Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Recuperare taxa de poluare !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2, 3, 4
mariusd4
Vin si eu cu o idee pentru ca tocmai am platit 3260 Ron taxa de prima inmatriculare, am tot rasfoit pe net si am vazut ca sunt unele cazuri unde s-a castigat in instanta restituirea banilor din taxa auto si chiar pentru masini SH de afara. Acum vin si intreb, noi cei cu masini noi chiar Euro 4 am avea vre-o sansa ? Ce ziceti de ideea de a ne uni, a face o lista cu membrii care vor sa incerce sa ne recuperam banii in instanta. Cu cat suntem mai multi cu atat s-ar pune mai putini bani pentru angajarea unui avocat sau poate chiar unul dintre noi este avocat si ne sustine, sau poate cineva are un prieten avocat.... E o idee, voi ce spuneti ? sad.gif
Mutzunache
Eu ma bag, ca am dat 2100 ron.)(*^(&^%(&^%*&%*&^...

1.Mutzunache
2.Mariusd4
b76bgaarh
ma bag si eu... da stai sa imi iau masina noua inainte.....

27 May 2010, 11:48:
trebuie sa vorbim cu colegu babanu (parca el a reusit sa o recupereze)
mariusd4
haideti poate facem ceva din treaba asta !
semit
si daca tot v-ati luat masini noi, de ce nu v-ati luat euro 5? mie mi se pare FOARTE OK taxa de inmatriculare, trebuie sa existe pentru ca sa nu se mai aduca toate ciurucurile in tara, DAR nu mi se pare ok modalitatea de aplicare, adica mie la EURO 4 imi iei taxa 30-50 de milioane, ok o platesc, DAR tu ca stat si ARR nu ii vezi pe strada pe cei cu basculante care ne intoxica de nu mai putem respira si nici pe jegosii cu toate junghiurile de BG care pe langa faptul ca sfideaza orice regula de trafic, au in folosinta(proprietatea e a unui bulgar ) cele mai mari junghiuri si fumigene posibile din galaxie!
b76bgaarh
pt ca, de exemplu, nissan nu aduce masini euro 5.

semit
ghinion
b76bgaarh
ghinion este atunci cand poti sa faci ceva, dar tie lene.....

http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=957...dpost&p=2436766
semit
eu iti recomand sa-ti iei o laguna euro 5 kiss.gif
b76bgaarh
tongue.gif e in vedere, dar in acelasi timp am in vedere si un koileos (euro 4)...sa vedem ce o sa iasa....
Solon
Eu recomand ca masinile noi sa aiba taxa 0. Si are dreptate barfu'. Acum ce sa fac daca vreau sa-mi iau o masina dar producatorul inca nu a aplicat norma de poluare euro 5? Desi masina este noua.
Semite, sustine altfel argumentatia, nu cu faze de genul asta, cu "ghinion"!
Ca pe considerentul asta ne luam toti tedeiuri de la vag si pet-uri de la reno doar pt. faptul ca au bagat norma euro 5?
semit
pai esti in 2010, daca producatorul sau importatorul nu are euro 5 sau nu are alternativa euro 5 la ce mai are pe stoc inseamna ca isi bate joc de tine si nu merita banii tai, daca el iti ofera euro 4 si tu esti un negociator bun fa-l sa-ti plateasca el taxa sau sa-ti ofere un discount egal cu taxa de inmatriculare.
Solon
Sa inteleg ca astia cu reprezentante cu masini euro 4 sunt niste tepari ordinari? Ar trebui sa inchida toti, ca asta e japca la drumul mare!
Iar daca nu reusesti sa-l faci pe tepar sa-ti plateasca taxa de prima inmatriculare cadou nu esti un negociator bun! Hai frate!
semit
nu nu sunt tepari, dar ar trebui sa coreleze preturile si sa mai lase ciocu jos ca nu le mai cumpara nici dracu troacele acum, dar asa e romanul fatalau, se duce cu capul plecat la dealer, la 1 client informat care negociaza cum se face in toata Europa vin 100 de romani adevarati care pun cascavalu pe masa si vor masinaaa full fara piele, navi, trapa, xenon dar cu pdg si dupa aia se plang ca le-a cerut dealerul 7 milioane pe alarma, 3 milioane pe covorase.. cand el le putea obtine foarte usor doar daca deschidea gura si stia sa ceara cate ceva INAINTE sa comande masina.. oricum ducem discutia in derizoriu. masinile euro 4 ar trebui sa fie mai ieftine decat cele euro 5.. iar diferenta sa acopere macar o parte din taxa de inmatriculare, parerea mea ™
As dori sa facem un exercitiu la un dealer, dar urmatoarea mea masina va fi second si euro 5, asa ca nu voi avea probleme cu taxa in forma ei actuala smile.gif

LE: da barfi ai dreptate, eu sunt de acord cu taxa si nu cu aplicarea ei, citeste mai sus, dar iti urez succes daca iti iei ceva euro 4 sa-ti iei si banii de taxa inapoi smile.gif
b76bgaarh
semit,
de la dealer prefer sa primesc alarma, covorase, revizie gratuita. daca taxa asta este "ilegala" si toata lumea care a contest legitimitatea ei a castigat, care e problema? de ce guvernul nu face o taxa corecta, o lege care nu poate fi atacata in instanta? e vina mea ca ei sunt varza si nu pot sa faca o lege ca lumea?

sa revenim la lista:

1.Mutzunache
2.Mariusd4
3. b76bgaarh - cand imi iau masina.
Solon
Mai am o intrebare: Ce faci daca te dai la dealer si iti mai da o reducere echivalenta cu taxa de prima inmatriculare, dar dupa aia la administratia financiara tot o ai de platit? Tot un cenzurat e, ca masina e tot noua!
mariusd4
Semite lasa-ne pe noi daca nu ai solutii, intoxici degeaba topicul, Eu cand am luat loganul in 2007 dec, abia intrase taxa de poluare si totusi am platit 9 mil, cu toate ca trebuia sa fie zero ca la vremea aia era euro 4.
semit
aici se ataca idei , nu persoane, m-am bagat eu in seama cu tine si fluiensu tau? n-am voie sa-mi spun parerea?
stanyc2003
revenind la lista:
1.Mutzunache
2.Mariusd4
3. b76bgaarh - cand imi iau masina.
4.Stanyc2003-sapt viitoare o inmatriculez

Frustrante sunt 2 aspecte:
1. de ce la o masina Euro4 noua platesti mai mult decat platesti la un Euro4 SH? Una noua polueaza mai putin, parerea mea!
2. de dracu statu asta de rahat, daca tot ne face de bani nu face ceva constructiv cu ei (cum ar fi drumurile)?
utzi22
Simplu, daca ar face drumuri si alte "chestii" d-astea... nu ar mai avea ce sa fure smecherasii...d-aia nu s-a facut nimic si nici nu cred ca se va face vreodata ceva in tara asta.
Hed Kandi
QUOTE(stanyc2003 @ 27 May 2010, 19:35)
revenind la lista:
1.Mutzunache
2.Mariusd4
3. b76bgaarh - cand imi iau masina.
4.Stanyc2003-sapt viitoare o inmatriculez

*



1.Mutzunache
2.Mariusd4
3. b76bgaarh - cand imi iau masina.
4.Stanyc2003-sapt viitoare o inmatriculez
5. Hed Kandi
MirceaVio
Eu unu' am dat statu' in judecata pentru taxa ce am platit-o in 2008(ce-i drept nu pentru o masina noua, dar oricum). Am fost pus in legatura cu cineva care s-a ocupat de toate in schimbul a 25% din suma recuperata. Deci de pierdut nu am nimic, doar de castigat. Avand in vedere ca am platit suma frumusica de 1100 de euro mi-am zis ca merita, oricum acestia fiind bani pierduti. Asa ca nu ma deranjeaza sa-i dau omului 1000 de ron dupa ce castig, ca raman si eu cu 3000. Am termen de infatisare pe 30 noiembrie, asa ca pana atunci imi fac doar planuri ce-o sa fac cu banii. drunksinging.gif
stanyc2003
Sa ne tii la curent cu ceea ce rezolvi acolo!!!
Bafta
Solon
Pai de unde stii ca vei castiga?
b76bgaarh
pt ca taoata lumea care a dat in judecata a castigat. daca toti ar da in judecata statul, poate vor face si ei o lege corecta.
MirceaVio
M-a asigurat omu' respectiv ca la prima infatisare castig si cu asta basta, pentru ca nu e primul litigiu castigat prin intermediul lui. Mi-a aratat un dosar cu toate litigiile castigate...de anul trecut pana acum in jur de 160 ohmy.gif . Bravo lui ca stie sa se descurce. Mi-a zis sa ma astept sa-mi vina hartia acasa sa ma duc dupa bani, candva dupa 30 noiembrie biggrin.gif Multumesc pentru incurajari si s-auzim de bine.
stanyc2003
sa ne dai si noua datele lui de contact!
de unde este?
mariusd4
da MirceaVio, daca poti anunta-l tu de actiunea noastra si cand e lista gata vorbim, sper sa ne strangem destui. Stima baieti
CRY 79
QUOTE(MirceaVio @ 2 Jun 2010, 19:05)
M-a asigurat omu' respectiv ca la prima infatisare castig si cu asta basta, pentru ca nu e primul litigiu castigat prin intermediul lui. Mi-a aratat un dosar cu toate litigiile castigate...de anul trecut pana acum in jur de 160 ohmy.gif . Bravo lui ca stie sa se descurce. Mi-a zis sa ma astept sa-mi vina hartia acasa sa ma duc dupa bani, candva dupa 30 noiembrie biggrin.gif Multumesc pentru incurajari si s-auzim de bine.
*




Ce spui tu aici e fantezie! In primul rand procesul nu se castiga dupa o infatisare. Dureaza la judecata din fond aproape un an sau mai bine, apoi urmeaza recursul in caz ca tu castigi si nu finantele sau recursul tau daca nu castigi in fond. Si recursul dureaza vreo jumatate de an. Ce iti spune avocatul e vrajeala sau nu ai inteles tu bine ce iti explica.
IN AL DOILEA RAND, NU MAI FACETI LISTE CA ASTEA NU SE ACTIONEAZA IN JUDECATA CU LISTE SI CUMULATIV MAI MULTE PERSOANE. FIECARE CU DOSARUL LUI SI PE CONT PROPRIU. DECI UN AVOCAT SIGUR VA LUA BANI PT. FIECARE DOSAR IN PARTE.
Spun lucrurile astea din cunostinta de cauza: Am dat statul in judecata pt. recuperarea taxei auto ( ce-i drept nu multi bani, vreo 2400 lei, dar de ce i-as fi lasat la stat?) si a tinut in fond 10 luni, am castigat, a facut Ministerul finantelor recurs si dupa alte 8 luni de zile am reusit sa termin cu ei.
Dar ar trebui sa stiti ca nu toate actiunile se castiga, depinde aici de mai multi factori: cand s-a platit taxa respectiva, ce ordonanta era in vigoare si nu in ultimul rand depinde de completul care judeca cauza respectiva. Nu toti judecatorii dau castig in aceste cauze, motivul nu il pot intelege.
Revenind la mine, am un avocat care nu mi-a promis ce a promis celui de mai sus, bani nu i-am dat ca ne cunoastem si cu toate astea a cam reusit ce eu nu credeam posibil. Daca mai vreti sa stiti si altceva, eu mai sunt inca pe aici, acum ma cam dor mainile.
mariusd4
Poate ne mai interesam, la mine la munca s-au facut liste si chiar am dat statul in judecata, un singur avocat care a reprezentat o lista de angajati. CRY 79 esti avocat ?
CRY 79
Nu sunt, dar am devorat atat de mult treaba asta, incat ce spun nu e fictiune, chiar am castigat, dar cu listele este asa cum spun eu sigur, gandeste limpede ca nu ai cum sa deschizi un dosar cumulativ ca finantele nu va raspunde tot cumulativ, iar in caz ca o faceti, sa va asteptati la o respingere a actiunii din partea instantei. Nici in cazul in care acelasi proprietar inscrie doua masini odata nu poate deschide actiune pentru ambele taxe cumulativ. Dar in fine, nu stiu exact ce vreti voi sa faceti acolo. Poate doar faceti adresa de inapoiere a banilor cumulativ, urmand ca in caz de refuz sa se actioneze in judecata cum spun eu mai sus. Sa scrii aici rezolvarea, de curiozitate.
Mutzunache
Atunci facem dosare separate, depuse in aceelasi timp de catre aceelasi avocat.
mariusd4
Si platit la comun, eventual si ceva comision daca se castiga !!!
CRY 79
QUOTE(Mutzunache @ 7 Jun 2010, 09:10)
Atunci facem dosare separate, depuse in aceelasi timp de catre aceelasi avocat.
*



Asa sigur este mai bine.

In cazul meu este oficial, am castigat si recursul. Ce am spus mai sus a fost spus de avocat care era sigur ca a castigat. Dar acum trebuie sa astept hotararea, sa fac investire (alt proces) sa fac executare, ca astia de la finante nu dau banii asa usor. Pana nu ii executi, nu.
mariusd4
Bravo, felicitari !!!
dj_tzk
Saptamana asta trebuie sa duc buburuza la RAR si as vrea sa ii fac depreciere . ( Nu am ABS si nici AC ) Cum se calculeaza depreacierea ? De exemplu la mine tapiterie este vai de capul ei ... pe exterior am un pic de rugina ... imi face reducere mai mare la taxa ? Sau mai mica ? Macar sa stiu daca se merita sa ii fac deprecierea sau nu . Din cate am calculat pe net taxa ar iesi cam 390 euro fara depreciere ... avand in vedere ca am motor de 1149 cmc , prima inmatriculare 06.96 si co2 g/km 143 . . . Oare ajung cu taxa pe la 150 de euro ?


Am gasit ceva legat de depreciere ... o formula ...



Daca aveti rabdare si timp, mai jos aveti formula de calcul pentru deprecierea autovehiculului:

Deprecierea unui autovehicul in raport cu un autovehicul considerat “standard” se calculeaza dupa formula:


D = (d1 x 0,30) + (d2 x 0,30) + (d3 x 0,40)

unde:

D = deprecierea totala;

d1 = deprecierea stabilita in functie de vechime;

d2 = deprecierea stabilita in functie de starea generala;

d3 = deprecierea stabilita in functie de nivelul de dotare.

Contribuabilul poate solicita ajustarea taxei pe baza oricarui element din cele trei elemente dupa caz. In aceasta situatie, valoarea deprecierii neajustate ( d1, d2 sau d3) este egala cu 1.


- Deprecierea in functie de vechime (d1)

Deprecierea stabilita in functie de vechime (d1) se aplica pentru autovehiculele in cazul carora exista diferente mai mari de 1 an intre data primei inmatriculari stabilit și anul de fabricatie inscris in cartea de identitate a vehiculului la rubrica 5 “Anul fabricatiei”, dupa cum urmeaza:

Diferenta vechime (ani) Coeficient d1

..................................................................................

> 1 - 2 1,03

> 2 - 3 1,05

> 3 - 4 1,06

> 4 1,10



In cazul in care persoana care solicita inmatricularea nu poate face dovada primei inmatriculari a autovehiculului, se aplica prevederile art. 6 alin. (5) din ordonanta, coeficientul de depreciere d1 fiind 1.

- Deprecierea in functie de starea generala a autovehiculului (d2)

Deprecierea stabilita in functie de starea generala (d2) are in vedere alte aspecte decat cele care fac obiectul omologarii și inspectiei tehnice periodice, și anume aspectul exterior și interior al vehiculului, tinandu-se cont de starea caroseriei, revopsirea autovehiculului, starea tapiteriei și a componentelor de bord.
Deprecierea stabilita in functie de starea generala (d2) se determina ca produs al valorilor din tabelul de mai jos:

Aspect/ Stare generala Coeficient d2
........................................................................................................
Standard Inferioara
Aspect exterior 1,0 1,10
Aspect interior 1,0 1,10


- Deprecierea in functie de nivelul de dotare (d3)

Deprecierea stabilita in functie de nivelul de dotare (d3), respectiv pe baza dotarilor considerate drept optionale in raport cu cerintele standard impuse prin legislatia privind omologarea și inspectia tehnica a autovehiculelor, se determina ca produs al valorilor din tabelul de mai jos:


Dotare Coeficient d3

......................................................................................

Fara aer conditionat 1,10

Fara ABS 1,15

Fara airbag 1,10





Coeficientul deprecierii totale (D), calculat conform formulei de mai sus se inmultește cu cota de reducere a taxei din anexa nr. 4 la ordonanta, stabilita initial, rezultand noua cota de reducere pentru calculul taxei. Atunci cand noua cota de reducere este mai mare de 95% se aplica cota de reducere de 95%.





Mie mi-a iesit D=1.869 dar nu stiu cu ce trebuie sa o inmultesc pentru a imi iesi noua cota de reducere ... aveti idee ?




Anexa nr. 4

Grila privind cotele de reducere a taxei



Vechimea autovehiculului cota de reducere (%)
1 2
nou
≤ 1 luna 3
> 1 luna - 3 luni inclusiv 5
> 3 luni - 6 luni inclusiv 8
> 6 luni - 9 luni inclusiv 10
> 9 luni - 1 an inclusiv 13
> 1 an - 2 ani inclusiv 21
> 2 ani - 3 ani inclusiv 28
> 3 ani - 4 ani inclusiv 33
> 4 ani - 5 ani inclusiv 38
> 5 ani - 6 ani inclusiv 43
> 6 ani - 7 ani inclusiv 49
> 7 ani - 8 ani inclusiv 55
> 8 ani - 9 ani inclusiv 61
> 9 ani - 10 ani inclusiv 66
> 10 ani - 11 ani inclusiv 73
> 11 ani - 12 ani inclusiv 79
> 12 ani - 13 ani inclusiv 84
> 13 ani - 14 ani inclusiv 89
> 14 ani - 15 ani inclusiv 93
peste 15 ani 95
tiberiu27
mai e si deprecierea unui autovehicul daca declari ca are multi km - 500000 km
dj_tzk
am 128000 tongue.gif nu ma incadrez ...
mariusd4
Se mai baga cineva ? Mai asteptam ? Voi ce ziceti ?
scanman78
E buna treaba, dar romania este tare lui papura voda. Afara daca se intampla asta odata cu decizia judecatoreasca iesia si legea din drepturi, la noi nu merge asa.
dorinromeo
buna ziua, va rog sa-mi spuneti o firma de avocatura sau avocat din Cluj care se ocupa cu procesele de recuperare de taxe de inmatriculare. am doua taxe de recuperat, din 2009, si nu as lasa banii astia statului, ca nu-i merita. as avea unde sa bag acesti bani, si asa trebuie sa merg la service din cauza gropilor in care dau zilnic (sunt asa multe ca nu le pot ocoli ).
scuze ca m-a cam luat valul, va rog ajutati-ma cu o adresa sau un nume. multumesc
CRY 79
Salut! Vezi ca sunt anumite perioade in care s-a platit taxa si in care poti primi banii inapoi. Nu orice taxa platita poate fi inapoiata. Nu am exact perioadele acum, dar daca le gasesc le scriu aici. Eu am luat banii inapoi. Sunt din Sibiu si am avut un avocat care este expert in asa ceva, in tot Sibiul este cunoscut pt. asa ceva. A ajuns si la Luxemburg cu taxa asta. Tot el face si pt. alti avocati de aici.
raducubv
mai rău e să nu te ducă toată harababura asta, mai mult decât taxa...
dorinromeo
ar fi vorba de 80 mil. sper sa aiba tarife rezonabile.
mariusd4
In ciuda tuturor aparentelor oamenii chiar castiga in instanta taxa auto :

http://www.incont.ro/utilitare/cum-recuper...c-avocatii.html

Am sa va tin la curent, o sa depun dosarul imediat ce o sa am timp....Stima
nctnct
taxa de poluare achitata in intevalul 15 decembrie 2008-31 decembrie 2009 se poate recupera printr-o actiune in instanta. De asemenea se poate recupera si taxa de prima inmatriculare achitata conform Codului fiscal, prevederi aplicabile pana la data de 01.07.2008.
Pentru cei interesati, in special din Cluj-Napoca, mail nctud11@yahoo. com.
cnisav
Abia acum m-am trezit ca mi-as recupera si eu taxa auto...platita in 2008.
Stie cineva sigur daca mai are rost sa incerc, avind in vedere timpul trecut de atunci?
AMZ
eu asa am primit de la un prieten ca ar trebui sa incep, am platit 500 euro anul trecut, oare este prea tarziu pentru a cere bani?
As incerca fara avocat , ca asa reiese de aici, si pentru actiunea asta as plati cam aprox. 200 ron taxa de timbru.



Primul pas care trebuie facut este depunerea unei cereri la Directia Generala de Finante Publice Judetene – DGFPJ – din localitatea in care ati achitat taxa de prima inmatriculare, prin intermediul careia solicitati restituirea taxei.

La cererea pe care o depuneti trebuie anexata si chitanta care sa faca dovada platii taxei de prima inmatriculare. In urma acestei cereri, reprezentantii Fiscului vor fi obligati sa raspunda solicitantului in maxim 30 de zile.

In majoritatea cazurilor, raspunsul este negativ, deoarece, potrivit reprezentatilor DGFPJ, “Rolul institutiei noastre a fost de a pune la dispozitia cetatenilor programul prin care se calcula taxa de prima inmatriculare pentru a sti fiecare cit are de platit. Apoi, institutia noastra a avut directive doar de a incasa aceasta taxa. Cu siguranta raspunsurile la cererile de restituire a taxei de prima inmatriculare vor fi negative. Trebuie sa actioneze in instanta Ministerul Economiei si Finantelor“.

Cu raspunsul negativ al Fiscului, persoana in cauza trebuie sa intocmeasca o cerere de chemare in judecata a Ministerului Finantelor Publice, in care se precizeaza ca taxa este contrara dreptului comunitar, discriminatorie si solicita restituirea ei, pe care o va depune la Sectia Comerciala si de Contecios Administrativ si Fiscal a Tribunalului.


Odata cu inaintarea cererii la Tribunal, cei interesati trebuie sa depuna la dosar chitanta care atesta plata taxei de prima inmatriculare in original sau copie legalizata, precum si sa achite taxa de timbru aferenta contravalorii taxei.

Valoarea taxei de timbru este prezentata mai jos :

*Art. 2
(1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
• pana la valoarea de 39,00 lei inclusiv → 2 lei
• intre 39,01 lei si 388,00 lei → 2 lei + 10% pentru ce depaseste 39,00 lei
• intre 388,01 lei si 3879,00 → 37 lei + 8% pentru ce depaseste 388,00 lei
• intre 3879,01 lei si 19395,00 → 316 lei + 6% pentru ce depaseste 3879,00 lei
• intre 19398,01 lei si 38790,00 → 1247 lei + 4% pentru ce depaseste 19395,00 lei
• intre 38790,01 lei si 193948,00 → 2023 lei + 2% pentru ce depaseste 38790,00 lei
• peste 193948,01 lei → 5126 lei + 1% pentru ce depaseste 193948,00 lei .,

cerere de chemare in judecata - cerere interventie pe cont propriu .,

Marian66
actiunile in contencios evaluabile in bani se taxeaza cu 10% din valoarea prejudiciului, maxim 39 de lei (L554/2004). actiunile in contencios administrativ trebuiesc precedate de o procedura prealabila (in cazul asta adresa trimisa la finante), procedura care trebuie indeplinita in 30 de zile de cand s-a emis actul (decizia prin care ti se indica cat sa platesti). deci, e cam tarziu
Executron
Mai poate argumenta vreun teoretician ca "procedurile prealabile" nu reprezinta o ingradire adusa liberului acces la justitie?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.