Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot ciudat dupa revizie 1.5dci
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
lazargeorge77
Astazi i-am facut revizia de 40.000 km. La Apan Braila costa 750 lei(revizia+inlocuit placute frana) asa ca am facut-o la un prieten care lucreaza intr-un service autorizat RAR cu 385 lei:
-ulei liqui moly10w-40
- filtru ulei Mahle
- filtru aer italia
- filtru motorina delphi
- placute bosch
Toate bune si frumoase,am alimentat cu motorina si am "calcat-o" putin. Surpriza neplacuta este ca dupa 2500 rotatii face un zgomot de zice ca plesneste motorul.Nu mai are tiuitul acela placut al turbinei ci numai un zgomot puternic ca de benzinara pe la 5000 rotatii....de la ce poate fi acest zgomot avand in vedere revizia cu piesele de mai sus si faptul ca mi-au strans si inainte de inceperea reviziei un colier de undeva de la un furtun pentru ca nu stiu ce scurgere de ulei avea pe acolo????


P.S.Am mai sesizat ca la 3 ore dupa ce am oprit motorul m-am reintors la masina sa verific nivelul la ulei si motorul inca era cald spre fierbinte.
nickey
Filtrul de motorina a fost bine montat? Ca din alta parte nu cred sa fie...
lazargeorge77
Si cum pot verifica asta nickey? Sa ma bag sub masina pt. ca scurgeri de motorina nu are...
$$ilvviu
Mergi din nou la acel prieten.
Poate a uitat sa stranga ceva.
lazargeorge77
In mare parte zic eu ca m-am lamurit dar astept si opinia voastra:scurgeri pe la filtrul de motorina nu sunt atat cat am putut sa vad eu cu ochiul liber insa am observat ceva si cred ca de acolo este zgomotul ala de masina "tunnata" cand o accelerez. Dupa ce i-am dat capacul de deasupra filtrului de aer am observat ca acesta nu este etans, mai exact cutia neagra in care sta filtrul nu este prinsa bine si se vede marginea filtrului(un spatiu neetans de cca 0,5 cm). Sper de acolo sa fie zgomotul...

Va multumesc pt. raspunsuri!
lazargeorge77
Dragi forumisti astazi s-a rezolvat! Capacul de la filtrul de aer are pe dedesubt niste cleme si deasupra suruburi. Bineinteles ca mecanicosu` lu` peste nu a prins clemele cum trebuia....

Toate cele bune tuturor!
Moderatorul poate sa inchida.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.