Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: piatra cazuta pe plafon
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
aditã
acum 15 minute mi-a cazut o piatra pe plafon...masina o am parcata la serviciu langa un bloc...se pare ca aceea piatra s-a desprins de la un balcon!
am plafonul indoit cam pe o cuprafata de 20 de cm!
intrebarea mea care e.....cum e mai bine sa le zic la casco?
ca am gasit-o asa sau ca mi-a cazut piatra desprinsa de la un balcon...si ca stiu sigur..de la ce bloc!
R19/16v
Daca le zici ca ti-a picat bolovanul de pe bloc poate-i trage p-aia de raspundere si-si repara ruina...
aleksanders
ca ai gasit masina asa - se complica dosarul daca dai indicii
Avani
Eu zic sa declari exact ce ai observat si constatat tu. Nimic in plus, nimic in minus.
aditã
cum a zis si aleksanders imi e sa nu ma taraganesca daca le zic ca stiu de la ce bloc!
investigatii..rahaturi...cum se face la noi! mad.gif


14 May 2010, 10:21:
acum am sunat un agent constatator de la o alta firma de asigurari si mi-a zis ca cel mai bine e sa zic ca asa am gasit-o si ca nu stiu nimic!
Avani
Nu esti suparat pe cei de la care a picat piatra ?!... eu as fi si deci as vrea sa se faca dreptate. Daca era un copil pe acolo, o baba, un mos, le pica lor in cap !

Oricum, dupa furtuna de aseara ma asteptam la mai multe topicuri pe aria asta.
Andy_ACS
Oricum o sa te intrebe unde era parcata si o sa fii nevoit sa spui. De asemenea o sa te intrebe cum s-a intamplat si o sa fii nevoit sa spui ca ai gasit piatra. E la mintea oricui ca s-a desprins din imobil au a fost aruncata de cineva.
O sa te puna sa faci desenul, cum era parcata masina, pe ce strada, etc.
Eu zic sa spui adevarul, e mai corect si mai sigur asa.

Bafta!
aditã
suparat sunt ca nah am plafonul indoit..dar pe cine sa fiu...daca te uiti la toate balcoanele vei vedea ca nici unul nu mai e intreg...s-a desprins cam din toate!
nici nu stiu cum sa fac!
eu vreau sa imi fac masina cat mai repede..si atat!
b76bgaarh
f simplu.
te duci si declari ca in data de, la ora de, masina parcata la adresa de, a fost gasita cu indoitura pe plafon. piatra nu o mai ai ca nu stiai ca iti trebuie proba.

succes

ps sper ca nu ai nevoie de vopsit plafonul ca e najpa rau.
aditã
pai cam e de vopsit....piatra a avut colturi!impunsaturile sunt adanci!nu se poate sa le dai un pumn din interior si sa isi revina! sad.gif
BZN
Mai bine zici ce s-a intamplat. sa nu cumva sa te incadreze la vandalism. Muiti asiguratori au stipulat in contract excuderi de acest gen...
aditã
ai dreptate..pt vandalism nu am!mai bine zic adevarul!
klaus
In urma declaratiei ca s-a intamplat acolo, societatea va veni in regres pe asociatia de proprietari de la blocul respectiv (dupa ce iti platesc reparatia).
Eu as declara de exemplu ca mergeam in paralel cu o basculanta si a picat o piatra din basculanta, te-ai speriat si nu ai retinut numarul basculantei. Poti sa duci si pietroiul la constatare, insa s-ar putea sa spuna aia, daca e prea mic, ca nu putea provoca daunele alea de la inaltimea basculantei.
BZN
Destul de periculos. Eu unul nu as face asta.
R19/16v
QUOTE(klaus @ 14 May 2010, 13:56)
In urma declaratiei ca s-a intamplat acolo, societatea va veni in regres pe asociatia de proprietari de la blocul respectiv (dupa ce iti platesc reparatia).



Pai si ce e rau in asta?
tribunul
Eu am patit ceva asemanator ca tine, dar nu piatra ci o unghiera de aia mare, era prima oara cand am vazut o unghiera asa de mare.
Masina era parcata pe bulevard, intre masina si bloc, mai erau 2 spatii verzi si un trotuar intre ele.
Le-am spus exact cum s-a intamplat, unghiera ramasese pe plafon.

Daca stiam autorul nu mai plateam fransiza.

Eu zic sa spui adevarul, poate asa mai scot din amorteala locatarii acelui bloc, gandeste ce se putea intampla daca-i cadea in cap unui om.

Nesimtirea locatarilor e mare....si merita sa plateasca.
DrK
Si asa este si corect. Cine greseste sa si plateasca. Tu spui ca a cazut de acolo, asiguratorul investigheaza si le ia banii. Reparatia ta nu va fi amanata de ancheta teoretic.
bicosu
Sambata trecuta mi-a cazut o bucata de tencuiala pe parbriz, tencuiala care a afectat si capota motor. Au fost martori care mi-au spus de la ce apartament a cazut. femeia care locuia acolo isi schimbase cu ceva timp in urma termopanele si nu refacuse tencuiala de deasupra geamurilor. Am facut poze la tencuiala care ramasese acolo si statea sa cada, la locul unde era parcata masina si la daunele masinii.
Am declarat tot ce stiam la Omniasig, inclusiv datele persoanei care detine acel apartament. Ei vor face regres, din cate am inteles.

Toate astea pentru ca doamna sustinea sus si tare ca nu este vina ei ca a cazut acea tencuiala. Eu am incercat sa ne intelegem amiabil, dar nu s-a putut. Acum probabil ii va veni o factura umflata de la asigurari.
Tremuram de nervi stiind ca acolo imi parchez masina deobicei, iar tencuiala putea sa imi cada in cap sa ma omoare. Parbrizul a fost facut aproape tandari, abia se mai tinea in folia dintre straturi.

Nu s-a intarziat constatarea si sper ca nu se va intarzia nici cu acceptarea platii reperatiei.

Eu te sfatuiesc sa declari tot ce stii, poate data viitoare nu va mai fi o masina in cel loc, ci chiar un om apropiat tie.
klaus
Parcarea este permisa in acel loc in care s-a intamplat?
Era masina langa bordura?
E cumva parcare platita a locatarilor?
tribunul
Klaus, tu pui accent pe legalitatea parcarii masinii in zona respectiva. Corect din punct de vedere legal.

Dar trebuie avuta in vederea si nesimtirea locatarilor de la bloc, incepand de la chistoacele care ti le arunca in cap pana la pishatul cainilor in lift, aruncatul gunoiului pe jos....etc. Iar ETC = foarte multe.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.