Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inele de ghidaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
vitamina
Salut!
Voiam sa va intreb ce rol au inelele de ghidaj si ce se poate intampla daca mergi fara ele? Multumesc!
i96nds
Despre ce vorbesti ???
Ce inele ? Eu nu am auzit de asa ceva. Parca era ceva la unii care nu aveau ce face si si-au pus jante care nu trebuiau puse la SLZ... si au pus niste flanse de centrare..... La alea te referi ?
Probabil va fi mutat acest topic la Diverse - ca nu vad problema tehnica.
vitamina
Dap,la alea ma refer!
cristio_79
Jantele de aliaj aftermarket au niste diametre standard ale alezajului de centrare ( gaura aia din mijloc ) si pentru centrare se folosesc niste inele din plastic care se introduc in acel alezaj pentru a micsora diametrul interior. Daca se merge fara acele inele, rotile vor avea joc foarte mare pentru ca nu se pot centra doar in prezoane, existand un risc foarte mare de rupere a prezoanelor si de aparitie a altor defectiuni.
SERGIULICA04FUX
si acele marimi pt inele sunt foarte multe.trebuie masurat su sublerul butucul masinii, si interiorul jantei.si daca mai ai norocul a si mine sa nu gasesti inele marimea aia pe piata va trebui sa ti faci la strung din metal inelele.
ramsen
eu am jantele astea din 2006 si nu am nici un inel de ghidaj pe ele...treaba este sa fie strinse bine ,la mine ma refer,si nu bate nimik...
argon
QUOTE(vitamina @ 21 May 2010, 19:45)
Salut!
          Voiam sa va intreb ce rol au inelele de ghidaj si ce se poate intampla daca mergi fara ele?                                Multumesc!
*



la masinile cu rotile hubcentrice(majoritatea printre care si Solenza), au rolul de a centra rotile inainte sa le strangi, si de a prelua din fortele radiale care suprasolicita prezoanele, iar fara ele peste 80 km/h vibreaza urat si se pot rupe prezoanele. Binenteles daca e nevoie de ele, ca am mai intalnit cetateni care si-au pus roti de VW si se lauda ca merg perfect, din intamplare au gaura de centrare 57,1, si vin la fix pe Solenza.
romanvs
Nu stiu daca se rup prezoanele dar caseta de directie se duce sigur.La 110km/h trepideaza volanul din cauza rotilor care nu se pot centra fara acele inele de ghidare.
AdiZ
Eu am pe masina jante de Golf 3, si de tabla si de aliaj, pe 14", au acelasi diametru la alzajul central...
asgard
Salut,

Stiu ca sunt la rubrica solenza, dar vreau sa imi raspundeti daca este ok pe o supernova sa pun niste jante stock de seat ibiza: 5 1/2 Jx13 H2 ET 38, ML 57, LK100, LZ 4, LF 210 (http://www.anvelope-noi.ro/resources/files/genti.pdf).

Mie frica sa nu fie vreo problema la ML 57, cand la DSN dimensiunea este de 57,1mm. Jantele de seat au gaura mai mica cu 1 mm, la DSN este sigur de 57,1 mm sau intra la fix fara probleme?!Daca e prea fixa roata, exista riscul sa o scot foarte greu? sa stric ceva la masina?
Multumesc anticipat.
ramsen
observ ca ai masina din AG...poate vrei sa ne intilnim si sa le vad...dupa care iti spun daca merg puse...prima data sa ai 4X100 la prezoane...
asgard
inca nu le am cumparat, maine seara ma intalnesc cu omul in bucuresti, si nu ma mai intorc in pitesti pana sambata. cred ca o sa merg la o vulcanizare ceva pe acolo.ms de oferta.
asgard
evrika ... au intrat la fix!!! ms!
titilev
am gasit niste jenti care au gaura de ghidaj mai mica.nu cu mult.cam 1-2 mm.
cum asi putea sa le majorez gaura.sau mai bine caut altele.
se potrivesc la prezoane dar pe gaura de ghidaj nu intra.
vitamina
Poate te-ar putea ajuta un strungar care sa masoare exact cu ajutorul unui subler gaura de ghidaj si janta si sa observe diferenta.Nu stiu daca poate slefui cat ai tu nevoie fara sa deterioreze janta mai ales daca este de aliaj.Ei au niste cutite speciale,nu stiu cum se numesc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.