Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: emailare cada baie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
paradox_utopic
ma gandesc de ceva timp sa-mi reconditionez cada de baie
avand in vedere ca nu vreau sa schimb cada de fonta,mare si buna
singura optiune ramane sa o emailez
am gasit diverse oferte la particulari si firme cu preturi de 200-300 ron
problema e alta:pe diverse forumuri am gasit pareri total diferite despre
calitatea muncii diverselor firme si diversilor meseriasi

daca cineva a facut acesta operatie si e multumit de rezultate,va rog o recomandare de firma,meserias..
radian
In orice caz, sa nu-i lasi s-o faca cu spray.
l@u
da' cu pensula e bine????
Filip
Din cate stiu eu, procedeul de emailare se face la cald, deci nu cu spray vopsea "email" sau mai stiu eu ce. Si neaparat firma cu care iei legatura trebuie sa ofere garantie pentru lucrarea facuta, nu... asigurari verbale...
Preferabil sa nu angajati "mesteri" de la mica publicitate.
Marty
QUOTE(radian @ 28 May 2010, 21:50)
In orice caz, sa nu-i lasi s-o faca cu spray.
*

Corect! Procedeul corect e sa ia o gura de vopsea si s-o scuipe pe cada. 04.gif

QUOTE(Filip @ 28 May 2010, 22:34)
Preferabil sa nu angajati "mesteri" de la mica publicitate.
*

Auzi ma, da' daca nu-i iei de la mica publicitate, de unde-i iei? Ma rog, poate prin cercu' tau de prieteni cu care bei Fanta-n parc sunt preponderenti restauratorii de cazi de baie, da' io, pardon, nu cunosc pe nimeni in bransa asta...
Markos
s-o fi referit la marea publicitate? huh.gif
sorin1983
QUOTE(Marty @ 29 May 2010, 09:54)
Corect! Procedeul corect e sa ia o gura de vopsea si s-o scuipe pe cada. 04.gif
*


Cu suflaiul mai bine... daca mai stie cineva alea facute din cutii de ness cu tzevutza smile.gif
brigada_diverse
eu am apelat la o firma specializata...
astia: http://www.reconditionaricazi.ro/
380 cu garantie 2 ani parca...a iesit super
hereclit
Am gasit o firma noua de reconditionari cazi baie si emailat.
sper sa fie de folos pentru altii care cauta , desi cam cu intarziere ....

http://www.cadserv.ro
Muttley
Da' tamplarii astia demonteaza elementele de inox de la scurgere si de la chestia aia de preaplin (nu stiu cum sa-i zic altfel)?
nelu_1985
supraplin dry.gif
cosmin_2300
QUOTE(hereclit @ 27 Jun 2010, 15:19)
Am gasit o firma noua de reconditionari cazi baie si emailat.
sper sa fie de folos  pentru altii care cauta , desi cam cu intarziere ....

http://www.cadserv.ro
*


Tu sigur nu lucrezi acolo ? unsure.gif
argon
cum sa lucreze acolo, era doar in trecere, si vrea binele unor total strangers.
Merced
Daca-i vorba ca astia le fac cu pensula, la ce mama dracu' mai e nevoie de firma? Credeam ca se face dracu' altfel...
tribunul
Am facut si eu o lucrare de genul asta si m-a costat 200 lei, enorm de mult dupa munca depusa si materialele folosite.

A dat-o cu smilgher si apoi a degresat-o. Sa faceti rost de o lumina puternica cand faceti operatia ca sa puteti sa vedeti toate defectele. Apoi a dat vopseaua cu un trafalet, un trafalet micut.
In 24 ore se usuca, dar ideal ar fi sa aveti grija sa nu se puna praf imediat dupa ce faceti operatiunea, asta daca aveti santier in baie sau in casa.

Mare atentie si dupa, sa nu folositi solutii puternice pt. curatare, parca mi-a recomandat cif-ul.

Acolo unde curge apa, dupa aproximativ 2-3 luni se simte ca s-a ingalbenit.

Bateria o am prinsa pe perete, deci nu am umblat la ea, doar ventilul si preaplinul le-am dat jos inainte, Am luat unele noi.
Depinde de cat de veche este cada, e posibil sa nu puteti sa le mai demontati pe cele vechi, si e destul de dificil de lucrat prin gura de vizitare sub cada, e posibil sa aveti nevoie de flex.
Cel mai bine este sa le si inlocuiti daca puteti, te mai costa si asta cam 100 lei.

Eu m-am lovit cand a trebuit sa pun o banda intre cada si perete, ca sa nu curga apa.
Sunt 2 posibilitati, o banda cauciucata, elastica se gaseste la rola, autoadeziva, si una din pvc, se gaseste la bagheta pe care o prinzi cu silicon.
Muttley
Candva, acu' multi ani, am rasturnat o baterie-n portbagaj. Covoru' ala imbibat cu acid sulfuric, l-am pus la inmuiat in cada, in apa cu putin detergent.
A doua zi, cada era stricata, poroasa pana la linia la care ajunsese apa aia. Si vreau s-o repar, ca-i cada matusi-mii, si se chinuie aia o gramada ca s-o curete.

Dupa cum explica tribunul, mare tehnica n-ar fi. S-o gasi de cumparat vopsea d-aia? Spray stiu ca exista, da' nu cred sa fie bun.
einstein1984
Este kit la practiker. Are vopsea, manusa, pensula etc.
volint
"Stai la un loc, Conasule!"

Se poate reconditiona insa e complicat, costa cat nu face, si mai mult de 2 ani nu tine reparatia asta. Am incercat eu pe chiuveta de bucatarie cu minunea aia de-o folosesc cei de la reconditionari. Nu iese cu pensula de nici o culoare, vopseaua aia e destul de vascoasa si se intinde greu. Am incercat a doua oara, cu pistol de vopsit (tot balamucul: compresor, filtre pt apa si ulei, aerograf pt auto) si dupa 2 ani si ceva arata ca draq. Vopseaua se ciobeste usor, e sensibila la chimicale, isi pierde "albul" (s-a ingalbenit vizibil).
kitul de reparatie e complet, adica are vopsea, intaritor, diluant, hartie abraziva in 3 granulatii si dozator volumetric (pahar gradat) Cand am luat eu a costat 58 euro fara tva la importator. Ajunge lejer pt o cada d-aia mare (1,8 m parca) da' nu merita cheltuiala si nici osteneala. Ca sa reziste cum se lauda "aceia" vopseaua trebuie trecuta prin cuptor ceea ce nu-i chiar asa usor de facut.

Spor!!..
Bulldog
Si atunci firmele specializate cum fac sa tina lucrarea?
Merced
Pai crezi ca tine cine stie cat? Sau vorbesti din experienta? La mine nu stiu cu ce au reusit s-o ciobeasca ai mei acum muulti ani in vreo doua locuri, in rest dupa 20 de ani nu arata chiar rau. D-aia cochetam cu ideea s-o reconditionez eu. Asta daca gasesc vopseaua aia pe albastru, s-o fac cum e si acum.
tribunul
Daca este ciobita se de cu un fel de chit, chipurile special.
DragosP
QUOTE(tribunul @ 27 Jun 2010, 21:16)

A dat-o cu smilgher si apoi a degresat-o.
*


Cu ce-a dat-o mă? nedumerire.gif
În rest, am făcut și eu așa ceva prin vara lu' 2000. Era un chit de reparație de la Dyo, a costat vreo 500.000 atunci. Da' am făcut treaba ca la carte și până-n 2007 când am abandonat cada pe motiv de renovare n-am avut probleme. Acu' eu nu mai știu dacă ce se găsește mai e la calitatea de acu' 10 ani...
tribunul
Glaspapir e bine?

Cine are cada din fonta sa nu le treaca prin cap s-o schimbe cu una de plastic (fibra de sticla) sau de tabla.
apunake
QUOTE(volint @ 27 Jun 2010, 23:24)
"Stai la un loc, Conasule!"
Se poate reconditiona insa e complicat, costa cat nu face, si mai mult de 2 ani nu tine reparatia asta. Am incercat eu pe chiuveta de bucatarie cu minunea aia de-o folosesc cei de la reconditionari. Nu iese cu pensula de nici o culoare, vopseaua aia e destul de vascoasa si se intinde greu.
*


Da-mi voie sa te contrazic din proprie experienta. Cada mea din baie a fost reconditionata in anul 1997 si a tinut excelent. Dupa 2 ani am vrut sa ii schimb culoarea si am angajat pe cineva care a aplicat un nou strat de email. Dupa aproape 12 ani e ca noua, nu s-a cojit emailul si nu si-a schimbat culoarea. Daca pui in balanta schimbarea cazii de baie (cu tot ce aduce dupa ea: refacere baie, pereti, instalatie, mizerie, etc....) si o emailare la 4-5 ani (sa zicem) s-ar putea sa fie mai convenabil emailul. Plus ca poti sa te joci cu culorile.
sorin1983
QUOTE(tribunul @ 28 Jun 2010, 09:02)
Cine are cada din fonta sa nu le treaca prin cap s-o schimbe cu una de plastic (fibra de sticla) sau de tabla.
*


De ce?
Merced
De tabla se "ciobeste" usor, iar de plastic, depinde de calitate, poate fi destul de fragila...
sorin1983
Fragila doar daca joci tontoroiul in ea sau sari de pe margine in ea biggrin.gif
Si mie mi s-a parut fragila cand am schimbat-o pe cea veche ca se ciobise urat in zona supraplinului si la scurgere. Dar a fost pusa pe un pat de bca-uri si ciment pe toata suprafata fundului si nu se misca, nu se lasa cand te urci in ea ca sa se deterioreze. Si am stat si pe marginea ei de proba si nu are nimic.
Merced
Poti face tot felu' de lucruri interesante in cada, chiar mi se pare misto sa NU fie fragila. blush.gif
luxcor
QUOTE(Merced @ 28 Jun 2010, 09:30)
Poti face tot felu' de lucruri interesante in cada, chiar mi se pare misto sa NU fie fragila.  blush.gif
*

cam despre ce lucruri e vorba ?

din punctul meu de vedere mie mi s-ar parea misto sa FIE fragila si sa se sparga in timp ce faci tu lucrurile alea ... asa o sa fie de neuitat ... basca ca o sa te lauzi ca ai facut lucrurile alea in baie nu in cada radmasa.gif
Merced
radmasa.gif Se mai lauda unu' la o bauta ca a rupt patul cu o gagica, si apare vara-sau, un pustanel la vreo sase ani si incepe sa povesteasca cum el a rupt patul, sarind pe el de pe birou. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Marty
QUOTE(Merced @ 28 Jun 2010, 10:07)
Se mai lauda unu' la o bauta ca a rupt patul cu o gagica, si apare vara-sau, un pustanel la vreo sase ani si incepe sa povesteasca cum el a rupt patul
*

Deci tu ai amici pedofili? blink.gif
einstein1984
Da nu merge sa pui autocolant pe cada aia?
tribunul
O poti colanta.
Marty
In galben. Si-i montezi si 4 rulmenti pe niste scinduri dupa care o scoti pe strada, plimbi pzdele prin oras si le iei 14 mii pe kilometru.
tribunul
Sa ai mare grija sa nu se ude ... sau nu. emotionat.gif
OAP
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2010, 08:49)
Cu ce-a dat-o mă? nedumerire.gif

smilgher bre, n-ai mai auzit??? unsure.gif
DragosP
De smilgher n-am mai auzit până azi...
luxcor
ofreacacucoliabrazivebre'
bmwh548
[gluma]Pai si nu se zgarie?[/gluma]
OAP
ba se zgaraie daca nu sti cu ce granulatie sa dai...de fapt se zgaraie oricum, numa ca "zgaraiala" nu tre` sa fie observabila
luxcor
frecarea trebuie sa aiba ca rezultat obtinerea unei suprafate la care sa adere noul email (cam ca la auto) ... suprafata trebuie sa fie mata nu lucioasa cum e ea in momentul in care vrei tu sa o reabilitezi (ma rog acolo unde mai e lucioasa) ... apoi cu trafaletul de 2 ori email ... uscare (daca poti sa faci ffff cald in baie e perfect) fara praf fara apa sau umezeaza in timpul uscarii si aia e ... acum e clar ?
Shony
Stiti cam ce rugozitate trebuie sa aibe smilgherul (glaspapir, etc.)?

Vrau sa incerc si eu singur. Nu vreau s-o stric mai rau.
tribunul
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2010, 14:05)
De smilgher n-am mai auzit până azi...
*



Se poate si mai rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.