Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria.Budapesta
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Mihai 90
Deschid un topic despre Ungaria,unde voi posta câteva poze din Ungaria,în special Budapesta,care e un oraș superb din punctul meu de vedere.
E liber oricine să contribuie cu poze...
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

GARĂ
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


ipiq
20 martie 2010:
St
Ar fi foarte utile informatii despre transport in oras, cazare, obiective turistice, restaurante...etc.


Eu am stat de 2 ori la Hotel Berlin si am fost multumit. Singura problema, destul de departe de centru, la 600m este indicatorul de iesire din oras.
kaspersky
o pensiune la care opresc (aproape de fiecare data cind parasesc Budapesta, sau cind duc pe cineva la aeroport, pensiunea e in Vecses, foarte aproape de aeroport) Sarokhaz Panzio - mincare ieftina, portii mari, foarte gustoasa (de obicei imi comand un singur fel, nu pot sa maninc doua feluri fara sa fac o risipa extraordinara, mincare cu specific unguresc). Dupa cum am zis, comandati-va un fel si daca nu v-ati saturat apelati la numero due smile.gif. Cred ca am mai zis si pe threadul cu ungaria, mincarea e foarte ok, camerele asa si asa, daca zbori de la budapesta poti sa-ti lasi masina acolo contra cost (au parcare pazita), tanti de la bucatarie stiu si romaneste (nu va asteptati la minuni, dar sigur nu va lasa nemincati (aveau citeva angajate de la TM), berula la halba e berula, rece si cum trebuie sa fie ea smile.gif).

o sa incerc si sa fac un album pe picassa cu obiective turistice si sa-l postez aici
andurs
Eu am stat la hotel chesscom Aproape de aeroport, parcare gratuita in curte, departe de centru dar foarte aproape de metrou (capatul liniei M3), pret foarte bun.
Mihai 90
aproape de Vaci ut. e un fel de Guesthouse unde sunt proprietari niste romani din Hunedoara,si iti ofera o mica revista cu informatii despre oras...cel mai bine e sa iei abonament si folosesti transportul in comun,e foarte eficient si ai ce vedea
ipiq
niciodata nu am stat mai mult de o zi... de la mine din fata blocului sunt vreo 270 de km (3 ore de mers) biggrin.gif. am mers de multe ori in plimbare, sa beau un suc, m-am dus si m-am intors in aceeasi zi. deci despre cazare, habar n-am.
ca obiective ar fi: parlamentul, plimbare pe dunare cu vaporasu, Vacsi uta (=strada lor principala, comerciala etc), Citadela (sus pe deal), insula Margaretta de pe dunare, podul cu lanturi (podul cu lei)
adi_ar
@St:
Informatii destul de bune gasesti aici iar o harta a centrului, inclusiv mijloace de transport:
[attachmentid=1627624339]
Si un ghid cu diverse informatii si detalii utile:
[attachmentid=1627624340]
Gorbaciov
Budapesta este unul dintre cele mai frumoase orase din Europa. Am si o mica doza de sentimentalism (a fost prima iesire din tara pentru mine, in 1993, la F1), dar Dunarea care trece prin mijloc si imparte orasul vechi de orasul nou ii confera un farmec aparte.
Pun si eu cateva poze, de asta iarna si de asta vara.
Mihai 90
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

21 May 2010, 13:48:
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
J o h n n y
Pun si eu cateva poze cu Ungaria chiar daca nu e Budapesta.
E vorba de niste bai termale in pesteri, putin la nord de Debrecen - in zona orasului Miscolt.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cave_Bath


[attachmentid=1627625254] [attachmentid=1627625255] [attachmentid=1627625256] [attachmentid=1627625257] [attachmentid=1627625258] [attachmentid=1627625260] [attachmentid=1627625261] [attachmentid=1627625263] [attachmentid=1627625264] [attachmentid=1627625265] [attachmentid=1627625269] [attachmentid=1627625271] [attachmentid=1627625272] [attachmentid=1627625276] [attachmentid=1627625277]
andurs
Cateva poze...
Sa vizitati si gradina zoologica, mai ales cei cu copii...
zfmflorin
buna, sper sa nu gresesc daca cer cateva informatii aici .
La inceputul lunii dec. merg la o nunta in Oradea si voi sta cateva zile pe acolo, doar ca sotia a venit cu ideea si acum tine mortis sa mergem si pana la Budapesta.
Acum, eu nu am mai iesit din tara cu masina si as vrea sa stiu:
1 ce acte sa am la mine pt masina?
2 info legat de traseu (ruta,km,taxe de drum la ei)
3 ce ar trebui sa mai stiu?

Multumesc
rodi
1. RCA romanesc
2.Carnet conducere romanesc
3.Carte de identitate romaneasca, (toti ocupantii)
4.Certificat de inmatriculare cu termen valabilitate ITP
Neaparat sa aprinzi farurile la 2 m de iesirea din Romania
Dar sa nu folosesti cand nu este ceata proiectoarele (lanternele de ceata) caci te amendeaza fara gres.
Neaparat sa nu depasesti viteza de pe avertizoare
Sa nu cumperi forinti de langa vama (sunt mai scumpi) ci de mai incolo...
De exemplu poti sa cumperi din Oradea, numai de la schimb valutar cu afis de valoarea cursului afara in strada.... Este sensibil mai ieftin decat in Ungaria !
Rovigneta ungara, poti sa o iei de la primul MOL (POMPA MAGHIARA)
Unde stationezi cu auto la Budapesta sa platesti parcarea in max 5 min, altfel te amendeaza.
Restul, daca mai este ceva, il mai afli la nunta, de la bihoreni.

Mai este ceva auto, de adaugat :
Lanturi sa ai in portbagaj, lopatica, sac de sare sau nisip trusa sanitara 2 (doua triunghiuri) stingator si anvelope de iarna sau all-season


Sa nu iei persoane de pe drum in masina (autostopisti), nici in Romania nici in Ungaria...
Daca prin absurd te-a amendat careva, inainte sa iesi din Ungaria, du-te la posta numai acolo, si arata procesul verbal, platesti la posta, iei dovada si pleci linistit acasa caci s-a stins... Altminteri, nu se stinge si isi urmeaza cursul spre computer...
Controlul la vama se face la iesire din Romania de catre echipe mixte Maghiar -roman in partea ungara, iar la intrare in Romania, in partea romana.
zfmflorin
nunta e in 5 iar eu voi fi in zona de prin 1 sau 2 dec.
Am gasit ceva cazara in baile 1Mai. urmeaza sa fac rezervare.
La ei nu merge cu euro? -trebuie forinti?
Din vama Bors se poate lua vigneta pt ungaria?
rodi
De exemplu poti sa cumperi din Oradea, numai de la schimb valutar cu afis de valoarea cursului afara in strada.... Este sensibil mai ieftin decat in Ungaria !
La ei merge si cu Eur dar numai la hyper-market si nu la toate... Cursul nu este prea bun deci ca sa ai ceva economie apreciaza o parte din cheltuieli si schimba in Oradea cum am zis mai sus.

Din vama Bors se poate lua vigneta pt ungaria?

Da dar de ce, uneori este mai scumpa. Zici la vama ca te deplasezi la Debretin, daca te intreaba si la Berettyofallu, in drumul tau spre Budapest pe E60, ai o pompa MOL de unde o cumperi (10 km de vama Bors)
ipiq
uita-te si aici: http://www.reno.ro/Ungaria-page-41-t2473-s1200.html
Absolut corect ce a zis mai sus Rodi.
1. NU plati direct in Euro ca e cursul rau
2. Schimba forinti in Oradea.
3. Cumpara vigneta la ei pe forinti e mult mai ieftina (1530 HUF / 4 zile sau 2550 HUF / 7 zile)
4. Poti sa depasesti si limita de viteza daca stii unde, mai ales pe autostrada
5. Sunt locuri unde nu se plateste parcarea. Daca nu gasesti si chiar nu vrei sa platesti parcarea, gasesti un mall/supermarket in zona unde ai treaba si lasi masina la ei in parcare pe gratis.
6. In 1 decembrie ai sanse 99% sa nu te intrebe nimeni de lanturi/lopeti/nisip etc.
7. la ce a zis colegul mai sus adaug: trebuie veste reflectorizante pt tine si restul pasagerilor
8. daca vor sa te amendeze le dai 10 euro te lasa in pace si iti zic si sarumana'!
9. daca nu e ceata si mergi cu proiectoarele te-ai ars de cativa euro 100%!!!

drum bun!
kaspersky
@zfmflorin: vigneta pt. HU iti trebuie numai daca folosesti autostrada, deci ai tot timpul sa o cumepri pina ajungi pe ea. poti s-o iei si online, diferenta e de 2-3 RON.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.