Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartaie schimbatorul 1310 5 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Salut tuturor!

De vreo 3-4 zile scartaie maneta schimbatorului cand schimb vitezele dry.gif . Nu stiu de la ce dar este enervant.
Unde anume sa ung cu ulei sau vaselina?
Este vorba de masina din semnatura, berlina.
Si cand sunt pe loc si ma joc cu ea (mestec frisca) scartaie.
ghitza
jos are o nuca de plastic ,desfaci cele 3 suruburi scoti acel manson si ai sa vezi acolo nuca ,apesi pe el ca si cand bagi in mansalier si bagi acolo vaselina sau ulei
Alexio
din interiorul masinii nu? aclo la masca de plastic? sa scot burduful acela... il trag in sus? si bag acolo?
Alex4u
da in interiorul masinii scoti mansonul acela de cauciuc ...depinde cum il ai prins ...si o sa vezi maneta de la schimbator in capat cu o bila apesi pe bila sa cuplezi marsalier si bagi vaselina sau ulei...eu am bagat vaselina ca tine mai bine ..si asta e tot... smile.gif
Alexio
Super. Astazi o sa o fac. Se cunoaste cumva si la schimbarea vitezelor daca este unsa? "Merge joistixu mai usor"?
ghitza
sigur
Alexio
Cool! o sa am ferrari mai bun ca cel de aici: http://www.daciaclub.ro/Go-to-last-page-pa...2404-s1380.html

6 Jun 2010, 18:03:
Se pare ca sa ajung la bila aia din masina e bagarea degetului... Eu am bord CN si ca sa ajung acolo trebuie sa demontez consola de la schimbator... nu ar fi o problema caci spre frana de mana este bagata sub plasticul de la masca de la frana de mana dar in spate sub bord este prinsa cu un nit ceva micut... si nu stiu cum iese... si eu am si playerul sub bord cu masca aceea de plastic din targ...

Din cate am observat sub burduful de la consola mai este cel mic de la abza manetei care presupun ca este prin cu o rama in suruburi... nu prea vad cum scot eu aia fara sa demontez consola...

Nu exista alta cale? sa ung bila pe sub masina?
Alex4u
nu prea dar ai observat bila ??? ca daca da si ai putin spatiu torni macar nitel ulei pe bila ca....oricum nu v-a mai scartai...pai daca scoti mansonul de cauciuc ar trb sa dai de bila...poti face 1-2 poze?
Alexio
Maine ai pozele smile.gif. Bila nu o vad ca nu m-am bagat sub masina inca.. dar in interior vad numai burduful mic de sub consola... si 1 surub cu cap de cheie probabil de 10...
ghitza
e sub burduful ala este bila (alba la culoare cred) nu ai ce cauta sub masina
johny_bravo006
Aceeasi problema am avut-o si eu si mi-a bagat unu vaselina pe la cutie nu mai stiu exact unde si mi-a asezat arcu ala de la schimbator iar acum e alta viata.
mecanick_maverick
QUOTE(Alexio @ 6 Jun 2010, 21:16)
Maine ai pozele smile.gif. Bila nu o vad ca nu m-am bagat sub masina inca.. dar in interior vad numai burduful mic de sub consola... si 1 surub cu cap de cheie probabil de 10...
*



Salut ! Bila aceea fiind de plastic , e foarte micä probabilitatea sä provoace scīrtīit .
Eu nu as desface consola .
Mai bine verifici sub masinä dacä mai ai bucsile la īmbinarea L-ului manetei cu tija articulatä ce duce la cutie (unele au bucsi de bronz , altele de teflon ) , uzura si disparitia acestora provoacä scīrtīit prin frecare fier pe fier .
Alex4u
ciudat eu am bila metalica:-?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.