Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat credeti ca mai valoreaza dsn-ul vostru astazi?!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
rizwann2000
Cam cat credeti ca mai valoreaza astazi masina voastra ! Eu am avu 2 DSN .
O Rapsodie din 2000 /4 proprietari /120 k am luat-o acum 2 ani cu 75 mil pe vremea cand o Supernova intretinuta,de la primul proprietar nu o luai sub 120 mil am tinut-o un an si cand am descoperit ca era terminata si a fost condusa in bataie de joc am tirat-o in 74mil dupa un an si 10 mil investitie.
A doua e Europa 05/2002 /eu sunt al doilea / 47 k acu un an cu 60 mil de la o dir. de banca intretinuta , numai ca e cheala dar merge brici .Si i-am schimbat distributia ,nu are rugina deloc aproape decat intr-o parte unde a fost refacuta dupa o coleziune usoara dar o refac si pana trece criza la mine moare 3,4 ani
Oricum urmatoare masina nu va mai fi DACIA poate sa fie si moca .
Va fi un Opel ASTRA 1.4 Twinport sau 1.6 2002 in sus .de la PRIMUL PROPRIETAR ! REGULA NR I -asta pe pielea mea am invatat ! ATAT
Sa nu fiu inteles gresit momentan i like a lot my car biggrin.gif ca nu am bani de alta atat cat isi face treaba si e utila la pretu care l-am dat pe ea e ok o respect,o intretin cat nu VALEA ,De asta mi-am si luat a doua DSN ca e ieftina si fiabila ,si nu am dat dublu pe un kkt de Solenta sau Logan care in urmatorii ani o sa ajunga mai rau la pret ca DSNul cand o sa incepe sa scape lumea de ele cand o sa vada ca o sa consume 10+ in oras la 46 de mii litru !
Parerea mea e ca nu mi-as lua in veci masina noua (doar daca as fin milionar in euro) astept sa dea altii miiiiiiiiiiiiii de euro si eu o iau la un pret rezonabil dupa 2-3 ani poate la jumatate wink.gif
Tin minte ca avea lumea pretentii lumea acu aproape 2 ani vindeau Solenta cu 4000 euro si acum te roaga sa ti-o dea in targuri cu 80 de milioane amarate,sau golf III ,opel corsa,astra si toate ruginiturile uzate moral si fizic ale Europei dar,ORICE URCUS ARE SI UN COBORAS (A.VASILESCU CONSILIER BNR )


Astept si alte povesti wink.gif !

mdln19
eu am o dacia nova - urmatoarea masina va fi o dsn:X
StefanT
Si apoi o Solenza?
mdln19
dispun de 2000euro - nu stiu daca gasesc solenza cat de cat ingrijita in banii astia - asa ca ma opresc la o dsn mai speciala
liviu242006
la 2000 ti-o dau eu pe a mea
mdln19
gasisi una:).....unic proprietar - femeie(o vecina)...masina ingrijita
slider2
QUOTE(rizwann2000 @ 30 May 2010, 17:38)
Va fi un Opel ASTRA 1.4 Twinport sau 1.6 2002 in sus .de la PRIMUL PROPRIETAR ! REGULA NR I -asta pe pielea mea am invatat
*



la anul ala rar prim propietar (mai ales in cazul masinii germane), poate primul care a luat-o de la samsarul care a adus-o in tara de la autohaus-ul arabului care a luat de la proprietar...

iar legat de ceea ce ai spus in legatura cu loganul, sincer imi pare rau pentru tine... sleep.gif
Maskatu
QUOTE(rizwann2000 @ 30 May 2010, 18:38)
..........
  Sa nu fiu inteles gresit momentan i like a lot my car biggrin.gif ca nu am bani de alta atat cat isi face treaba si e utila la pretu care l-am dat pe ea e ok o respect,o intretin cat nu  VALEA  ,De asta mi-am si luat a doua DSN ca e ieftina si fiabila ,si nu am dat dublu pe un kkt de Solenta sau Logan care in urmatorii ani o sa ajunga mai rau la pret ca DSNul cand o sa incepe sa scape lumea de ele cand o sa vada ca o sa consume  10+ in oras la 46 de mii  litru !
.....
*


Deci iti iubesti super nova dar consideri solenza si logan ca fiind "kkt-uri". Barem ai mers vreodata in viata ta cu logan sau solenza sau vorbesti din auzite? Cu toate ca solenza are la baza caroseria super novei, nu este chiar aceeasi marie cu alta palarie... tabla este mult mai buna, plasticele mult mai calitative, interiorul facut mai cu cap, si aerul conditionat care are aproape acelasi randament ca si un logan.

Loganul este peste solenza la fel cum solenza este peste super nova. Cu toate ca are "bubele" lui, are si multe plusuri. Am multi prieteni cu logan si stiu multe masini de firma logan, sau chiar taxiuri cu peste 200 mii km in bord care inca merg destul de bine, in conditiile in care au fost mai mult birjarite si nu conduse.

Pretul loganului cat si cel al solenzei a scazut in acelasi ritm in care a scazut si cel al super novei. O super nova clima full care de noua a costat ~5500 euro, are acum un pret de ~1700-2200 euro, asta inseamna ca pretul a scazut in 9 ani cu ~60%.

Un logan din 2004 care de nou a costat ~8.000-9.000 de euro are acum un pret de 3000-3500 de euro, deci pretul lui a scazut in 6 ani (nu 9) tot cu ~35-45%.

Idem si pentru solenza. smile.gif
djasu82
apropo de logan am vazut vineri unu albastru la pratiker vitan 3300 negociabil motor 1.4 model 2005.
and_rei
ma eu unu pe a mea sub 2200 e nu as da-o.cine imi stie masina poate sa confirme
rizwann2000
Apropo mascatule de ce ma critici pe mine! Citeste nuanta topicului care l-am scris nu intra cu ,coarnele inainte . eu ma refeream la banii ca ii dadeai pe un logan nou raportat cu starea consumul si performantele masini ,si ca la banii aia iti iei orice altceva nemtesc net superior fata de o dacie.
Si ma rog in topicul care l-am deschis pentru intrebarea si recomandarea de a schimba ceva la categoria BURSA tu imi dai avertisment ca si cum ai fi marele smecher intr-un site?
CE RECLAME ?CE VANZARI ?AM FACUT EU?MAI TEMPEREAZATE CRED CA NU ESTI ASA SI IN VIATA TA PERSONALA ,DAI AVERTISMENTE SI CARTONASE GALBENE SI ROSII LA MEMBRI FAMILIEI SAU PRIETENILOR PENTRU O SIMPLA INTREBARE INOCENTA smile.gif))))))




RUSSSSSIIIIIIIIIIIIIIIIINEEEEEEEEEEEEE !


CE RAMANE SA MA DAI AFARA DIN SITE ?smile.gif)))
SERGIULICA04FUX
tin sa te anunt ca nu tu faci regulile aici, nici eu si nici maskatu, ci exista un regulament care trebuie in primul rand citit si in al 2-lea rand respectat!!! maskatu doar respecta regulamentul nu este cu nimic mai presus decat noi.si eu am luat warn si dupa aia m-am apucat sa citesc regulamentul ceea ce iti recomamd si tie. in schimb maskatu este moderator si are tot dreptul de a te sanctona conform regulamentului.
Maskatu
Nu vad unde te-am criticat pe tine personal, sau ideile tale. Ti-am adus simple argumente care dovedesc contrariul. Pentru banii care ii dai acum pe un logan nou primesti mult mai multe decat ai primit de banii dati pentru o super nova noua. Cu toate ca exista o diferenta de 3-4 ani intre primul model de super nova si primul de logan, putem compara un logan cu 200.000 km in bord si 6 ani (cel mai vechi logan) si o super nova din 2001 cu sub 100.000 km, pentru a avea o comparatie mai "egala".

Diferentele sunt foarte mari, incepand cu comportamentul zonelor predispuse ruginii (aripi, usi, praguri, oale) si terminand cu interiorul.

Fixatia ta cu consumul nu o vad justificata. Motorul in principiu este acelasi la super nova, solenza sau logan, deci nu vad ce diferenta de consum ar exista intre o super nova veche si un logan nou sau super nova noua si logan nou. Iti spun eu... fix aceleasi diferente dintre super nova lui "ionel" si super nove lui "gigel". Depinde de cum au fost intretinute.

In legatura cu nemultimirea ce priveste warn-ul primit pe buna dreptate, pentru anuntul in care vinzi pompa de apa + distributie sh, inglobat in topicul "BAZAAAAR", daca te crezi neindreptatit poti apela la administratorii AlexV sau alex.
robyvol33
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 31 May 2010, 11:55)
tin sa te anunt ca nu tu faci regulile aici, nici eu si nici maskatu, ci exista un regulament care trebuie in primul rand citit si in al 2-lea rand respectat!!! maskatu doar respecta regulamentul nu este cu nimic mai presus decat noi.si eu am luat warn si dupa aia m-am apucat sa citesc regulamentul ceea ce iti recomamd si tie. in schimb maskatu este moderator si are tot dreptul de a te sanctona conform regulamentului.
*




corect cititi regulamentul 090.gif evil5.gif regulamentul.gif
si nu se supara nimeni si nici sa ne suparam unu pe altul de asta sau inventat forumurile sa discutem liber dar sa respectam un regulament
si eu am luat warn dar m-am conformat wink.gif
coco_blondu
deci eu iau pe supernova mea..100 de mil..biggrin.gif:P...care nu crede nu stau sa il fac sa creada..e treaba lui:P...roby stie:P
robyvol33
QUOTE(coco_blondu @ 31 May 2010, 21:30)
deci eu iau pe supernova mea..100 de mil..biggrin.gif:P...care nu crede nu stau sa il fac sa creada..e treaba lui:P...roby stie:P
*


eheeeeee coolspeak.gif
paradox_utopic
"si nu am dat dublu pe un kkt de Solenta sau Logan care in urmatorii ani o sa ajunga mai rau la pret ca DSNul cand o sa incepe sa scape lumea de ele cand o sa vada ca o sa consume 10+ in oras la 46 de mii litru !"

eu iti recomand o bicicleta:ieftina,consuma doar calorii
esti prea sarac sa-ti iei altceva. ai fost prea fraier de ti-ai luat
o masina cu 4 fosti proprietari
cand solenzele si loganurile or sa scartaie,rugineasca,cand o sa ploua in ele
atunci ,atunci sa le spui "kkt"uri
djasu82
cu 100 de milioane imi cumparam logan vineri model 2005 motor 1.4 aer conditonat inchidere centralizata alarma , dvd ,statie de 500W genti magneziu servodirectie abs geamuri eletrice plus oglinzi eletrice.
Cutia arata foarte bine avea la bord 50.000 de km iar in pret era 3500 de euro negociabil ce vreti mai mult ...
Eu as cauta in locul vostru ceva pe motorina motor 1.4cdti etc .
slider2
loganul ala n-avea abs nici batut cu parul!!
djasu82
QUOTE(paradox_utopic @ 31 May 2010, 21:59)
"si nu am dat dublu pe un kkt de Solenta sau Logan care in urmatorii ani o sa ajunga mai rau la pret ca DSNul cand o sa incepe sa scape lumea de ele cand o sa vada ca o sa consume 10+ in oras la 46 de mii litru !"

eu iti recomand o bicicleta:ieftina,consuma doar calorii
esti prea sarac sa-ti iei altceva.  ai fost prea fraier de ti-ai luat
o masina cu 4 fosti proprietari
cand solenzele si loganurile or sa scartaie,rugineasca,cand o sa ploua in ele
atunci ,atunci sa le spui "kkt"uri
*


sunt pline de rugina si loganurile si sunt mai noi decat sn-urile am vazut destule si multi pe forum se plang de logane .
Azi un mecanic la un service din vitan imi zice ca nu si-ar cumpara logan nici gratis si il cred iar mecanicul era de vreo 29 de ani cam de varsta me si a schimbat destule masini . M-am dus cu opelu sa-i bag aer freon si ulei fiindca al naibi mi s-a fisurat stuul pe unde se baga freon si a trebuit sa lipesc in argon bucata de stut asta find din aluminiu si m-a golit cu totul azi 200 de lei .
Ai masina ai responsabilitati pica una incepi sa plangi mai ales daca nu te pricepi ..
slider2
djasu nu generaliza. iti arat cateva loganuri, 2 dintre ele vechi de 5 ani care n-au pic de rugina. ca sa nu mai zic ca am un prieten cu un 1.6 16v si n-a schimbat nimic la el (exceptand consumabilele) nici macar un bec...
djasu82
e hai altfel nu se facea un topic cu rugina din logane chiar aproape noi . E fier si asta e nu ai ce sa le faci iar pretul lor scade fiindca mereu apar altele noi .
Cum am spus masina e o investitie proasta daca o cumperi de noua eu m-am convins biggrin.gif dar ce sa faci am dat am luat si asta e .
quick
masina totdeauna ie o pierdere nu o investitie doar samsari reusesc prin pacalirea clientului sa faca profit de pe masini.
nu cred ca putem compara dsn cu loganu, decat sa dau 2000 euro pe o dsn mai bine mai pun 1000 si iau un logan, nu cred ca are atata rugina ca dsn, are alta tinuta la drum decat o dsn alt confort in interior eu zic ca nu se compara.
oricum dupa 4 ani de dsn si poate inca vreo unu va spun 99% ca dacie nu mai iau, decat 3000 pe logan secand mai bine 4000 4500 pe un golf.
Andy_ACS
QUOTE(djasu82 @ 31 May 2010, 22:02)
cu 100 de milioane imi cumparam logan vineri model 2005 motor 1.4 aer conditonat inchidere centralizata alarma , dvd ,statie de 500W genti magneziu servodirectie abs geamuri eletrice plus oglinzi eletrice.
Cutia arata foarte bine avea la bord 50.000 de km iar in pret era 3500 de euro negociabil ce vreti mai mult ...
Eu as cauta in locul vostru ceva pe motorina motor 1.4cdti etc .
*



Cam cat crezi ca negocia vanzatorul, din moment ce el cerea 3500E iar tu zici ca o luai cu sub 2400E? Nu ti se pare ca e cam trasa de par?
Mai bine ai lua un Focus 2005, cerea pe el 7000E dar cred ca mai negociai pe la 3800-4000 tongue.gif
Am mai spus de multe ori - problema noastra e ca ne uitam la anunturi, apoi il selectam pe ala cu pretul cel mai mic, presupunem ca mai negociaza ca e strans de oo, apoi decretam - asta e pretul de piata. Fals!

Dsn, avand in vedere varsta si calitatea masinii eu zic ca ar valora undeva intre 1000 si 1800E, in functie de starea masinii si dotari. Evident exista si exceptii care ies din limitele astea.

Bafta!
puiu82
QUOTE(djasu82 @ 31 May 2010, 22:02)
cu 100 de milioane imi cumparam logan vineri model 2005 motor 1.4 aer conditonat inchidere centralizata alarma , dvd ,statie de 500W genti magneziu servodirectie abs geamuri eletrice plus oglinzi eletrice.
Cutia arata foarte bine avea la bord 50.000 de km iar in pret era 3500 de euro negociabil ce vreti mai mult ...
Eu as cauta in locul vostru ceva pe motorina motor 1.4cdti etc .
*



Proaspat vopsit,nu? Sau proaspat decolantat biggrin.gif
Sincer,ma indoiesc ca puteai sa scazi 1000 euro .....oricat de bun negociator ai fi.....

QUOTE(slider2 @ 31 May 2010, 22:04)
loganul ala n-avea abs nici batut cu parul!!
*



Subscriu!

On-topic:supernovele se invart pe la 1500 euro,solenzele pe la 2500 si loganurile pe la 3500.....aici vorbind de masini in stare buna si nu foste taxiuri.
Bafta!
B_i_t_z_a
Sincer decat sa imi vand masina cu 1500 de euro,mai bine cumpar 2 litrii de benzina si ii dau foc!Poate fac mai multi bani din filmare
Andy_ACS
Asa zic toti, insa ramane la stadiul declarativ.
Altii poate zic ca decat sa dea 1500E pe o DSN mai bine ii beau.
Fiecare vanzator vrea sa obtina mult pe masina, fiecare cumparator vrea sa dea putin. Echilibrul il stabileste piata, cererea si oferta.
P.S. Daca totusi ii dai foc sa pui filmuletul aici wink.gif

Bafta!
Relu_GTT
doar nu toate supernovele se dau cu acelasi pret,
pretul e diferit la fiecare in parte unele au km mai multi, unele arata mai bine, unele nu, unele mai au si imbunatatiri
Maskatu
Cu toate ca pare deranjant, mai ales pentru posesorii de super nove, pretul lor a scazut "dramatic" in ultimii 2-3 ani. Asta pentru ca vine din urma loganul. Este normal ca o super nova sa nu valoreze mai mult de 1500 de euro in conditiile in care pentru inca 3.000-4.000 de ron iti cumperi o solenza si daca mai plusezi inca atat, deja vorbim de logan care este incomparabil cu super nova.

Trebuie sa tineti cont de faptul ca o masina isi pierde 10-15% din valorea in momentul in care iese de pe poarta dealer-ului. Pe langa asta mai adaugi 2-3 ani de folosire si cateva zeci de mii de km la bord, si deja vorbim de o scadere de 30-40% din valoarea de noua a masinii.

Daca plusam si mai multi ani, valoarea scade mult mai mult, pentru ca deja intervine uzura "morala" chiar daca masina are aer conditionat, jante de aluminiu, geamuri electrice, si km putini la bord.

Am vorbit cu multi posesori de dsn, care le au de 2-3-4 ani... au dat pe ele intre 3000-4000 de euro. Acum valoarea a scazut pe la jumatate. Singurele lucruri ce mai pot tine la pretul super novelor ar fi lipsa ruginei, un model cat mai dotat (clima) si eventual din ultimul lot (2003), nelovita si km putini la bord.

Sa zicem ca un astfel de model ar valoara maxim 9.000-10.000 ron. Daca vorbim de masini lovite, ruginite, care papa ulei, cu km multi in bord, zgariate, etc,etc, pretul scade pe masura, mai ales tinand cont ca reparatia pentru un reper (aripa, usa, capota,etc) sau inlocuirea lui, costa 150-200 de euro.
danciusergiu84
as avea ceva de adaugat la ce a spus Andy_ACS: "Fiecare vanzator vrea sa obtina mult pe masina, fiecare cumparator vrea sa dea putin. Echilibrul il stabileste piata, cererea si oferta."
Eu cred ca la pretul masinilor in general se va simti si efectele crizei (ma rog sa zicem asta de un an jumate) deoarece cred ca va fi oferta mai mare decat cererea, odata din cauza lipsei banului si apoi vor fi cei care vor sa renunte la masini ca nu le mai pot tine - intretine...
... in plus mai e programul rabla impreuna cu ofertele de criza pentru masini noi
Personal cred intr-un final se va ajunge la asa surplus pe piata de masini second (mai raman si samsarii care vor reduce profitul doar sa vanda) incat valoarea unei Dacii de 10 ani sa fie egala cu valoarea unui tichet rabla sa zicem in jur de 1000 euro (treaba asta cred ca va fi o previziune desi n-am premonitii)
Pot sa dau si alte exemple, dar o sa-l dau cel a masini din dotare Dacia Nova din 2000 (in acest an implineste 10 ani) pe injectie, model identic cu SN inafara de motor+cutie
B_i_t_z_a
Oricum masina buna la pret de nimic nu vinde nimeni,indiferent de marca,model sau dotari...o sa vad eu peste maxim 2 ani,poate nici atat,cum o sa mai circule cei cu vw golf 3,opel astra si minuni dinastea non`euro...sa vedem daca isi permit sa plateasca pretul masinii pe taxe si impozite.
robert1991
eu as cere pe a mea supernova 1900 E ! asta dupa ce ii rezolv toate bubitele , adica o planetara , mici indoituri si micile puncte du rugina! prin septembrie octombrie cred ca o dau! bineinteles usor negociabil!
puiu82
@ Robert.....defineste negociabil biggrin.gif
Cum scria cineva mai sus.....sunt foarte rare persoanele care vand o masina buna la pret mic....totusi lamureste-ma si pe mine:daca bagi bani in ea si o faci ca pt tine,crezi ca iti vei scoate investitia?
Poate doar cu piese din dezmembrari sau cele mai ieftine piese de srl..
Bafta!
Andy_ACS
Pai daca in toamna vrea sa o vanda, acum ii face reclama buna smile.gif
Daca faci un calcul simplu - ceri 1900 negociabil pt masina in stare perfecta, deci ai accepta 1700. Minus o planetara de 100E inseamna 1600E. Minus alte probleme si rugina si indoituri de 200E ar fi cam 1400E. Deci in opinia ta atat ar valora real ASTAZI masina pe care o detii.

Bafta!
robert1991
pai indoiturile cu 50 ron s-au rezolvat toate , rugina nu stiu..si planetara pun de italia 190 ron! si daca nu voi obtine cat mi-am propus o pastrez pana o mananca rugina de tot! usor negociabil adica 100 E max 150!
puiu82
@ Robert....succes biggrin.gif
djasu82
nu mai ia mai nimic ai zic eu , multi gandesc la ce drauc sa iau o rabla romaneasca care are bube si de ce la acelasi ban sa iau una straina care hai sa recunostem nu se compara sn-ul cu una straina poate doar ca e intretinerea ce-a mai usoara.
Eu unu o tin am avut cumparatori care imi dadeau 2200 de euro si tot nu am dat-o ,nici 1310 nu lasi fi dat dar ce naiba faceam parc auto mai am o rabla veche din 60 la tara pe langa aia o sa ajunga si sn-ul.
Maskatu
Eu am dat pe a mea 8.500 ron acum 2 ani. Pana azi am bagat in ea aproape 3.000 ron. Cu parere de rau, stiu ca nu valoreaza 11.500 ron la ora actuala..... valoreaza chiar mai putin decat atunci cand am luat-o si nu avea toate piesele noi pe care le are acum. Asta este realitatea pietii si consecintele modelelor noi ce ies in permanenta + vechimea fizica si chiar morala...
SERGIULICA04FUX
da da eu inca masina asa ieftin de intretinut eu nu am gasit
Andy_ACS
@Maskatu - cand vad pozele cu DSN ta imi amintesc de a mea (fosta - Rapsodie 2001 verde jad) smile.gif.
Am luat-o in septembrie 2004 cu 12200ron de la unchiul meu - avea 43.000km in stare exceptionala. Eu am vandut-o in iulie 2008 cu 9400 ron. Era in stare buna, avusesem grija de ea, avea 78.000km, distributie schimbata la 60.000km, cauciucuri la 55.000km, consumabile de calitate la timp, mers cu atentie, fara bataie de joc.
Inainte de a o vinde i-am facut o revizie generala sa fie si cumparatorul multumit - bucsi bara stabilizatoare, reglaj directie, placute frana, bujii.
Pana la urma mi-a cumparat-o mecanicul la care faceam reviziile, ca o cunostea si stia ca e in regula masina smile.gif
Acum sincer sa fiu cu mai mult de 6500ron nu cred ca as fi dat-o, preturile au cazut mult si masina s-a invechit cu 2 ani.
Ca idee mecanicul a dat masina mai departe dupa ce o folosise un an cu 8000ron. Nu mai stiu in ce stare era, insa 99% nu mai avusese grija de ea ca mine.
E normal sa scada pretul masinii an de an.

@SERGIULICA04FUX - Tico, Matiz, Cielo - astea au intretinerea mai ieftina ca DSN, sunt si ceva mai fiabile, per total bagi mai putin in ele raportat la nr de km.

Bafta!
SERGIULICA04FUX
nu stiu voi ce bani bagati in ele dar eu la aprox 190000 numai consumabile bag in ea, si probleme nu am avut cu ea. si nu m-a uscat de bani niciodata

3 Jun 2010, 21:51:
eu zic ca daca ti de pret pe o sn care este buna atat mecanic cat si estetic iei vreo 1700 de euro
Andy_ACS
Ce sa zic, esti norocos, sa iti traiasca smile.gif
Eu am bagat - arcuri si amortizoare fata, rulmenti amortizoare, bucsi bara stabilizatoare (la fiecare 10.000km), linie de tobe, bielete de directie, rulmenti spate, rectificat planetare, burdufe planetare, actuator inchidere centarlizata si poate imi mai scapa cate ceva. Asta de la 43.000 la 78.000. Cred ca mai era nevoie de schimbat ax volan (fusese deja schimbat de primul proprietar). De asemenea schimbase si catalizatorul pe garantie. Eu zic ca sunt cam multe piese pentru 35.000km. Ca diferenta la Loganul actual de la 15.000 la ~42.000 nu am schimbat decat un presostat de 70 ron la servodirectie (schimbat de mine) si nu da deloc semne ca ar avea vreo problema.

Bafta!
SERGIULICA04FUX
2 seturi de tobe am schimbat in 8 ani
toate arcurile si telescoapele cum un an
bucsi rotule si biele am schimbat o singura data acum vreo 2 ani
in scimb pivoti am schimbat la greu cred ca tot la 1,5 ani
Andy_ACS
QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 3 Jun 2010, 22:49)
nu stiu voi ce bani bagati in ele dar eu la aprox 190000 numai consumabile bag in ea, si probleme nu am avut cu ea. si nu m-a uscat de bani niciodata
*




QUOTE(SERGIULICA04FUX @ 3 Jun 2010, 23:01)
2 seturi de tobe am schimbat in 8 ani
toate arcurile si telescoapele cum un an
bucsi rotule si biele am schimbat o singura data acum vreo 2 ani
in scimb pivoti am schimbat la greu cred ca tot la 1,5 ani
*




Si nu ti se par putin de bula posturile astea doua? smile.gif
Sau consideri toate astea consumabile? Atunci ce nu e consumabil la o masina?

Bafta!
SERGIULICA04FUX
la o masina rulata in romania pe drumurile nostre daca stai si te gandesti le poti include si pe astea la consumabile.

3 Jun 2010, 22:15:
sa nu iti dau ex un prieten de al meu care a schimbat directia la un vw pasat din 2001 cu 1200 ron, sau altu crea a dat pe o tob 100 euro pt un mercedes

3 Jun 2010, 22:18:
eu zic sa te gandesti un pic bine la cuvantul consumabil, eu il consider ca si pe tot ce se uzeza din cauza unor factori externi sau interni

3 Jun 2010, 22:21:
iar ce nu e consumabil la o masina, eu consider radiatoare, si diverse piese ce nu intra direct asupra lor factorii externi
danciusergiu84
"eu zic sa te gandesti un pic bine la cuvantul consumabil, eu il consider ca si pe tot ce se uzeza din cauza unor factori externi sau interni"

pai daca ma gandesc asa imi vine in cap motorul care se uzeaza datorita unor factori externi sau interni (sofer, drum, masina cu tot ce poate incurca un motor)

parerea mea, nu judec pe nimeni, consumabile sunt chesti ce se schimba sigur la un anumit interval de km (in functie si de proprietar) ex: filtre, uleiuri, distributie, bujii, placute si saboti de frana, intr-un cuvant cam ceea ce nu este numit "piesa" si are in general un interval de schimb dat in cartea masinii, pe langa acestea mai imi vin in minte becurile si sigurantele

din punctul meu de vedere pivotii si telescoapele nu au o durata cat de cat fixa de viata, la unii poate fi de 2, 3, 4 ori mai mare sau mai mica sau poate pe viata pentru cine nu schimba arcurile si telescoapele niciodata daca mai merg cat de cat si ii sunt suficiente sau plimba masina pe drumuri "bune" sofer7.gif

LE - ca o problema particulara la nova, sn, si solenta (parca) axul volan inferior e cam consumabil desi nu trebuie, zic asta deoarece cel de fabrica tine in general ~60 000 km, unul de srl ~15 000 km
Maskatu
@SERGIULICA04FUX: din cate inteleg, o ai de noua (ai zis 8 ani). Vrei sa imi spui ca in 8 ani si aproape 200.000 km nu ai schimbat decat arcurile, telescoapele, doua randuri de tobe, un rand de bielete de directie si cateva seturi de pivoti?

Fara suparare dar nu prea te cred. Distributia nu ai schimbat-o deloc? Aia nu ii consideri bani "investiti" in masina? Aia nu este "consumabila"? Curelele nu le-ai schimbat in toti km astia? Bujiile, bucsile de la bascula, bucsile de la bara stabilizatoare, lichidul de racire, lichidul de frana, uleiul.... astea nu le-ai schimbat deloc in aproape 200.000 km nu?
Andy_ACS
Tocmai aici e 'problema'. Pe langa reviziile periodice normale la care intra ce ai zis tu (ulei, filtre, bujii, placute, curele) el a mai schimbat o serie de piese care nu pot fi considerate consumabile.
Explicatia cum ca pe drumurile noastre se defecteaza des piesele, deci sunt consumabile, nu este corecta.
Ce a mentionat el ca a schimbat sunt in plus fata de consumabilele schimbate periodic. De asta cele doua posturi ale lui se bat cap in cap.

Bafta!
tr04www
eu am dat pe a mea 1200 euro la inceputul lui martie.de atunci pana acum am mai investit in ea aproape 1000 ron.si cand vad ca acum la 1400 euro deja gasesti supernova cu clima.daca ar fi sa o vand nu as dau-o sub banii pe care i-am dat pe ea.
SERGIULICA04FUX
distributia nu ti se pare normal sa o schimbi din 60 in 60 mii, nici nu mi-am adus aminte de ea, normal ca am schimbat piese care au o durata de viata limitata

4 Jun 2010, 09:04:
si ce nu credeti ca si la straineze se duc piesele repede, va dau ex numai de la cunostinte, inclusiv telescoape si chestii de astea ce voi va plangeti ca se strica des si nu costa 20-30-40-50-60....90...150 ron, piesele la o straina costa ff mult si si alea se strica pe soselele patriei noastre
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.