Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceara in usi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
metrix4you
am gasit la un service in bucuresti la pretul de 100 lei , baga ceara apoi o solutie de insonorizare (asta zic ei) , in praguri , usi si stalpi.

si-a pus un coleg la logan , am sunat si cica se baga si solenza fara problema , fara demontare fata de usa si alte alea .acum astept sa vad cand am timp sa ma duc.

ce ziceti ? este mai buna ceara decat uleiul ?
ramsen
mult mai buna daca este bagata si incalzita...se duce prin toate unghiurile si toate gaurile...a mea este data din uzina cu ceara
djasu82
riscate eu unu am bagat ulei nears de masina amestecat la rece cu vaselina si asa moare nu am pic de rugina din 2003.
metrix4you
pai cica ceara este calda , sa o poate injecta peste tot
A539
stiu ca la loganuri se baga aceasta ceara la una din revizii dar am un prieten caruia i s-a bagat si ceara a revarsat peste praguri nu mai poate so curete la exterior..daca sunt rezultate de insonorizare dupa ce iti pui tu anuntane si pe noi si unde ai facut treaba ca ma intereseaza si pe mine daca e vorba de insonorizare..
shake
da'ne detalii despre acest service smile.gif
argon
QUOTE(djasu82 @ 17 May 2010, 20:53)
riscate eu unu am bagat ulei nears de masina amestecat la rece cu vaselina si asa moare nu am pic de rugina din 2003.
*



poate unii prefera sa le miroasa placut in masina, nu sa se simta ca intr-un Aro comunist.
IRONICK
QUOTE(A539 @ 17 May 2010, 22:51)
am un prieten caruia i s-a bagat si ceara a revarsat peste praguri nu mai poate so curete la exterior
Bancuri! Se curata foarte usor chiar si lasata o jumatate de an.
caphonne
[quote=argon,18 May 2010, 09:47]
poate unii prefera sa le miroasa placut in masina, nu sa se simta ca intr-un Aro comunist.

Hai frate ca uleiul nears nu pute am bagat si eu in usi nu are nimic iar de Aro nu mai spune ca a fost comunist putea sa bata la cur orice masina din clasa lui la acea vreme chiar si acum sunt cateva exemplare de plangi langa ele.
argon
nu am contestat 'performantele' ci mirosul specific.
A539
@ IRONICK sunt bancuri? bine hai ca in weekend vin s-o cureti tu! si daca nu o cureti ce faci?numai vorbi cand nu stii!! va place sa vorbiti aiurea! amicu meu spala saptamanal masina la spalatorie si etc si nu se curata si vorbesti tu..te rog frumos sa te abtii de la comentarii imbecile!

ba ce mor cand se baga unii care habar nu au...si te mai anunt un lucru IRONICK ceara a fost bagata de cei de la AUTO MARCUS GRUP SOS PANTELIMON DEALEAR SI SERVICE DACIA RENAULT!!
marius80_eugen
Lumanarile trebuie sa fie neaparat trecute pe la biserica sau altfel nu isonorizeaza bine ? radmasa.gif
Merg si din acelea de botez mai groase sau numai cele subtiri ?
Pe cuvantul meu de nu ati ajuns de tot rasul pe forumul asta !

Vreti isonorizare si antifon ? Totul se rezolva cu produsele respective .
Ceara nu este folosita decat pentru protectia masinilor NOI , care nu sunt in folosinta , ci STAU mult pana sunt vandute , iar inainte sa ajunga la client , ceara este indepartata de pe caroserie . Ce se gaseste in anumite masini NU este ceara , ci un fel de parafina , care este data peste vopsea in interiorul habitaclului pentru reducerea condensului . ( portbagaj , sub bancheta ... )
A539
@ marius80_eugen
si atunci amicul meu de ce a fost chemat de cei de la automarcus sa i se bage aceasta ceara in praguri portiere stalpi si nu mai stiu ce? stii care e motivu pentru care i-au luat bani ? sa nu piarda garantia stii ce scria pe chitanta/factura ? CEARA INSONORIZARE SI PROTEJARE CAROSERIE !
IRONICK
Eu personal am lasat darele de ceara pe praguri toata vara trecuta. Cand m-am hotarat sa o sterg am luat o carpa uda si am frecat. S-a sters imediat. Nu au ramas pete pe vopsea si nici pe ornamentele de praguri. Asa trebuie sa se curete ceara protectoare de la ixell. O poza cum arata recipientele:

[attachmentid=1627624082]

PS. Iar ots-ul asta nu este pe bani. Deja fabulezi sau aia si-au batat joc de el sau au folosit alte materiale.
ramsen
QUOTE(A539 @ 18 May 2010, 23:50)
@ marius80_eugen
si atunci amicul meu de ce a fost chemat de cei de la automarcus sa i se bage aceasta ceara in praguri portiere stalpi si nu mai stiu ce? stii care e motivu pentru care i-au luat bani ? sa nu piarda garantia stii ce scria pe chitanta/factura ? CEARA INSONORIZARE SI PROTEJARE CAROSERIE !
*


si socrul meu a fost chemat la un service de linga uzina sa i se bage la fel cum spui tu...ceara insonorizare si protectie caroserie...la fel scria si la el pe factura...si eu am zis ca ma duc sa imi bag dar solenza mea are deja asa ceva prin ea...


19 May 2010, 11:58:
QUOTE(marius80_eugen @ 18 May 2010, 23:14)
Lumanarile trebuie sa fie neaparat trecute pe la biserica sau altfel nu isonorizeaza bine ?  radmasa.gif
Merg si din acelea de botez mai groase sau numai cele subtiri ?
Pe cuvantul meu de nu ati ajuns de tot rasul pe forumul asta !

Vreti isonorizare si antifon ? Totul se rezolva cu produsele respective .
Ceara nu este folosita decat pentru protectia masinilor NOI , care nu sunt in folosinta , ci STAU mult pana sunt vandute , iar inainte sa ajunga la client , ceara este indepartata de pe caroserie . Ce se gaseste in anumite masini NU este ceara , ci un fel de parafina , care este data peste vopsea in interiorul habitaclului pentru reducerea condensului . ( portbagaj , sub bancheta ... )
*


eee...ce bine ar fi daca ar merge si luminarile de la biserica pe post de ceara insonorizanta...
ce spui tu cu ceara pe caroserie se da pe unele piese,de ex. discuri frina...linga uzina Mioveni este o sectie CKD unde afara in ploaie,vint ,soare sint multe caroserii de berlina,super nova si solenza...toate sint albe si invelite in folie,bine la unele si rupta...dar pe nici una nu este data cu ceara pe caroserie...daca ai drum prin Mioveni mai sus de penitenciar se observa din drum...o zi buna
Relu_GTT
cu wd-40 se sterge ca aveam eu pe stalpul dintre usi si doar asa am putut sa sterg
djasu82
QUOTE(argon @ 18 May 2010, 09:47)
poate unii prefera sa le miroasa placut in masina, nu sa se simta ca intr-un Aro comunist.
*


Te invit la mine si ai sa vezi ca nu simti de loc uleiul si vaselina , daca nu sti cum sa-l prepari sa ma ierte dumnezeu atunci il simti .
Multi puneau si amestecau ulei ars cu vaselina si le prepara in ceaun puse la fiert combinatiile ...
Cine vrea sa isi mentina masina cat mai mult asta e singura metoda optima restu se duce naiba mai ales la tabla scoasa de pitesti fiindca niciodata nu le-au decapat asa cum trebuie.
Ceara se introduce in alte locuri nu in praguri parerea mea , mirosul de la ulei si vaselina repet depinde cum il prepari.
george_scala_2004
QUOTE(djasu82 @ 17 May 2010, 21:53)
riscate eu unu am bagat ulei nears de masina amestecat la rece cu vaselina si asa moare nu am pic de rugina din 2003.
*



adica ai amestecat vaselina cu ulei, nu ? de fapt dizolvat vaselina in ulei. de care ulei ? wink.gif
djasu82
ulei de motor 10w40 aveam si am amestecat la rece compozitia , se face o pasta si se trece la aplicare pe metal , nu degaje miros .
Daca dai in clocot si pui ulei de motor ars atunci da o sa miroase precum la sonda de titei.
metrix4you

stiu de operatiunea asta de la un coleg de munca . el a fost cu loganu-ul la ITP si i-au bagat aia ceara gratuit in usa " ca o metoda de precautie pentru protectia caroseriei " , si inca ceva tare , ia-u mai montat astia si niste ornamente mici de plastic pe conturul buzei de la aripa. la toate rotile.
repet , astea au fost operatiuni gratuite

marius80_eugen , intr-adevar nu cred eu intr-o mare insonorizare de la solutia aceea pe care o baga dupa ce a bagat ceara , dar cu ceara cred ca este o treaba foarte buna
A539
oricum si eu as face treaba asta..nu ar mai suna a tabla goala..masina..
IRONICK
Singura legatura cu insonorizarea, este masticul MAG Pro 1. Se da pe sub aripi, in dreptul amortizorului la exterior (dar si in interior la imbinari). Are si proprietati insonorizante, dar nu asta este rolul lui principal in operatie. Se da pentru etansare si rezistenta la pietris. La exterior se da prin pulverizare, la interior se toarna cordon.
Ceara nu are absolut nici o legatura cu insonorizarea.

19 May 2010, 22:22:
QUOTE(A539 @ 19 May 2010, 22:17)
oricum si eu as face treaba asta..nu ar mai suna a tabla goala..masina..
*
O daaa, ceara aia are exact proprietati reflexive in insonorizare.
ramsen
sa ne intelegem mai bine ca o luaram pe campie...ceara se da prin locurile unde se stringe apa ...pe la usi ,pe la praguri...cu ceara nu facem o insonorizare ca si cu antifon...ce ar mai fi ...este trecuta la ei in acte si pe factura ca insonorizant si protejare caroserie ca asa trebuia sa o treaca...deci cu ceara nu se insonorizeaza ca antifonul cu pensula sau pulverizat...nu intelegeti gresit rolul cerii si rolul antifonului...ceara este pentru usi ,praguri,contra aripa spate,lonjeroane etc...iar antifonul il dam prin masina pe tabla sau pe sub ...sper ca am fost inteles...multumesc

19 May 2010, 21:37:
eu prin usile din fata pe tabla in sus am dat cu vaselina,iar pe unde nu am putut sa ajung am bagat cu seringa ulei de motor bun...
A539
sa ne intelegem ceara aia se depune in locurile goale unde s-ar depune apa da? la baza portierelor si stalpilor da?cand inchizi portiera si ea e grea are ceara la baza stalpul si el mai suna a tabla goala?va zic eu sigur ca nu..
IRONICK
Ceara aia se pulverizeaza in cavitatile unde se strange umezeala. Se scurge datorita faptului ca nu se poate da un strat cu grosime constanta. Ca sa aibe rol in ce spui tu acolo, trebuie sa aibe proprietati elastice, ca sa poata sa absorba vibratile. In montanti ca sa se rupa zgomotele se baga materiale absorbante sub forma de spuma (nu aia de la termopane) sau burete imbracat intr-o punga.
A539
auzi ia fa tu un experiment ia o tabla goala dai in ea cu o lingura apoi ia o tabla cu ceara pe ea si dai cu o lingura..nu e nevoie de kg de ceara daca este doar pulverizata atunci tabla nu mai BUBUIE
IRONICK
Nu mai bubuie in capul tau, cand ceara o sa aibe proprietati elastice, atunci sa o sa absoarba din vibratile tablei. Pune-ti si tu mintea la contributie, daca nu reusesti sa intelegi ce iti scriu eu, poate o sa intelegi de ce producatorii de masini se chinuie sa foloseasca mass dumpere, materiale izolante/reflexive si absorbante ca sa reduca zgomotele la o masina si nu ceara. Iar lingura aia foloseste-o la altceva, testele de rezonanta alte tablei se fac cu alta ustensila si se masoara spectrul si amplitudinea. Ce armonici ai acolo? Incerca sa treci peste efectul placebo.
A539
s-ar parea ca nu ne intelegem hai sa ti- zic altfel o usa plina cu orice cand o inchizi se aude la fel cu o usa goala? esti absurd si sosete daca bagi in portiera aia nu mai bubuie..nu se mai aude tabla goala pentru ca nu mai e are ceva intre 2 bucati de tabla deci impiedica sunetu sa se PROPAGE!o sa se auda mai INFUNDAT mai pe inteles SUNETULUI II ESTE MICSORAT VOLUMUL DE CATRE ELEMENTELE CE IL IMPIEDICA SA SE PROPAGE!

eu nu inteleg cum poti vorbi daca nu ai vazut nici macar despre ce solutie e vorba si cum se aude o portiera de logan inainte si dupa...lasa-i pe cei ce stiu despre ce e vorba sa se contrazica..iti citim parerile dar nu ne impune sa ti le si acceptam!
IRONICK
Discutam de efectele unui strat subtire de ceara pe suprafata interioara de tabla a usilor. Nu discutam de alte materiale, metode izolante sau absorbante. Explica-mi te rog cum arata harta propagarii zgomotelor intr-o usa si metode de insonorizare. Ca sa stim despre ce vorbim, si nu despre sosete si linguri.
bogdanelkva
Oameni buni,ceara aia cred ca are mai mult un rol de izolant,nu de antifon.pentru antifonare sunt solutii speciale.
Am citit ca vaselina nu se dizolva la cald in ulei,ca ar mirosi urat...
Eu am fiert vaselina in ulei (ulei de compresor sau transformator) si trebuie sa-mi umflu bine nasul ca sa miros ceva.
Mirosul vine de la uleiul ars,asa ca nu folositi ulei ars.
djasu82
in loc de ceara am baga parafina biggrin.gif la cald intra peste tot hai ca ati dat-o cu ceara peste tot .
Rablele noastre realizate in romanica au tabla subtire si nu se rezolva cu ceara insonorizarea ci cu aluband sau ceva de insertie gean mastic cu folie de aluminiu.
A539
la rablele nooastre trebuie pus de toate...k altfel...
IRONICK
QUOTE(IRONICK @ 20 May 2010, 15:55)
Explica-mi te rog cum arata harta propagarii zgomotelor intr-o usa si metode de insonorizare. Ca sa stim despre ce vorbim, si nu despre sosete si linguri.
*

Zgomot la inchidere:

[attachmentid=1627624619]

Zgomot la rulaj:

[attachmentid=1627624620]

Ce face ceara in ambele situatii?
A539
QUOTE(IRONICK @ 21 May 2010, 00:18)
Zgomot la inchidere:

[attachmentid=1627624619]

Zgomot la rulaj:

[attachmentid=1627624620]

Ce face ceara in ambele situatii?
*




ce face ceara?nu lasa tabla sa se deformeze la fel de tare ca fara ea ceea e inseamna foarte clar ca nu mai trozneste atat de tare...si cu sosetele si lingurile ti le-am dat exemplu ca sa intelegi ca nu prea intelegi...de curiozitate ce masina ai?
IRONICK
Eu te-am intrebat ce face ceara in situatile prezentate de mine cu poze, nu aiureli si trozneli. Ce proprietati are ceara? Sa inteleg ca imi filtreaza armonica a treia? Imi scade aplitudinea cu 3dB la 50Hz? Imi scade si dBg-ul in punctul de rezonanta? De ce un mass dumper (sau un dynamic dumper) nu rezolva problema si este necesara folie bituminoasa?
psychoo
poate pentru ca o pelicula subtire de ceara aplicata pe tabla are proprietati anticorozive, iar pentru antifonare are efect de "frectie la picior de lemn"? intreb si eu... ce dumnezeu de rigidizare a tablei poate sa aiba o pelicula de cateva zecimi de milimetru sa aiba CEARA?
A539, daca tot se umbla acolo baga 15-20 de lei pentru vopea insonorizanta la 5 kilograme si da`i cu aia...are si proprietati anticorozive si antifonice....cel putin pe parte de insonorizare e de 1000 de ori mai buna decat ceara, pentru ca dai un strat mai gros.
PaulT
Ironick - De ce te incapatanezi si nu intelegi ca ceara are un excelent efect insonorizant, reducand drastic toate armonicile si eliminand complet punctul de rezonanta. Si uite-asa "nu-i mai bubuie omului usa".... nici nu mai "trozneste".

P.S. OTS-ul este gratis, confirm si eu... Si masina mea nici macar nu mai era in garantie(doar in cei 6 ani la caroserie..) . La fel, confirm ca ceara care se aplica in timpul acestui proces se ia cu o simpla carpa, fara a lasa vreo urma.
A539
nu are rost sa mai continui acea discutie pentru ca si cu vopsea normala daca dai pe o foaie de tabla nu se mai aude ca tabla fara vopsea dar omu daca a gasit cateva poze incearca sa ne scoata ochii cu ele..daca vroiam insonorizare adevarata ma duceam dadeam 3 mil mi-o umplea de abludan si aia era..PaulT amicu meu nu a vrut so stearga imediat a mers dupa 2 sapt cu masina la sapalatorie si...i-au sarit capacele pana a reusit s-o curete a luat o solutie din comert parca WD sau nuj cum mi-a zis ca ii zice..
psychoo
A539 te sfatuiesc sa intri la sectiunea imbunatatiri logan si vei vedea sus de tot un topic despre insonorizare. citeste postarile lui IRONICK si pe urma spune ca habar nu are cum sa faca o insonorizare...
unii oameni nu isi vad lungul nasului dar nici nu pricep cand incearca altii sa le deschida ochii...
djasu82
pai da dar tot ironik zice chiar daca a bagat material la greu tot se aude , parerea mea noi nu avem masina de 5 stele .
Bagi la greu material castigi sa zicem la zgomot dar creste greutatea si pierzi la consum .
Daca loganul, slz ,sn aveau tabla celor straine de dimensiuni mai generoase mai ziceam.
Una peste alta fiecare face cum il taie capu , nu trebuie sa copi pe careva .
ramsen
are mare dreptate djasu82...daca vrem sa nu mai zdrangane prin masina mai bine ne luam straine...ca decit ,cum spune si el ,sa bagam bani in ea si tot sa se auda mai bine o las asa
IRONICK
QUOTE(djasu82 @ 22 May 2010, 13:20)
pai da dar tot ironik zice

Tot eu zic, dar nu ma refer la o traducere directa. Castigul cu materialele puse in locurile pe unde patrunde zgomotul si se transmite este evidenta. Merita sa fie facuta pentru confort. Dar la un moment dat ajungi la un nivel in care nu mai ai ce sa faci si esti limitat de solutile tehnice de pe masina respectiva. Ca sa dau si un exemplu, insonorizezi zona tunelului central in dreptul schimbatorului, dar ai unu cu comanda pe tija care iti baga zgomot in habitaclu. Asta nu inseamna ca unu pe cabluri nu baga zgomot si nu este necesara insonorizarea zonei, dar la ala pe tija ai ceva in plus de care nu pot sa scapi decat daca il schimbi. Se poate edifica oricine doar cu o simpla ascultare cu urechea in dreptul lui.
Bagi bani la greu in materialele pe care le ridica lumea in slavi, in realitate se poate face si cu materiale iefine puse in locurile care trebuie. Majoritatea pun aluband peste toata podeaua, nu este necesar decat pe suprafetele mari care vibreaza. Excesul de bucatele taiate, nu ajuta la nimic. Nici un producator nu pierde timpul cu asta la nici o masina.
Greutate suplimentara nu este, nici macar nu ajungi sa pui suplimentar pe masina cat cantareste un om.
Compozitia tablei nu conteaza la zgomote, ci forma si greutatea. Un sasiu de masina care nu este trepidant te scuteste de multe zgomote.
A539
psycho eu zic sa iti vezi tu lungu nasului ca nu te-a bagat nimeni in seama..asta in primu rand si in al doilea rand nimeni nu a zis k eu vreau ceara aia pentru insonorizare!am zis ca ajuta la insonorizare nu mai vorbi ca nici macar nu mi-ai citit POST-URILE numai daca stii cum se aude o tabla goala si pe urma ii dai un spray de vospea ai sa vezi ca se aude altfel asa ca eu nu va mai raspund la intepaturi de acum incolo am inteles voi destepti restu prosti..bafta...si pacat ca nu a avut cine stie ce rezultate la loganul lui..bani irositi..ce sa ii faci..
psychoo
laugh.gif tocmai ca a avut rezultate si eu am bagat la cap multe din informatiile puse de el. pot sa ii multumesc ca nu m`a lasat sa ma chinui sa aflu care solutie e optima si am invatat din incercarile lui, inclusiv la aerodinamica masinii dar asta e alt subiect.
tabla goala nu suna deloc decat daca o faci sa vibreze. eu ziceam doar ca ceara aia e frectie la picior de lemn la cat e de subtire stratul. nu rigidizeaza aproape deloc tabla. iar la ce zgomote sunt cand mergi cu masina, acel 0.0001% cu cat rigidizeaza este insesizabil. poate doar cu aparatura speciala foarte sensibila sa se detecteze o ameliorare.
tu vorbeai in genul "eu destept voi prosti" cand ne explicai cum are ceara efect fonoabsorbant si intentia mea nu a fost sa impung pe nimeni. IRONICK chiar a facut insonorizare si cred ca de pe tot forumul el si cu inca 3-4 oameni au habar despre subiectul asta, de aia m`am "bagat in seama"
numa` bine si spor la insonorizat!
VyRuZ
Măi psychoo, pe bune, ești un picuț prea inflexibil. Orice material fonoabsorbant, în strat oricât de subțire ar fi el aplicat, este mai bun decât deloc. Sigur, ceara are mai mult rol în prevenirea coroziunii decât în antifonare, dar, repet, mai bine ceva ceară decât deloc. smile.gif
psychoo
decat sa demontezi tot si sa dai doar cu ceara...eu zic ca nu e un capat de lume 15-20 de lei pentru niste vopsea cauciucata...de aceea par inflexibil
eu cel putin daca urmaresc sa fac antifonare nu as demola fetele de usi, scaune. scos mocheta doar ca sa dau cu ceara. vreau sa fac operatiunea si voi da mai multe straturi de vopsea cauciucata, folie pee, iarasi vopsea cauciucata si pe urma pasla.
A539
QUOTE(psychoo @ 22 May 2010, 16:45)
laugh.gif  tocmai ca a avut rezultate si eu am bagat la cap multe din informatiile puse de el. pot sa ii multumesc ca nu m`a lasat sa ma chinui sa aflu care solutie e optima si am invatat din incercarile lui, inclusiv la aerodinamica masinii dar asta e alt subiect.
tabla goala nu suna deloc decat daca o faci sa vibreze. eu ziceam doar ca ceara aia e frectie la picior de lemn la cat e de subtire stratul. nu rigidizeaza aproape deloc tabla. iar la ce zgomote sunt cand mergi cu masina, acel 0.0001% cu cat rigidizeaza este insesizabil. poate doar cu aparatura speciala foarte sensibila sa se detecteze o ameliorare.
tu vorbeai in genul "eu destept voi prosti" cand ne explicai cum are ceara efect fonoabsorbant si intentia mea nu a fost sa impung pe nimeni. IRONICK chiar a facut insonorizare si cred ca de pe tot forumul el si cu inca 3-4 oameni au habar despre subiectul asta, de aia m`am "bagat in seama"
numa` bine si spor la insonorizat!
*



eu zic sa te lasi de meseria asta ca aici era vorba de ceara in usi tu ne-ai vorbit de insonorizare deci OFFTOPIC lasa-ne pe noi cu ce vrei sa facem cu aceasta ceara ca am inteles ca u ai antifonat ai insonorizat ai facut ai dres..las-o balta!te-am inteles esti bun..dar aia cu tabla nu suna in niciun fel dekt daca o faci sa vibreze mai terminat...pai si ti se pare ca pe dacii tabla nu vibreaza?eu cred ca esti de pe alta lume...bafta cu masina ta si lasa-ne pe noi cu solenzele noastre..bafta tine..noi astia slabi facem ce putem!
djasu82
QUOTE(psychoo @ 22 May 2010, 21:15)
decat sa demontezi tot si sa dai doar cu ceara...eu zic ca nu e un capat de lume 15-20 de lei pentru niste vopsea cauciucata...de aceea par inflexibil
eu cel putin daca urmaresc sa fac antifonare nu as demola fetele de usi, scaune. scos mocheta doar ca sa dau cu ceara. vreau sa fac operatiunea si voi da mai multe straturi de vopsea cauciucata, folie pee, iarasi vopsea cauciucata si pe urma pasla.
*


Vopsea cauciucata da bine atins acest punct !
metrix4you
ce departe s-a ajuns cu acest subiect. Intrebarea mea era una foarte simpla : "merita sa bag ceara calda in usi si stalpi?mentionez ca nu se demonteaza nimic"
Asta era intrebarea.Astept raspunsuri gen da/nu si ceva argumentari.
Nu pun ceara pt insonorizare (daca face si asta e bine) , o pun pentru protectie anticoroziune
A539
se merita! e un pret mic pentru eventuale probleme ce pot aparea...daca incepe sa ti se manance o portiera sau ceva pe urma dai mult mai mult de 1 mil s-o schimbi vopsesti deiferenta de nuanta...pierzi mult mai mult...sfatul meu daca ai acesti bani baga ceara!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.