbon dar dupa parerea mea asa ceva pui unei masini care nu are probleme cu rugina/estetica. Ar arata ca nuca in perete sa pui autocolant imitatie carbon si aripile sau mai stiu eu ce repere sa aiba rugina la vedere.

Eu am ales autocolant negru mat, dar din cauza faptului ca nu am avut feon la dispozitie si mai multe persoane sa ma ajute (sa traga de material) au iesit cute in fata la curbura dinspre radiator. Insa mai am o bucata si sper sa o retusez sau daca mai fac rost de autocolant sa o colez din nou.
caphonne
Arata chiar misto momentan cred ca ma limitez doar la capota cu aripile vad eu ce fac.
Maskatu
Aripile le mai carpesti cu chit de fibra si pe viitor poate el schimbi. O aripa noua gasesti la 150-200 ron la auto total sau poate chiar vitan. Autocolantul costa 60-70 de ron si cu montajul ajunge la 100 de roni, ma refer la negru mat. Cea imitatie carbon ajunge la 150-200 ron cu tot cu montaj.
caphonne
Aripile sunt ok nu au rugina au fost doar un pic lovite meseriasul mi le-a facut calumea daor ca i-am zis sa-mi dea cu chit si atat dupa care le-am vopsit dar cu spraiul si se vad cam naspa.Rugina am acolo la aripa spate colt cu pragul tre rezolvata neaparat.
caphonne
pana la urma mi-am pus folie pe geamuri...vine caldura si nu am aer.
GrOzOy
Colant? unsure.gif
caphonne
QUOTE(GrOzOy @ 12 May 2010, 12:34)
Colant? unsure.gif
*



Ce colant sau ce nu ai inteles? biggrin.gif
GrOzOy
Pai topicul asta se refera la colantare, folie carbon unsure.gif . Ai spus ca ti-ai pus folie pe geamuri ...ce ar trebuii sa intelegem???
andreiy
Ca si-a colantat geamurile ras hohote.gif
Maskatu
Cu folie de carbon. biggrin.gif
caphonne
Era ca o paranteza ca pana sa fac ce am zis in titlu am facut altceva mai exact mi-am pus folie pe geamuri nu de carbon biggrin.gif.Asta pentru ca i-am gasit pe unii dispusi sa castige un ban si dupa ora 18.
GrOzOy
Asta e altceva, ne-am gandit ca ti-ai colantat geamurile radmasa.gif
Lupamuttley
Cine imi poate recomanda ,undeva bine si ieftin colantare ?
and_rei
mie pe service ul de pe giurgiului mi-au cerut pt vopsirea capotei 150 ron dar sa vin eu cu vopseaua...poate s-o mai fi scumpit intre timp nu stiu
Maskatu
El intreaba de colat si tu ii spui de vopsit... e bine... radmasa.gif
StefanT
QUOTE(caphonne @ 7 May 2010, 10:40)
Salutare avand in vedere ca, capota masinii mele arata jalnic s-a matuit, si-a pierdut culoarea si are niste pete urate de la lichidul de parbriz.Ar mai fi aripile fata care au suferit niste reparatii si le-am vopsit cu spraiul deoarece vopsirea ma costa enorm.
Ma gandeam la urmatoarele:
-o reposire dar pe unde intreb mai putin de 100 euro o piesa nu am gasit

-folie carbon pe capota (arata destul de frumos)
-colant rosu in culoarea masinii pe aripi
Intrebari:
-stiti vreun vopsitor mai ieftin?
-a-ti apelat vreunul din voi la metodele de mai sus colant-folie?
Va multumesc.
*


mellow.gif
Maskatu
Topicul este de pe 7 mai.. asa ca sunt sigur ca i-a raspuns lui Lupamuttley. dry.gif
and_rei
maskat in titlu scrie ...sau revopsit.eu i-am raspuns
Lupamuttley
Sunt interesat si de vopsire respectiv reparat rugina pe la ea...dar decat sa dau atatia banidoar pe vopsea ...vreau s a o colantez jumate !
Maskatu
La majoritatea service-urilor manopera cu tot cu materiale costa in jur de 250-500 ron/ piesa! Colatul este aproximativ 100-150/ piesa cu tot cu autocolant.

bafta
turturel
avand in vedere ca lucrez in domeniul "colantarilor" ca sa spun asa..as vrea sa iti dau cateva ponturi..in caz de nu le stii:
-piesa trebuie sa fie perfecta:fara rugina, fara valuri, finisata corespunzator cu chit si apoi daca cu sprit chit.
-autocolantul..aici e cam mult de zis. ma rezum doar la calitatea lui si pretul. daca vrei sa reziste..trebuie sa dai un ban pt a-ti putea cola masina cu un autocolant bun care are un adeziv pe baza de solvent astfel incat sa reziste la intemperii: sa nu crape, sa nu se umfle, sa nu se decojeasca, etc.
- legat de aplicator..aici fiecare isi face pretul in functie de cat considera. ca idee eu am colat o capota cu 100 de lei cu tot cu autocolant..o cupola la fel. pretul variaza in fucntie de dimensiunea elementului si de complexitatea lui.
in final..eu iti sugerez ca autocolantul sa fie marca oracal iar ca si cod de produs 651 sau 751 sau 951 daca te tine buzunarul. sa nu colezi cu 641..621 acestea din urma sunt removable(adezivi pe baza de apa cu rezistenta scazuta..destinata uzului la interior sau pe suprafete care nu sunt supuse la intemperii)..ca sa ma exprim in termeni moderni.
eu folosesc 651..un autocolant bun atat din punct de vedere calitativ cat si din punct de vedere al pretului. rezistenta in timp poate ajunge si la 7-8 ani de zile..dar garantat rezista 5. spun asta fiindca am colat tramvaie..autobuze si alte masini de gabaritul lor si nu au cazut literele..acestea fiind spalate cu peria de mana dar si la perii automate.

folia de carbon recomand 3 m sau oracal..ambele cu textura. nu recomand materiale printate deoarece cu timpul se decoloreaza. poti stopa acest proces aplicand un strat de lac pe deasupra. materialul 3 m din ce stiu se gaseste la 1.50 m sau 1.26m latime a rolei urmata de lungimea dorita. ex. 1.50m x 1 m = 180-200 lei. la oracal..pretul este de 140-150 lei tot asa la 1.26 sau 1.50 m x 1 m.
atentie la fake-uri si la preturi dubioase. de ce spun asta? un material care a stat mai mult de 2 ani de zile in depozit sau la raft..nu mai are aceeasi rezistenta in timp!
spor.

si uite asa am oferit consultanta gratuita tongue.gif
caphonne
Da multumin eu unul nu mai sunt interest pentru ca nu merita sa bag bani aiurea intr-o masina pe care nu o voi mai putea vinde.
Daca mai este cineva interesat de subiect bine daca nu se poate inchide.
Lupamuttley
Eu consider ca este foarte bun si ,destul de orientativ si pentru alte persoane. Eu am gasit aici in persoana lui turturel ,exact ceea ce doream sa aflu !

Ok,atunci doresc o idee: Vreau sa colantez asa:
-capota
-plafonul
-haionul
(doar pana la linia cu scrisurile "dacia" "supernova")
-lateralele (ramele de la usi,marginea superioara aripi, parti laterale spate, pana la nivelul manerelor de la usi)

Cat costa acest lucru la tine cu folia care o ai tu si cat costa cu cealalta mai ceva performantadecat a ta,respectiv 751(culoare negru mat).
Ax3008
as vrea si eu sa-mi colantez supernova Comfort ( culoarea verde cameleon ) vreo idee de culoare a colantului ca sa "dea bine" (in afara de negru mat)?
vreau sa colantez capota , stalpii si poate hayonul
Maskatu
Banuiesc ca vrei capota, hayonul, stalpii si PLAFONUL... pentru ca altfel ar arata cam aiurea. Si esti cam la limita cu procentul acela in care nu ai nevoie de autorizatie rar, sa iti treaca in talon modificarea.

Colarea costa undeva la 100-150 ron/ piesa, cu manopera si materialul incluse. Deci ai ajunge pe la 400-500 pentru capota, plafon si hayon.

Eu zic sa o lasi asa. Nu merita sa faci asemenea modificari mai ales daca nu ai probleme de ordin estetic la reperele de mai sus. Mai bine cumperi piese la masina.
Ax3008
problema mare e ca la praguri vreau sa bag chit pe unde e ruginita si aopi sa o colantez .
merge colantul pus peste chit (suprafata neteda ) ,are aderenta ?
Mersi
Maskatu
Are aderenta colantul pe chit dar nu prea poti sa lipesti folie pe prag pentru ca pragul este poros din cauza acelui strat bituminos, dat la pistol. Asa ca aderenta este foarte scazuta acolo. Plus de asta nu prea ai cum sa protejezi colantul pentru ca el va veni pana jos in buza si nu se va lipi deloc, iar in cateva zile de la apa/ zapada/ noroiul aruncate pe prag, se duce naiba folia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.