Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceasuri Presiune Ulei si Temperatura apa Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
T0m4T0m4
Salutari Tuturor!
Sunt nou pe forum asa ca imi cer scuze pt eventualele probleme pe care o sa le creez.

Am o dacie 1310 din 84 pe care din fabrica nu sunt montate cearusile pt presiune ulei si temperatura apa (dupa cum stiti am doar 2 becuri martor in bord)
Momentan am cele doua ceasuri.
As dori sa stiu:
Ce inseamna fiecare conector din spatele ceasurilor
Ce piese imi sunt necesare pt a le face funtionale (fire, conector...sau mai stiu eu ce)

Stiu ca s-ar putea sa mai fie acest topic ( eu nu l-am gasit ) si in cer scuze daca e al nu stiu catelea de genul acesta.

MULTUMESC ANTICIPAT PT AJUTOR!!!
ghitza
vezi ca sa mai discutat ,cauta si tu
nelu_1985
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ri+suplimentare
asta-i unu dintre topicuri, desi aici se discuta despre montarea celui de-al 2 set de ceasuri, dar poate gasi informatiile necesare;
T0m4T0m4
momentan nu e foarte clar......pe chiuloasa am o chestie (cred ca e o sonda) si pe ea e montat un fir....apoi langa filtrul de ulei mai am o chestie (tot o sonda cred) unde se gaseste alt fir....ce ar trebuie sa fac in cazul asta? Capacul acela de la chiuloasa de sus il schimb?....la ulei ce ar trebui sa fac?
MECCA
...poi capacul din spate chiuloase se schimba cu unul cu in care se poate monta 2 sonde, cea de bec, si cea de temperatura...iar la ulei exista o piesa care se fixeaza in bloc, un fel de "T-eu" in locul sondei de bec, iar pe aceasta piesa vin montate sonda pentru bec si sonda pentru presiune ulei !
melomanuu
Imi poate arata si mie cineva care sunt legaturile la ceasurile de dacie cel de presiune ulei, benzina si apa, ca au 3 picioruse in spate si nu stiu exact care unde vin
johans
Salut,

Daca sunt cele mici din bordul de CN, se pot identifica usor daca te uiti pe partea cu cablajul....mijlocul cred ca e masa la toate ,nu sunt sigur ......imi pare rau, dar nu mai am nici un bord de dacie ca te ajutam......

Daca e rotund ,ca cel din poza .....mijlocul e masa (-12v),papucul dinspre 6 e plusul (+12v),iar celalalt e sonda dinspre 0..........

Cu stima,
johans
Am gasit si o poza cu ceas apa........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.