Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turela dacia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
danyirimie
Buna seara! Am o dacia cu turela...si de ceva vreme, cand plaua, imi picura apa pe scaune, de la turela. Cred ca e din cauza cheder-ului. Stie cineva, se poate schimba chederul? Nu as lipi-o cu silicon ca e buna vara...
bygy007
turela stiu ca are tancul , poate trapa
danyirimie
bine.trapa
bygy007
din pacate daca ai probleme de etansare nu prea ai ce sa faci , decit sa nu o mai folosesti


ca idee erau postate niste poze cu una cu deschidere electrica care arata destul de bine

Kinetix
danyirimie, identifici pe unde intra apa, cureti bine acolo si bagi silicon. Lipesti/etansezi cu silicon doar daca este o problema intre cheder si tabla cupolei. Daca problema este intre sticla trapei si cheder, atunci trebuie gasita o alta solutie. Poti incerca sa pui niste banda subtire de burete cu autoadeziv pe o singura parte (gasesti pe la supermarketuri sau pe la magazine de amenajari interioare, etc). Banda asta o lipesti de sticla trapei, iar buretele va calca pe cheder.
Ce calibru are tunul montat pe Dacia ta? smile.gif
DACIA(the romanian dream)
daca nu ai gauri in cheder sau pe langa el pe unde ar putea intrea apa si doar a imbatranit chederul si nu mai etanseaza o solutie ar fi sa aplici un strat subtire de ~2 milimetri(sau un pic mai mult , in functie de distanta) de silicon pe cheder si il lasi sa se usuce
asa a facu un priten si a mers
poate ai si tu noroc
klausy78
Acum cativa ani sora-mea avea un Opel Ascona cu trapa si avea aceeasi problema. Partea nasoala nu era chederul ci sticla (asa cum cred ca e si la tine) care se curbase si nu mai presa bine pe cheder. Am incercat sa-i pun (lipesc) alt cheder acolo unde era golul ,insa apoi presa pe la balamale si curgea pe acolo. Pana la urma m-am plictisit sa imbrac scaunele cu celofan dupa ce urmaream cu interes emisiunile meteo, si am fixat-o cu banda neagra adeziva de jur imprejur. Bine ca dupa aceea nu o mai foloseam. Oricum incearca sa mai pui un strat de cheder ,mai ales acolo unde e geamul curb ,poti s-o testezi picurand apa ,adica sa nu astepti ploaia sa vezi rezultatul. Succes !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.