Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se ia amenda daca lovesc singur masina de gard
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
skoda
"Pe CASCO" nu se face cat ai bate din palma. Trebuie vizita si proces verbal de la politie, evenimentul se trateaza ca o tamponare usoara. In cazul in care tu esti singurul implicat si deci vinovat, iti iei oricum amenda de 600.000 lei pentru accident din neatentie.
costi
hai mai nu mai speria omul: cum naiba sa iei amenda ca ai dat cu toba de pamint !
skoda
Daca nu stiai, procesul verbal de tamponoare are doua casete la partile implicate in accident. Prima este obligatoriu completata si la final are doar doua variante "vinovat" sau "culpa comuna". Doar a doua parte (optionala, singura care se poate lasa libera cand nu exista alta masina implicata in accident) are "culpa comuna" sau "nevinovat".
Asa ca nu exista eveniment rutier fara cel putin un vinovat. Mai se plangea pe forum cineva ca a luat un stalp cu spatele cand a iesit din garaj si tot asa s-a trezit cu amenda (de i se spunea ca mai bine zicea ca a gasit-o asa in parcare).
KNIGHT_C
Skoda > In cazul lui foarte probabil se da anexa 2, nu mai face nimeni PV de tamponare
costi
pai dau amenda ca sint prosti /ai dracu'; tu poti foarte bine sa faci contestatie; in ultima instanta se poate da si avertisment (ca ai lovit toba... hai ca-i tare smile.gif )

horsewhisperer27
skoda, de unde ai scos aberatia ca daca dai cu masina in groapa si ti se indoiae roata platesti amenda??
noroc ca exista regulament pe forum, altfel iti spuneam mai explicit ce parere am despre astia care lanseaza zvonuri din astea, ca tine!!!!
cristush
stiu si eu ca daca iti zgarii masina sau o lovesti singur de vreun gard ceva si mergi la politie sa-ti dea autorizatie de reparatie pentru asta, iti da garcea amenda, si auzeam ca ar fi 750.000. Acuma nu stiu la faza asta cu toba, dar nu vad de ce n-ar fi la fel, ca poate ei considera neatentie in conducere si vor sa-ti dea un avertisment in felul asta smile.gif Pana la urma ideea e sa stranga si ei un ban la buget tongue.gif
Mai bine declarati ca ati gasit-o asa in parcare. wink.gif
skoda
QUOTE(horsewhisperer27 @ 27 Apr 2005, 01:31)
skoda, de unde ai scos aberatia ca daca dai cu masina in groapa si ti se indoiae roata platesti amenda??
noroc ca exista regulament pe forum, altfel iti spuneam mai explicit ce parere am despre astia care lanseaza zvonuri din astea, ca tine!!!!
Sunt patit. A, acum ti-a picat fisa domnu' "noi injuram, nu gandim" ?
Deci stii singur ce sa faci cu parerea ta sau sa iti spun eu ?
marksman
Depinde de "organ" daca iei sau nu amenda. Am spart spoilerul intr-o aerisire de gaz, m-am dus la politie si am "dat cu subsemnatu".
N-am luat nici o amenda, mi-au dat autorizatia de reparatie si mi-au spus sa fiu mai atent pe viitor.
Alecs_TGA
fratilor e aberanta faza ca iti da amenda pentru ca ai atins toba de bordura!!! blink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
stai linistit ca si a mea zdrangane!! si nu am lovit-o! cand ma duc la revizie o sa le zic! cred ca mai trebuie stranse suruburile!!
aaaa si vezi ca sub masina exact sub rezervor e o foaie de tabla (aluminiu cred) aia la mine se strambase si atingea de teava de esapament si facea ca draq masina!! nu am mai avut rabdare si m-am uitat si am impinso cu degetul smile.gif si s-a rezolvat problema!!! doar e DACIA (daca ai cap ia alta)
bogdan_o
Pentru accident, chiar daca lovesti alta masina, amenda e de 300k lei, asta daca accidentul nu vine ca urmare a neacordarii de prioritate, caz in care te alegi si cu permisul suspendat 3 luni si cel mai probabil si cu o amenda mai mare.

Daca lovesti masina de gard/borduri etc nu cred ca iti da amenda.
Kunzite
Io - gardu' 0:1 sad.gif (nu intru in detalii, am fost dobitoc la faza aia. M-a boscorodit masina o saptamana, m-a iertat insa dupa ce-am reparat-o si i-am promis ca-i iau pantofi noi smile.gif )
Amenda n-am luat, btw. Ai grija, trebuie sa declari in 48 de ore insa e bine sa mergi in aceeasi zi (evident, sa nu bei nimic - in formular implicit declari ca esti beat turta! Trebe sa tai chestia aia...)
GABY IS BACK !
Am un coleg care a derapat asta iarna si a lovit usor un pom, cu portiera.
Nici o amenda. I-au spus doar sa fie mai atent, ca putea sa fie o masina sau, mai rau, un pieton.
Si motiv aveau: "neadaptare viteza la conditiile de drum..." dar nu i-au dat.
Nici macar NU au spus ceva de genul: "Trebuia sa-ti dam amenda dar..." Stiti voi faza...
Doru
E la latitudinea politistului.Eu am lovit masina odata cand veneam dinspre mare de un copac cazut pe sosea ( era furtuna) si mi-am spart spoilerul.Cand am ajuns in Buc m-am dus la politie si am declarat ca am lovit-o de un stalp parca si mi-a dat amenda.Pe urma m-am invatat minte si am decalarat ca asa am gasit-o.
vv
QUOTE(bogdan_o)
Pentru accident, chiar daca lovesti alta masina, amenda e de 300k lei,

Care? Cum? Eu m-am ales cu 800k (400k in 48 ore), si parca era amenda minima pe care putea sa mi-o dea.... (am lovit pe unu' cu spatele in parcare, ca nu am cascat ochii - de obicei nu era nimeni parcat acolo blush.gif )
disaster
[quote=vv,27 Apr 2005, 15:11]
[/quote]
Care? Cum? Eu m-am ales cu 800k (400k in 48 ore), si parca era amenda minima pe care putea sa mi-o dea.... (am lovit pe unu' cu spatele in parcare, ca nu am cascat ochii - de obicei nu era nimeni parcat acolo blush.gif )
*

[/quote]


amenda in caz de accident in urma caruia nu au fost vatamate persoane este intre 600k-1.50k,jumatate din minim in 48h.eu am faultat un passat care statea la semafor(acum o luna) si am luat 300k in 48h.la faza cu gardul nu stiu dar nu se poate bifa rubrica cu "culpa comuna" alcoholic.gif ?
kaspersky
- am fost la politie sa declar ca am luat o groapa cu masina (mi-am schimbat pe casco 2 jenti aliaj + 2 cauciucuri) - nu se da amenda pt. asa ceva
- am fost lovit de un idiot in trafic, la politie s-a considerat ca vinovat este el si a primit avertisment, fara amenda!
driver
Mda , depinde de cine scrie procesul, am lovit un pom de pe marginea drumului din cauza ghetii si culmea dupa ce am stricat masina (care nu era a mea) mi-a dat si amenda ca n-am adaptat viteza la conditiile de drum.......... In mod normal poate sa iti dea si numai avertisment sau pur si simplu sa constate avarile si gata. Pt ca m-am lovit cu vecinu in parcare nu am luat nici o amenda (ce sa faci parcarea-i mica) tongue.gif
costi
mie pt ca l-am raschetat (spoiler /spoiler) pe un bou care statea cu popou'n smile.gif drum si bloca juma de banda I mi-a dat avertisment.
eXtenSion
Ganditi-va ca ar fi bine sa se dea amenda. Daca esti asa bun sofer sa tamponezi un stalp inseamna ca esti in stare sa lovesti si alta masina. Asa ca amenda aceea iti baga mintile in cap. nu?
horsewhisperer27
QUOTE(skoda @ 27 Apr 2005, 09:41)
Sunt patit. A, acum ti-a picat fisa domnu' "noi injuram, nu gandim" ?
Deci stii singur ce sa faci cu parerea ta sau sa iti spun eu ?
*




haide, spune-mi!
ce mi-ar place sa ma intalnesc la un semafor cu unu din asta ca tine, sa-l "calmez "putin....
sa vezi dupa aia cum se gandeste de doua ori inainte sa dea din gura....
poate ca esti patit pt ca te-a fraierit un garcea, da sa stii ca sunt si altii patiti, si daca dai cu roata/toba in groapa/bordura nu iti da nimeni amenda....


@extension:sa stii ca e usor sa faci pe teoreticianul, da faza e urmatoarea:greseli facem toti, chiar si cei cu foarte multa experienta, si chiar cu foarte putina....
si sa te vad, daca iti iei amenda dupa o mica neatentie, mai sustii asa cu spor sa se dea amenda?sa zicem ca atingi cu spoilerul un stalp de ala mic, de 25cm, care nu se vede cand dai inapoi, uiti pur si simplu de el...
atunci, daca inca mai sustii utilitatea amenzii, "ca te trezeste la realitate", abia atunci, sa postezi!
Daedalus
Dom'le eu am lovit masina asta iarna (Dacia 1310) cand ma dadeam cu frana de mana prin curtea unei scoli si am zis in procesu verbal ca am lovit-o efectuand manevra de intoarcere, am dat cu spatele si n-am vazut o bara metalica si nu am primit nici o amenda la politie, dar s-a enervat politistu ca vroiam sa o fac pe CASCO si a zis ca poate sa imi dea amenda. Nu mi-a dat dar cica ar putea sa dea.
bogdan_o
VV,cand ai luat amenda. Ca eu am luat una acum nu foarte mult timp. Adica pe 30 noiembrie anul trecut. Plus ca pemine acum vreo 2 luni m-a lovit o tipa cu un Tico si tot 300 i-au dat. S-or mai fi marit, nu stiu...
vv
Mai io am luat-o anul asta, la inceputul lunii martie. Da' stiu ca parca m-am uitat in textul legii si asa scria la carte - amenda minima 800k. Insa se poate sa fi uitat eu, am vazut ca au sustinut si altii chestia asta cu 300k, poate tin eu minte gresit.
P.S. M-am ofticat un pic ca mi-a dat amenda - nu de alta da' ala nu ar fi aflat niciodata cine i-a lovit masina daca nu eram eu finut sa-i las un biletel in care-i ziceam ce si cum. Acum e drept ca a fost greseala mea, da' e stresant gandul ca mi-a dat amenda "sa ma invat minte" cand masina mea nu avea nici o zgarietura si in conditiile astea 99% din aia care lovesc masinile in parcare nici macar nu se obosesc sa-si puna RCA-ul la bataie.
bogdan_o
Pai tot asa am luat-o si eu. Ca l-am atins pe unul in parcare. Partea nasoala pentru mine e ca nici masina care am lovit-o (dar e logic) si nici masina pe care o conduceam nu erau ale mele. Masina in care eram eu mare branza nu a patit, iar aia pe care am lovit-o nici atat. Dar totusi m-am dus la Ploitie si am declarat. Asta e. Nu am de ce sa ma oftin, ca pana la urma greseala a fost a mea.
eXtenSion
Nu stiu, dar eu voiam sa zic ca la volan trebuie sa fii atent...Atata tot! Si de aceea cred ca se dau amenzi si la cazurile astea, nu? Ca doar nu s-au trezit asa dintr-odata "hai sa dam amenda la orice"...
mariancd
ma bag si eu ca musca in oala, dar ... am derapat si l-am lovit pe unul mai splid, adica un camion. m-am dus la politie si am spus ca am derapat in curte si am lovit-o de stalpul portii. nu amenda, nu avertisment .... cred ca poti sa faci ce vrei cu masina ta cat timp nu esti pe drumul public ...
Sony
Da, dar daca nu esti pe drumul public nu ti-o poti repara pe Casco!
horsewhisperer27
sony, esti sigur???
adica, daca pica copacul pe ea in afara drumului public nu ti-o repara aia???

si daca o bagi inter-o curte si acolo iti sparge unu geamu si fura cass-ul, sau o fura cu totul, tot nu intra pe casco??? mad.gif
Sony
Cunosc caz de masina lovita in curtea firmei, iar accidentul a fost declarat pe un drum public tocmai pentru a beneficia de CASCO. Daca ar fi fost asa usor cu asigurarea, iti dai seama ca oamenii nu s-ar fi complicat inutil.
Ciombe
QUOTE
99% din aia care lovesc masinile in parcare nici macar nu se obosesc sa-si puna RCA-ul la bataie.


Hehe, io l-am lovit in parcare, i-am lasat bilet in geam cu numarul, am declarat si la politie... si 2 saptamani am cautat dupa proprietarul masinii lovite ca sa ii dau banii de reparatie... blink.gif . Pe bune!
La politie mi-au zis ca trebe sa vin cu ala de mana... Dupa 2 saptamani (intre timp ala luase biletul din geam si il bagase in masina PE BORD blink.gif ) iarasi i-am zis la politai ca nu dau de ala, si abia atunci mi-a dat dovada ca sa o repar. Dar nu am luat amenda.

Alta data, am luat amenda ca am declarat ca am derapat pe gheata si am intrat in sant wacko.gif . Cica "neadaptarea vitezei...".

wacko.gif You never know.... wacko.gif

novak
Salutare la toata lumea! Eu sunt nou pe aici, adica va citesc de luni de zile dar abia acum mi-am facut cont sa intreb si eu ceva legat de accidentele astea "de parcare".

Am putin timp de cand conduc si va dati seama ca inca nu stapanesc masina "la milimetru", asa ca ieri am comis-o putin: in fata blocului meu, intre trotuar si strada e un gard viu. Strada e lata asa ca lumea parcheaza masinile perpendicular pe gard (deci drept nu lateral sau in spic). Intre randul de tufe si strada mai e o bucatica mica de trotuar (vreo 50 de cm latime) pe care stau masinile cu botul. Fiind destul de inalt, trebuie sa o turezi putin ca sa urce pe bordura respectiva. Aseara obosit de la munca am turat-o putin mai tare si m-am dus pana in tulpina unei tufe (tulpina destul de groasa, cam de 2 degete). Am decojit un pic tufa si mi-am infundat putin numarul pe mijloc. In rest nici o avarie. Legal vorbind, trebuie sa merg la politie si sa declar incidentul asta mai mult decat minor si avand in vedere ca practic nu sunt avarii? Strict legal vorbesc, ca altfel imi dau si eu seama ca pot intrepta numarul si n-o sa stie nimeni in veci ca am dat eu ca fraierul in tufe. Numa sa reusesc sa-l scot din carcasa aia de plastic, ca s-o cam blocat acolo de la infundatura.
Lexy
Legal vorbind nu cred ca indoirea numarului intra la avarie....
driverx
Tabla din spate este intreaga? Sau a inceput si ea sa ia forma numarului?
novak
QUOTE(driverx @ 13 Jul 2005, 11:11)
Tabla din spate este intreaga? Sau a inceput si ea sa ia forma numarului?
*



Pai la nova numarul din fata e pe spoilerul de plastic. La mine e bagat si intr-o "teaca" din aia de plastic. Nu e crapat spoilerul sau botita capota, doar numarul e infundat in partea de mijloc-sus si teaca e putin crapata tot in partea de mijloc sus. Nu se vede bine decat de aproape. Aveam viteza foarte mica (vro 5km/h), numai ca s-a dus masina in fata mai mult decat ma asteptam pana sa ma trezesc eu sa calc frana mai barbateste, intr-un fel mai mult am impins in tufa decat sa ma pocnesc in ea. Deci afectat e exclusiv numarul si teaca lui, m-am uitat atent. Pe spoiler sub numar erau cateva mici zgarieturi superficiale care au disparut dupa ce am "frecat" p e ele cu manerul de la o surubelnita.
vis-a-vis
Daca te duci cu faza asta la gabori, or sa spuna ca ii iei la misto smile.gif
costi
mai Novak oi fi tu nou pe aici dar nici sa vii cu chestii din astea nu se face;
bine ca nu vrei sa ti-o faci si pe CASCO; smile.gif
trage si tu de numarul ala sa vina la loc si gata !
novak
QUOTE(costi @ 13 Jul 2005, 12:37)
mai Novak oi fi tu nou pe aici dar nici sa vii cu chestii din astea nu se face;
bine ca nu vrei sa ti-o faci si pe CASCO; smile.gif
trage si tu de numarul ala sa vina la loc si gata !
*



D'apoi nici n-am zis ca am de gand sa merg la 955. Normal ca pun mana si indrept numarul singur si cu asta basta. Am intrebat doar de curiozitate sa stiu daca sunt sau nu in legalitate facand asta. Buna gluma cu CASCO, mai ales pe dacia nova. Cine are bani de casco are bani si de o masina mai serioasa. Multam oricum pentru explicatii si ironii tongue.gif
anpop
QUOTE(skoda @ 27 Apr 2005, 07:41)
*


Pai patania te e de domeniul SF....daca esti in stare sa iei amenda de la garcea ca ti-ai busit singur masina....inseamna o lipsa totala de "imaginatie" ( se poate citi cum vor muschii cititorilor tongue.gif )
In tara noastra, chiar si in bucuresti, exista veverite! Animal protejat de lege! Din cauza caruia poti face un accident fara sa fi tras la raspundere biggrin.gif
daciafan
te rog eu frumos sa-ti lovesti masina de gard blink.gif
Cristy
Dar daca masina e lovita in fata putin, la masca si bara, se poate zice ca e gasita in parcare? chiar daca se vede clar ca ai intrat in cineva? Intra la Casco, nu?
naturall
Oare se poate?
Loghy
Sambata seara am coborat cu masina de pe trotoar si am sters cu aripa un semafor.
Ma duc la politie 250k amenda si imi opreste copie dupa asigurarea obligatorie (ca sa repare aia semaforu'). ohmy.gif
Nu mi-a venit sa cred. blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.